Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Komondor orulet? Tulzasba...

Komondor orulet? Tulzasba vannak az emberek

Figyelt kérdés
Ezen az oldalon sokan istenitik a komondort. Nem tudom mi okbol. Igazabol max egy jelzokutyanak jo de meglatja a betoro azt kineveti. Ezzel nem lenezem a kutyat csak nem ertem miert tartjak emberek ezt a fajtat. Meg ha mar pasztor kutya akk inkabb azsiai vagy kaukazusi vagy sarplaninac vagy barmi mas csak ne egy ilyen szorgolyo azt se tudni melyik oldalan van a feje ilyen subaba. Masik pedig a Kuvasz na oke .. neki jo testalkata van massziv eros kutya.. de miert pont egy ilyen nemetjuhasz fele fejet kellett tarsitani hozza? Ez olyan mint a kigyurt testepitok palcika labakkal... nem ertem miert ilyen kutyakat tenyesztettunk.. mas orszag meg rendesen legendakat tenyeszt mint pl collie vagy nemeteknel a klasszikus ov kutyak. Dobermann rottweiler nemetjuhasz.. vagy az angoloknal a pitbull, ambull.. es most senki ne jojjon a magyar vizslaval hogy akkora huho lenne mert szinten a tobbi vizslafele sikeresebb nala.. (wikiedia) ti mit gondoltok?
2016. jan. 4. 16:27
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:

Én pedig azt gondolom, te egyszerűen ostoba vagy, ha elhiszed, hogy vannak 90-100kg-os kauk. Még az angol masztiffokban és a szent-bernáthegyi kutyában is ritka a 90kg feletti, pedig ez a világ két legnagyobb tömegű kutyája. Gondolj bele, hogy egy nőstény oroszlán 110-130kg a 2,5 méteres hosszúságával és a 110cm-es marjával, ráadásul a macskafélék alapjáraton jóval tömegesebbek, hiszen több az izomzatuk, mint a kutyaféléknek.


Keresd meg nyugodtan a Karakán klubot (kifejezetten az orosz pásztorkutya fajtákkal foglalkoznak), vagy keresd meg a Veszeli Pétert, Barta Lászlót, akik évtizedek óta foglalkoznak a pásztorkutyákkal, jártak Törökországban, Grúziában, Erdélyben, autentikus környezetében is látták a dolgozó kutyákat, továbbá több mint 10 éve tesztelik a Magyarországi kau, káj, kangal, kuvasz, komondor állományt. Évente megrendezik a Pásztorkutyás találkozót, hol Ópusztaszeren, hol Szabadszálláson, hol Dömsödön. Évi 50-60 kutya jelenik meg egy ilyen találkozón, ahol tesztelik az ebeket, le is mérik őket és érdekes módon az eddig legnagyobb tömegű kau 67kg volt, de az átlag 50-55kg között mozog. Se a feje, se a tömege, se a marmagassága nem nagyobb egy kaunak a komondornál. Teljesen egyforma méretűek ezek a fajták.

Egyébként van olyan komondor tenyésztő is, aki mondja és elhiszi, hogy 80kg-osak a kutyái, de ez ugyanúgy vicc, mint ahogy a Boszporuszi Naptűz 80kg-os kaujai. :) Érdekes, hogy amint egy ilyen kutyát leakarnak mérni, a gazdái nem engedik vagy oltári módon pofára esnek, amikor kiderül, hogy a kutyájuk még a 60kg-ot is csak épp hogy eléri.


Mutatok én neked komondort, többet is. Eljössz és megmutatjuk őket.


És továbbra is kérdezem. Az hogy van, hogy ezek a legendák tavaly és tavaly előtt sem tudtak legyőzni komondorokat a pásztorkutyás teszteken?

2016. jan. 9. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 anonim ***** válasza:

Amúgy én nem akarok belinkelgetni videókat és fotókat, de ha kéred, megteszem. Mutatok olyat, ahol a magyar agár kan a káj mellett fut pórázon és az agár magasabb, valamint a koponyája sem sokkal marad el a kájétól... pedig az agaraknak tudva levő hogy kicsi és keskeny a koponyájuk.


Ja és hozhatod a centidet, a kaudat és összemérjük minden adatát az én komondorommal.

2016. jan. 9. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 anonim ***** válasza:

Sírok, vazze, sírok...


