Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Husky nevelése, dominancia...

Husky nevelése, dominancia kivívása: hogyan? Ti honnan tanultatok meg rendesen kutyát nevelni, hogyan készültetek fel rá? (Kutyaiskolán kívül, még a kutya érkezése előtt. )

Figyelt kérdés

A kérdés első sorban elméleti (egyelőre).


Szeretnék a jövőben egy Husky-t. Itt elég gyakran látom, hogy nem ajánlják első kutyának, mert nagyon makacs, magának való, és nagyon nehéz kellően lefárasztani.


Tisztában vagyok a fajta jellemével, nem csak a "két szép szeméért" gondolkodom ilyen kutyában. Viszont szeretnék normálisan felkészülni egyben erre az egészre. (És ennek fényében átgondolni, ha közben mégis úgy ítélném meg, hogy nem vagyok alkalmas a feladatra.)


Ti honnan tanultatok a legtöbbet, kutyaneveléssel kapcsolatban? Tippeket, tanácsokat nyilván, a tenyésztő is adna, de az még önmagában kevés. Előzetes, alapos felkészülés nélkül eszemben sincs bevállalni ezt. Reméltem, hogy tudtok ajánlani (konkrét) könyveket, cikkeket, videókat, vagy be tudtok számolni kutyaovis/kutyasulis tapasztalatokról. Bármilyen tanácsnak örülnék.


--


És egy kiegészítés:


Az unokatestvérem közölte, hogy "Husky-t ne vegyél, mert azt keményen el kell verni szíjjal (!), hogy normális legyen". (Neki mondjuk nincs kutyája, és az állattartási kultúrája is kimerül annyiban, hogy "jó azt elhozni 4-5 hetesen is, hisz már tud enni szilárdat".) Az egy dolog, hogy a Husky egy makacs, domináns kutyafajta, de azért ezt elég erős túlzásnak érzem...


--


A válaszokat, javaslatokat, ötleteket előre is köszönöm.



2017. márc. 15. 16:28
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Nekem egy nagyon domináns szuka nj-m van, még csak 10 hónapos. A veréssel max annyit érhetsz el, hogy félni fog tőled, szóval az unokatestvéredtől ne fogadj el kutyanevelési tanácsokat, mert nem ért hozzá. Én dominancia gyakorlatokat szoktam a kutyámmal csinálni. Pl. mielőtt megkapja a kajáját, az ő táljába teszek egy kisebb tányért, amibe rendes ennivalót teszek. Ezzel leülök egy szőnyegre, amire őt nem engedem fel. Ha felállok és kimegyek onnan, akkor sem nyúlhat az ételhet. Amikor én megettem a "zsákmány rám eső részét" mondom neki, hogy tied, akkor elkezdheti. Vagy ugyanez mehet ennivaló nélkül. Kijelölsz egy területet, ahova nem mehet be, mert az a te területed. Amit még alkalmazni szoktam, szembe elindulsz felé határozottan és jó esetben megadja magát.


DE amikor hozzátok kerül a legfontosabb, hogy felállítátok neki a szabályokat. Hol a helye, hova mehet be és hova nem. Mi az övé, nem rághatja meg a cipőtököt, hanem csak az ő játékát. Vagy ha odaviszi a játékát, hogy ő játszani szeretne ne játsz vele, mert akkor úgy veszi, hogy ő irányít. (ezzel persze nem azt mondom, hogy nem szabad játszani a kutyával, mert ez nem igaz, csak pl. egy óra játék után, ha még mindig viszi ne engedj). Birkózás közben játékból a hátára döntötd, ez ugyan játék, de érzékelteted, hogy TE vagy a domináns. Persze a szabályok mellett nagy szükség van a szeretet kinyilvánítására és a játékra, meg kell találnod az egyensúlyt, a szigor és az engedékenység között.

2017. márc. 15. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors és részletes választ.


Ezek így leírva nem tűnnek lehetetlennek. Az ilyen és ehhez hasonló ötleteket magad találtad és tapasztaltad ki, vagy valahonnan/valakitől (pl. kutyakiképzőtől) származnak? Ilyen jellegű tanácsokra gondoltam.


Természetesen, egyébként eszem ágában sincs megfogadni az unokatestvérem kutyanevelési "tanácsait". Csak, mint megdöbbentő szösszenetet fűztem hozzá a kérdéshez.

