Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kuvasz és a komondor mennyire...

Kuvasz és a komondor mennyire jó házőrzők?

Figyelt kérdés

Felveszik a versenyt az orosz kutyákkal gondolok itt a kaukázusi juhászkutya-ra és a közép ázsiai juhászkutya-ra.


https://www.youtube.com/watch?v=7NvmjhXmwyY&list=RDG-1XTZsrD..


https://www.youtube.com/watch?v=QrgJ0I5l8yA&list=RDG-1XTZsrD..


https://www.youtube.com/watch?v=SQO02M6ZjFE&list=RDG-1XTZsrD..


megállnák a helyüket ilyen terepen is?


[link]


Kuvasznak ez a kan milyennek minősülne?



2016. máj. 26. 04:16
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
96%

Egyedfüggő. Meg kell válogatni, hogy honnan veszed a kutyát. Ha jó helyről, akkor az simán felveszi a versenyt az orosz fajtákkal. Hozzá teszem, hogy az orosz fajták között is egyedfüggő, van olyan kau és káj, ami alkalmatlan területőrzésre.


Kép alapján nem lehet megítélni, hogy egy kutya milyen lenne.

2016. máj. 26. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 anonim ***** válasza:
90%

Egyedfüggő, vannak nagyon jó területőrző komondorok és kuvaszok és vannak rosszak is. Érdemes olyan helyről kiskutyát venni, ahol bizonyított a szülőpár bátorság próbán (wesen teszten).


Az általad belinkelt videókon nem pásztorkutyás viselkedésű egyedeket láthatsz. Én nem örülnék, ha a komondoraim így viselkednének. Ezek mind kiképzett őrző-védő kutyák, nem őrző pásztorkutyák.

A jó komondor a területvédelemben rendíthetetlen bátorságot mutat, de a családdal soha nem kerülhet konfliktusba.

A normális pásztorkutyás teszt így néz ki:


https://www.youtube.com/watch?v=n7YE3OXmBYo

2016. máj. 26. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 A kérdező kommentje:

Hát ennek az egyedfüggőségnek így nem sok értelme van, mivel ha bármelyik tenyésztővel beszél az ember, mind azt fogja mondani, hogy az ő kutyái nagyon jó házőrzők és területőrzők. Én még nem láttam tenyésztőnek a honlapján jól látható helyen szerepelni, hogy az ő kutyái bátorságpróbán milyen teljesítményt értek el, amit meg lehetne nézni (videófelvétel).


https://www.youtube.com/watch?v=o1WFUkyjPRM&index=12&list=RD..


https://www.youtube.com/watch?v=ci780k8Kg1s&index=9&list=RDG..


https://www.youtube.com/watch?v=SQO02M6ZjFE&list=RDG-1XTZsrD..


Nézzük, mit is kellene tudnia egy területőrző kutyának:

Egyrészt hangos ugatással jelezni azt, hogy valaki megközelítette a terület határát, és mikor olyan helyzetbe kerül, hogy fogási lehetőség van, akkor tiszta erőből harapjon és minél agresszívabban, minél erőteljesebben hatástalanítsa az oda nem illő egyént. Ezt a kutyának pl udvaron belül vagy láncra kötve is teljesítenie kell, de ha még szájkosár is van rajta, akkor is viszonylag hasonlóképp kell a kutyának eljárnia (mielőtt még valaki mondaná, a kutya a szájkosárban nem harap, de attól még támadni tud).

Másodrészt legyen jó családi kutya. Ez azt jelenti, hogy a gyerekek tudjanak vele játszani, tehát mindenki tudja magát jól érezni a kutyával, és semmilyen esetben ne jelentsen veszélyt a család számára, de a kutyának nem kötelessége a családban szereplő összes emberre tökéletesen hallgatnia.


Szerintem akármilyen videókat linkeltem be, ott ezek a kritériumok teljesültek. Én nem vagyok leragadva olyan elképzelések mellett, hogy egy adott terület védelmét csakis pásztorkutyák tudják megoldani, mert ha megnézzük Németországot és Ausztriát, ott rengeteg helyen rottweilereket használnak és ők is beváltak.


Ennél a bátorságpróbánál ezt a futás dolgot jó dolognak találom, ha jól emlékszem, most 5 vagy 10 km-t kell lefutni kutyával, itt azért egy kis állóképesség látható.