"16-os válaszoló, ha már valamiről írsz, akkor legalább pontosan tedd. Nézzük az angol vérebet: Ez szinte csak is a nyomkövetésre lett kitenyésztve. Ha tudni szeretnéd, főleg rablók, banditák stb ellen, ezért is a nagy termet.

Gondolom, te a rövid szőrű magyar vizslára gondolsz. Igazából erre a fajtára lehetne mondani, hogy svájci bicska, semmilyen vadászati téren nem emelkedik ki, de mindenütt egy erős közép mezőny. Ha netán ebből nem szűröd le, hogy miért is kell a vizslának könnyed testfelépítésűnek lennie, írj bátran, fogok rá válaszolni. "


Jaj istenem, látom, nem megy a szövegértés...

A magyar vizslás hasonlatom csak egy HASONLAT volt, amivel azt próbáltam szemléltetni, hogy miért hülyeség az érvrendszered. Vizsla és véreb helyett írhattam volna pointert és labradort, vagy dobermant és rotit, tökmindegy.

Lebutítom a mondanivalómat, hogy mindenki megértse: csacskaság küllem alapján összehasonlítgatni különböző fajtákat, amiket máshol tenyésztettek ki más-más célra.

Miért kéne kau-felépítésű kuvaszokat tenyészteni? Annak mi értelme lenne? Akinek kau-felépítésű kutya kell, az vegyen kaut. Pont. Ez a szép abban, hogy több száz kutyafajta van, mindenki megtalálja a neki tetszőt. Az elmúlt 1000 év tapasztalata szerint a kuvasz és a komondor jó úgy, ahogy van (különben már kihalt volna) de majd a Te kedvedért átírják a standardet.


Amúgy senki nem gátol meg benne, hogy kitenyéssz egy új fajtát, ami hasonlít a kuvaszra, csak másfélszer akkora. Pár évtizedes kemény meló lesz, de megteheted. Bár véleményem szerint az óriáskuvasz egy kategória lenne az extramini yorkival, az XXL-pitbullal meg a Klee Kai-jal.


A bejegyzésed többi része akkora csacsiság, hogy nem is reagálok rá.

2016. jan. 9. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 anonim ***** válasza:
0%

Először is, egy oroszlánnak egy méteres marja van, egy nőstény oroszlán 160-180 kg és egy hím pedig 230-250 kg. Az angol masztiffnál és bernáthegyinél van egy egészségügyi javaslat, ami arra kéri a tenyésztőket, hogy a kutyáikat tartsák 90 kiló alatt, amit szinte senki nem vesz figyelembe. De ha már nagy kutyáról beszélünk, nézd meg, hány kiló volt Zorba.


21-es válaszoló, kérlek szépen, akkor küldj nekem email-címet, sőt ha van, még telefonszámot is, majd én viszek oda neked kaukázusit, de szeretnék akkor abban engedélyt kérni, hogy az egészet lehessen dokumentálni videó felvételekkel, amiket nyilvánosságra lehet hozni, és akkor az egyik ilyen rendezvényen fogunk majd találkozni. Szeretnék neked valamit linkelni és légy szíves hallgasd végig, amit a kedves Barta László mond, amiben kijelenti azt, hogy a pásztorkutyák autentikus körülmények között nem kapják meg a megfelelő mennyiségű táplálékot és orvosi ellátást, csak annyit, amennyi feltétlen szükséges. Az ilyen tartásmódból az adódik, hogy csökött vagy hasonló kutyák fognak megjelenni, mint pl a kuvaszok és nagyragadozók programban, hogy a kutyák kezdenek egyre csököttebbek lenni, tehát kisebbek. Miért is van ez? Mert ott a kutya csak egy munkaeszköz!!!!


https://www.youtube.com/watch?v=-8XldEnrHO8



"Amúgy én nem akarok belinkelgetni videókat és fotókat, de ha kéred, megteszem. Mutatok olyat, ahol a magyar agár kan a káj mellett fut pórázon és az agár magasabb, valamint a koponyája sem sokkal marad el a kájétól... pedig az agaraknak tudva levő hogy kicsi és keskeny a koponyájuk.


Ja és hozhatod a centidet, a kaudat és összemérjük minden adatát az én komondorommal."


Íme a 22-es válaszoló. Tökéletesen látszik gondolatában, hogy hova vezet a csököttség, a nem megfelelő tenyésztési elv vagy a szaporított kutya.


