Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mindenkit megtámad a pulim,...

Mindenkit megtámad a pulim, mit tegyek?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Van egy fél éves puli kanom. Nagyon okos kiskutya, szinte semmit sem kell neki tanítani, magától megtanult mindent (pl. szobatisztaság). Viszont van vele egy olyan problémám, hogy mindenkire rátámad (ha olyan kedved van?). A szobámban lakik, és általában velem alszik az ágyban. Na már most. Bárki be akar jönni a szobámba nem engedi be. Ugat és nekimegy. De olyan is van, hogy eltűri az embereket addig, amíg mondjuk ülnek az ágyamon, de amint felállnak nekik ront. Persze nem szedi őket szét, csak nagyon ugat és előfordult már olyan is, hogy bokán csípte őket. Barátokat, családtagokat (akiket ismer) csak akkor "támad" meg, ha "olyanja van" és csak akkor, ha bejönnek a szobámba és mondjuk alszok. Ha a ház más részén van nem bántja őket, kedves, bújós, játszik velük. Idegenekkel nem tudom mit csinálni, nem igazán hozok idegeneket a házba. Nem értem a kettős reakciót, mert például volt olyan is, hogy a nappaliban ültünk a barátokkal (iszogattunk) és a kutya ott volt köztünk, játszott mindenkivel, aztán meg kidőlt és a lábunknál aludt. Barátnőim behozták a szobámba, lefektették, akkor sem csinált semmit, nyalogatta őket, meg bújt hozzájuk. De például bátyámat rendszeresen megkapja (pedig sosem bántotta). Szóval nem értem a kettős viselkedést. Állatokkal egyébként nagyon kedves (kutyákkal, macskákkal), ha ismeri őket. Az idegeneket viszont nem tűri. Első kutyám, és nem tudom, hogy mit rontok el. Szeretném, ha nem csinálna ilyeneket. Anyukám szerint engem és/vagy a territóriumát (szobám/ágyam) védi. Nem tudom eldönteni. Egyébként vagy 10 kutyás könyvet elolvastam mielőtt elhoztam, mindenre felkészültem, de erre nem gondoltam. Megverni NEM fogom, sosem bántanám. (Mondták, hogy a pulit bottal kell nevelni). Tudnátok adni tippeket, tanácsokat? Köszönöm előre is. (PS: Engem sosem bánt, sőt). 22/L

2015. nov. 4. 02:42
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
74%

A viselkedésből ítélve elkényeztetted és nem tartod magad alatt lévőnek, hanem inkább a "kisbabádnak". A kutyáknál van egy rangsor, amit most ő úgy értékel, hogy te az övé vagy és vigyáz rád, mint a területére. Neked kell lenned a falkavezérnek.

Eleve a lakásban tartott kutyák, főleg azok akik egy ágyban alszanak a gazdival ilyen személyiségzavarban vannak. Nézz csak rá és nézd ember szemmel. Ő nem tudja, hogy nem ember. Meg van győződve róla, hogy pont olyan, mint te.

Tehát nem tudja, hogy ő kutya!!!

Sajnos így látatlanban nehéz megmondani, hogy mit csinálj, de keményebben kell fognod és kutyaként kezelned. Amennyiben nem ezt teszed, akkor készülj fel 10-15 évnyi rabságra vele szemben, mert uralkodni fog mindenkin, ha már téged megszerez teljesen.

Nem lesz párkapcsolatod, barátod, rokonod, gyereked.....

2015. nov. 4. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Andizsuzsi ***** válasza:

"szinte semmit sem kell neki tanítani, magától megtanult mindent (pl. szobatisztaság)."


Mégsem olvastad elég figyelmesen azokat a könyveket. A kutya átveszi az uralmat a családban, ott, akkor és úgy viselkedik, ahogy akar. Mielőbb javasolnék nektek kutyaiskolát, olyat keress, ahol elsősorban a gazdát tanítják meg arra, hogy kezelje az ebét. ( a szobatisztaság alapvetően ösztön, egy kutya sem piszkít a vackába, ha van lehetősége kint végezni a dolgát).

2015. nov. 4. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
9%
Beteg , mert betegesen nevelted. Szégyen hogy egy kutyával alszol együtt.
2015. nov. 4. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Vidd el kutyaiskolába, ott megnevelik.
2015. nov. 4. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
74%

Igen! A kutya, amennyiben úgy érzi, hogy az adott családban még nincs "falkavezér", aki parancsol, akkor átveszi ezt a szerepet, és ő ural = birtokol mindent és mindenkit!!!


