Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan kell megtanítani a...

Hogyan kell megtanítani a behívást?

Figyelt kérdés

4 hónapos kutyám van.

A behívás némileg megy de csak akkor jön oda ha kedve van vagy ha kaját lát a kezemben. Hogyan kellene megtanítani hogy muszáj jönnie ha hívom és nem csak ha ő akar. (Kutya ovis/kutyasulis szakértők kíméljenek. Köszi)



2016. jún. 9. 22:47
1 2 3 4
 11/37 anonim ***** válasza:
59%

6#-s vagyok. Imadom ezt, mikor azt hiszitek minden kutya ugyanugy mukodik. Nem mindegyik labrador, mopsz, vagy nemetjuhasz, egyszeruen vannak fuggetlenebb fajtak, az hogy ezek lenyegesen ritkabbak az megint mas kerdes ezert sok tapasztalat nincs veluk. A fenti link is elo peldaja annak, hogy nem minden kutyanal valik be, nalunk pl. a jutalomfalat halott ugy mar, megtanulta hogy ha ezert nem majd masert ugyis kap (most epp ezert mar teljesen velelten szeruen adunk neki), azt is megtanulta egy idoben, hogy nem kell bejonnie kulonosebb kovetkezmenye nincs! Elverni nem verhetem el, mert osszekoti egy negativ erzessel a behivast, utana nem mehetek mert akkor ugye a nagyokosok szerint a "csicskasa" leszek, o meg nem jon oda mert nagyobb a moka ott ahol van, az elbujas nem erdekli mert tudta majd jovok ugysem hagyom ott...es basszus igaza volt nem tettem(johet a jo tanacs miert nem, probaltuk. Volt, hogy ismerosokkel(helyi kutyasok akikkel neha talalkozom) otthagytuk, de ugyse izgulta tul mikor 20 percre voltam el, mert tudta nem hagyjuk ott). Es itt jon a legjobb, mikor porazon volt (es teljesen tisztaban volt vele), mint egy kisangyal minden ment elsore, abban a pillanatban amikor elengedtem es tudta mar nincs rahatasom pont annyit ert barmilyen jutalom falat vagy dicseret. Persze a sok nagyokos kutyaoktato meg csak szettete a kezes es kozolte ez egy ilyen fajta ez van. Aztan egy forumon akadtunk egy tok jo megoldasra amit fentebb is irtam. Az itt kommentelok nagy tobbsegenek van 3 tipikus valasza es azt szajkozzak. En elfogadom, hogy a kutyak 95% frankon mukodnek ezek, de van az 5% akiknel nem es itt szokott megallni a tudomany (vagy elhajtanak kutyaoviba vagy iskolaba).


Vegyunk az Shibam, hiaba voltunk vele iskolaban is egyszeruen nem azert fog hozzam jonni es fokepp nem fog "mutatvanyozni" nekem mert en ugy akarom. Ha dolog van akkor jon es csinalja, de "ertelmenek kell lenni". Tudom ez igy fura, de nagyszeruen tudja felmerni, mikor komoly es mikor csak "mutatvanyozunk" (gondolom hangszin testartas mimika).


#9: Vadaszkutya es vadaszkutya kozott is van kulonbseg. Ebbol is latszik kb ennyi a hozzaertesed a dologhoz (mar bocs), mert azt hiszed minden kutya ugyanugy mukodik, pedig hidd el nekem meg fajtan belul is neha maskepp kell allni egyik masik egyedhez, hogy legalabb reszleges sikert erj el. Nalunk is folyamatosan trukkozni kell, hogy celt erjek vele egy-egy dologban. Kreativkodni, ha ugy tetszik, mert az esetek 80% amit a szajkoznak nalunk nem, h celt nem er, meg ront is a helyzeten. O egy ilyen kutya, cserebe nincs ugyanolyan napom mellette, nem unatkozom na! XD


Lehet ezt is minuszolni, mert nincs benne a szokasos frazisok egyike.



Kerdezo, mindig legyel nyitott es probalj meg kreativan hozzaallni (amennyiben tenyleg ennyire szabadszellemu a kutyad), erdemes sot javalott egy csomo alternativat kiprobalni, amit amugy sokan nem is ismernek es figyeld mire reagal a kutyad jol. Nalunk egyertelmuen a kivancsisaga volt az aduasz, gyakorlatilag mi mindent erre epitettunk fel es mukodik. Se jutalom falat, se jatek, se szep so nem erdekelte, de a vilaggal/velunk szembeni magas tudas vagyaval meg tudtuk fogni.

