Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért hagyja a magyar nemzet,...

Miért hagyja a magyar nemzet, hogy kihaljon a kuvasz és a komondor?

Figyelt kérdés
Szerintetek hogyan lehetne a két fajtát népszerűsíteni vagy esetleg változtatni rajta? Hogyan lehetne azt elérni, hogy az emberek rájöjjenek arra, hogy házőrzésre az őrző pásztorkutya fajták valók? Mi a véleményetek az Erdélybe kihelyezett kutyákról?

2016. jan. 8. 11:58
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
100%
Nem fognak kihalni. Azért, mert nem minden udvarban látsz belőlük, még vannak , akik tenyésztik, és vannak, akik tartják is ezeket a fajtákat.
2016. jan. 8. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 A kérdező kommentje:

Kedves 10-es válaszoló. Sajnálattal olvasom, hogy félreértetted, amit írtam, mint ahogyan korábban is említettem, a cél nem az, hogy magyar kutyafajtát tartson, hanem az, hogy a példa kedvéért legyen annyi mint német juhászból vagy kaukázusi juhászkutyából (per magyar kutyafajta). Ha már itt tartunk, nekem is van külföldi kutyafajtám és nem bántam meg, hogy megvettem; éber házőrző és szereti a családot (különben egy pitbullról beszélünk).


Egy dologban igazad van, de egyben tévedsz is. Nekem nem kell egy magyar ember, sőt még egy külföldi sem, de ha egy magyar nőről vagy egy külföldi nőről beszélünk, az ugye mindjárt más. Nem az a lényeg, hogy milyen nemzetiségű valaki.


10-es válaszoló, még mindig elcsodálkozom irományodon. Minden kutyát olyanra lehet nevelni, amilyenre szeretné az ember, de csak egy dologra lehet nevelni. Ha azt akarod, hogy a kutyád mindenkivel haver legyen, akkor ne akarj belőle házőrzőt csinálni és ugyanez fordítva.

És igen, nem neked kellene felháborodva lenni, hanem meg kellene tanulni az embereknek, hogy ha a kutya közterületen van, kivétel a kutyafuttató, akkor pórázon kell tartani a kutyát. Ahogyan mostanában szokott lenni, hogy sok ember kistestű kutyát tart és tele vannak mindenféle komplexusokkal, mint pl a Napóleon-komplexus, ugatva ront oda minden nagyobb kutyához és már meg is van a balhé, mert akinek van az a kis jószág, annak a gazdája nem tudta szocializálni azt a kis kutyát.


10-es olvasó, mondd, te szemüveges vagy? Mit nem értesz meg azon, hogy nem tanyából meg rétből áll a világ, hanem ott vannak még a falvak és a kertvárosok, ahol van udvar, na ott lehet tartani kuvaszt és komondort.


Kihangsúlyozom: puli, pumi, mudi, magyar agár, rövid szőrű magyar vizsla, drótszőrű magyar vizsla, erdélyi kopó, Sinka.

Ezeket lehet városban tartani, ezek tökéletes társasági kutyák.


Kicsit vicces a dolog. Először azt hittem, hogy olyan viták lesznek, ami a standard-dal kapcsolatos, nem pedig arról, hogy hogyan neveljünk egy kutyát.


11-es válaszoló, én statisztikai adatokat szoktam nézni, nem pedig azt, hogy hány szaporítótól való kutya van az országban és alig van tenyésztő. Egy apróság, amiről szerintem minden magyar embernek illik tudni: Nézzük a német juhászt, az egy jó kutya, mondjuk születik belőle x mennyiségű viszont magyar kutyafajtából(az összesből) nem születik annyi Mo-on, mint német juhászból éves szinten.

2016. jan. 8. 16:33
 13/28 anonim ***** válasza:
100%

Egy jól szocializált komondor és kuvasz remekül tud társaságban (ember/kutya/egyéb állat) viselkedni. Ehhez csupán annyi kell, hogy a kutyát megfelelő gazda, megfelelően és következetesen neveli, szocializálja.


Én rendszeresen sétáltatom a kutyámat (komondor) nagyobb társaságokban. Idegen kutyákkal is. Voltam anno VIPet találkozón is, kb. 100 ember, 60 kutya volt ott.


