Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Valóban hasznos a kutyaiskola?

Valóban hasznos a kutyaiskola?

Figyelt kérdés

Sokszor látom, hogy az embereknek barmi problémájuk van (vagy még nincs is, de mar itt a GYK-n azonnal írják, hogy ezzel meg ezzel a kutyafajtával kötelező), pedig mi voltunk 4 féle kutyaiskolában és 1 volt belőle, ahonnan nem negatív tapasztalattal jöttünk el.


Az ovi általában katasztrófa, odahozzák a lemozgatatlan, neveletlen kutyáikat az emberek, akik miatt jó esetben dolgozni sem lehet a kutyáddal. Persze azt mondják, hogy itt lehet szocializálni, de a kiskutyák a legtöbb dolgot a felnőtt vagy idősebb kutyáktól tanulják meg (az állatvilágban is az idősebb mutat útmutatást a fiatalabbnak nem pedig a fiatalok tanulják el egymástól a világ működését és szabályrendszerét, mit lehet megenni és mit nem), ahogy az anyjuk tanítja őket egészen kiskoruktól. Szóval az ovi kb. úgy néz ki elviszed játszani a kutyát, amivel semmi baj nincs, de ezt meg tudom tenni ingyen is a helyi kutyás futtatón ingyen. Amúgy ezen felül alapvető parancsokra tanítják a kutyát, de ezeket az információkat az interneten is fel lehet lelni. Persze mondják, h a gazdit kell tanítani, de kérdem én házat úgy épít az ember, hogy elkezdi aztán majd beletanul? Alapvető tudásanyagot szerintem illik felszedni, mielőtt kutyát vállal az ember. A lényeg összezárnak 10-12 darab kiskutyát aztán lesz ami lesz.


Az iskola, itt már trenírozzák a kutyákat, láb melletti követés, alapvető engedelmesség, de még mindig semmi olyat amit otthon ne tudnál, mégis elkérnek érte több 10.000 HuF-ot és számomra itt jön az igazi lehúzás a vizsga (amivel tovább tudsz menni a szinteken vagy elkezdhetsz vele speciális foglalkozásokat mint a Search 'n Rescue, Obedience, Guard 'n Protcetion), mivel ha nem járom végig a drága tanfolyamot nem mehet magasabb szintre, hiába tanulta és meg tudja csinálni. Nem elég a vizsgaeredmény, olyan ez mintha csak akkor mehetnék nyelvvizsgára ha végigjárom alapfoktól az egészet, hiába tudok anyanyelvi szinten amúgy.


Ami számomra nagyon zavaró, hogy semmiféle felelősséget nem vállalnak. A kutyád esetleg megsérül fizikailag/szellemileg/érzelmileg szétteszik a kezüket és elmondják itt minden felelősség a tied, ők csak utat mutatnak, de azért koppintgatnak az orrára, meg megrázzak, lenyomják a földre. Ebből fakad az utolsó nagy problémám velük. Ahelyett, hogy mikor a kutya tesz valami olyat, amit nem szabad (és itt iskolába járt elvileg jól nevelt kutyákról van szó, hisz azért mehetnek) elkezdik büntetni/fegyelmezni a kutyát a te bevonásod nélkül. Mégis ez milyen képet alakít ki a kutyában rólad a falka vezérről? Azt, hogy hagyod, hogy egy falkán kívüli akárki játsza a főnököt és "bántalmazza".


A személyes tapasztalataim 4 kutyaovi/kutyaiskola után:

- Sok pénzt kérnek, de egy normálisan karbantartott iskolát nem láttam. Legtöbbje egy tákolmány, vacak kerítéssel, vacak silány minőségű eszközökkel.

- Magukat szakembernek hívó emberek tanácstalanságuk esetén: "ő egy ilyen fajta el kell fogadjam".

