Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért hagyja a magyar nemzet,...

Miért hagyja a magyar nemzet, hogy kihaljon a kuvasz és a komondor?

Figyelt kérdés
Szerintetek hogyan lehetne a két fajtát népszerűsíteni vagy esetleg változtatni rajta? Hogyan lehetne azt elérni, hogy az emberek rájöjjenek arra, hogy házőrzésre az őrző pásztorkutya fajták valók? Mi a véleményetek az Erdélybe kihelyezett kutyákról?

2016. jan. 8. 11:58
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
100%
A Kuvasz és a Komondor ahogyan az előttem szólók is írták egy kiegyensúlyozott ún. hagyományos felépítésű (farkashoz hasonló alkatú) kutyák.Így a nagy termet ellenére is ritkább a hasonló méretű fajtákhoz képest a csípő rendellenességek száma.Így tökéletesek ahogy vannak.Az emberek között sem a kövér,kihízott emberek az erősek mert a szervezetük nem bírná a fizikai terhelést.Nagyobb tömeg mellett fokozottan növekedne az izületekre,az emésztésre,csontozatra,stb ható terhelés.Az első kérdésről meg annyit hogy egyre ismertebbek és népszerűbbek ezek a fajták.A jobb tenyésztők célul tűzték ki hogy megfelelő agressziószintű,egészséges kiskutyákat adjanak a leendő új gazdiknak.sok program indult amelyekről a neten is olvashatsz.Sok az előítélet ezekről a kutyákról főleg olyan embereknél akinek még sosem volt ilyen kutyája.Az elmondottakkal ellentétben ha az ember rendbe teszi magában a kérdést hogy milyen kutyát akar,rájön hogy nagytestű,családdal szemben odaadó,idegenekkel szemben erősen bizalmatlan,önálló Magyar fajtát és tudja neki biztosítani azt hogy legalább egy rendes,kertes családi ház,normális kerítéssel meg a kajája,oltásai,chip,bolhairtó,megfelelő foglalkozás,stb meglegyen akkor nincs min gondolkodni,meg kell próbálni.
2016. jan. 10. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 A kérdező kommentje:

16-os neked kellene megtanulni, hogy milyen egy kutyás közösségben lenni, főleg egy munkaversenyen, legfőképp amikor pásztorkutya fajtákról beszélünk. Mondok egy példát: nekem is van kutyám, tartok állatokat, volt már olyan eset, hogy bejött hozzám róka sőt még aranysakál is, de csak jött viszont menni már nem tudott. A kutyák tették a feladatukat, mivel a kutyának védenie kell mindentől gazdáit és területét. Igen is, egy rendezvényen mindenkinek a kutyája legyen pórázon. Ha neked ezzel problémád van, akkor ne vidd a kutyádat vagy te se menj ilyen rendezvényre. Nézzük a szocializációt: nem azt takarja, hogy a kutyának birkának kell lennie, hanem a megadott feladatra, amire van az a kutya, aszerint viselkedjen a megadott környezetben. Pl. egy szolgálati kutya (járőr kutya) leginkább akkor csinál valamit, ha támadó jellegű mozdulatokat végzel, de mi a helyzet egy őrkutyával. Neki minden helyzetben hevesen támadnia kell, ez az elvárt és mindenki ezt is szeretné és ezért is tartják.


Kedves 17-es válaszoló, egy apróságban félreértesz. Én nem egy show-vonalú tenyésztést szeretnék elérni, hanem munkavonalút, azon belül is őrzési feladatokra gondolok. Természetesen a kutyákat mentálisan is és fizikailag is erősíteni kell. Miért is van szükség a fizikai erősítésre? Nézzünk egy drasztikus példát: vegyünk egy pulit. Valaki bemegy az udvarba, a puli startol neki. Tegyük fel pszichikai adottságai megfelelőek, hevesen támad, de gyenge testalkata miatt belerúgnak kettőt és ennyi volt a puli. Tisztában vagyok azzal, hogy rengetegen nem szeretnének változtatni a fajtákon, mert nekik ilyen van és az ő kutyájuk tetszik nekik. Ahogy korábban is mondtam, én a számok embere vagyok. Mikor népszerű volt a kuvasz és a komondor, akkor 3-4 ezer kutya született évente, ez a 80-as években volt, most születik 100-200 kutya évente. Természetesen törzskönyvezett kutyákról beszélünk, nem szaporítós csodákról.


Miért választanak a magyarok a kuvasz és a komondor helyett keleti pásztorkutyákat? A válasz pofon egyszerű, a keletiek: kau, káj stb nagyobbak, félelmetesebbek, úgy néznek ki, mint a medvék, persze átvitt értelemben. Míg a magyar pásztorkutyák kissé agárszerűek, könnyed felépítésűek méretükhöz képest. Persze ennek oka volt, hogy ilyennek kellett lenniük, de ezek a tényezők szinte teljesen megszűntek, és az őrzés lett az új cél. Kár abban reménykedni, hogy Erdélybe és más helyekre visznek ki pásztorkutyákat és az milyen jó lesz, mert a pásztoroknak addig kellenek a magyar fajták, amíg ingyen vannak. Mihelyst fizetni kell, abban a pillanatban nem fognak kelleni nekik. Mint már korábban is említettem, a fajták jövője mindig is a vevők kezében van. Egy dolgot meg tudok nektek jósolni. Ha a kuvasz és a komondor nem változik gyorsan, 10-50 év között teljesen el fog tűnni sajnálatos módon.


