Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Véleményeket szeretnék kérni...

Véleményeket szeretnék kérni (kulturáltan) a kutya szabadon engedésével kapcsolatban. Bővebben lent (? )

Figyelt kérdés

Szóval az én kutyám lakásban él velem, és nagyon nagy mozgásigénye van. Ha nem fárasztom le, és nem hagyon neki otthon rágható tárgyat, rágja a bútoraimat. Ezért minden reggel és délután a közeli utcákon szoktunk sétálni kb 1 órát. Ilyenkor szabadonengedem, ugyanis csak úgy képes levezetni az energiáit. Úgy gondolom, hogy elég illedelmes kutya, mivel útkereszteződésnél hívószóra lábhoz jön és leül, és csak akkor megy át az úton, ha megengedem. Nagy távolságokról 80%-ban visszajön, ha hívom, kivéve, ha kaját talál.


A gond ott kezdődik, amikor jön szembe egy másik kutya a gazdijával. Ilyenkor nagy boldogsággal odarohan a kutyához és körbeugrálja, vagy szaglássza, de olyat is szokott csinálni, hogy lehasal, és álló fülekkel megmerevedik (ilyenkor nem tudom elhívni szinte sehogy se), aztán amikor 10 méternél közelebb ér a kutya, ráspurizik és morogva elkezd játszani vele, mégha az nem is akarja. Sokan esetleg megijedhetnek ettől, hogy morog? Mert ő nem azért morog, mert veszélyes, ugyanis ő egy barátságos, félénk menhelyi kutyuska, aki általánosságban fél a többi kutyától. De nem mindig tudom, hogy a gazdi szereti-e, ha odamegy játszani a kutyám (hiszen kell a pórázos kutyáknak is a szocializáció), vagy nem. Tudom, hogy elvileg tilos szabadonengedni, de nála semmit sem ér a séta, ha pórázon van.


Szerintetek mi a legcélszerűbb nevelési módszer a kutyámmal szemben? Hagyhatom, hogy odafusson más kutyákhoz szocializálódni, vagy kössem meg mindig pórázra ilyenkor?



2017. febr. 24. 09:44
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
86%

Én alapvetően elengedés párti vagyok. Nekem 2 hiperaktív kutyám van, akiket szintén képtelenség pórázon lefárasztani.

Viszont vannak alap dolgok és íratlan szabályok.

Az egyik az, hogy csak és kizárólag olyan kutyát engedünk szabadon (főleg utcán!) aki 100%-ig behívható.

Nem engedjük oda a kutyánkat senkihez, ha arra a másik nem adott engedélyt.

És nem engedjük a kutyánknak, hogy bármit felegyen a földről (pláne, hogy gyakorlatilag már mindennaposak a mérgezéses esetek).


Szóval mint írtam én elengedés párti vagyok, de szívem szerint vizsgához kötném és büntetném aki szabályt szeg. Pont az ilyen tudatlan gazdik miatt, mint te.

Lehet, hogy Te tudod, hogy miért morog a kutyád, de egy vadidegen ember nem. És a vadidegen kutya sem, hisz nem ez a normális viselkedés.

Azt pedig inkább nem kommentálom, hogy mennyire felelőtlen dolog megengedni, hogy az utcáról felegyen bármit is.

Szerintem kutyasuliba kéne mennetek, ha nem tudod hogyan old meg a problémáidat.

2017. febr. 24. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
85%

Íratlan szabály, hogy pórázon lévő kutyához nem illik odaengedni a tiédet. A minimum, hogy előbb kérdezd meg a másik kutya gazdáját, hogy odaengedheted-e.

Érdemes lenne kutyás társaságot találni, akár kutyasuliban, vagy futtatóban, ahol tud a kutyát szabadon játszani más kutyákkal. Az utca sajnos nem igazán alkalmas erre.

2017. febr. 24. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

1-es: Gondolod, hogy engedem, hogy felegyen mindent az utcáról? Ő egyszerűen mániákusan ráveti magát minden ehetőre (macskaszartól kezdve...), és hanyatt-homlok futnom kell oda, hogy elzavarjam, különben se lát-se hall. Ez a menhely hatása lehet. Hogyan lehet erről leszoktatni?


2-es: Sajnos a kutyám nem mer odamenni más szabadon futkározó kutyákhoz, főleg, ha többen vannak. Csak az utcán mer kezdeményezni.

2017. febr. 24. 10:39
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Pórázon levő kutyához ne engedd oda, nem azért, mert tetszik vagy nem tetszik a gazdájának, ennél sokkal súlyosabb érv is van: nem tudhatod, hogy reagál a másik kutya, nem minden kutya barátságos ám idegen kutyákkal és nem a másik gazda hibája lesz, ha nekimegy a tiédnek, mert ő a részéről mindent megtett.


Ha nincs pórázon, akkor odaengedheted, ha tudod a tiedről, hogy nem agresszív.

2017. febr. 24. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Az enyém biztosan nem megy oda agresszív kutyához, mert általában hanyatt-homlok elslisszol a kutyák mellett, mivel fél tőlük. Csak a barátságosakhoz megy oda, de a gazdi nem biztos, hogy szereti...
2017. febr. 24. 10:52
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

nem tudod leállítani, ha oda akar menni másik kutyához.

nem tudod leállítani, ha fel akar szedni bármit e földről.

