Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Meg lehet egy kutyáról állapít...

Meg lehet egy kutyáról állapítani valahogy hogy fajtatiszta e?

Figyelt kérdés
Ha nincs törzskönyve

2017. márc. 16. 22:57
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:
4%

Én úgy tudom - de lehet, hogy butaság, már nem most néztem utána, még anno kölyökkutyával sok évvel ezelőtt -, hogy van egy második fajta "törzskönyv", nem tudom, mi a hivatalos megnevezése, ami nem tenyésztésre jó, hanem csak pl. szépségversenyekre és hasonló helyekre. Ahhoz, hogy ezt megkaphasd, a kutyának rendelkeznie kell minden tulajdonsággal, amit a standard az adott fajtának előír. Ha ez megvan, akkor megkapja a "törzskönyvet" a kutya, hogy XY fajtájú fajtiszta eb. Tenyésztésre ez nem vonatkozik, csak versenyekre.


Egyébként ettől függetlenül is, ha a fajta standard jegyeit magán viseli a kutya, akkor nagy valószínűséggel genetikailag fajtiszta - még ha törzskönyv szerint nem is, ahogy fentebb írták.

2017. márc. 17. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 anonim ***** válasza:
89%

Sajnalom 21 de nem tudom komolyan venni az irasod. Aki meg azt sem tudja hogy a faj az a kutya, macska, elefant, stb. az ne okoskodjon mar itt. Mivel tobbszor is fajtisztat irtal, ezert elgepeles nem lehet. Egyszeruen csak osztod az eszt, minden hattertudas nelkul.

Minden kutya fajtiszta mert nem macskak. Ettol fuggetlenul nem lesz fajta tiszta, meg ha a fajta jellemeit is hordozza, de nincs torzskonyve.

2017. márc. 17. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 anonim ***** válasza:
10%

Most azt mondod nekem, hogy UGYANAZ a kutya (elméletben) tk-el fajtatiszta, de ha nincs tk-e (mondjuk elrabolják, vagy most ez mind1) már nem. Én azt mondom ok, jogilag. De genetikailag akkor is fajtatiszta.

Tudom, hogy biológiailag értelmezhetetlen, hiszen kladisztikai hozzáállással mondhatnánk azt is bármelyik fajtára, hogy farkas.


De mitől fajta a fajta? Véleményem szerint attól, hogy egy NJ pl. szelektív tenyésztés eredményeként Ő maga is egészséges, a fajta jelleget megőrzőtt útódoknak lenne képes életet adni. (Elméletben, hiszen törzskönyv nélkűl nemigen tudna fajtatiszta egyeddel pározni) Míg egy valóban keverék kutyánál előbb vagy utóbb megjelennek az eltérések.

2017. márc. 17. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 anonim ***** válasza:
21%

Nekem törvény ide vagy oda nem a Törzskönyvtől lesz fajtatiszta egy kutya!

Én Tenyésztek, szűretek, törzskönyveztetek mindenkit de ettől függetlenül más állásponton vagyok.

Ráadásul mikor gondok voltak a Meoesznél rengeteg törzskönyv nélküli kutya jött le, mert fel volt függesztve a törzskönyvezés. Aztán ezeket később vagy törzskönyvezték vagy nem. Szánalmas ami a német juhászkutyáknál is volt az uszkároknál és még sorolhatnám...

pl. a magyar fajtáknál ( tenyészállat, ennyi erővel vágni is lehetne ) nehogy már engedélyt kérjek mert kiviszem egy kiállításra az országból, vagy elviszem magammal a tengerpartra. Már pedig sajnos kell...

Nálam nem a törzskönyv dönti el a fajtatisztaságot még ha jogilag így van akkor sem. Akik ott ülnek talán láttak 1-2 kutyát több közük nincs hozzá.

2017. márc. 17. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 anonim ***** válasza:
52%

Le lehet újra pontozni, de TK nem garancia. Főleg itt Magyarországon, ahol a tenyésztők nagy hányada csal, születik két alom kutya kb. egyidőben, majd ide-oda törzskönyveztetik le a kiskutyákat. Van, amikor nem az a kankutya van a TK-n, aki valójában befedezte a szukát. Nagy szélhámosok a tenyésztők. A küllemtenyésztők pedig még nagyobbak, jó pár fajtát tönkretettek már a szőrre/kiállásra/méretre tenyésztés miatt, ahelyett hogy a jó idegrendszer lenne az elsődleges.


Ennyi erővel nincs fajtatiszta kutya, mert a 100 évvel ezelőtti Józsi bácsik idejében nem volt származási lap és a mai kutyák mind azok leszármazottai.

Ráadásul a mai kutyafajták 90%-a az utóbbi 100-150 évben jött létre és gyakorlatilag évtizedenként változik a kinézetük, meglehet nézni a németjuhász utóbbi 60-70 évét, de példaként felhozható az angol bulldog, a francia bulldog, akiket már szinte csak császárral lehet a világra hozni, vagy ott vannak az esztelen méretnövelés miatt 6-8 év átlagéletkorra lecsökkent fajták, mint pl. a német dog, leonbergi.


Igen, a TK jó dolog, fontos dolog lenne, ha valóban nem lenne csalás, de sok a csaló. Jogilag valóban csak az lehet fajtatiszta, amelyiknek van TK-ja. Bár vannak olyan fajták, ahol tenyésztésbe vonnak TK nélküli egyedeket, amennyiben az a küllembírálaton és a munkavizsgán eléri a megfelelő %-ot.

2017. márc. 17. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:
11%
ott a pont a 25-nek aki látja is a dolgokat :-)
2017. márc. 17. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 anonim ***** válasza:
92%

Kicsit túl van magyarázva a dolog, annyi az egész hogy a fajtatiszta első sorban jogi fogalom, ami a TK-vel jár, mint nekünk a személyi. Nélküle nem lehet bizonyítani, hogy valóban kik a szülei. Mert nem voltam ott a fedezésnél, nem ismerem a szaporítót, de ha igen akkor is kamuzhat. De attól még ugyanúgy lutri, mert a tenyésztéshez ahogy korábban írták, számos vizsgálat, szűrés, miegyéb kell, mert attól még lehet hogy nem alkalmas makkegészséges utódok nemzésére a kutya.


Autót se 150ért vesz az ember ha tud 1 millióért is, kutya árát csak egyszer kell kifizetni és ott van 8-10-12 évig jó esetben. Egy szaporított, fajtatisztának hazudott fajtatiszta keverék ritkán él sokáig, az orvosi számlákról nem is beszélve. Amit nyersz a réven, elveszik a vámon...

2017. márc. 17. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 anonim ***** válasza:
23%
És olyankor mi van, ha az eb mindkét szülőjének van törzskönyve, de az ebnek nincs. Mondjuk nem akarja kiállításra hordani vagy fedeztetni.
2017. márc. 17. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:
Ugyanaz, leírtuk, elvileg fajtatiszta, hivatalosan és jogilag nem csak fajtajellegű keverék, mivel DNS vizsgálat nélkül nem lehet bizonyítani.
2017. márc. 17. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:
19%

És ha van DNS de nincs tk? Akkor fajtatiszta?

Úgy rossz itt Magyarországon a kutyázás ahogy van!

2017. márc. 17. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!