Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Valóban hasznos a kutyaiskola?

Valóban hasznos a kutyaiskola?

Figyelt kérdés

Sokszor látom, hogy az embereknek barmi problémájuk van (vagy még nincs is, de mar itt a GYK-n azonnal írják, hogy ezzel meg ezzel a kutyafajtával kötelező), pedig mi voltunk 4 féle kutyaiskolában és 1 volt belőle, ahonnan nem negatív tapasztalattal jöttünk el.


Az ovi általában katasztrófa, odahozzák a lemozgatatlan, neveletlen kutyáikat az emberek, akik miatt jó esetben dolgozni sem lehet a kutyáddal. Persze azt mondják, hogy itt lehet szocializálni, de a kiskutyák a legtöbb dolgot a felnőtt vagy idősebb kutyáktól tanulják meg (az állatvilágban is az idősebb mutat útmutatást a fiatalabbnak nem pedig a fiatalok tanulják el egymástól a világ működését és szabályrendszerét, mit lehet megenni és mit nem), ahogy az anyjuk tanítja őket egészen kiskoruktól. Szóval az ovi kb. úgy néz ki elviszed játszani a kutyát, amivel semmi baj nincs, de ezt meg tudom tenni ingyen is a helyi kutyás futtatón ingyen. Amúgy ezen felül alapvető parancsokra tanítják a kutyát, de ezeket az információkat az interneten is fel lehet lelni. Persze mondják, h a gazdit kell tanítani, de kérdem én házat úgy épít az ember, hogy elkezdi aztán majd beletanul? Alapvető tudásanyagot szerintem illik felszedni, mielőtt kutyát vállal az ember. A lényeg összezárnak 10-12 darab kiskutyát aztán lesz ami lesz.


Az iskola, itt már trenírozzák a kutyákat, láb melletti követés, alapvető engedelmesség, de még mindig semmi olyat amit otthon ne tudnál, mégis elkérnek érte több 10.000 HuF-ot és számomra itt jön az igazi lehúzás a vizsga (amivel tovább tudsz menni a szinteken vagy elkezdhetsz vele speciális foglalkozásokat mint a Search 'n Rescue, Obedience, Guard 'n Protcetion), mivel ha nem járom végig a drága tanfolyamot nem mehet magasabb szintre, hiába tanulta és meg tudja csinálni. Nem elég a vizsgaeredmény, olyan ez mintha csak akkor mehetnék nyelvvizsgára ha végigjárom alapfoktól az egészet, hiába tudok anyanyelvi szinten amúgy.


Ami számomra nagyon zavaró, hogy semmiféle felelősséget nem vállalnak. A kutyád esetleg megsérül fizikailag/szellemileg/érzelmileg szétteszik a kezüket és elmondják itt minden felelősség a tied, ők csak utat mutatnak, de azért koppintgatnak az orrára, meg megrázzak, lenyomják a földre. Ebből fakad az utolsó nagy problémám velük. Ahelyett, hogy mikor a kutya tesz valami olyat, amit nem szabad (és itt iskolába járt elvileg jól nevelt kutyákról van szó, hisz azért mehetnek) elkezdik büntetni/fegyelmezni a kutyát a te bevonásod nélkül. Mégis ez milyen képet alakít ki a kutyában rólad a falka vezérről? Azt, hogy hagyod, hogy egy falkán kívüli akárki játsza a főnököt és "bántalmazza".


A személyes tapasztalataim 4 kutyaovi/kutyaiskola után:

- Sok pénzt kérnek, de egy normálisan karbantartott iskolát nem láttam. Legtöbbje egy tákolmány, vacak kerítéssel, vacak silány minőségű eszközökkel.

- Magukat szakembernek hívó emberek tanácstalanságuk esetén: "ő egy ilyen fajta el kell fogadjam".

- Nagyon drágák (pl. 144000 forint 10 alkalomért?!), mindezt rugalmatlanul kezelve


Én rettenetesen nagyot csalódtam, sok esetben kóklerek dolgoznak ebben a szakmában. Mindent amit tud a kutyám én és a párom tanítottam neki. El tudok vele menni étterembe, nyugodt és normális (végigalussza az étkezést), nagyon sok parancsot ismer és tud biztosan, illemtudó és nem agresszív, tudok vele póráz nélkül sétálni és pórázzal is, a behívás néha akadozik és láb mellett nem tud sétálni (bár én ezt nem is várom el tőle). A legtöbb tanításhoz szükséges tudást én könyvekből és internetről szedtem ingyen vagy töredékéért egy-egy nevesebb kutyaiskola díjával szemben, mindezt 1-3 napi 15-25 perces trenírozással. Én úgy hiszem aki ennyit sem tud a kutyával való foglalkozásra szánni 1-3 naponta annak nem szabadna kutyát tartania és ezen a heti 1x1 óra kutyaiskola sem segít, maximum az ember lelkiismeretének tesz jót. Természetesen nem mondom, hogy teljesen haszontalanok, de az amit kínálnak az árhoz képest semmi.