2016. jún. 10. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 anonim ***** válasza:
46%
11 ment a zold kez reszemrol. Tokeletesen igazad van de ezt az itt levok 99%-a nem fogja fel soot meg le is pontozzak az embert ha ad egy jo tanacsot (ami nala bevalt!) a kerdezonek. Latszik,hogy raerzel a kutyakra es van tapasztalatod is nem ugy mint a sok kotsog aki zero tudassal rendelkezik,zero tapasztalattal de szajkozza az interneten olvasott "tudomanyt" mert ha a tobbseg azt mondja akkor majd o is okosnak tunhet ha majmolja a tobbseget. Ha valaki tapasztalatbol tanacsot ad vagy leirja a velemenyet(ami termessetesen elter a kutyaovi-kutyasuli szakszeru tanacsoktol) azt jol lepontozzak :))
2016. jún. 10. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 anonim ***** válasza:
kedves RudyV. Nem, nincs sok tapasztalatom a kutyakkal szerintem, de a sajatommal van. Mast sem teszek, mint elmondom az en kutyam picit korulmenyesebb es nehezebb alkat, emiatt nekem mi valt be. Ezt jol latod. Viszont veled egyetertek es en is ki nem allhatom azokat, akik keptelen picit arnyaltabban nezni az egeszet, vagy elfogadni, hogy vannak helyzetek/jellemek/fajtak akikhez nemi nemuleg tobb kreativitas/mas megoldas dukal.
2016. jún. 10. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 A kérdező kommentje:
Hát a kutyafajta amerikai akita így már érthető ugye? xD Amúgy köszi a tanácsokat ki próbálom majd. Szerettem volna kutya oviba/iskolába is menni de ilyen kutya mellett nem hiszem hogy sok újat mondanának. Alap parancsokat be tudom tanítani csak hát ez az első ennyire makacs kutyám. Még egyszer köszi. És mivel ez a kutya egy MEDVE vadászatra tenyésztett fajta nem lehet úgy behívni mint más vadászkutyákat. Na jó behívható de élesben nem fogja érdekelni a hívás. Láttam őrzésre tanított akitát mint pl egy nj de azok sem reagáltak túl gyorsan a parancsra élesben.
2016. jún. 10. 13:09
 15/37 anonim ***** válasza:

Hidd el mondom aterzem. Shibam van aki olyan mint egy mini akita, csak talan meg onfejubb. Aki nem talalkozott meg ilyen kutyaval (a nevelhetosegevel, nem pedig az utcan, bar az is eleg ritka), lovese nincs mi az a szenvedes XD.


Persze egyet se felj, mindjart feltunik valaki akinek az ismerose vagy az o kutyaja maga a kenyerre kenheto meleg vaj, de lassuk be ezeknel ez a ritkabb.

2016. jún. 10. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 A kérdező kommentje:

Hát én is jól választottam fajtát xD. Ez az első kölyök kutyám (eddig csak utcáról mentett felnőtt kutyáim voltak, kölyköt is találtam de azokat általában elajándékoztam)


Ez az első nagytestű kutyám is. (Az előző lakóhelyemen csak kistestűeket volt lehetőségem tartani)


Ez az első makacs kutyám.


És ez az első benti kutyám. :'D

2016. jún. 10. 13:59
 17/37 anonim ***** válasza:
55%

Ne aggodj mert turelemmel megtanulja amit kell es huseges ragaszkodo kutya lessz belole. Kemeny kezzel banj vele(egy ket saller szinte szuksegszeru,ha nem majd o ad nagykoraba neked) de ne durvan. Kiabalnod folosleges mert magasrol tesz ra. Foleg a behivasnal meg hozzatennem,osztonszeruen duhbegurul az ember ha hivja a kutyat es az szemberohog vele es meggyorsabban megy masik iranyba de ne kezdj uvoltozni es meg hangosabban hivogatni mert semmi ertelme,inkabb szo nelkul valts iranyt es nezd meg milyen meglepodve rohan utanad :)