A közömbösítés szerintem egy nagyon jó dolog, amit minden kutyának tudnia kellene, hogy területén kívül, ha nincs probléma, akkor ne támadjon.


Az akciójelenetekben, ahol a kutya bátorságát próbálták az 1. kutya borzalmasan teljesített, láthatóan alig mert odaharapni, ami egy éles helyzetben katasztrofális következményekkel is járhatott volna. A 2. kutya ugyanilyen.

Viszont a 3. kutya szépen odateszi magát, próbálkozik, viszont sajnos nagyon látszik a kutyán, hogy iszonyatosan tapasztalatlan, de legalább bátor.

A 4. kutya egy kész katasztrófa, ezt inkább nem is ecsetelném. Az 5. kutya se sokkal jobb, de legalább nem szaladt el és próbált egyszer odakapni.

A 6. kutya lepett meg igazán, kezdetben ugatott és ment a csibész felé, ekkor már kezdtem azt hinni, hogy ezen a bátorságpróbán legalább két kutya lesz, ami valamilyen szinten teljesít, de ekkor a mosoly az arcomról hirtelen legörbült a nem várt esemény következtében, mikor a kutya lefeküdt közvetlen a csibész előtt. A fejét a csibész karja alá helyezte, mint ha a kutya azt szerette volna, hogy a csibész simogassa meg.


Azért most én is belinkelem ezt a videót, hogy véletlenül se legyen az, hogy valaki nem látja:


https://www.youtube.com/watch?v=n7YE3OXmBYo


Én csak szörnyülködni tudok, hogy hat komondorból csakis egyetlen egy volt, ami szerintem értékelhető munkát produkált a területvédelmi teszt alatt.


Kiemelném a 2. válaszolónak egy mondatát:


" A jó komondor a területvédelemben rendíthetetlen bátorságot mutat, de a családdal soha nem kerülhet konfliktusba. " Sajnálatosan bátorságpróbában ezt a gondolatot nem tudtam érzékelni.


Arra lennék kíváncsi, hogy aki a kutya fejét bírálja, az pontosan mire is gondolt ebben a bátorságpróbás videóban, ami kezdődik 2 perc 40 mp-nél:


"minél markánsabb egy fej, de még arányos a testtel, azt szeretik, nem kell elmenni az extrém fejek felé, mint a közép ázsiainál, mikor már túl vannak ezek a dolgok dimenzionálva. Ilyen szempontból talán lehetne még egy kicsit markánsabb. "


Erre a részre nagyon kíváncsi lennék, hogy pontosan mit is akarna takarni.


A képnél viszont a kutya robusztusságára lettem volna kíváncsi, hogy kuvaszban ez az erős testfelépítés széles fejjel mennyire számít átlagosnak.


[link]

2016. máj. 26. 20:52
 4/36 anonim ***** válasza:
78%

Mindketto nagyon jo hazorzo. Egy igazi kuvasz vagy komondor felvenne a versenyt az orosz kutyakkal de az szerintem magyarorszagon mar ritka. Ti (magyarok) nem nagyon vigyaztatok,hogy ez a ket fajta megorizze a tulajdonsagait,el vannak szobacicasitva,tapositva,puccos kiallitasi egyedek vanak amiket hazikedvencnek vasarolnak meg "mestertenyesztoktol" Tisztelet a kivetel mert van nalatok is "munkavonal" Ellenben az oroszok,turkmenek torokok(Kangal) megoriztek a kutyak tulajdonsagait,viadalokat rendeznek,hogy szelektaljak a legjobb kanokat akik fedeztessenek stb.

Ha talalsz egy jo KAJ-t ,lehetoleg orosz vervonalbol(nem tudom nalatok mennyire lehet beszerezni) az tokeletes hazorzo de ha ragaszkodsz a magyar fajtakhoz akkor a kuvasz is es a komondor is nagyon jo de lehetoleg pasztoroktol vegyel es ne kialitasos kullemkutyat ha hazorzesre akarod.

(Na most jonnek a nagyokosok akik eletukben nem lattak igazi pasztorkutyat vagy hazorzot vsak szobakutyat es jol lepontoznak engem:))) )

2016. máj. 26. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/36 anonim ***** válasza:
86%

Kérdező, látom, nem vagy túl járatos a pásztorkutyák világában. Láttál már élőben normálisan dolgozó pásztorkutyát vagy csak orosz videókból tájékozódsz.