"Jaj istenem, látom, nem megy a szövegértés...

A magyar vizslás hasonlatom csak egy HASONLAT volt, amivel azt próbáltam szemléltetni, hogy miért hülyeség az érvrendszered. Vizsla és véreb helyett írhattam volna pointert és labradort, vagy dobermant és rotit, tökmindegy.

Lebutítom a mondanivalómat, hogy mindenki megértse: csacskaság küllem alapján összehasonlítgatni különböző fajtákat, amiket máshol tenyésztettek ki más-más célra.

Miért kéne kau-felépítésű kuvaszokat tenyészteni? Annak mi értelme lenne? Akinek kau-felépítésű kutya kell, az vegyen kaut. Pont. Ez a szép abban, hogy több száz kutyafajta van, mindenki megtalálja a neki tetszőt. Az elmúlt 1000 év tapasztalata szerint a kuvasz és a komondor jó úgy, ahogy van (különben már kihalt volna) de majd a Te kedvedért átírják a standardet."


Ez volt a 23-as válaszoló gondolata.


Ebben a probléma megint csak az, hogy míg a dobermant és a rottweilert más célra alkalmazzák, addig a kuvaszt és a kaut csakis ugyanarra a célra tudják használni, házőrzésre.


Hát igen, lassan bekövetkezik, hogy kihal a kuvasz és a komondor. Tessék egy példa: a 80-as években 3-4 ezer kuvasz és komondor született, most 100-200 születik évente, persze törzskönyvezett kutyákról beszélünk. Én szerintem ez a hatalmas számbeli különbség azt mondja, ha a kuvasz és a komondor nem változik, akkor el fog tűnni.


Látom, kissé félreérttetettek, én inkább arra gondoltam, hogy a tenyésztőket támogatom anyagilag a cél elérése érdekében.

2016. jan. 10. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 anonim ***** válasza:

"Ebben a probléma megint csak az, hogy míg a dobermant és a rottweilert más célra alkalmazzák, addig a kuvaszt és a kaut csakis ugyanarra a célra tudják használni, házőrzésre. "


De tök más helyen, más körülmények között tenyésztették ki őket, ezért különböznek annyira.

A házőrző kutyáknak pedig ma már nincs tényleges szerepe. Ha valaki tényleg be akar törni, be is fog törni, csak előbb kinyírja a kutyát. A piti tolvajokat meg egy álkamera is elrettenti, nem kell hozzá 15 évig etetni egy kutyát, amivel amúgy is sok a gond.

2016. jan. 10. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:

Zorba egy extrém nagy példány volt, extrém módon elhízva.

Az oroszlánokról tévesek az adataid, de felesleges ezen vitatkozni, te azt mondod, én ezt, úgyse fogunk megegyezni.


A pásztorkutyák autentikus környezetben 35-50kg között mozognak. Az 50kg közeliek nagyon ritkák. Ez igaz a sivas kangalra, a grúz kaukra, az alabaiokra, minden kutyára, ami nyáj mellett van. Ismétlem, 35-50kg. Az, hogy kultúrkörnyezetben, féreghajtva, kalóriadús táplálékkal etetik a kutyákat, pont azt a 10-15kg többletet adja meg, amivel a nem nyáj melletti pásztorkutyák átlagosan 45-60kg között vannak.


Idehívom a Barta Lacit a fórumra (a videóit ismerem), majd ő elmagyarázza neked a mérési eredményeiket (nem nyáj melletti kutyák, hanem a magyar kau/káj tenyésztők kutyái), nekem már megmutatta másik fórumon. A kauk/kájok 40-55kg között vannak általában, vannak extrémebb példányok. Náluk a legnagyobb tömegű kau 67kg volt. Biztos azért, mert a 80-100kg-osok fel sem bírtak állni és trélerrel kellett volna elvinni őket oda. :D


Küldöm az emailt privátban.