- Nagyon drágák (pl. 144000 forint 10 alkalomért?!), mindezt rugalmatlanul kezelve


Én rettenetesen nagyot csalódtam, sok esetben kóklerek dolgoznak ebben a szakmában. Mindent amit tud a kutyám én és a párom tanítottam neki. El tudok vele menni étterembe, nyugodt és normális (végigalussza az étkezést), nagyon sok parancsot ismer és tud biztosan, illemtudó és nem agresszív, tudok vele póráz nélkül sétálni és pórázzal is, a behívás néha akadozik és láb mellett nem tud sétálni (bár én ezt nem is várom el tőle). A legtöbb tanításhoz szükséges tudást én könyvekből és internetről szedtem ingyen vagy töredékéért egy-egy nevesebb kutyaiskola díjával szemben, mindezt 1-3 napi 15-25 perces trenírozással. Én úgy hiszem aki ennyit sem tud a kutyával való foglalkozásra szánni 1-3 naponta annak nem szabadna kutyát tartania és ezen a heti 1x1 óra kutyaiskola sem segít, maximum az ember lelkiismeretének tesz jót. Természetesen nem mondom, hogy teljesen haszontalanok, de az amit kínálnak az árhoz képest semmi.


Ennyi csalódás után meg szeretnénk próbálni a személyi trénert és nagyon kíváncsi vagyok.


Nektek bármi tapasztalat? Vélemény?


U.I.: Bocs a Wall of Text-ert.



2016. jún. 5. 10:06
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Istenem, én is pont ennek a kérdésnek a kiírásán gondolkodtam a napokba :)

nekem csak rossz tapasztalataim voltak eddig a kutyaiskolával :/

11 évesen kezdtem el járni a borderemmel. Már a kezdetektől csak rongálták a kutyámat.... miután a kutyám rámorgott egy rotira, aki épp meghágta, az oktató a pórázával a kutyát a magasba emelte és szinte így fojtogatta. Majd elhitették velünk, h a fojtó nyakörv egy csudijó megoldás... közben pedig sorba érkeztek az antiszoc kutyák akik nekimentek az enyémnek... egy idő után pedig már az enyém is elkezdte támadni őket... természetesen a kutyám még mindig agresszív, ami annyiban merül ki, hogy soha életében nem fog olyan kannal játszani, aki le akarja dominálni, viszont nem támad rá ha rászólok.

a kutyasuli szerintem azért jó, mert motivációt ad az embernek. egy-egy foglalkozás után mindig megjött a kedvem,, hogy kutyázzak egy kicsit többet. örömmel töltött el, amikor láttam, hogy a kutyám fejlődik. ezenkívül ott ismerkedtem meg az agility-vel :) szóval kutyasuli kell, csak a rendszert kéne megváltoztatni, mert szerintem felháborító, hogy a nagy kutyák gazdái úgy gondolják h joguk van szabadon megtépni, leterrorizálni a kisebb kutyákat. gyönyörű dolog h a 60 kg-os szöszi egy évvel a káj megvétele után rájön h nem tudja kezel és segítséget kér, de ne az én kutyámon gyakoroljon... szóval ha szét lenne szedve pl. bull, -15 kg-ig, 30-kg ig és afölötti csoportokra sokkal biztonságosabb lenne.


ezek a plusz tanfolyamok pedig szerintem arra vannak, h ha van egy kutyád, aki alkalmatlan a sportokra, de szereted a kutyások társaságát. akkor ezt tovább élvezheted, de mégsem az unalmas ül-fekszik-áll-lábhoz-hozzám a feladat.


az én kutyám viszont speciel nagyon is alkalmas a sportra, ezért inkább az agilityt választottuk. 5-6 éve ezt is fenyegette a kötelező tanfolyam veszélye a sulikban, de szerencsére gyors fejlődésnek indult a sport és aki ezt űzi régen túlszárnyalta az ül-fekszik-áll kérdéskört :)

szóval itt biztos h nem fognak megtámadni minket, mert íratlan szabály h "35 kg-os kutyával már nem agilityzünk"

2016. jún. 5. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
Alapvetően az ötlet jó. De Magyar módra ez nincs szabályozva rendesen, és kb. az nyit kutyasulit, kutya ovit aki akar. Innen kezdve ez egy jó bevétel annak aki tartja (ne jöjjetek azzal, hogy ebből nem lehet megélni...). Ha valaki normálisan csinálja annak valószínűleg kisebb bevétele lesz belőle mint aki nyereségmaximum elven csinálj (kicsit olyan ez mint az itt az oldalon napi szintű szaporító-tenyésztő vita). A szaporító jól meg éll belőle, a tenyésztő kevésbé jól, esetleg "sehogy". Ha rendesen lenne szabályozva és tényleg csak olyan csinálhatná aki ért is hozzá lenne értelme. Illetve sok esetben a gazdi azt hiszi elviszi a kutyaoviba/suliba heti 2x a kutyát azzal le van tudva a dolog. Nem értik, hogy az ott megtanult gyakorlatokat utána mindennap gyakorolni kell. Ez a másik oldala ami maitt sokan azt hiszik nincs értelme, mert nem használ.
2016. jún. 5. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

#11: Ez melyik kutyasuli volt?


