Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Doberman mennyire népszerű...

Doberman mennyire népszerű manapság? Kinti vagy benti kutyának való? Mik az előnyei és a hátrányai?

Figyelt kérdés
Olyan válaszokra lennék kíváncsi, akinek van vagy volt ilyen kutyája, lehetőleg minél több féle szempontból!

2015. aug. 24. 15:46
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem annyira népszerű (teszem hozzá, hála Istennek), mint pl. a stafford. Benti kutyának való kizárólag, ideális esetben kertes házba, ahol szabadon járhat ki-be a lakás és kert között. Egyrészt a vékony bundája nem alkalmas rá, hogy télen kint legyen, másrészt erősen kötődik a gazdájához, szeretne mindig vele lenni :)

Előnyei: nagyon okos, értelmes, szeretetteljes, gyönyörű (szerintem). Igazából szerintem hátránya nincs, de ha objektívan próbálom nézni: hátrány lehet a nagy mozgás-és feladatigény, a gazdifüggés, kanoknál dominancia előfordul más kutyákkal, valamint kis korától szüksége van kutyaovira (szocializációra), majd kutyasulira. Imád dolgozni, őrző-védőzni. De nekem ezek mind előnyök voltak. :)

2015. aug. 24. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi! Az ilyen 'snassz' dolgok kiderülnek egy gyors google search segítségével. Tudnál valami sokkal személyesebbet írni nekem? Pl. egyik ismerősömnek spánielje van, olyan makacs dögöt még nem láttam. Képes és megsértődik és 'nem szól senkihez'. Pl. dobikról azt hallottam, hogy beszefóznak és rájuk jön az 5perc mint a macskákra, fel tudnak venni furi szokásokat, sok köztük a félős. Ilyen kis személyes aranyos és kevésbé aranyos dolgokra lennék személy szerint kíváncsi, de köszi a gyors választ! Szóval akkor a kinti tartás fűtött kutyaházzal sem lehetséges? Nem durva egy ekkora mozgásigényű kutyát kb 9 órára otthon hagyni?
2015. aug. 24. 16:09
 3/7 anonim ***** válasza:
36%
Nekem rotim volt és úgy tudom a fajta belőle lett kitenyésztve. Ismerősömnek volt, kb. a konklúzió hogy lapos roti idegbetegebb formában. Szerintem izgága bár ez is nevelés/gazda kérdése.
2015. aug. 24. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Az idegbeteg alatt mit értesz? Most tartok ott, hogy sikerült végre megteremteni az anyagi hátteret a kutyatartáshoz (gyerekkoromban volt kutyánk, de az nem olyan). Külföldön élek, de magyar kutyát szeretnék, illetve magyar vérvonalút, az a lényeg, hogy futok elég komoly szinten, ezért ezek a kis csipsz..r kutyák amiket a csajok ölébe elképzeltek nagyon távol állnak tőlem, emellett tetoválóművész vagyok, tehát hordanám magammal a kutyát dolgozni, tehát rövid szőrű, kevésbé vedlős fajta kell, ami nem fog kidőlni 2-4 óra túrázástól vagy egy félmaratontól. Itt az egyik ismerősömnek van dobija, kifejezetten izgágának nem mondanám, én még csak szobor-módban láttam terjengeni a kanapén és nem egyszer voltam már nála. Na meg ugye a külső sem elhanyagolható... Szóval a dobi kifejezetten szimpinek tűnik, de amiket hallottam róla, meg amit tapasztaltam, az szöges ellentmondásban áll egymással.
2015. aug. 24. 17:04
 5/7 anonim ***** válasza:
Vérvonaltól és gazdától is függ. A rotik között is van olyan amelyik bekattan. Ez lehet genetika, helytelen nevelés (nincs domináns falkavezér a családban). Lutri hogy dobiban is kifogsz-e túltenyésztettet. Annyit tudok ajánlani hogy csak jónevű kennelből válassz. Mert lehet hogy drágának tűnik egy kiskutya de sok évre lesz a társad.
2015. aug. 24. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

1. vagyok. Nem, nem igazán jó neki a fűtött kutyaház. Sokkal jobban érzi magát bent, ahol a gazdi is lakik. Felnőtt korában már nem probléma, ha 9 órát egyedül van a lakásban, viszont előtte és utána legyen átmozgatva. Kölyökkorban természetesen még hosszú a 9 óra, de akkor is az, ha az udvaron tölti egyedül.

Amiket első válaszomban írtam, az tényleg így van, nem csak a szokványos válaszok. Volt több dobim is. Egyikük sem volt félős, idegbeteg meg pláne nem. Kutyákkal a kan és a szuka is domináns volt, a kannal volt nehezebb dolgom. Szerintem elképesztően értelmes állatok, viszont igen érzékenyek is, tehát egy rossz gazda könnyen tönkreteheti pl. azzal, hogy elhanyagolja, vagy durván bánik vele. Így "keletkeznek" a félős, idegbeteg dobik. Mindez persze az olyan tenyésztőtől kikerült példányokra igaz, ahol nem csak a küllemet nézik, hanem a szülők a német tenyészszemlén (ZTP) is megfeleltek, sok esetben dolgoznak, munkavizsgájuk van, de a minimum a BH vizsga, és a jó őrző-védő készségek. Ezen a tenyészszemlén nézik a küllemet, az őv. képességeket, a kiegyensúlyozott idegrendszert. Idegenekkel szemben a közömbös viselkedés a kívánatos. Amelyik dobermann egy vadidegen emberrel szemben (aki pl. mellé áll, leejti a kulcsát, kinyitja az esernyőjét stb.) agressziót mutat vagy megijed tőle, azt nem engedik tenyésztésbe.

