Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan lehet megtanítani a...

Hogyan lehet megtanítani a kutyának, hogy csak a gazdájának fogadjon szót és csak tőle fogadjon el ételt?

Figyelt kérdés

Nem bízom itt néhány emberben, ezért a kutyus biztonsága érdekében szeretném nála elérni, hogy ha nem én adok neki utasítást, másoknak nem kell engedelmeskednie. Illetve, ha odadobnak neki valami kaját, vagy ha kézből adnának is neki valamit, ne egye meg, csak ha én mondom.


Nem tudom, hogy erre meg lehet-e tanítani, de sokkal nyugodtabb lennék így.


Kérlek, ha van ötletetek vagy tapasztalatotok, írjatok!

Köszönöm előre is!


2015. máj. 8. 09:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
75%
Kutyaiskola, kutyakiképző.
2015. máj. 8. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Kutyaiskolában vagy házhoz járó kiképzővel el tudod érni!
2015. máj. 8. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

És a kutyakiképző ezt hogyan tanítja meg?

Kocsival is majdnem másfél órára van az a város, ahol van egy valamit érő kutyaiskola, ráadásul én nem vezetek, szóval ha nem találok sofőrt, máshogy kell megoldanom. Egyébként erre már én is gondoltam, de nehezen megvalósítható.

Egyedül hogyan taníthatnám meg erre?

2015. máj. 8. 10:12
 4/12 anonim ***** válasza:
66%

Egyedül úgy taníthatnád meg rá, ha értenél hozzá. Sokan egy ültetést nem tudnak megbízhatóan belerakni a kutyába otthon, ehhez meg aztán tényleg komoly szakértelem kell.

Illetve kezdjük ott, hogy fel kell mérni, hogy a kutya alkalmas-e rá. Mert egy zabás, mindenkit imádó felnőtt kutyánál csak nagyon durva módszerekkel lehet elérni, hogy távollétedben se egyen meg semmit, meg ne haverkodjon másokkal, pláne ha nem kölyökkorától így van nevelve. A durva módszerek alatt meg azt értem, hogy a kutya személyiségét kell egy csöppet megtörni hozzá, úgyhogy én a helyedben nem erőltetném, ha ilyen a kutya. De egyébként a talált kaja megtagadását is árammal lehet hatékonyan tanítani, nehogy azt hidd, hogy ez jutifalatos-cukizós dolog. Tőled független gátakat kell építeni a kutyában, olyat, ami szembemegy az egyik legalapvetőbb ösztönével, méghozzá úgy, hogy nem adsz neki alternatívát.

Gondolj bele, bedobnak a kertbe egy mérgezett virlit reggel 10-kor. Te 4-kor érsz haza. A kutyádtól meg elvárnád, hogy 6 órán keresztül nézze, szagolja, és ne egye meg. Ehhez elég durván bele kell verni a fejébe, hogy ahhoz bizony nem nyúlunk hozzá. Szóval szép meg jó, hogy kutyaiskola, meg kiképző, de döntsd el, hogy akarod-e ezt. Menj el, nézesd meg, kérdezd meg, hogy mennyire lehetne vele biztos eredményt elérni, mert lehet, hogy pont olyan típus, akivel egyszerűbb (de úgy sem könnyű), aztán ha azt mondják, hogy nem a legalkalmasabb, akkor inkább húzz fel egy plusz kerítést, hogy ne érjék el a kutyát kintről, mindenkinek jobb az.

2015. máj. 8. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
30%
Kutyaiskolában azt nem tudjátok h otthon ne fogadjon el idegenektől kaját. Hívj oda hozzátok egy kiképzőt aki érti is mit csinál. Cêlszerű árammal tanítaní, kézből is meg ha bedobnak valamit akkor úgy is használni kell az áramot. Sőt több emberrel kell csinálni nem elég egy kiképző mert a kutya gyorsan összeköti egy bizonyos emberrel a fájdalmat!
2015. máj. 8. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Azt se felejtsük el, hogy ez nem olyan, hogy egyszer megtanítom és úgy is marad. Ez olyanoknak szokott menni, akik szinte szimbiózisban élnek a kutyájukkal. Ha nem akarjuk megtörni a kutyát, akkor egy baromi erős kötődésre van szükség a gazdi felé, ami még az életösztönét is felülírja. Ezt el tudom képzelni egy olyan profi munkakutyásról, aki már a kölyök kiválasztásánál tudta hogy mit akar és azóta is nap mint nap dolgozik rajta, de nem tudom elképzelni olyas valakiről, aki láthatóan semmit se tud a témáról és a gyakorikérdéseken informálódik. Ezt nem bántásnak szánom, csak szerintem a kutyád védelmét más irányból kellene megközelítened, mert amit most szeretnél, arra nem látok reális esélyt.
2015. máj. 8. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Gyakran olvasom ezt a topikot, és ahogy észrevettem, hozzáértők is vannak itt, elsősorban az Ő segítségükre számítottam, amikor feltettem a kérdést. Vannak baromságok is ezen a fórumon, de hasznos tanácsokat is tudnak adni a felhasználók.