Az agár melletti KÁJ nem szaporított, hanem TK-s kutya. 0.29-nél látható.

https://www.youtube.com/watch?v=yCoif9lwkHM


De amúgy ha megnézed a videó, lehet látni az összes fajtát, amiről beszélünk és a komondor és a kuvasz nem marad el méretben tőlük úgy, ahogy te állítod. Sőt... a komondorok kifejezetten nagyok, leszámítva természetesen azt a néhány 10-12 hónapos kölyköt, akit 1.50 körül futtatnak szembe a kamerával, de lehet látni hogy épp elég nagyok. A fejük is. Egyébként pont 0.29-nél lehet látni a háttérben egy hatalmas komondor, ahogy egy kauval szemben áll, hát nem tudom, persze a szőr sokat számít, de a komondor a nagyobb és a feje semmivel sem kisebb, mint a kaué. :)

Vagy egyszerűen azt kell hinnem, vak vagy. :)


Egyébként a kérdésemre nem válaszoltál. Hogy van az, hogy 2014-ben a legjobb kan egy komondor lett, 2015-ben a legjobb kan, szuka és az összetett díjat is komondor vitte el? Hiszen az agykoponyájuk, agytérfogatuk, a méretük és az egész fajta egy nagy szar az állításod szerint. :)


Legközelebb mit kezdesz el pocskondiázni? A pálinkát a vodka ellenében? :)

2016. jan. 10. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 anonim ***** válasza:

Lehet tippelni, hogy ezek a kutyák mekkorák.


KÁJ kan:

[link]


Káj szuka:

[link]


Sarp szuka:

[link]


KÁJ:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lUVm..


KÁJ:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gVvI..


Jöhetnek a tippek!


Továbbá másik fórumról itt van a Mo. pásztorkutyás találkozót szervező hozzászólása:

"Eredeti munkakörnyezetben dolgozó kutyákról, a leghozzáférhetőbb, hiteles adatokat Pilsikov gyűjtötte közép-ázsiai expedícióján.

Ezek szerint a Kazahsztánban regisztrált 100 legjobb kutya adatai az alábbiakat mutatják:

Kanok: 65-74 cm, 40-50 kg.

Szukák: 60-70 cm, 31-36 kg.

Amikor mi írtunk össze és fotóztunk több száz kutyát Erdélyben nem vittünk mérleget, de a Kalibakutyák ennél kisebbek és nyilván könnyebbek is.


Ha nem eredeti pásztorkutyás, hanem "modern", de azért teljesítményorientált környezetben nézünk körül akkor érdekes forrás a 2003-2005-ös szibériai bajnokságok (viadalok) statisztikáiban szereplő több mint 100 kutya (zömében KÁJ-ok és néhány KAU) statisztikái:

A nevezett kutyák (szinte mind kan!) túlnyomó többsége 45-55 kg körüli volt, mindössze 14 érte el a 60 kg-ot, 3 a 70 kg-ot!, A legkönnyebb 38, a legnehezebb 74 kg volt!


Ha a magyarországi KÁJ állományt tekintjük, mely néhány évvel ezelőttig majdnem ugyanúgy az FCI kiállítások küllemi elvárásai alapján formálódott, arról az Ópusztaszeri találkozók statisztikái adnak képet.

Csak találomra a 2009-es nevezések apján:

KÁJ kanok átlaga: 56,6 kg. A legkönnyebb kan 46, a legnehezebb 66 kg.

KÁJ szukák átlaga: 48, 8 kg. A legkönnyebb szuka 40, a legnehezebb 57 kg.


Érdekességképpen az Ópusztaszeri Pásztorkutyás Találkozókra eddig nevezett Komondorok helyben mért adatai:

Ráró Óhungarikum (kan): 73 cm, 47 kg (kiállítási szőrben).

Hidvégi Bori (szuka): 66 cm, 53 kg.

Jászkiséri Kócos Gyalu (kan): 73 cm, 49,5 kg.

Hidvégi Áron (kan): 77cm, 59 kg.

Baliházi Hunyor (szuka): 74 cm, 47kg.

Tiszagyöngye Betyár Ciklon (kan): 81 cm, 68 kg.

Hídvégi Aranyos (szuka): 52 kg.

Baliházi Cukorfalat (szuka): 61 kg.


Végül két saját kutya:

Mátyáskirály Udvari Nánás (kan) 81 cm, 71 kg -teljes szőrben, 64 kg nyírva.

Mátyáskirály Udvari Zengő (szuka) 74 cm, 55 kg"

2016. jan. 10. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 anonim ***** válasza:

Nálam ezekből az adatokból egyértelműen az jön le, hogy a kau/káj/komondor átlag teljesen egyforma, nincsenek 80-100kg-os kauk/kájok, de ritka a 60kg feletti.