A legnagyobb gond, hogy amiket folyamatosan linkelgetsz be, azokon a videókon nem őrző pásztorkutyák vannak, hanem kiképzett őrző-védő kutyák. Tipikusan olyan túlzott agresszióval, gazda mellett dolgozó kutyák, akikre egyáltalán nem bíznám rá a gyerekek megőrzését.

Igaz, hogy látványosabban dolgoznak, csak sajnos az ilyen kutyák nem alkalmasak családi kutyáknak.

Az pedig hatalmas botorság, hogy a családi őrző pásztorkutyának nem kell szót fogadnia mindenkinek, az enyémek a kislányomnak is szót fogadnak.... Ha otthon vagyunk a vendégektől sem kell elzárni őket, mert akit mi beengedünk azt ők is beengedik. De ha nem vagyunk otthon, akkor - a szerinted gyengén dolgozó - kutyák alapos meglepetésben részesítenének. Próbálnád ezt megcsinálni egy börtönőr vonalas kauval...


Elég sok helyen jártam már a világban pásztorkutyák között, de ott az általad linkelt videóban szereplő kutyák nagyon hamar halottak lennének. Vagy a pásztor, vagy a vadász, vagy a farkas, vagy a medve elég hamar elintézné őket.


A komondoros videó értékelésed pedig elég megmosolyogtató. Vagy a látásoddal van gond, vagy csak ugyanaz az egyszerű gyerek vagy, aki csak trollkodni jár ide.

2016. máj. 26. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 anonim ***** válasza:
51%

5-os a komondoros video az egy rossz vicc ugy ahogy a kerdezo leirta:)

En olyan kutyara nem biznam a hazorzest.

Csak osszehasonlitas miatt nezd meg az alabbi videot,milyen egy igazi hazorzo:

[link]

2016. máj. 26. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 anonim ***** válasza:
93%

Kérdező:

A hosszú bejegyzésed első felével egyet értek, mármint ami arról szól, hogy milyennek kell lennie egy pásztorkutyának.


A videóiddal már gondjaim vannak, mert azok őrző-védőre kiképzett kutyák. Pont hogy a pásztorkutyás ösztönkészletük az, ami tönkre van téve és egy nyáj mellett nem állnák meg a helyüket, mint ahogy ez Erdélyben sok helyen bebizonyosodott és vagy a farkasok vagy a falka ölte meg őket, mivel nem tudott beilleszkedni. Sajnos a szovjet vonalas kau ilyen, ezért az orosz kauktól mentsen meg az isten... Természetesen vannak nagyon jó kauk más vonalakból. A káj más kérdés, szerencsére (még) nem rontották el, ott nagyon jó kutyák vannak, de persze nem mind jó, ott is vannak gyávák és alkalmatlanok, tovább nagyon sok a viadalos és a mix kutya közöttük. Viszont egyértelműen jelenleg a legjobb fajtának tartom, a legnagyobb arányú és átlagosan a legjobb/legtöbb pásztorkutya közülük kerül ki. A török kutyák (akbash, karabash, kangal) hasonló, bár a törökök nagyon jó marketinggel elérték, hogy a köztudatban jobbnak tűnjön, mint a káj.

A magyar fajtáknak, ahogy Rudy írta nagy hátránya, hogy a pásztorkutyás értékke háttérbe kerültek. Sokkal hamarabb kerültek ki a nyájak mellől és sajnos egy részük bekerült a show világába. Ezek között nagy ritkán bukkan fel olyan kutya, amelyik igazán pásztorkutya és alkalmas a feladatra. Viszont van egy erős munka vonal, amelyek felveszik a versenyt a többi fajtával. Magyarországon minden évben megrendezésre kerül egy pásztorkutyás ösztönpróba, amelyen tesztelik a kutyákat, most már jó 10 éve. Az utóbbi két évet leszámítva nem volt komondor/kuvasz a díjazottak között, de tudatos szelekcióval a munkavonalas tenyésztők elérték, hogy 2014-ben az egyik győztes komondor legyen, tavaly pedig mind a kan, mind a szuka és mind az összetett versenyt komondor nyerte meg. Nagy hátránya a magyar fajtáknak a kevés egyedszám és a beszűkült vérvonalak. Arányait tekintve még sokáig nem lesz annyi jó kutya, mint a káj-ok között, de talán több évtized tudatos szelektálásával vissza lehet jutni arra a szintre, hogy 10 kutyából ne 1-2 legyen a jó, hanem 5-6.


