Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit kezdjek egy öreg kutyával?

Mit kezdjek egy öreg kutyával?

Figyelt kérdés
Problémám a következő: van egy 10 éves chiuahua-yorki keverék kan kutyánk. 6 hetes kora óta velünk van. Idő közben gyermekeink lettek. A kutya sosem kedvelte csak elfogadta őket. Mikor első gyermekünk született 5 éves volt a kutya, felvetettem adjuk ismerősnek, de párom nem akarta. Aztán jött a második baba, ugyanaz a téma...senkinek nem kell mert nem kölyök. Most 3.babám várom de teljesen kivagyok. Veszélyeztetett vagyok, jóformán csak feküdnöm lehetne, de éjszaka szaladjak le vele mert megy a hasa...(férjem éjszakás). Közben fennt hagyom az alvó gyerekeket egyedül mert nem tudom másképp levinni. Már többször megkapta a fiamat, 3 barátnőm gyermekét. Nem harapott csak oda kapott. De elegem van hogy senkit nem hivhatok meg mert megkap mindenkit. Férjem ragaszkodik hozzá, ezt megértem. De én kivagyok már ettől. Senkinek nem kell mert öreg...és kitudja még elélhet 8 évet is. Menhelyre én sem szeretném azért adni. Adjatok tanácsot légyszives.

2016. jan. 9. 22:50
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

az viszont elég szomorú... :(

persze, nyilván nem fiatal már ennyi idősen, de egészséges kutyának akkor sem kéne ennyire rogyinak lenni

2016. jan. 10. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
Van neki külön helye ahová behúzódhatna, de ő mindig jön utánunk ahol mi vagyunk. Sosem vonul el, nehezen megy , szinte biceg mert kövér kicsit. Próbáltuk a fogyis tápot, de allergiás volt rá, feldagadt a pofija. Sokat simogatjuk, bántani sosem szoktuk. Ha odakap persze rászólunk, rákiálltunk, de nem ütjük meg. Jutalom falatrol leszokattuk mert egésznap állt a konyhában és vinnyogott érte, a súlyának sem tesz jót. A gyerekek már megtanulták hol érhetnek hozzá. Volt hogy aludtam, ő bebujt a takaró alá, véletlen hozzáért a lábam és arra ébredtem hogy megkapott.
2016. jan. 10. 10:14
 13/17 anonim ***** válasza:

mivel a kutya társas lény (falkában él), ezért természetes, hogy követi a falkatagokat (igen, ti vagytok az ő falkája)

nem kiabálni kell a kutyával, hanem egyértelműen a tudtára adni, hogy nem szabad

ha meg nem bírja a diétás tápot, akkor neki megfelelő ételt kell főzni, mert így nem sokáig fog élni szegény

2016. jan. 10. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
100%

"Az emésztésével nem tudok mit kezdeni, most főtt csirkehúst kapott amitöl ment a hasa (nem volt romlott),"

Ha az egyik gyerekednek lenne cifrafosása, amit a diéta nem oldana meg, mennyit idő múlva döntenél úgy, hogy további kivizsgálások szükségesek? Vigyétek el jól felszerelt állatklinikára a kutyát, ahol kiderítik mitől megy a hasa! És akkor rögtön megoldódik az egyik problémád.


"szinte biceg mert kövér kicsit. Próbáltuk a fogyis tápot, de allergiás volt rá, feldagadt a pofija."

Azzal is etethetitek, amit alap esetben adtok neki, csak kevesebbet belőle + fokozatosan, egyre több mozgatással attól is fogy a kutya.

Ha ennyire gázosak az allergiái, akkor viszont jó lenne egy eliminációs diétát végigcsinálni vele, természetesen orvosi felügyelettel. Az úgy kezdődik, hogy kap egy olyan fehérjeforrást és egy olyan szénhidrátforrást, amit még sosem evett. Ettől elvileg hirtelen megjavul a kutya állapota. Ezek után tesztelitek, hogy mi okozza a kutya allergiáját. A csirke, amit most adsz neki, kifejezetten gyakori allergén, a marhával együtt.


"Nem harapott csak oda kapott."

Ha az a kutya harapni akart volna, akkor kis termetű vagy sem, már patakokban folyna a véretek. Ez a kutya KOMMUNIKÁL.

Sajnos az emberek hajlamosak az egyéb nyilvánvaló kommunikációról hajlamosak leszoktatni (pl. morgás), illetve a kisebb jelzések fel sem tűnnek nekik: https://www.youtube.com/watch?v=yaxCYgqh2ao (Sértődések elkerülése végett: nem azért ezt a videót linkelem, mert azt feltételezem, hogy a gyerekeid így viselkednek, hanem mert ezen nagyon tisztán megfigyelhetőek és még feliratozzák is a kutya stresszjelzéseit.) Mivel rég óta megy ez így nálatok, könnyen lehet, hogy a kutya megtanulta, hogy a kisebb stresszjelzésre ti már nem reagáltok, ezért kap rögtön oda mindenre.


