Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen kutyát érdemes tartani?...

Milyen kutyát érdemes tartani? A husky jó házőrző kutyának is, vagy egy másik fajtában gondolkodjak inkább?

Figyelt kérdés

Szeretnék lassan egy kutyát magamnak, mindig is huskyt akartam, de nem vagyok benne biztos, hogy jó házőrzőnek. Azt olvastam róla, hogy nehezen idomítható, de nekem mégis nagyon tetszik a külleme. Nyilván nem ketrecbe zárva tartanám és nem is láncra verve, ugyanis én a kutyusomra legfőképpen családtagként tekintenék, de azért jó is lenne, ha pár dologban segítene, így például a ház védelme. Első sorban is minden vélemény érdekel a huskykról, hogy mennyit eszik, társasági lény e, kell-e naki a nagy udvar és a sok ápolás, vagy hogy mik az előnyei és hátrányai, mennyire szedi szét a lakást felügyelet nélkül, gyerekekkel mennyire lehet megbarátkoztatni őket, mennyire szökik el ha párzási időszak van és hogy fiú vagy lány kutya a jobb döntés.

Ha tudtok esetleg olyan kutyát, ami a huskyhoz kicsit hasonlít, de jobb tulajdonságai vannak, akkor azokat a válaszokat is szívesen fogadom. :)

Mindenképpen nagyobb termetű vagy közepes kutyáról lenne szó, kicsit nem akarok, de biztos hogy már kölyökkorában magamhoz venném. Szeretném, ha a családtagokkal vagy új barátokkal könnyen kibékülne, tehát nem ugatná meg őket és nem kergetné meg őket, viszont ha ugatásra szólítom fel vagy esetleg védelemre, támadásra, nem tudom, hogy a husky jó választás lenne e... ezért gondolkodom másik fajta választásában. Az is érdekelne, hogy milyen kutyát lehet kint tartani télen is, tehát melyiknek nagyobb a tűrési képessége ha a hidegről van szó. Persze, ha a kutyus immunrendszere viszonylag gyenge, akkor téli időkben és rosszabb napokon velünk aludna bent a házban.

Első sorban azok véleményét és tanácsát várom, akik értenek a kutyákhoz, esetleg tenyésztők vagy nagyon régóta tartanak állatot, de személyes tapasztalatokra is kíváncsi vagyok.



2015. szept. 25. 15:50
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Azt még elfelejtettem hozzátenni, hogy az árak is érdekelnének, hogyha fajtisztán akarok kölyökkutyát venni, melyik mennyibe kerül. Kinél érdemes érdeklődni, esetleg tudtok megbízható helyet Baranya megyén belül?
2015. szept. 25. 15:54
 2/11 anonim ***** válasza:

Én személyes tapasztalatot tudok mondani, mivel van egy kan husky kutyám. Vegyük sorban. Naponta kb 1 kiló kaját kap. Ennek a nagyját hús teszi ki. Vagy főve, vagy nyersen. Mikor mi, de általában csirke. Emellett száraz kaját kap ropogtatni napközben, de abból nem sokat, csak mert ugye ált este 8kor kapja a vacsiját. Emellett jutalomfalatok, vitaminok.

A husky falkakutya. Imádja a társaságot, nem érzi jól magát egyedül. Hamar megszerette a családot, és ha mi mutatunk be neki valakit, nagyon barátságosan és érdeklődve fogadja.

Udvar kell neki azért, de a napi 2 séta is elengedhetetlen, hogy nyugodt legyen. Le kell fárasztani kicsit, különben ás, rombol, feltúrja a kertet.

Az ápolása nem bonyolult. Naponta- 2 naponta kifésülöm a bundáját, és ha szükségesnek érzem, megfürdetem. Alapjába véve nem egy szagos kutya, nincs vele baj.

Gyerekekkel szerintem teljesen jól kijön, csupán arra érdemes figyelni, hogy a termete miatt ne essen baj a gyerekekkel, (rájukfekszik, ráugrik, felborítja) de szándékosan biztos nem bántana gyerekeket, nagyon jószívű kutyafajta.

A párzásról annyit, hogy inkább hagyjuk meg a tenyésztőknek, és inkább ivartalanítsuk, úgy nem lesz baj.