Ennyi csalódás után meg szeretnénk próbálni a személyi trénert és nagyon kíváncsi vagyok.


Nektek bármi tapasztalat? Vélemény?


U.I.: Bocs a Wall of Text-ert.



2016. jún. 5. 10:06
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
54%

Véleményem nincs, de tapasztalatom igen, csak egyet próbáltam, egy ovit a 4 hónapos kutyámmal. Ahogy beléptünk, egy nagyobb testű keverék azonnal "rárabolt" a kutyámra, megfogta a grabancát és rázta, a kiskutyám meg olyan velőt rázóan ordított, hogy mindenki összeszaladt. Elvileg a pórázos bemutatkozó volt, a nagytestű kutyán is póráz kellett volna, hogy legyen. Nem volt. Szerintetek mondtak a gazdinak valamit? Nem, odaálltak elém, hogy ez a kutya nagyon pici, mutassam a papírjait, tuti nincs még 4 hónapos. Könyörgöm, törpe tacskó... mekkora legyen? És még engem "igazoltatnak" egy ilyen után? Később a foglalkozás kezdeténél világos lett, hogy a nagyobb kutya gazdája a foglalkozást vezető szakember haverja. Ja értem... Nem tudtunk sokáig maradni, mert a kiskutyám annyira félt, hogy se menni, se felállni nem volt hajlandó, csak sírt. Úgyhogy elköszöntünk.

A kutya azóta is szorong, ha autóba teszem, mert azzal mentünk az oviba is.

Suliba nem járt, most egy éves, megoldottam máshogy a szocializációt meg a lemozgatást.

2016. jún. 5. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
66%
manapság ez már egy eléggé jól jövedelmező iparág lett, néhol első kutyás tapasztalatlan oktatókkal. Régebben az iskolán volt egy havi tagdij, és azért kutyáztunk, mert jól éreztük magunkat, magunk tartottuk rendbe a területet, és segitettünk egymásnak, ingyen. a személyi tréner egy jó gondolat, de csak olyat válassz, akinek vannak a kutyasportban eredményei.
2016. jún. 5. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy újat mondok neked, de léteznek valóban hasznos iskolák is.

Az a baj, nőnek a sulik ki a földből, mint gomba eső után. Akinek pénze van és késztetése, akár egy tanfolyam elvégzése után is már úgy érzi, készen áll egy iskola vezetésére. Hát ilyenből van már sajnos több.

Pesten igen könnyű a dolguk a kutyásoknak, mert tudnak bőven megfelelő iskolát találni. Vidéken már nehezebb.

2016. jún. 5. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
22%

Egy igazi kutyas szerintem meg kell tudja nevelni a sajat kutyajat.

Na jo akkor most tegyuk fel,hogy nem mindenki,ebben az esetben szerintem inkabb egy szemelyi trener de mivel magyarorszagon amint latom szazaval vannak ilyen onjelolt trenerek akik elvegeztek valami tanfolyamot es kesz ok mar a csoda kutyadokik ahoz,hogy talalj valakit aki komoly es ert a kutyakhoz elegge jol szet kellene nezni. A legnagyobb baj meg az ilyen "trenerekkel" hogy kezukbe kerul egy ket szolgalelku kutya akit meg egy iskolas gyerek is kepes megtanitani az alapokra es attol meg el vannak szalva viszont ha talalkoznak egy igazi kemeny kutyaval akkor mindenfele kifogast talalnak,hogy miert nem mukodik a dolog.

De inkabb egy jo tapasztalt szemelyi trener ha mar otthon nem megy a tanitas.

Nalunk Romaniaban meg szerencsere nem terjedtek el a kutyasulik mert nincs ra igeny. A varoskaban aminek a kornyeken elek van 3 kutyaoktato akinek semmi diplomaja nincs de az egesz kornyek ismeri oket mert ertik a dolgukat es elment a hiruk,aki nem kepes a kutyajat megtanitani vagy nincs ideje az odaviszi hozzuk a kutyat,akar ott is hagyja egy ket honapra es mikor "kesz" a kutya akkor hazaviszi(en ezzel sem ertek egyet mert ha idegen tanitja meg a kutyat akkor a gazdajanak vonakodva engedelmeskedik) Az teny,hogy ezek a sracok barmit elernek,barmilyen problemas kutyaval es barmilyen trukkre megtanitjak.

Amugy amikor en ezen az oldalon ki mertem jelenteni,hogy a kutyasuli baromsag akkor nagyon le lettem pontozva es azota is "kovetnek" minden valaszomnal es szorgalmasan lepontoznak megcafolnak bizonyos szemelyek akiknek fingjuk sincs a kutyazasrol es minden kerdesre csak azt a valaszt adjak,hogy :

"Kutyaovi,kutyasuli,kutyaovi,kutyasuli"

2016. jún. 5. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Direkt nem írtam neveket, mégis nagyon kíváncsivá tettél. Sokszor találkozom olyanokkal akiknek egy-egy suli bevált és pont egy ilyen hatására mentünk el mi is, mondanom sem kell az egész egy katasztrófa volt. Nekem elegem lett a kutyasulikból, értem én, hogy gombamód szaporodnak a kóklerek, de mégis mit lehet tenni, honnan tudhatnám én mikor igazából bármelyik kutyaiskolát is nézem (itt Budapesten), mindegyiknek megvannak az abszolúte rajongói akik korántsem objektívek.