2017. márc. 15. 16:47
 3/9 Délibáb019 válasza:
51%
Nekem volt husky-m. :)). Tényleg energikusak, és nagyon társaságkedvelőek. Én mindíg kiengedtem a kertbe, hogy futkározni is tudjon, mert sétáltatás mellett is kikövetelte. Szeretnek játszani, de fogékonyak a gyomorbetegségekre, és könnyen kaphatnak epillepsziát is. De ezt csak azért írtam mert jó tudni a kockázatokról. A bundája szerintem nem igényel túl sok odafigyelést. Persze az is kell, de elég hetente egyszer "tisztítani" :)). Mondjuk ez kicsit kutyafüggő. Minden esetre nagyon hűségesek, és szerethetőek. Szerintem egy husky jó választás. Remélem segítettem ezzel valamit. Az interneten sok olyan infó van, ami nm pontos, ezért azt ajánlanám, hogy kérdezz olyan emberektől, akinek már volt husky-ja, mert mégis jobban tud mesélni. :)
2017. márc. 15. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
29%

Az unokatestvéredet: KERÜLD, vagy vidd orvoshoz!


Az egy elmebeteg!

2017. márc. 15. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
1-es vagyok. Nagyon sokat olvastam a neten (igaz kutyák mellett nőttem fel, de ez a kutyus az első saját kutyám, akit én nevelek egyedül, mellette van egy beaglenk is, de nyilván nem egy kategória a 2). Emellett 2 kutyasuliba is járunk és ott is nagyon sok tanáccsal láttak/látnak el. Mindneképp javaslom neked is:) A kutyának is jó és neked is, tanulsz egy csomó új dolgot+ olyan emberek közt vagy akik szintén nagy kutyások.
2017. márc. 15. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Szia! Volt szerencsém néhány husky-hoz már. Nem kezdő kutyásként sem szavaznék rá :), minden tiszteletem, ha felveszed a kesztyűt.

Szóval: könnyen és szívesen tanulnak, de az agresszió nem nevelési megoldás (ők nem elvakult munkakutyák, akik akkor is imádják a gazdit, ha a szöges nyakörvet ráncigálja). Ha kellően le vannak fárasztva - ami állati nagy kihívás -, akkor szívesen dolgozik a gazdival. A dominancia gyakolatok jók egy husky esetében is, sőt szükségesek is. Hamar és gyorsan reagálnak rájuk.

Viszont az unatkozó husky, na az a kemény dió. Felgyülemlik benne az energia és ez többféle módon kijöhet belőle: szökés, agresszió, rongálás, stb. Csak néhány példa:

Nem kellőképpen lefárasztott husky a suliban olyan erővel ment neki másik kutyának, hogy a másodperc töredéke alatt folyt a vér.

Nem kellőképpen lefárasztott husky egyedül kijött a suliba némi kerítésmászás után. Ehhez kellett neki kb. 6-7 km gyalogolnia és átmenni egy 4 sávos felüljárón. Szorgalmas diák volt :), csak a mutatvány életveszélyes.

Nem kellően kézben tartott husky (értsd falka sorrend), vadászta a nála kisebb kutyákat, gyerekeket.

Az előszobai linóleumot felzabáló babácska már csak poénos hab a tortán.

A jó oldal: szeretnek versenyezni, futni. Szóval általa te is rendkívül sportossá válhatsz és új embereket ismerhetsz meg és olyan tapasztalatokat szerezhetsz, amit nélküle sose. Ajánlom figyelmedbe a bikejöringet, a canicrosst. Minden kutyával közösen végzett tevékenység építi a kapcsolatotokat. Fontos neki a gazdája közelsége, ezért mielőtt érkezik el kell dönteni a kérdést: kutyával élek vagy kutyát tartok?

Amit még tarts szem előtt, hogy lehet venni ma már show kutyát, ami úgy néz ki, mint egy husky, de jellemben köze sincs hozzá. Létezik nem is egy olyan tenyésztő, akinél mamlasz, "tedd ki had hüljön" típusú kutyák vannak. Külsőre husky, de jellemre semmi köze hozzá. Ha kevesebb gondot akarsz, akkor van ez a lehetőség is, a "lusta husky". Mondjuk ez drága játék, de később meg is térülhet,

Sok sikert!

2017. márc. 16. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Ez most komoly? :D Elment a kutyasuliba egyedül??? :)))) Írtó mulatságos :)
2017. márc. 17. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"Amit még tarts szem előtt, hogy lehet venni ma már show kutyát, ami úgy néz ki, mint egy husky, de jellemben köze sincs hozzá. "


Részemről meg ez a szomorú :(

Az ember mindent megtehet??

Egy kutyát és annak fajtáját úgy szeretek, ahogy van!

2017. márc. 17. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Kicsitsmucig válasza:

Szia! Érdekelne, hogy végül lett-e huskyd és ha igen, akkor sikerült-e jól beilleszkednie?

Másfél hónapja vettünk magunkhoz egy 3 éves mentett husky kant, a falkavezér ugyan én vagyok, de folyamatosan dolgoznom kell azon, hogy ez így is maradjon.

2023. okt. 5. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!