A probléma az, hogy nagy testű kutyát javarészben házőrzésre lehet tartani, persze a szélesebb tömegekről beszélek, amire tökéletesen alkalmasak a lomhább, mackós, molosszer-típusú kutyák, amik erőteljesebben néznek ki vékonyabb társaikhoz képest.


A 18-as válaszolónak a 2. bekezdésével teljesen egyetértek, de ez egy morzsányit sem vinné előrébb sem a kuvaszt, sem a komondort.


18-nak válaszolónak 3. bekezdése igen érdekes.

A bull-típusú csodák pár ezer forintért jófogáson és egyéb oldalakon megint a szaporítós csodák kutyái, mert ha egy tiszta vérű XXL pitbullról beszélünk, az 1500 eurónál kezdődik.


Nem kattanna be a kutya, ha az emberek tisztességes kennelből vásárolnának kölyökkutyát.


18-as válaszoló 4. bekezdésénél nagyobb szamárságot még nem olvastam. Ebben akkor lenne csak logika, ha csak egy adott egyénről beszélnénk, nem egy adott fajtáról.

Tehát ismerjük el, hogy a kuvasz és a komondor nem olyan jó, mint a kau és társai és törődjünk bele. Sajnálatos módon ez nem jövő időben van, hanem már múlt időben és ezért is van annyira kevés kuvasz és komondor.


Össze lehet hasonlítani a kuvaszt és a karabasht (minden kangal karabash, de nem minden karabash kangal). Aki ismeri a fajtát, tudja miről beszélek, és be kell vallani sajnálatos módon, hogy a török pásztorkutyáknak sokkal szélesebb, nagyobb fejük van. Ha nem hiszed, olvasd el a kuvasz és az anatóliai pásztorkutya fejének standard-jét.


21-es válaszolóval részben egyetértek, viszont a kedves válaszoló nincs azzal tisztában, hogy a csípő- és vállízületi diszplázia 90-95 %-ban örökletes betegség, amit nem a test tömege okoz, ezt józan paraszti ésszel is meg lehet érteni (pl. egy nehezebb asztalhoz csak vastagabb, erőteljesebb lábakat kell csinálni). Ugyanígy van ez a kutyafajtáknál, ott sem gebét, sem disznót nem kell tartani, hanem egy erős, tréningelt kutyát, mindegy milyen fajtáról beszélünk.


Reméljük, lesz változás. Ha most kutyát kellene vennem, kau vagy káj lenne, nem pedig komondor vagy kuvasz.


Tiszta szívből reménykedem, hogy olyanok lesznek, hogy minden ember büszke legyen rájuk.

2016. jan. 10. 15:05
 23/28 anonim ***** válasza:
100%

Nézd, kérdező, rövid az élet ahhoz, hogy húzzuk egymás idejét. Vegyél KÁJ-t, csodáld a nagy agykoponyáját és őszintén kívánom, hogy légy vele boldog.

És komolyan remélem, hogy nem hozza össze a kutyádat a sors egy tökösebb betörővel, aki szemrebbenés nélkül lepuffantja, hiába a nagy agykoponya.


Számomra a kuvaszom nem vagyonvédelmi berendezés, nem hagyományőrzés, nem kompenzáció, hanem a barátom, a társam, akit olyannak szeretek, amilyen. Nem tökéletes, persze, soha nem is lesz, de hát ki tökéletes? Mégis jó úgy, ahogy van.

2016. jan. 10. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:

Egyetértek az utolsóval. :)


Tudod mit? Legyen a káj és a kau a legnagyobb, legfélelmetesebb, legerősebb, legjobb, legszebb kutya a világon és légy boldog velük.

2016. jan. 10. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:
100%
A 21-es vagyok.Igen a diszplázia örökletes betegség.Elsősorban a közép vagy nagytestű fajták betegsége.Szerinted egy nagytestű pásztorkutyánál vagy egy masztiffnál gyakoribb?Ezeknél a fajtáknál nem a testalkaton kell változtatni.Egy átlagos Török egyáltalán nem akar KÁJ-t vagy Kaukázusit magának.Jó neki a Kangal vagy az Akbas.Azok is szikár fajták és betonkemények.Van aki vágottfülű kutyát tart,van aki keleti fajtákat és van aki Komondort vagy Kuvaszt ez ízlés dolga.Szerintem amin változtatni kellene az inkább az hogy nincs ezeknek a fajtáknak megfelelő reklámjuk és sajnos Magyar emberek ismerik a Magyar kutyafajtákat.Ez sokkal nagyobb baj.Ha ismerik akkor is jobban csak rémhíreket hallanak róluk.Viszont az a másik kérdés hogy mindenkinek való-e egy pásztorkutya?Mert azok a pásztorok akik kialakították ezeket a kutyákat kemény emberek voltak ám és több generáció óta végezte a családjuk a pásztorkodást.
2016. jan. 14. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:

Én imádom ezeket a fajokat, de a háztartási körülményeink nem engednek ekkora kutyát. Amúgy voltam szerencsés mindkettőhöz, nagyon jó nyájterelő kutyák :)

Bár, falukon inkább pulit és pumit tarnak, hisz kisebb.

2016. márc. 4. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:
100%

Nekem kis házam van óriási telekkel(5500nm) ott van két kuvaszom egy komondorom 2 pulim és 3 pumim.

Nagyon jó kis csapat, igazi családot alkotunk:)

2016. szept. 17. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:

Két komondort tartunk, kiváló házőrzők és társak.

Faluban élünk, itt igen gyakoriak az említett fajták, de sok háznál puli is található.

2018. júl. 4. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!