Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit gondoltok a Mudiról?

Mit gondoltok a Mudiról?

Figyelt kérdés
Mennyire jó házőrző? Mennyire jön ki a gyerekkekel? Mennyire mozgékony? Őrző-védőzni alkalmas? Mennyire jó a kutyás sportokban?
2010. ápr. 6. 14:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Szerintem nagyon jó kutya! Elsősorban azért, mert magyar! :)

Kiváló házőrző, nagyon éber, az illetéktelen behatolót megfogja. Tanítani nem kell rá, ösztönből tudja, ez a tulajdonsága a terelésből fakad, a behatolót renitenskedő juhnak tekinti, és "fegyelmezi". :) Nagyon erősen él még benne a terelőösztön, tehát terelésre is járhatsz vele. Erről a kiváló képességéről a border collie tartók nem fognak meggyőzni, tisztelet a kivételnek, de tény, hogy a magyar fajta kutyák közül a legerősebb terelőösztöne a mudinak van. Sportolhatsz vele nyugodtan, a terelés mellett, agilityre, flyball-ra, és obedience kiképzésre is alkalmas, de frizbee-ben is helytáll, szerintem, mert agilis, mozgékony, eleven, nagyon értelmes, páratlan az intelligenciája és rendkívül szófogadó. Mint minden kutya, ő is igényli a következetes nevelést, de rövid idő alatt sok mindenre meg lehet tanítani. Őrző-védő kiképzésre alkalmas, mivel minden képessége adott ehhez. Gyerekeket szereti, szükség esetén meg is védi őket. Nagyon hűséges kutya, idegenekkel szemben tartózkodó, de ha látja, hogy jó szándékúak, akkor barátságosan viselkedik.

http://www.youtube.com/watch?v=fl0UBlls3a0&feature=related

A fenti videón egy mudi első terelése látható, ez is mutatja, milyen eredeti, hamisítatlan.

Egyesek szerint ez egy ideggyenge, ugatós-csahos kutya. Ez nem igaz, legfeljebb a nevelés teszi ilyenné. Bár hajlamos a kelleténél többet ugatni, ez azért van, mert terelőkutya és nagyon éber, de a túlzott csaholásról le lehet szoktatni. Én csak ajánlani tudom, bár túlzottan nem ismerem, úgy értem, nincs ilyen kutyám és az ismerőseim sem tartanak mudit, csak kiállításokon szoktam látni, meg sokat olvasok róluk, és hallgatom a gazdik beszámolóját. Remélem segítettem, ha valami még érdekel, csak szólj! :)

2010. ápr. 6. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
76%

Elsőnek mindenben igaza van, egy dologban nem: a mudi nem őrző-védő kutya. Egyes példányai alkalmasak lehetnek rá, de nem mindegyik. Mint írtam egy előző kérdésben is, volt IPO III országos bajnok mudi is, de ez ritka. Ha öv sportra szeretnél mudit, akkor szólj erről a tenyésztőnek és próbáljátok meg együtt kiválasztani a megfelelő kölyköt, de ne keseredj el, ha nem válik be. Ettől még meg fog védeni, ha baj van, kitűnő agilitys vagy terelőkutya lesz, de a mudit soha nem szelektálták őrző-védő készségre, lövésállóságra.

Ezen kívül csodálatos kutyák: intelligensek, kitalálják a gondolataidat is, nagyon tudom ajánlani, nekem is van. :)

2010. ápr. 6. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Bár mi "csak" örökbefogadtunk egy Mudit de a miénkre nem jellemző:

"Egyesek szerint ez egy ideggyenge, ugatós-csahos kutya."

Amikor haza hoztuk (1,5-2 évesen) hetekig nem is hallottuk a hangját (már azt hittük nem is tud ugatni :-) ). Most már persze kicsit más a helyzet (4. éve van nálunk): ha séta közben ismerőst lát vagy oda szeretne menni "új" kutyához akkor vakkant 1-2-öt, jelez ha csengetnek, hangosan örül ha hazaérünk (de a: hol a labda? kérdéssel el lehet hallgattani) és mindeki számára jól hallhatóan boldog ha "az egész család" egyszerre megy valahová (főleg kocsival), de azért nem ugat úton-útfélen ok nélkül...

Az első félévben jártunk kutyasuliba: az engedelmesség "szinte" egyből ment, az agilytire sajnos (legalábbis akkoriban) nem lehetett motiválni, az örző-védőnél azt mondta a kiképző, hogy lehet belőle nagyon jó kutyát csinálni de döntsük el, hogy mi a fontosabb: az örző-védő munka vagy a békés, barátságos házi kedvenc (mi az utóbbit válsztottuk).

Tehát ha mudit (vagy bármilyen fajtatiszta kutyát) szeretnél először dönsd el mire kell/ mire szeretnéd használni és utána annak megfeleően keress tenyésztőt és kis kutyát.