"Nem engedem a gyerekeimnek hogy bántsák..."

Az nagyon helyes.

Viszont a gyerekek akaratlanul is csinálnak egy csomó olyan dolgot, amik egy ilyen apró kutya számára nagyon félelmetesek. Ilyenkor két dolognak kellene történnie, párhuzamosan, egymást kiegészítve:

- a kutyát szocializáljátok: azaz megtanítjátok, hogy a gyerekek, ha furán is viselkednek, nem félelmetesek, egyébként is csupa jó dolog történik a környezetükben

- a gyerekeket is szocializáljátok: azaz megtanítjátok nekik, hogy hogyan kell viselkedni a kutya környezetében, mivel fejezi ki a kutya, hogy fél, bizonytalan, fáradt, több teret szeretne stb.

Az a baj, hogy ha ezt 10/5 év alatt nem sikerült megoldanotok, akkor nem most fogjátok elkezdeni, amikor te veszélyeztetett terhesen fekszel otthon, a férjed meg éjt nappallá téve dolgozik. Pedig, ha tudnátok energiát belefektetni, akkor kezelhető lenne a probléma.

A másik gond, hogy ahogy te sem szeretnél egy olyan kutyával élni, aki kapkod a gyerekek után, úgy más se. Még olyan sem feltétlenül, akinek nincsenek saját gyerekei. A kora csak egy dolog, vannak még olyan marhák, akik nem bánják, ha egy idősebb kutyát fogadnak be (az enyémet is 10 év körülire saccolják).

Érdemes lenne leülnötök a férjeddel elbeszélgetni arról, hogy mi lenne jó a kutyának. Lehet, hogy ő ragaszkodik Fifikéhez, de hogy ebben a helyzet öten (nemsokára hatan) szenvedtek, az tarthatatlan:

- szenvedtek ti, a felnőttek, mert egy hatalmas stresszforrás az egész helyzet.

- szenvednek a gyerekek, mert a kutyával nem értik meg egymást

- szenved a kutya is, mert nem tudjátok a problémáit megfelelően kezelni

Gondolja át a férjed, hogy érdemes-e így megtartani a kutyát! Ti ketten meg azt gondoljátok át, hogy tudtok-e erőt, időt, energiát fektetni a kutya rendbe tételére. Szerintem a legmegfelelőbb egy házhoz járó kiképző lenne, aki megfigyeli a családtagok és a kutya viselkedését és az alapján rendezi a helyzetet (és nem két nagy pofonnal). (Még ha a férjed vállalja is a munka oroszlánrészét: orvoshoz járást, aktív feladatokat, figyelmet, neked annyi dolgod biztos lenne, hogy az új szabályokat az összes féllel be kell tartatnod.)


Én a helyetekben megpróbálnám felvenni a kapcsolatot valamelyik fajta mentésével (három is van), ők ideiglenes befogadókkal dolgoznak, így nem kerülne a kutya egy hideg kennelbe. Azt viszont tudnotok kell, hogy sem a menhelyeknek, sem a fajtamentőknek nem feladata a gazdánál élő, elcsellózott nevelésű kutyákat átvenni, ők kifejezetten a bajban lévő (utcára került, sérült, mentett) kutyák megsegítésére jöttek létre. Ha át is veszik a kutyátokat, nem fognak tapsikolni az örömtől.


"van hogy elmennekk a gyerekek mellette megsimitják ő pedig utánuk kap."

Nesze neked kiváltó ok. A józan ész azt súgná, hogy beszéljétek meg a gyerekekkel, hogy ilyet ne csináljanak, nemde?


"ő bebujt a takaró alá, véletlen hozzáért a lábam és arra ébredtem hogy megkapott."

Az nem lehet, hogy ő is arra ébredt? :)


"Van neki külön helye ahová behúzódhatna, de ő mindig jön utánunk ahol mi vagyunk."

Tipikus kutya, természetes, hogy oda megy, ahová a családja. Vagy a legtöbb szobában érdemes lenne pihenőhelyet kialakítani neki, lehetőleg olyat, hogy mindenre rálásson vagy megbeszélni a gyerekekkel, hogy a pihenő kutyát még szeretetből sem piszkáljuk, tök mindegy, hogy hol fekszik.


"Jutalom falatrol leszokattuk mert egésznap állt a konyhában és vinnyogott érte, a súlyának sem tesz jót."

Hú... hol is kezdjem?