A szepsege es bajossaga ne tevesszen meg mert ha kulsoleg nem is de amugy nagyon kemeny kutya:)

Nekem KAJ es Kangal keverekem van,most 8 honapos,o kb ketszer olyan nagy mint az Akita es ketszer olyan onfeju de en epp ezt szeretem benne

2016. jún. 10. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 anonim ***** válasza:

Először is még kölyök, úgyhogy még nagyon sokat kell gyakorolnotok, másrészt meg ne csodálkozz ha folyamatosan elkalandozik a figyelme :)


Nekem tacskó-amstaff keverékem van, az akaratosság mintapéldánya, képzelheted. Ráadásul nagyon eszes kis dög, kutyafüggő és nagyon erős a vadászösztöne.


Namármost én eleinte futtatókban gyakoroltam a behívást, majd amikor ott már ment (pl. több kutya közül simán ki tudtam hívni vagy konfliktusból ki tudtam simán hívni) akkor elkezdtünk zöld övezetben, félreesőbb, bokrokkal körbehatárolt részen póráz nélkül gyakorolni. Ha ott is ment, akkor folyamatosan nehezebb terepre mentünk. Ma már mókusok és más rohangáló kutyák mellett lábnál követésben el tudunk menni, messziről is gyönyörűen visszajön.


A módszer:

Eleinte mikor a "Gyere!" vezényszót tanulta, akkor ment a nasi, aztán szépen elhagytam és csak dicséret, simogatás volt a jutalom.


Ha a kutya már TUDJA hogy mit kérsz tőle, de NEM CSINÁLJA, akkor én amondó vagyok, hogy az ember szól 1x, szól 2x, szól 3x (itt már erélyesen), de negyedszerre már te mész oda és úgy lehordod és befenyíted lelki terrorral (tehát NEM megverni kell), hogy bevésődjön az agyába, hogy baromira nincs jó vége annak, ha a gazdinak kell érte jönnie.


Persze ilyenkor sokan jönnek azzal, hogy de hát elszalad a kutya meg gyorsabb, meg stb. Akkor addig gyalogolsz utána mérges hangok kíséretében (ejj, hé, stb - ILYENKOR MÁR NINCS GYERE BUBU!!!) amíg hajlandó megállni, lekushadni. Ha nem sikerül így se, akkor ott hagyod a pi**ba és ha a közeledbe jön újra, elzavarod, nem tartozik hozzád többé. Pár perc múlva odahívhatod, de nincs gyugyugyu meg tyutyutyu, csak faarccal hagyod, hogy csatlakozzon.


Az is segíthet, ha hosszú pórázzal (10-15 méteres zsinór vagy hevederpórázzal - nem flexivel!!) kezdesz gyakorolni a zöld övezetben és ugyanúgy HANGGAL irányítod. Itt a póráz annyiban jó, hogy ha tényleg annyira elrohangálós a kutyád, akkor ezzel megakadályozod, hogy 10-15 méternél messzebbre menjen,de elsősorban itt is hanggal kell, hogy irányítsd (ugyanúgy le kell szidni, ha tojik a fejedre ).


Ha magától jön, hatalmas dicséret. Ha egy fegyelmezés után újra behívod és JÖN akkor meg aztán baromira dicsérd meg, játsszatok, stb.


Csak ügyesen, menni fog :)

2016. jún. 10. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a tanácsot. Sajna erre se futtató se mező :( csak szántóöldek között vezető utak. De azért megpróbálom. Ja Rudi tébedsz nem rég néztem egy összeállitást és makacsságban és önfejűségben az akita dobogós első ha jól emlékszem :P Ja és a létező leg nehezebben tanítható kutya is (shibával az oldalán) nem arról van szó hogy buta csak legalább 25x kell megismételni mire magától hajlandó megcsinálni,valahogy így olvastam. Ha tévednék bocsi. Köszi a válaszokat :)
2016. jún. 10. 16:10
 20/37 A kérdező kommentje:
Ja jut eszembe #9 ha annyira biztos vagy benne és te ezt ennyire profin tudod akkor ne kioktass hanem mond már azt a tuti módszert. Ha ilyen jól működik akkor kíváncsi vagyok rá. :D
2016. jún. 10. 17:17
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!