2010. ápr. 6. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Én olvastam több mindent a Mudiról a neten. És a legtöbb helyen azt írták, hogy alkalmas őrzés-védésre, és hogy jó házőrző.
2010. ápr. 6. 15:49
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Persze, de soha nem lesz olyan szintű öv-munkája, mint egy malinoisnak vagy német juhásznak.
2010. ápr. 6. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező !


Bár nekem nincsen és nem is volt Mudim , de a szomszédomnak az van . Jó öreg Buksikám :)

Van vagy 10 éves vagy több .

Nagyon édes kutya, imádja az embereket, bár ha valaki megy hozzájuk megugatja , nem támad , nem bánt , de ugat !

Persze a gazdikat nem :) Nagyon okos kutya,a szomszédnak sok tyúkja , sertése , birkája van . És etetéskor csahol , ugat , tereli őket, segít mindenben .

Nagyon szeretet éhet, és nagyon szereti a macskákat is , az is van kb 5-6 .

Tehát nagyon jó kutyák ,sportolni is biztosan lehet vele hiszen mozgékony kutyusról beszélünk :)


Bocs ha nem segítettem , de ennyit tudok a Mudikról :)

Szép napot mindenkinek .

2010. ápr. 6. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Imádom a mudit, egy gyönyörű, különleges, okos, egészséges, stb stb fajta <3

Bármit megtanul amit kívánsz tőle (enyém pl szánt húz, fára mászik, nyomkövet, véd, terel, viziment stb, de olvastam hogy vaddisznóra is mennek vele). Remek házőrző. És lehet hogy az IPO-ban a malit nem győzi le, de tudod nekem az is elég hogy éjszaka megvéd a 20 fős csapattól aki bántani akar. :) És lehet hogy a mali akit rongyozással tanítottak csibészelni és imádja a segédet és miután jól megráncigálta utána játszik vele egyet, nem lenne képes. :) Ja és nem egy mudi ilyen, véletlenül, hanem mind a 3 mudim. :) Remélem ezzel nem sértek meg senkit, ez csak egy tapasztalat.

A gyerekeket szereti, vagy nem. Attól függ mire tanítod. Ha arra hogy szeresse akkor imádni fogja, de ha azt akarod hogy senki mással ne barátkozzon hát azt is megteszi. Rettentően mozgékony, nagyon gyorsan fut, fajtaleírásában említik hogy felveszi a versenyt az agárral, nagyon forfulékony, szinte maga körül megfordul és közben nem veszít a sebességéből. Biztos vagyok benne hogyha olyan akkor az őv gyakorlatot is tökéletesen végre hajtja, arról meg nem tehet hogy a 10 kg-jával (én egyik kutyám annyi) nem olyan erős mint egy mali meg német juhász. Kutyás sportokhoz kiváló. Sok szép eredményt fel tudnak mutatni a mudik. Szerintem méltó ellenfelei a népszerű bordernak, csak éppen még nekünk kell hozzá fejlődni hogy ezt meg is mutathassák! Mert szerintem egy mudit máshogy kell nevelni, motiválni, épp ezért kicsit nehezebb. Én csak ajánlani tudom. Néha valóban sokat ugat egy kicsit, de erről le lehet szoktatni. Vannak idegesítő példányok, de azok vagy rossz helyől vannak vagy nincsenek megnevelve. Tapasztalatom szerint kutyások között a legkevesebb gond a mudival van (úgy értem ahol összegyűlik sok pásztorkutya, majdnem teljesen biztos vagyok benne hogy nem a mudi nevét fogják ordibálni egész nap és utána szaladgálni).

2010. ápr. 6. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
A Mudi meddig él átlagosan? Beteges fajta?
2010. ápr. 6. 21:49
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
A mudi egészséges, hosszú életű fajta. Biztos vagyok benne, 14-15 évig simán elél. Igen szívós kutya, veszélyes betegségekből is hamarabb meggyógyulhat. Az én mudim megcsípte egy kullancs és csak 3 nappal a tünetek után tudtuk orvoshoz vinni, és csak egy hét múlva kezdék helyesen kezelni. És szerencsére meggyógyult! Aztán 8 éves korában elkapta a csípőjét egy roti, és igen nagy lyukak keletkeztek rajta, de nagyon hamar meggyógyult és jobb mint újkorában! :) Persze itt is lehet beteges egyed, sajnos a dp is egyre elterjedtebb.
2010. ápr. 7. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

csete kutyank is volt babezias bar mi nem is sejtettuk hogy beteg! veletlenul vette eszre a doktorno!persze kutya baja!

nalunk is szempont volt hogy hosszu eletu kuytank legyen...


akinek mudija van tudja mennyi boldogsagot es mokat jelent!

[link]

2010. ápr. 18. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!