Az 5-ös által bemásolt videóról. Tudomásom szerint ezek mind fiatal, nyers kutyák. Soha nem voltak még tesztelve, nem voltak őrző-védő kiképzésen. Nem azt kell nézni, hogy harap-e, mert van olyan kutya amelyik félelemből harap, hanem a metakommunikációt kell nézni, hogy viselkedik. Természetesen elbizonytalanodik, de ez nagyon sok KÁJ-nál is így van, mutatok videókat, ha gondoljátok. Olyan is van, amelyik amint 10 méteren belülre ér a segéd, elfut a másik irányba. Továbbá az egyáltalán nem jó, ha egy pásztorkutya kitartja a fogást... se ember, se medve ellen... az kb. egyenlő a halállal éles szituációban.

2016. máj. 27. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 anonim ***** válasza:
73%
4-es hozzászólás óriási igazság. Viszont azért lehet találni jó kuvaszt és komondort is szerencsére. Nekem kuvasz kan van, és tökéletes házőrző. Komondor volt ismerősömnek tanyán. Orosz fajták meg a keletiek semmivel nem jobbak, viszont kezelhetőbb egy komondor jóval, mint azok. Kuvasz az semmivel nem könnyebb mint egy Kau vagy Káj. Meg kuvasz gyorsabb, mozgékonyabb. Viszont ezek a videókon inkább őrző-védők, és nem klasszikus pásztorkutyák, tehát a jó pásztorkutya az nem akar harapni, hanem el akar zavarni, nem pedig megölni meg megharapni akar, tehát az hiba, ha egyből harap, meg így lerohan. Morogjon, ugasson, és csak ha nem hátrálsz akkor menjen neked. Ha olyan kutyát akarsz amelyik eszetlenül és gondolkodás nélkül harap akkor a Staffordshire-t és a Pitbull-t javaslom.
2016. máj. 27. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 kunga ***** válasza:
65%

Szia!

A képen lévő kuvasz baromira tetszik, de nem vagyok kuvaszos.

Kutyáim tesztjei idegen területen:

HCH Ölmez-Itmez Söwesjen Babur:

https://www.youtube.com/watch?v=KbDdJWu_eFI

Azeri Harcos Kitana:

https://www.youtube.com/watch?v=3xTcsiMnQVg

Silvesun Bezon

https://www.youtube.com/watch?v=e7BhiWIu7fU

Szőlőskert Szépe Olga Beba:

https://www.youtube.com/watch?v=KSNE4z3kF9s


Ez a többség szerint már sok, én viszont erre is szelektálok. Ha egy alomból 60% ilyen lesz, az már jó.

Kuvasz-komondor erre kevés, viszont nem is nagyon hagyja el a területét és elsősorban nem akar harapni, ami sok helyen előny. Ázsiában is voltak botrányosan szar kutyáim egyébként.

2016. máj. 27. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 anonim ***** válasza:
87%

Az ázsiások egy része mindig is lefitymállóan beszélt a magyar fajtákról, az utóbbi néhány évben pedig ez a lefitymállás ellenszenvvé alakult, amikor kiderült vannak olyan magyar kutyák, amelyek felveszik a versenyt velük és ösztönpróbán le is tudták győzni őket. Persze a pontozáson lehet vitatkozni, de ugye korábban is részt vettek magyar fajták és mindig ázsia nyert. Tavaly viszont a legjobb szuka, a legjobb kan és az összetett díjat is egy-egy komondor vitte el. Szóval az a kijelentés, hogy a kuvasz-komondor kevés, kissé felelőtlen és elhamarkodott és máris visszakanyarodhatunk oda, ahogyan ezt a bekezdést kezdtem. Persze voltak olyan ázsiások, akik inkább örültek és elismerésüket fejezték ki ezen kutyák gazdáinak és volt, aki azt mondta ha tudta volna hogy ilyen komondorok is vannak, akkor nem ázsiája lenne.


Anno Bezon is győztes volt, emlékszem. Csak gratulálni lehet a teljesítményéhez.

2016. máj. 27. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!