12#: Részben igazad van, gyakorolni kell, de az ott megszerezhető tudást az ember otthon röhögve megtanítja a kutyájának. Nagyon kapzsik lettek ez a legnagyobb probléma, cserébe szépen felhígult a szakma és borzalmas lett az oktatás minősége.

2016. jún. 6. 16:29
 14/15 anonim ***** válasza:
4 Rudy te nem a jól nevelt kutyáidról vagy híres. Azzal dicsekszel, hogy a Káj-od széttépett más kutyákat.
2021. jún. 13. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim válasza:

Sose jártunk suliba, és sosem volt egy problémás kutyánk sem, de lett egy új kutyusunk és azt mondtuk, hogy oké járjunk. Olyan okos volt az első pillanattól kezdve, hogy egyébként szerintem nem is kellett volna, mert nem versenykutyát akarunk belőle faragni, hanem házikedvencet.

Amire ő személyiségileg tökéletesen alkalmas volt. Más kutyákkal is könnyen barátkozott.

Járt oviba és iskolába is ezen kívül otthon is tanítgattuk és gyakoroltuk, ahogy azt mondták. Jó drága volt. Még az első vizsgája is 97%os lett, ha jól emlékszem, az biztos, hogy 90 felett volt.

Az oviban úgy bedominálták az amúgy oda már túlkoros kutyák és nem is értem hogy lehettek ott, mert mi csak 1 éves koráig vihettük, meg a legtöbb ember, de mégis voltak ott idős alfák.

Közölte a kutyasulis oktató, hogy a mi kutyánk omega lett... Hát mit ne mondjak, nagyon örültünk neki... Elkezdték bántani, pedig fekve alázkodott már nekik. Na akkor azt mondtuk, hogy többet nem megyünk, mert annyira félt a többiek minden rezdülésétől, hogy koncentrálni sem tudott a feladatokra. Otthon persze mai napig engedelmesen mindent megcsinál, még más kutyákkal körülötte is, mert vannak barátai, akikkel összeengedjük kutyasulis korszak előttről és csak azoktól nem fél. De ha jön egy idegen kutya és ez pont egy múlt heti példa, mert sétáltunk és egy pici kölyök kutyával találkoztunk, fele akkora sem volt, mint ő. Behódolva csóválva próbálta megközelíteni, mert ő szeretni akarta, de ahogy a kiskutya egy picit is barátkozni akart vele és megnyalta a fejét, meg picit rámászott összepisilte magát ijedtében. Lehet, mert a kutyasuliban egy nagy dándog fenyítette be folyton, azzal hogy felé állt.


Rengeteg kutyát neveltem életemben kutyasuli nélkül és senki nem félt így más kutyáktól, mint ő.


Az én véleményem az az, hogy lehet kutyasuliba járatni, de ha az edző nem azt hibáztatja folyton, akinek a kutyája agresszív, hanem azt akinek a kutyáját bántja, akkor azt a helyet ott kell hagyni a fenébe. Nem csak a mi kutyánkban hagyott törést az az iskola, voltak mások is, akik ugyan így jöttek el mint mi.

Azóta újrakezdtünk mindent és újra tanulunk szocializálódni, vannak sikerek, de még mindig megvannak a kutyasuliban kialakult károk.

Mióta nem járunk oda sokkal boldogabb és kiegyensúlyozottabb a kutya.

Amúgy azóta beszéltem más trénerrel és mondta, hogy előbb el kellett volna hoznunk a kutyust, mert szerintük is példátlan az az inkompetencia és nemtörődömség, amit ott csináltak. A város egyik legjobb kutyaiskolája volt.

2022. febr. 7. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!