Házőrzőnek nem feltétlen alkalmas ez a fajta, de ez kutyától is függ. Az én kutyám szorgosan ügyel a házra, ha valaki túl közel jön a kerítéshez ugat, elriaszt mindenkit. Idegeneket felügyelet nélkül nem merünk beengedni. Ha ott vagyunk, nincs baj. De az biztos, hogy azért a termete már tiszteletre méltatja. Azért 30 kg az 30 kg :)

Én imádom a szánhúzó kutyákat a természetük miatt, mert nagyon intelligensek, könnyen tanulnak, barátságosak, ami negatív, az a makacsságuk és önfejűségük, de mivel a gazdi is ilyen, így nagyon jól kijövünk :D annyi biztos, hogy bármilyen kutyád is lesz, a nevelése számít.

Ha mindenképp fontos, hogy jó házőrző legyen, akkor a szánhúzókról mondj le.

Inkább javasolnám a németjuhászt, vagy a rottweilert. Ők nagyon szelidek, okosak, értelmesek, és megvédik a családjukat :) házőrzőnek ők a legjobbak szerintem.

2015. szept. 25. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

A husky nem jó házőrző, erre abszolút alkalmatlan. A hideget viszont jól tűri.

Én családi kutyának sem választanám. Inkább sportolásra való. Hatalmas a mozgásigénye, akár napi 10 km futás is kell neki. Ha nincs megfelelően lefárasztva, lemozgatva, akkor hajlamos a szökésre. Valóban

viszonylag nehezen nevelhető. Nagy udvar nem lényeges, sokkal inkább a napi futás, mozgás, séta, kirándulás veled. Gyerekekkel is megbarátkozik természetesen, ez leginkább nevelés, szoktatás kérdése. Más háziállatokkal már nehezebben jön ki, könnyen levadászhatja őket - de erről nem írtál, hogy más állatok is vannak. A külleme lehet, hogy tetszik, de a jelleme a leírásod alapján nem hozzád illik. Szerintem válassz más fajtát. Olyat kellene keresned, aminek nem a külleme tetszik elsősorban, hanem a természete hozzád illő.

Hogy fiú-e vagy lány, az mindegy, mindkettőt érdemes ivartalanítani (de a szukát mindenképpen), hacsak nem kiállítási célra veszed, de erről nem írtál.

Ha nem ragaszkodsz fajtatiszta kutyához, érdemes lehet körülnézni a menhelyeken is, nagyon sok különleges külsejű kutya vár gazdára.

Télen (azaz állandóan) olyan kutyát lehet kint tartani, amelyiknek a bundája is megfelel erre (vastag, tömött), illetve amelyik nem olyan erősen gazdacentrikus, hogy boldogtalan lenne, ha nem élhetne veletek a lakásban.

Ha mindenképpen fajtatiszta kutyában gondolkozol, akkor jó választás lehet husky helyett a német juhász, de csak akkor, ha vállalsz vele kutyaiskolát, rendszeresen tréningeket - mivel munkakutya, erre szüksége van. Kint nem fázik ő sem, persze hőszigetelt, széltől-esőtől védett kutyaól alapvető. A német juhász a házat is őrzi úgymond (azaz ugat, jelez), értelmes, könnyen nevelhető, de fontos a megfelelő agyi fárasztás is nála (feladatok, munka).

Fajtatiszta kutya ára (akár husky, akár más fajta) 100 ezer Ft felett kezdődik. Ha egészséges kutyát szeretnél, tenyésztőtől és ne szaporítótól vásárolj. Röviden mit kell figyelned: a kölyök törzskönyvvel együtt, leghamarabb 8 hetesen, 2 oltással, chippel, szerződéssel legyen eladva, addig családi körülmények között nevelkedjen, szocializálódjon. A szülők mindketten tenyészszemlések legyenek, és a fajtára jellemző örökletes betegségekre szűrtek legyenek. Ha vannak kiállítási és/vagy munka eredményeik is, az is jó.

Olyan helyről ne vásárolj, ahol "törzskönyv nélkül olcsóbb". Ezek szaporítók, akiknek nem fontos a kutyáik egészsége.

Jó választás lenne a berni pásztor, labrador, golden retriever, de egyik sem házőrző kutya.