Sajnos Maglorék az agykoponya térfogatot nem mérték le, de meglepő lenne számomra, ha hatalmas eltérések lennének, mint ahogy itt a kedves hozzászóló állítja. :)

2016. jan. 10. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:
Egyébként az első videóban szereplő KÁJ, Silver Sun Bezon abban az évben ha jól emlékszem a legjobb kutya lett ezen az ösztönpróbán. Csak hogy nehogy a szememre vesd, hogy csak a komondorokról írtam jót a 2014-15-ös eredmények alapján.
2016. jan. 10. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:

25-ös, egy kiképzett kutyát nem tudsz lemérgezni stb, ja és nem hiszem, hogy vadász vagy, hogy lehessen puskád, de tegyük fel valaki nekiáll rambózni puskával valahol, na az biztos, hogy nem ússza meg egy könnyen, mert ahogy nagyon szépen és jól megírták már, ha valaki megtámad főleg a telkemen belül, nehogy azt hidd, hogy élve megússza.


Tehát a 26-os válaszoló már azt belátja, hogy a nyáj melletti kutyák iszonyatos szintű alultápláltsággal (szinte anorexiával) és nem megfelelő orvosi ellátással rendelkeznek, tehát ebből következik, hogy ha egy kutya nincs megfelelően táplálva, akkor annak utódai a táplálék megvonás miatt egyre kisebbek lesznek, véleményem szerint ez egyenértékű az állatkínzással.


Szívesen beszélnék Barta Lászlóval, mert a ti állításotok szerint egy pásztorkutya kb akkora, mint egy doberman vagy egy picivel nehezebb.


" Az agár melletti KÁJ nem szaporított, hanem TK-s kutya. 0.29-nél látható.

https://www.youtube.com/watch?v=yCoif9lwkHM "


Amit ez a videó is alátámaszt. Ugye milyen erőtől duzzadó kutyákat látunk a videóban. Hát nem adnék 10 ft-ot az életükért, mert akkor inkább vennék egy agarat, úgyis olyanok, mint a videóban szereplő kutyák.


Tessék, mutatok én nektek tisztességesen tartott kaut és káj-t


https://www.youtube.com/watch?v=lKHdtSQoUKM


Ez a kis kölyök kau a 11 hónapjával viszi a prímet azokhoz a gebékhez képest, amiket te mutattál.


És akkor a káj


https://www.youtube.com/watch?v=aU8P55YSDAE


Ugye milyen vékonyak, milyen anorexiásak ezek a kutyák, amiket én linkelek be.


Miért van az, hogy az agarak versenyében a komondorok nyernek? :) Erre pofon egyszerű a válasz. Ami nem más, mint a mennyiség. Egy kaukázusinak vagy egy káj-nak sokkal nagyobb táplálék mennyiségre van szüksége, mint egy komondornak. Tehát kevesebbel többre képes. Mondok is egy példát:


Van egy Suzukink, 100 km-en eszik 6 litert,


van egy Mitsubishi L200-asunk, kb 10 litert eszik 100 km-en.


Jön egy kis matematikai kérdés: tehát 5 liter üzemanyaggal melyik képes nagyobb távolságot megtenni? (ugye milyen vicces lesz az eredmény?)


Majd olyan videót küldj, ahol jól táplált kutyák szerepelnek, és akkor majd össze lehet hasonlítani őket vagy majd akkor is lesz valami kifogásod, ugye.


27-esnek a képei tökéletesen megmutatták, hogy milyen egy csökött kutya. Ha szépet és erőtől duzzadót szeretnétek látni, akkor nézzétek meg azokat, amiket én belinkeltem.


27-esnek az első bekezdésénél szinte mintha egy dobit látnék az adatok alapján. Én nem tudom, hogy vagytok ti vele, de az biztos, ha valakihez falun odaviszel egy ilyen 40 kilós kan kaut, pl 100 ezer ft-ért, az rögtön a szemedbe vágja, hogy vidd innen ezt az anorexiás dogot :)


Meg kellene tanulni tisztességesen kutyát tartani mind etetésében, mind orvosilag (pl féregtelenítés), mert a kutya nem egy munkaeszköz.


Persze tudom, akinek ilyen kutyája van, az mindig fel lesz háborodva és szerintem lassan be kellene ezt a beszélgetést fejezni, mert ti nem akartok kutyáitokon változtatni. Ha ezek nektek a nyáj mellett megfelelnek, áldásom rá, de udvarban nem lesz sok ilyen csoda.

2016. jan. 10. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!