Én is tapasztalt kutyás vagyok, de nem kiképző, eddig mindig csak alapvető parancsok teljesítésére és trükkökre tanítottam a kutyákat. Durva eszközöket pedig sosem használtam ellenük, mégis engedelmeskedtek.


Annyi szerencsém van, hogy a kutyus még kölyök, viszont fajtáját tekintve nem "egygazdás". Alaszkai malamut, és amilyen kis naiv, ártatlan, mindenkit imád, bárkihez odamegy játszani, a hasáért pedig bármit megtenne.


Még csak egy hete van itt, eddig annyit tanult meg, hogy ha rászólok, nem nyúl az ételhez. Még kölyökkorában szeretném a többire is megtanítani, nehogy egyszer baja essen.


Beszéltem az állatorvossal, hogy tudna-e ajánlani kutyakiképzőt, de akire én gondoltam, még őt sem ajánlaná igazán, elvileg rosszak a módszerei és elég pénzsóvár. Ő azt javasolta, hogy én próbálkozzam a neveléssel, mert eddig jó úton halad. De én azért bizonytalan vagyok, hogy mi lenne a legjobb módszer, ami nem zavarná össze a kiskutyát.

2015. máj. 8. 11:46
 8/12 anonim ***** válasza:
62%
Az nem zavarja össze a kutyát, ha következetes vagy vele. Tehát ha idegen által nyújtott, vagy a földön talált étel kivétel nélkül minden esetben egy elegendően erős rossz élménnyel társul (amit fentebb írtak: áramütés), akkor nem fogja mástól elfogadni (aztán ha kórházba kerülsz gondolkozhatsz, hogy meddig bírja a kutyád kaja nélkül.) Lényeges, hogy a büntetés ne tőled érkezzen! Ha csak egyszer is sikerül mástól kaját kapnia úgy, hogy nem társul mellé az áramütés, akkor máris gyengül a kondicionált gátlás. Ez folyamatos tréningezést igényel. Az, hogy másokkal ne barátkozzon megint csak azon múlik, hogy azokat a "másokat" akikkel találkozhat mennyire hatékonyan tudod rávenni arra, hogy semmi jó élménye ne fűződjön a kutyádnak hozzájuk. (Józsi komám, rá se merj nézni arra kutyára, mert téged csaplak agyon!) :) Legegyszerűbb, ha nem is találkozik másokkal. Illetve nem egyszerű. Én nem is tudom elképzelni, hogy ez a speciális munkakutyákon kívül bármelyik kutyának jó lenne. A kutya szociális lény, igényli a társaságot. Mint ahogy van olyan ember amelyik jobban bírja a magányt, más pedig megőrül tőle, így a kutyák is hasonlóan működnek. Kevés alakalmas arra, amit te szeretnél elérni. Ezért mondja mindenki, hogy szakembernek kell megmutatni a kutyát és nem egy kóklernek! Emellett pedig napi több óra munkára és foglalkozásra van szüksége veled, hogy közben ne őrüljön bele a magányba és a semmittevésbe.
2015. máj. 8. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Nehéz dolog. Az élelemmegtagadás nyújtott élelemre viszonylag egyszerű, csak sok ember kell hozzá (nem egyszerre).

A segéd nyújtja a kaját.

Amikor a kutya utána nyúl taslit ad.

A segédet gyakran kell cserélni.

Az egyik kutyám megtanulta, a másik meg azt, hogy kitől nem fogadhat el falatot (5 ember).

A segéd legyen gyakorlott, mert közvetlenül a kutya fogainál dolgozik.

A talált élelemre az áramos módszer egyik kutyámnál sem jött be. Felismerik a villanypásztort, arról nem veszik le a csalit, de minden mást igen.

2015. máj. 8. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
64%
A villanypásztort persze, hogy felismerik. :) Nem hülyék. Már az is elég, ha hallják a pattogást. Azt is tudják, hogy mikor van bekapcsolva vagy kikapcsolva. A kaját úgy kell preparálni, hogy ne látszódjon a drót.
2015. máj. 8. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!