Ha megtanítod neki, hogy mindig az van, amit te akarsz, és nem ő dirigál neked, hanem te őneki... akkor átvetted, kiharcoltad vele szemben a falkavezér-szerepét! Addig viszont ő dirigál = enged-nem enged a közeledbe bárkit, véd, óv, tilt, és megharcol érted, mert te vagy az övé, és nem fordítva!

2015. nov. 4. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
57%

A pulik általában tényleg nagyon okosak, de nem tudhatnak ők sem mindent maguktól. Eddig nem kellett tanítani, most ideje elkezdeni!


Nem kell megijedni attól, amit a többiek írtak, ez a főnökség átvétele nem azt jelenti, hogy verni kell a kutyát. Leginkább magadban kell tudatosítani, hogy _neked_ kell megoldani dolgokat, nem Morzsinak (bocs, nem írtad, hogy hívják :-)). Tehát a kérdés: mit csinálsz, mikor Morzsi nekiront másoknak?


Sok lehetőség van ilyenkor, és ez kivetíthető a mindennapi életre a kutyával. Lehet keményen megszidni, grabancot rázni, tehát büntetni a nemkívánatos viselkedést. Lehet átirányítani, megtanítani őt, hogy pl mindig a helyére menjen, ha bejön valaki a szobádba, vagy mindig vakkantson egyet, és üljön le melléd. Vagy át lehet alakítani magát a hozzáállását a szobába jövő emberekkel szemben, hogy fenyegetés helyett örömforrás legyen mindenki. Melyik kutyánál (és melyik embernek) melyik jön be, mindegyikkel dolgozni kell, és egyik sem a kutyakiképzés szent grálja.


Ahhoz, hogy választani tudj a lehetőségek közül, és legyen eszközöd is hozzá, vagyis tudd, hogy mit miért csinálsz éppen, nagyon nagy segítség egy jó kutyaiskola. Egy puli rengeteg mindenre alkalmas, érdemes vele kutyás sportokat is kipróbálni (persze rendes edzéssel várni kell, míg picit idősebb lesz, de ismerkedni már most is lehet). Szóval én is mindenképp ezt ajánlom, hogy menj el vele, tanuljatok. Ha Budapesten laksz, itt van magyar pásztorkutyás iskola, ahol helyén kezelik pl az idegenekkel szembeni bizalmatlanságot.

2015. nov. 4. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Bocsi előző, de itt senki nem írt olyat, hogy bottal verni, úgy tanítani a kutyát!!!

Nem kell félre-magyarázni a dolgokat!

2015. nov. 4. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
81%

"Megverni NEM fogom, sosem bántanám. (Mondták, hogy a pulit bottal kell nevelni)."


Hetes, ezt a kérdező írta, gondolom erre reagált a hatos válaszadó... Nem ártana a kérdést is elolvasni kötözködés előtt.


Kérdező, jól írják.

Itt nem neked van egy pulid, hanem a pulinak van egy embere. Ő a főnök, ezért szegény mindent megtesz, hogy a rábízott gyengébb falkatagot - téged - megóvjon mindentől és mindenkitől. A bátyádat tekintve teljes a zavar, benne valószínűleg riválist lát.


Ott szúrtad el, hogy azt hitted, nem kell következetesen és keményen nevelni. A keménység alapvetően magaddal szemben szükséges, hogy babusgatás és kényeztetés helyett képes légy vezérként fellépni. Még nem késő, kutyaiskola, sok tanulás, sok idő, de menni fog.


És mielőtt kifogásokat keresel: a kutya érdeke is. Merthogy neki állandó stressz az élete, ha azt a felelősséget érzi, hogy neki kell rád vigyázni. Ha nem vagy otthon, kiakadhat, ha otthagyod valahol egy rövid időre, kiakadhat.

2015. nov. 4. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Sürgősen ajánlott egy kutyaiskola, mert ebből még baj is lehet, de tényleg.