Valójában házőrzésre a nagytestű pásztorkutyák valók, mint pl. komondor, kaukázusi juhász, kuvasz, de ezek neveléséhez azért érteni kell.

Összességében én egy husky jellegű (külsőre) vagy német juhász jellegű keveréket javaslok, vagy ha fajtatisztát szeretnél, akkor az említett fajták közül valamelyiket, de nem huskyt.

2015. szept. 25. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Ha házőrzőt szeretnél, ott a kuvasz, komondro, tibeti masztiff, ezek erre lettek kitalálva.

A német juhász, roti nem mondom hogy nem ugatja meg az idegent, de hatékony házőrző csak képzés és kutyasuli után lesz.

Viszont azt gondold át, hogy most mit szeretnél, hogy bombabiztos házőrző legyen-e, de az megugatja az évi egyszer arra járó rokonokat is, vagy családbaráttündérmackó, akit kenyérre lehet kenni?

Szóval én azt mondom hogy német juhász, viszont azt tartsd szem előtt hogy muszáj lesz kutyasuliba vinned.

A másik, hogy bármilyen kutyát is választasz, akár egy menhelyi házőrző keveréket (én most hoztam az Illatosról egy kutyust, mit nem mondjak van választék bőven ott, szívem szerint a fél telepet elhoztam volna) nem elég neki hogy "ottazudvar". Amiket felsoroltál, mind a te igényeid a kutyával szemben, de te mit tudsz neki adni?

2015. szept. 25. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 gom ***** válasza:
80%
Tényleg nem jó házőrzőnek.
2015. szept. 25. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
91%
Házőrzésre riasztót vegyél, a többit leírták előttem.
2015. szept. 25. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Alapszabály: Külső alapján nem választunk kutyát.


Nekem is tetszenek a KÁJ-ok, vagy a Tibeti masztiff, de biztos, hogy a fejemre nőne, nem tudnám se nevelni, se megtartani, vagy ha orvoshoz kell vinni, még a kocsiba se tudnám betenni.


Pireneusi pásztor, Kuvasz, Komondor. Szerintem ezek a legjobbak. Bár a magyarokhoz kell egy bizonyos határozottság.

Német juhász/Malinois/Roti/Dobi inkább személyőrzők.


Most a kutyasuliba van egy Husky, hát, minden, csak házőrző nem:D

2015. szept. 26. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, igen valóban lehet, hogy nem husky mellett fogok dönteni. Viszont párom is akarna egy kutyát és különbözőeket választanánk. Az is érdekelne, hogy vajon ha ő egy házőrző típust választ, aki jobban védi a helyet és kicsit harciasabb akkor úgy megférne-e mellette egy kicsivel szelídebb, jobban családbarát típusú kutyus a gyerek/gyerekek miatt. A golden retriever meg a labrador még szintén szimpatikus :)

Ha mindketten kutyus veszünk, ő valószínűleg rottweilert vagy pitbullt fog választani, és akkor én maradnék egy kicsit szelídebb jószág mellett, így vajon megfelel majd mindenkinek minden? A kutyák is jól fogják érezni magukat egymás mellett? Mindkettőt kölyökként vennénk magunkhoz és ha szükséges, akkor a kutyaiskolát is beiktatjuk a tervbe, de az otthoni tanulást minimum :) Ha pedig mialatt munkában vagyunk szét fogják szedni a házat vagy a kertet? Ez mennyire lehet súlyos? Hogyan védekezzek az ellen, hogy ameddig nem vagyunk otthon ne csináljanak felfordulást? Arra gondoltam, hogy minden reggel levinném őt/őket sétálni kicsit még munka előtt, aztán pedig ha hazaértem nyilván játszanék vele, meg törődnék vele, meg a gyerek úgyis agyon nyavarná szóval figyelemben nem lenne hiányuk, de mégis mennyire kell biztosítani a terepet, hogy ne csináljon kárt, ha egyedül van otthon a kutya/kutyusok?

2015. szept. 27. 10:46
 9/11 anonim ***** válasza:

Kölyökkorban várhatóan sok "rosszaságot" fognak csinálni, ami a kert szétszedését illeti. Folyamatosan nevelni, nevelni kell őket, plusz minden nap lefárasztani, igényüknek megfelelően.

Labrador jó választás, pláne gyerekek mellé.