Pl. van olyan ahol üvöltöznek/kergetik/megdobálják a kutyával "rehabilitáció" címen. Majd jönnek és megmagyarázzák ez milyen jót is tesz annak a szerencsétlen állatnak. Vicc, de örülök, hogy nem vagyok egyedül a "nyomorommal".

2016. jún. 5. 14:41
 6/15 A kérdező kommentje:
#3-masnak ment, bocs az lemaradt.
2016. jún. 5. 14:41
 7/15 anonim ***** válasza:
54%

Ahogy olvasom a tapasztalataidat, tükör és hasonló módszerű iskolákban voltál. Abban a körben nem vagyok ismerős, az ilyen iskolákról biztosan lesz, aki tud tapasztalatból jót is ajánlani. Mert van. Sportkutyás vagyok, de úgy vélem, nagyon sokszor megfelel egy tükör alapú képzés némely embernek és kutyájának.

Vannak fajták, amelyeknél jó dolog akár heti egy iskolás nap. A fegyelem, az öv, sok más kutya a közelükben igen jól megdolgozza, lefárasztja az idegrendszerüket. Nálunk pl több csoport mozog a pályán egy időben. Eleinte persze, nehéz a gazda dolga, hogy csak rá figyeljen a kutya, de idővel a legtöbbje megtanulja, csak én vagyok és a gazdám. Az eldobott labda nem neki lett szánva, a hozzám is idegen hangon nem neki szól.

Aztán vannak emberek, akik jól érzik magukat az adott suliban az oda járó emberek között. Nekik ez a kikapcsolódás és a kutyájukkal is tudnak foglalkozni.

Ha valaki alkalmas arra, hogy maga megtanítsa a kutyájának az általa elvártakat, van lehetősége több kutyával játszatni időnként a sajátját, akkor valóban nem szükséges az iskola.

Viszont itt elég sokszor olyan gondokkal kérdeznek új kutyatulajdonosok, amik csak iskolában , valóban hozzáértőktől kapott tanácsokkal tanulhatók meg . És nem a kutyának, hanem a gazdájának.

2016. jún. 5. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Igen voltam tükörmódszeres iskolában is és igen ott is sok csalódás ért. Biztos vagyok benne, hogy vannak a szakmában nagyon is jó és felkészült szakemberek, de nekem olybá tűnik nagyítóval kell keresni őket.
2016. jún. 5. 16:56
 9/15 anonim ***** válasza:
24%

na, igen...a bőség zavara.

Ha valóban iskolába akarsz menni, van elképzelésed, milyen irányban akarsz haladni, kénytelen vagy akár először neten szemezgetni az iskolák között. A honlap azért elég sokat elárul. Ha valamelyik szimpatikus, egy napot rászánhatsz, hogy személyesen is lásd. De akár itt is kérdezhetsz névre szóló iskoláról. Ha nem is 100 %, de van rá remény, hogy 1-2 ember tud róla írni.

Egyébként a személyi trénernél is kb ugyan annyi a rossz választás lehetősége, mint az iskolánál.

2016. jún. 5. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Igen ezt sejtem. Csak épp sok iskola azt csinálja, hogy előre elkéri az árat puszira, aztán ha nem tetszik és nem szívesen viszed oda a kutyád, akkor bebukod a fennmaradó összeget. Személyi trainernél egyrészt csak veled és a kutyáddal foglalkozik és alkalmanként fizetsz (sőt ha kókler el is hajthatod közben a francba) kevesebb pénzt vesztesz és annyival nem fizetsz többet.


Sajnos pont az a bajom, hogy nincs bőség zavara, mert mennyiség ugyan van, de a minőség elkeserítő. Bizonyosan van rendes kutyaiskola is, efelől kétségem sincs, de a legtöbb nyomatja a labradoroknak kitalált módszert, csak épp az baromira nem működik mindenkinél. Nem is elvárható, de ilyenkor lehetne annyi az iskolában, hogy azt mondja pl. "itt nem tudunk rajtatok segíteni, de kínálunk képzett személyi trainert aki igen" és nem veszik el a pénzét az embernek, mert cserebe széttárt karokat kaphatsz.


És mondom hihetetlenül igénytelenek (voltunk olyan helyen ahol egy megnyomorodott mellékhelyiség sem volt), nem hiszem el, hogy ebből a szép összegből nem tudnak pl. normális kerítést húzni.


Nem tudom, hogy lehetne megregulázni ezt a sok semmirekellőt.

2016. jún. 5. 17:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!