Az a baj, hogy ha tetszik, ha nem, erősen elkényeztetted, és nem kutyaként bántál vele. Ha jobban belegondolsz, konkrétan ő a főnök, és bestresszeli magát mindenen, be akarja védeni a falkáját, mert azt hiszi, ez az ő feladata lenne. Képzeld el, hogy milyen lehet a kutyádnak éjjel-nappal azon lennie, hogy megvédjen titeket, állandóan lesben áll, hogy támadásra készen álljon, ha elmentek otthonról, akkor pedig szorong, ideges, nyugtalan, mert eltüntetek, és nincs aki megvédjen titeket. Ez jár a fejében, neki is rossz, hogy ő van a főnök helyén, nem pedig ti. Másrészről, kevés esély van rá, de elkezdhet veletek is agresszív lenni, mivel ő hozza a döntéseket, és az lesz, amit ő jónak lát...De nyilván ezt nem akarjátok, egyiket sem, szóval iskolát javaslok, de azon kívül ezeket tartsátok be:


- Ha mentek ki az ajtón, illetve be a házba/másik szobába, és ő is ott van, akkor ültessétek le az ajtó elé, menjetek ki először ti, mármint először te, mint falkavezér, mivel a te kutyád, aztán szüleid/tesód, családod tagjai, és csak utána a kutya. Ha előre akar menni, akkor visszaültetni. Lehet pórázzal is, ha még nem tud helyben ülni. Nagyon nehéz lesz először, mert folyamatosan ő akar majd előre menni, stb, de ne adjátok fel, hosszú távon kifizetődik, és csak az első pár nap ami idegösszeroppanás szélére visz titeket, hogy mindig vissza kell ültetni. Mindenki tartsa be, de tényleg, mivel csak így lehet elérni a célt.


Sétánál, ha sétáltatjátok, soha ne ő válassza az útvonalat, ha nagyon húz, akkor próbálkozhattok többféle módszerrel. 1: megálltok, megvárjátok amíg mellétek jön (ezt lehet hívással is, jutalomfalattal megerősíteni, hogy ügyes ha visszajön), egy idő után megunja. 2: Azonnal a másik irányba fordultok és indultok meg (attól függően, hogy merre van dolgotok, ha mindenképp egy irányyba kell mennetek, akkor induljatok hamarabb, és tudtok szórakozni a visszafordulással.) Addig kell ezt is csinálni amíg a lábatoknál nem jön.


Kajálásnál soha ne adjatok a tiétekből (de legalább addig ne, amíg meg nem tanulja, hogy nem ő a főnök, kutyától függően később kaphat néha elvétve egy-egy nasit a tietekből de most nem szabad, mert akkor értelmét veszti az egész), és ha lehet úgy legyen, hogy ti egyetek először, jó finomat, mondjuk rántott hús stb. Aztán mikor mindenki végzett minden kajával, akkor adjatok neki, ha lehet valami nem finomat, pl sima tápot, csont meg minden nélkül.


Ha odamegy hozzátok hogy simogassátok, akkor soha ne kezdjétek el, szokja meg, hogy ha lefeküdt a helyére, és nyugalomba vonult, akkor ti magatokhoz hívjátok (ne ti menjetek:D), és akkor kap simit, de csak addig, amíg ti akarjátok. Tehát az a lényeg, hogy ne ő diktáljon.


Meg lehet tanítani neki az ül és marad parancsot, meg a helyedre!-t így ha benyit mondjuk a bátyád, akkor pórázon legyen, és ha neki akar kapni a tesódnak, akkor ráordítani (és nem, nem fog szomorú lenni, az ő érdeke erre gondolj!), hogy menj a helyedre, vagy fúúúúúúj. Hátad mögé húzni, hogy ő a háttérben van, neki az a feladata hogy kussba legyen.


durvának hangzik, de nem annyira, mintha megvernéd. Egyébként nem tudom, ki javasolta a puli /vagy bármilyen más kutya/ verését, azt kéne összeverni. A suliba is van ugyanilyen puli, ő is bevédi a gazdiját, mert elkényeztette, de gyorsan haladnak, nagyon okos a kutya, a feladatokat már mind tudja szinte, csak még kicsit csiszolniuk kell a kapcsolatot, hogy ki is a főnök :)


Sok sikert!

2015. nov. 4. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a tanácsokat. :) Alkalmazni fogom. Az valóban igaz, hogy ha elmegyünk itthonról bestresszel, mert mikor kimegyek a házból és megyek valahova még az utca végén is hallom, hogy nyivákol. Az is igaz, hogy a saját kajámból etettem, mellettem ül mindig, mikor eszek. Pórázon nem hajlandó jönni, viszont ha szabadon sétálunk, akkor jön szépen mellettem, azzal nincs gond. Az ajtón mindig utánam megy ki, megy be ugyanis mindenhova követ. Még a wc-re is. -.- Gyökeres változások lesznek most már. Csak ne lennék ilyen gyenge lelkileg. Mindig félek, hogy megbántom. :(
2015. nov. 4. 16:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!