Én kiállításokon sokkal inkább azt látom, hogy a németjuhászok és a rotik azok, amik kitámadnának a mellettük elhaladó kutyákra.

2016. jan. 8. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
100%

Kell nekik terület,megfelelő gazda, sok a mende monda,hogy megbolondulnak öregkorukra sokat ront a fajtákon.


Nekem hiába tetszik a komondor. Egy 80 nm-es 4.emeleti panel lakásban nem érezné jól magát.


Akinek tetszik a fent említett két fajta lehet nincs lehetőse őket tartani.


Egyik válaszadó jól leírta. Vannak kutyák akik nehezen alkalmazkodnak. Manapság fontos,hogy ember,kutya barát legyen a legtöbb. Na meg bírja a várost,a lakást sétákkal persze.


Erre a terület őrző fajták szinte képtelenek.


Én is voltam kiállításon kettőn is.

Minden hol a kaukázusik,kuvaszok,komondorok akarták épp kinyírni egymást.


Aztán azért ha egy 50-60 kg-os ilyen kutya megindul.. szép vége nem lesz.

2016. jan. 8. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 A kérdező kommentje:

13-as, 14-es válaszolónak teljesen igaza van.


Most álmodjunk kicsit merészet. Mit szólnátok ahhoz, ha a komondor és kuvasz standard-jét annyiban módosítanák, hogy a két fajtát sokkal robusztusabbnak alkotnák meg.

Pl képzeljük el, hogy egy kuvasz ugyan olyan robusztus lenne, mint egy kaukázusi; hatalmas, széles feje lenne, stb.


Kérek minden kedves válaszolót, válaszoljon erre a kérdésre, nagyon fontos lenne és nagyon várom a válaszaitokat.

2016. jan. 8. 22:39
 16/28 anonim ***** válasza:
74%

Kedves kérdező, szerintem te tanulj meg olvasni. Egyik említett példában sem közterületen voltunk, hanem egy KUTYÁS RENDEZVÉNYEN, ahol engedtessék már meg a kutyákat szabadon tartani. Akinek meg a kutyája nem tudja elviselni a többit, az ne vigye társaságba, de nehogymár miatta romoljon el mindenki szórakozása. És azt sem mondtam, hogy az én kutyám szabadon volt. A rendezvény pedig nem kiállítás volt, hanem munkaverseny, ahová az ember feltételezi, hogy jólnevelt, kiképzett kutyák járnak, de legalábbis szocializáltak. De ha már itt tartunk, én a kiállításon is főleg a pásztorkutyás ringben látom az acsarkodást.

És azt meg hogy gondoltad összehozni, hogy annyi legyen belőlük mint a német juhászból, de közben meg ne kelljen mindenkinek olyat tartani? Kinek adnád a felesleget, ha az emberek nem kívánnak többet tartani mint amennyi most van? Ez van, az embereknek ennyi kuvaszra és komondorra van igényük. Ha többre lenne, akkor több kutya lenne.

2016. jan. 9. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 Manka68 ***** válasza:
100%

Szia!

Kuvaszom van. 60kg, kan. Gyönyörű, úgy ahogy van. Sok dologgal egyetértek kérdező, én is aggódom a fajtáért, de nem a külleme és jelleme miatt, hanem az átlag magyar azon hozzáállása miatt, hogy minden rossz, ami magyar és csak a külföldi a jó. Ezen kellene változtatni, nem a fajtastandardon. Nem csak a kutyákkal kapcsolatban, hanem nagy általánosságban.

Van egy nagyon fontos dolog ezzel a két fajtával : mindkettő ősi magyar fajta, velünk jöttek a honfoglaláskor. A pásztor nem a szépet hagyta meg az alomból, hanem a jót. Nem küllemre tenyésztett, és ez rendben is van így. :-) Hidd el, sokunknak pont így tetszik a kutya, ahogy kialakult, épp elég erős, nem kell tovább turbózni. Ha te olyan magyar fajtát szeretnél, ami a kuvaszok, komondorok jó tulajdonságai mellett nagyobb, robusztusabb, akkor próbálj meg olyat kitenyészteni. Csak ne felejts el egy fajtanevet is kitalálni hozzá. :-)

2016. jan. 9. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
100%

Nem kéne még robusztusabbá tenni ezeket a fajtákat. A szikár, izmos, farkasszerű testfelépítésük pontosan alkalmas arra a rideg életmódra, amire ki lettek tenyésztve. Egy lomha, mackós, molosszer-típusú kutya nem állná meg a helyét még elméletben sem. Akinek ez jön be, tartson pireneusi hegyikutyát.