Nagyon szeretetigényesek a gazdájukkal, családjukkal. Határozott nevelést igényelnek, de ez soha nem durvaságot jelent, bár időnként ha indokolt, oda kell lépni, elszemtelenedni nem szabad hagyni őket.

Ha dobit szeretnél, mindenképp javaslom, hogy olyan tenyészetből válassz, ahol aktívan dolgoznak a szülőkkel, megvan a német tenyészszemléjük is, és természetesen a többi, ami szükséges a tenyésztéshez (szűrővizsgálatok, törzskönyv stb.) Ha vannak jó kiállítási eredményeik, az sem rossz, de ennél fontosabb a ZTP eredménye.

Valamint, ahol a kölyköket életkoruknak megfelelően tartják 8-10 hetes korukig (eladásukig). Tehát nem kennelben, hanem lakásban, vagy a lakás egy lekerített részében, de emberek között nevelődnek.

Az én második kutyámat 12 hetesen vettem meg, addigra pórázhoz volt szoktatva, megvolt 3 oltása, és már őrző-védőre is jártunk vele :) Persze ilyenkor még csak szokják a kiképzést, az ostorcsattogást, lövést, hangulatot.

Tökéletes idegrendszerű kutya volt.

Bent aludt a lakásban, a nappaliban. A hálószobába nem jöhetett be. Már első éjjel egy hangja nem volt. Kertes házban laktunk, szabad ki-be járással, akkor én otthon voltam gyesen. Éjjel mindig bent aludt, nappal meg ahogy kedve volt. 4 hónapos korára megbízhatóan szobatiszta volt.

Érdemes hozzászoktatni 2 dologhoz kicsi kortól: egyik a ketrec (szobakennel), ami jó, ha befér az autóba is. Felállítani a lakásban, és fokozatosan beleszoktatni, hogy szívesen legyen benne. Így nem okoz gondot az autózás sem, és ha bármiért be kell zárni a lakásban, akkor sem fog hisztizni (persze nem több órára, de 1-2 órára nyugodtan).

A másik a labda. Lehet kapni ilyen zsinóros tömör gumi labdát, talán ismered. Erre lehet kondicionálni kiskortól, nagyon rá tud kattanni. Nem szabad nála hagyni rágcsálni, ha végeztetek a játékkal, el kell tenni. Imádni szokták. :) Lehet ez jutalom a sikeres feladatok végén, illetve a behívás tanulásában is segít. Ha kiállításra is szeretnél járni, ott a segítő (vagy te) a ringen kívülről szintén a labdával tudod szépen "állítani", hogy feszüljön, figyeljen.

Kis korától, ahogy az oltásai engedik, vidd magaddal mindenhova, ahova csak lehet, hogy szokja az embereket, közlekedést, különféle helyzeteket. 5 hónaposan vittem az enyémet nyaralni magunkkal a Balatonra, addigra már behívható is volt.

Ha van még bármi konkrét kérdésed, írj nyugodtan.

2015. aug. 24. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
olyan, hogy magyar vérvonalu kutya, nemigen létezik:) gyakorlatilag majdnem mindenki külföldön fedeztet. Ami lényeges szempont. Nagyszülők, dédszülők életkora, hogyan nevel az anya, milyen körülmények között nevelkednek a kiskutyák. nagyon fontos, hogy sportoljanak, és ne csak papiron legyenek IPO vizsgák!!!!! Dobermann jelleme: Hát ez nagyon változó. Van közöttük kimondottan kedves, jóindulatú kutya, és van amelyik csak akkor normális, ha olyan fáradt, hogy élni nincs kedve, de az is csak 5 percig tart:))) Sajnos olyan is akad, aki mások szerint baromi domináns, valójában viszont komoly karakterproblémái vannak, és azon kivül, hogy acsarkodik mindenkivel, semmire nem használható. vannak akik imádják a saját hangjukat, és előszeretettel ugatnak, ha kell ha nem:))) van lopkodós, rágcsálós, butorbontós, és még millió féle:))) Ha te vinnéd magaddal a kiskutyádat egész nap, akkor az azt jelenti, hogy szépen folyamatosan tudod is majd tanitani egész kicsi kortól, mit szabad, és mit nem. kicsinek olyanok mint a szivacs, szivják magukba az információt. olyan 8-10 hónapos korukra ébrednek öntudatukra, ez általában a behivás megtagadásánál mutatkozik meg először. Akkor érdemes vele elbeszélgetni, és utána már nem lesz probléma. Együtt futáshoz tökéletes társak, a nyargalás, a rohangálás az életük:))) Sok sikert kivánok neked a kiskutya választáshoz:)
2015. aug. 25. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!