Rotit csak úgy vállaljatok, ha vállaljátok vele a kicsi kortól való szocializálást, minél több helyre elvinni, emberekkel, kutyákkal, közlekedéssel stb. megismertetni, kutyaoviba vinni, majd kutyaiskola is erősen javasolt. Alapvetően munkakutya, inkább személyvédelemre való, de természetesen a házat is őrzi. Pitbull a hiedelmekkel ellentétben nem való házőrzésre, emberbarát fajta, de mivel terrier, nehezebben kezelhető, sok mozgást igényel, és életvágóan fontos a kicsi kortól szocializálás nála is. Viszont, fajtatiszta pitbullt Magyaro.-n nem fogtok kapni. Fajta jellegűt meg nem érdemes venni (aminek nincs törzskönyve, de azt mondják, hogy pitbull - nem az), pláne ilyen fajtából, mert nem tudhatod, milyen dolgokat örököl a felmenőktől. Akkor már inkább a staffordshire terrier, ebből a fajtából van több megbízható tenyésztő is. Viszont nem házőrző fajta, és nem való csak kerti kutyának.

A kettő közül akkor inkább a rotit ajánlanám, figyeljetek oda, hogy megbízható tenyésztőtől származzon.

Hogy a két kutya hogy jön egymással, az is nevelés kérdése. Valamint ivartalanítás javasolt mindenképpen.

2015. szept. 27. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Ha személyőrző kutyát akar a barátod, én a rotit ajánlom. Megmondom őszintén, hogy a pittől nem szabad elvárni, hogy agresszív legyen. Mert alapjában véve nem az emberrel szemben agresszív, hanem a kutyákkal szemben. Pont úgy lettek kitenyésztve, hogy a kutyákkal legyen agresszív, legyen benne kitartás, de az emberrel soha nem lehetett agresszív. Amelyik az ember ellen (akár saját gazdájával szembe!) fordult, akkor azt vagy lelőtték, vagy csak simán nem tenyésztették tovább. Magyarországon igencsak megszaporodtak a rosszul nevelt, ember és kutya ellen "kiképzett" c.gánykutyák, de maga a fajta nem ilyen, kivéve ha így nő fel. Viszont nem nőhet így fel. Ezért inkább legyen roti, ha azt akarja a barátod, hogy védjen titeket.

Labrador és goldi jó első kutyának egyébként, nagyon jámborak, náluk arra kell figyelni, hogy ne hízzanak el és hogy ne egyenek fel nem nekik való dolgot (méreg, stb). Volt labim, most pittem van, szóval pont tudok mesélni róluk, az én egyedeim szerint:D


Ha még is pittet választ a barátod, arra figyelj, hogy nem pitbull, hanem amerikai staffordshire terrier, és kérlek, csak tenyésztőtől vegyetek. Ez azért fontos, mert ha szaporítótól vesztek, jófogásról, lehet, hogy kissé idegroncs kutyát kaptok (ami kölyökként még nem biztos, hogy előjön), aztán nehogy a végén megharapjon titeket. Sajnos nagyon agyon van szaporítva a fajta :(


Golden, labradornál is figyelni kell a tenyésztői vérvonalra, mert nagyon sok beteg szaporítós kutya fordul meg egy állatorvosi rendelőben :( És a kezelésük többe kerül, mintha tenyésztőtől vettek volna kutyát.


Egyébként keverékek is vannak, azok között is szétnézhettek, ha nem ragaszkodtok egy bizonyos fajtákhoz, tele van kölyökkutyákkal a menhelyek, gyepmesteri telepek. A gyepin például rengeteg hal meg, mert nincs megfelelő körülmény :(


Ja, és arra is lehet figyelni, hogy ha nem akartok dominanciai versengést a két kutya között, hogy az egyik szuka legyen, a másik kan. Így tuti, nem fognak összeverekedni.


De ez a 4 fajta, inkább benti, mint kinti. Nem fognak halálra fagyni kint sem, de jobb szeretnek gazdival lenni. Roti/staff - rövid szőrű. Labrador is rövid, bár tömöttebb, a goldennek azért hosszú, de a retrieverek inkább gazdival akarnak nagyon lenni.


Valami kérdés van még, írj nyugodtan:)

2015. szept. 27. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!