Egyszóval a kutyád még nincs megnevelve olyan minőségben, hogy póráz nélkül mászkáljon.

Igen, jól látod. nem minden kutyás szereti, ha idegen kutya odarongyol az övéhez. Még játszó szándékkal sem.

Utcán, ahol jönnek mennek az emberek, netán autós forgalom van, ajánlatosabb pórázon vinni a kutyát. Futkározáshoz pedig keresni kell olyan szabadabb térséget, ahol nincs akkora embersűrűség, mint egy utca.

Akár félénk, akár menhelyi, alap, hogy akkor jöhet a szabadság a kutyának, ha képes a gazdája kontrollálni a kutyát.

2017. febr. 24. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Én például nem szeretem, ha valaki csak úgy szó nélkül odaengedi a kutyáját póráz nélkül az enyémhez (kistestű). Lehet akármilyen barátságos, az én kutyám fél a nagyobb fajta kutyáktól, kanokkal pedig domináns (akkor is, ha ivartalanítva van). Ezért előfordul, hogy nekimenne más kutyának. A tiéd pedig lehet akármilyen barátságos, ha fenyegetve érzi magát akkor visszatámadna. Szóval szerintem az a legcélszerűbb, hogy először pórázon engedd oda a másik kutyához, és ha minden oké akkor elengedheted.
2017. febr. 24. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Hát az nekem is eszembe jutott, hogy ha jön egy kutya, akkor visszahívom az enyémet, és póráz. Így ugyanúgy játszhat a másik kutyával, ha az befogadó. De mivel ez elég macera, inkább leviszem a városligetbe (tőlem 3 megálló), addig meg elviszem kutyasuliba, a Népligetbe.
2017. febr. 24. 12:07
 9/16 anonim ***** válasza:
82%

Pont az ilyen kutyásoktól forr föl az agyvizem.


Nekem is van kutyám, én is el szoktam engedni, na de utcán? Ott soha.


Egyrészt veszélyes (80%-ban jön vissza....), másrészt felelőtlenség, harmadszor meg nem épp illedelmes dolog. Sokan félnek a kutyáktól vagy egész egyszerűen nem szeretik, ha ott kolbászol közöttük, pórázos kutyára ráengedni meg kerek perec megmondom, bunk.óság. Lehet lepontozni.


Igen, sokan megijedhetnek a morgástól. Igen, más embereknek és kutyáknak zavaró lehet, hogy a tiéd szabadon flangál.


Pórázon a kutyák eleve ingerlékenyebbek lehetnek, be vannak korlátozva. Nem tudhatod, nem-e ijed meg, nem-e reagál agresszívan a másik vagy nincs-e tele a t.öke a másik gazdának az odarohangáló kutyák miatt.


Hozzánk is rendszeresen rohangálnak oda póráz nélküli kutyák a belvárosban, de már nagyon unom. Ha én megkövetelem a kutyámtól a pórázfegyelmet, akkor ne rúgja már szét az egészet egy másik gazda az odarongyoló kutyájával, különben is, ha már betartom a szabályokat (pórázon vezetem az enyémet) akkor legyen már annyi tisztelet a másik gazdában, hogy MINIMUM megkérdezi, odaengedheti-e a szabadon lévő kutyáját.

Amúgy se igen tudnak egymással mit kezdeni, ha az egyik pórázon van.


Ha továbbra sem vagy hajlandó pórázra tenni (megfontolandó akár egy sokméteres flexi is, hogy nagyobb mozgástere legyen és valamennyire kontroll alatt is van), akkor fennáll az esélye, hogy összetűzésbe kerülsz más gazdákkal, megtépik a kutyádat, ha lerohan egy másikat vagy balesetet szenved/okoz (80%...).


Elárulok valamit. A pórázas séta is lehet extra fárasztó a kutyának, csak ahhoz meg kell dolgoztatni egy kicsit az agyát is. Persze egyszerűbb pórázról elengedni, viszont ez szabálytalanság, felelőtlenség és tiszteletlenség másokkal szemben.

2017. febr. 24. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Porazon levo kutya lehet beteg,agressziv,rehabilitacio alatt. Mivel te ezt elso ranezesre nem tudod megallapitani igy erdemes porazra tenni a kutyadat,nehogy o huzza a rovidebbet


Ilyen felfogasa volt itt a kornyeken is egy tacsko mix gazdinak. Vegul rossz kutyat fogott ki az meg ugy megtepte,hogy altatni kellett a tacsit. Azota van uj kutyaja az emberkenek.De az mar nem lofral szabadon.


En 15 eves kutyusom nem lat nem hall. Nem engedem el mert baleset erhetne siman. Idegen kutyaknak oda kap,mert megijed szegenykem. Hiaba szolok a sok felelotlen csak oda engedi a kutyajat. En idos kutyusom,meg stresszel es nekik all feljebb,hogy morog meg oda kap az enyem.


Legyunk mar kicsit tekintettel a masik kutyara es gazdajara! Ha latod,hogx jon kutyas kosd meg a tiedet es vezesd oda majd kerdezd meg,hogy ismerkedhet e a tied vagy sem.


Ha meg ennyire labilis a kutyad erdemes lenne suliba jarnotok.

2017. febr. 24. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!