1. A jutalomfalatot bele kell számolni a napi ételadagjába.

2. Lehet mostanában olyan egészséges jutalomfalatokat venni, hogy hajajj. 1-2 összetevősek, akár mindenféle alternatív fehérjeforrásból is: szárított halacska, szárított nyuszi, szárított bari, szárított sütőtökre tekert kacsa, édesburgonyára tekert marha stb. Ráadásul, ha van rá időd, energiád, ezeket akár otthon is elő lehet állítani.

3. Jutalomfalatot valamiÉRT kapja a kutya, nem csak mert pusztán létezik vagy néz a két szép szemével. Ha vinnyog a falatért, nem pedig produkálja magát, akkor ott gyanús, hogy ti rontottatok el valamit.

4. Érdemes lenne a tanítást, jutalomfalatokat visszavezetni a napirendbe. Tudod miért? Mert rengeteget javít a kapcsolatotokon a kutyával. (Igen, a nagyobbacska gyerekkkel is.) Kegyetlenül hangzik, de az öregecske, képzetlen kutyám a napi kajaadagját jutalomfalatként, "munkáért" cserébe kapja. Élvezi, hogy együtt csinálunk valamit, a figyelmet, a dicséretet, meg hogy ő magától rájön valamire. (Most éppen azt emészti, hogy azért kapott jutalmat, mert a szájába vett valamit.)

Rögtön megoldaná a következő problémátokat is:


"Egyébként nem játszik, nem csinál semmit csak alszik."

Sok kutya veszít a játékosságából, ahogy öregszik. Viszont te írtad: "kitudja még elélhet 8 évet is" tehát ez még nem ok arra, hogy ne próbáljatok meg foglalkozni vele. Az én kutyámnak lövése sincs (még :D), hogy mire való a labda meg a kötél, úgyhogy nálunk a következők mennek:

- itt a piros, hol a piros (a játék, amivel a kutya csak nyerhet! 3 pohár, egy falat, ő meg kiszagolja hol van.)

- csipeszkeresés (mert arra már rá tudtam venni, hogy dolgokat megbökjön az orrával. lerakom a csipeszt, ő odamegy, rábökik. A későbbiekben több csipeszt is el lehet rejteni neki, de akár karácsnyi ajándékokat is meg lehet jelölni csipesszel, aztán a kutyával együtt megkeresni.)

- KONG - avagy az egyetlen játék, amit funkció szerint tud használni. És imádja. És nyúzza. Még akkor is, amikor rég nincs már benne semmi.

Lehet, hogy az aktivitását is fellendítené, ha megoldanátok a gyomorproblémáit. Gondolj bele, ha megy a hasad, neked mennyi kedved van bármit is csinálni!


(Azt meg csak halkan merem megjegyezni, hogy a "csodálatos kutyadoki" ezen a helyzeten jobb esetben nem segítene, rosszabb esetben csak rontana. CM nem tudja olvasni a kutyák testbeszédét, ezért sok esetben annyit ér el a kutyánál, hogy "megadás" helyet teljesen leblokkol. Ami pedig veszélyes lehet. Ha mindenképp műsort akarunk ajánlani, A póráz két végén hasznosabb.)

2016. jan. 10. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Nagyon megviselné egy új család mert neki már ti vagytok a családja.

A csivavára jellemző, hogy egygazdás kutya és féltékeny is tud lenni. Lehet ezért is viselkedik ilyen agresszívan. Meg kell mutatni neki, hogy őt is szeretitek és nem felejtitek el a gyerekek miatt. A kutyák nem hülyék, csak érteni kell a nyelvükön :)

2016. jan. 11. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Hát pedig ha a rászólás nem elég, akkor tovább kell menni. Keressetek olyan kiképzőt, aki megmutatja, hogyan, mert ennek abszolút nem kell és nem szabad kegyetlenkedésbe átmennie, de az sem állapot, hogy a kutya bánthat titeket, de ti meg őt nem. Ti szeretgetitek, ő meg megharap. Ilyen a világon nincsen, ezt oldjátok meg.
2016. jan. 11. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Na szóval, olvasva a kommenteket sokkal nem értek eggyet, látni hogy viszonylag foglalkoztok a kutyával,de 2 3 gyerek mellett nem egyszerü, hasmenés valószinüleg enzim hiány öregkori dolgok jönnek ki, gyereket nem adunk örökbe de az öregek otthonában sok embernek akinek van unokája családja, szóval egy olyan családba kerül a kutyus aki tundak vele foglalkozni szeretik és van idejük rá, pl fiatal nyugdijasok vagy munkanélküliek esetleg falun gazdálkodnak ott jó helye lessz, nem gond ez a gyerekek az elsök mindenképp. Magatartás hibás rotweilerböl prima egy gazdás telepör kutya lett csak a biztonsági örrel volt hordta magával egész nap szinte vele volt...
2016. jan. 27. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!