Fenntartom a véleményemet, hogy a gond nem a fajtákkal van, hanem a gazdákkal. Ez viszont a tenyésztők felelőssége, hogy csak megfelelő embereknek adjanak kutyát. Olyanoknak ne, akik küllem alapján választanak, olyanoknak se, akik egy yorkiet se lennének képesek megnevelni, olyanoknak se, akiknek ugráltatható, szolgalelkű, készséges munkakutya kell. Olyanoknak se, akiknél csak ugatna az udvaron, mer'az olyan kemény és árpádsávos.


Ha az emberek rájönnének, hogy nem kötelező kutyát tartani, szerintem a magyar fajták helyzete is javulna, mert akkor a kevés alkalmas gazdajelölt is tudatosan választana. De sajnos itt még nem tartunk. Amíg a népesség "kemény" magja képes XXL-pitbúlt beszerezni Jófogásról tízezerér' öt hetesen, addig a mélymagyarok ugyanúgy megveszik a "fajtiszta" kuvaszokat óccsóér, amikből aztán vagy birka lesz, vagy jegesmedve, de még véletlenül se kuvasz. Aztán mikor 5-6 évesen megkattan, a Sanyi majd lelövi két felesért.


Nem kell mindenáron összehasonlítani őket a kauval és társaival. Mások. Ennyi. A saját gyerekét sem méri össze az ember folyton a szomszédéval (legalábbis a normális szülők) mert belátja, hogy az ő Pistikéje úgy egyéniség, ahogy van, hiába nem tökéletes, vagy nem olyan, amilyet elképzelt magának. A szomszéd gyereke se tökéletes. Ilyen, így kell szeretni, maximum csiszolgatni, terelgetni lehet, nem megváltoztatni.


Sok gazda ott követi el a hibát, hogy az indokolatlan agresszióra rálegyint, hogy "Ó, hát ez egy kuvasz, neki a vérében van." Fenét! Azért van mellette a gazda, hogy kontrollálja, hogy ne öljön meg mindenkit válogatás nélkül! Nem a Hargitán vagyunk, basszus. Ezzel aztán adnak a sz**nak egy pofont, mert nagyon rossz benyomást tesznek mindazokra, akik látják az eszetlenül védő kutyáikat.

Amikor az én kuvaszom kezdett "beérni" két éves kora körül, egyszer-egyszer előfordult, hogy séta közben kitámadott neki nem tetsző emberekre. Keményen helyreraktam, azóta nem teszi. Cserébe, amiért méltányolta az igényemet, én méltányolom az ő igényeit és senkit nem engedek közel hozzá, hogy megsimogassa vagy ilyesmi. Nem óhajtok belőle golden retrievert nevelni, de nem is hagyom rá, hogy jaj, hát a kuvaszok már csak ilyenek. Egy rotitól se tűrném el az önbíráskodást, meg egy német juhásztól se. Életveszélyes, és ez mégiscsak a 21. század, kéretik beilleszkedni, ahogy én is tettem, hiába lenne néha kedvem beállni betyárnak vagy fejbe kólintani pár embert.

2016. jan. 9. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
Kedvenc kutyafajtáim: komondor, puli, mudi és a beagle (az angol kakukktojás). Szeretném tartani őket, de egyenlőre panelba ez nem jó ötlet, mert nem lenne elég időm foglalkozni velük. Majd szeretnék elköltözni kertes házba vagy valami tanya jellegű helyre, akkor majd jöhetnek a kutyák is. :) (Most egy menhelyi keverékem van.)
2016. jan. 9. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező:

Felesleges. A kuvasz külleme úgy jó, ahogy van. Szerintem a legszebb magyar fajta.

A robusztusnak ott van a komondor. Ő képviseli a kau/káj/dél-orosz vonalat.

A kuvasz pedig a szikárabb, de gyorsabb lábú vonalat, amit akbash, kangal, karabash, pireneusi, abruzzói is.

2016. jan. 9. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!