Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Gyakoroljuk a megfordulós...

Gyakoroljuk a megfordulós módszert, de amint kutyát lát, megőrül - mit tegyek?

Figyelt kérdés

A ház előtt fordulgatva érti mit akarok, de amint elindulunk valamerre és kutya van a kerítésnél, ezerrel húz, ugat és őrjöng, minden erőmet latba kell vetnem, hogy megtartsam.


Japán vacsorát próbáltam, teljesen rendben van, nem közelít, tisztes távolból figyel.


Labrador-vizsla keverék, 11 hónapos; szeretném lemozgatni, de nem jutunk túl a szomszédon így. Minden második háznál kutya van, bármerre menjek.

Próbáltam azt, hogy lábhoz hívom és jutalomfalatot adok, ezt megteszi, majd folytatja az őrjöngést, mintha mi sem történt volna. Elveszítem a figyelmét.

A minap a hátsó szomszédnál volt két kutya a kertben, meg kellett kötnöm, mert sehogy nem tudtam lenyugtatni, csak pillanatokra, ugyanígy őrjöngött.


Egyszóval, amint meglát más kutyát, elvesztem a vezéri pozíciómat, és nincs ötletem, mit tegyek.



2017. ápr. 17. 17:01
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
46%

A megfordulás önmagában semmit sem ér, ahogy te is látod. Mellé kell rántás is, méghozzá az adott ingernek megfelelő nagyságú, erősségű rántás, amitől a kutya abba hagyja azt, hogy menne előre, rángatna téged, kiesik a kontrollból. Ha a kutyát nem tudod irányítani, akkor nem vagy elég erős, határozott, következetes. Ezen kellene változtatni.


Az egysoros fojtónyakörv valószínűleg segítene, neked kell ezáltal kisebb erőt kifejtened.

2017. ápr. 18. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok választ, igyekszem nagyon figyelni a kutyát és úgy reagálni.

Kitartás és határozottság részemről nem probléma, 3 gyerek megedzett már :D


Tegnap már sokkal jobb volt, határozott rántással jeleztem neki, ha húzni kezdett, plusz rámordultam erőteljesen. Ha ez nem volt elég, fordultam párat, ebből észrevette magát.

Ha pedig szépen ment, dicsértem egészen más hangon, láttam rajta, veszi az adást.


Ha közelítettünk más kutyához, elkezdett volna húzni meg csaholni, azonnal nagyon határozottan megálltam, rámordultam. A Hagyd! vezényszót kötöttem ehhez, azonnal elém ült ilyenkor, kapott jutalomfalatot is. Utána figyelte ugyan a másik, ugató kutyát, de nem akart nekimenni, se ugatni, nem is ráncigált.


Mindezzel komolyabb erőkifejtés nélkül tudtam vele sétálni tegnap másfél órát.


Ez így jó, vagy tévúton járok? Azt érzem rajta, hogy kamasz, feszegeti a határaimat. Most kezdi védeni a házunk táját is, eddig csak csaholt és ugrált a kapunál, most már borzolja a szőrét is. Nemrég zajlott le az első tüzelése. Mindezek tetejébe még csak másfél hónapja van nálunk.

2017. ápr. 19. 10:48
 13/17 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem teljesen jól haladsz. Nekünk anno suliban úgy tanították ezt a rámordulást, hogy gyakorlatilag a kutyának azt kell éreznie, hogy te vagy a kizárólagos irányító, és akár meg is ölhetnéd, ha már nagyon kihúzza a gyufát. Persze ezt nem kell szó szerint venni, de nagyon jó azoknak, akik szerint kutyát csak ugyulibugyuval meg simivel kell nevelni, retorziók nélkül.
2017. ápr. 19. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
57%

A megfordulós módszer őszintén nekünk se nagyon jött be (most már tudom, hogy nem feltétlenül megfelelően csináltuk, még nagyon az elején voltam az egész kutyanevelésnek). Amit #6 hozzászóló írt, az tudományosan megalapozott és tökéletesen működő módszer. Youtube-on úgy találhatod meg, hogy Look at that game (LAT). Valamint a szintén agresszív, félős kutyákra kialakított B.A.T. (Behavior Adjustment Training: [link] egyik lépése. Mi is alkalmazzuk a LAT-ot. Legfeljebb annyit tennék hozzá a hatoshoz, hogy felesleges a tiltás. Ha tiltani kéne, te rontottad el, túl gyorsan haladtál, nem a kutya hibája. Ez itt már nem csak egy trükk tanítása, itt már viselkedést, érzelmi állapotot, asszociációkat változtatunk meg. És agressziót agresszióval/félelemkeltéssel kezelni nem lehet. Legfeljebb tüneteket enyhítünk, de melyik szeptikus sokkban szenvedő beteg örülne, hogy már nem lázas, mert kapott lázcsillapítót? Attól még a probléma ott van.

A fojtó/szöges még mindig a lusták módszere, és nap mint nap látom, hogy a kutyát különösebben nem is érdekli, hogy rajta van. Legfeljebb mellette légcsőproblémákat okoz, meg fájdalmat, hiszen az ezeknek az eszközöknek a lényege, hogy minimum kényelmetlenül érezze magát a kutya. És milyen jó, ha az amúgy frusztrált kutyát még tovább piszkáljuk... A "normálisabb" kiképző még azt is mondja, hogy nem való mindenki kezébe, meg kell tanulni használni, ennek ellenére mindenki dobálja fel szegény kutyákra, hogy az majd megoldja a gondot (sokszor sajnos meg is oldja, hiszen rossz érzés és nem kér belőle többet). Amúgy meg nincs szükség rá a fentebb leírt módszerek miatt. Sőt, több kárt tudnak okozni, mint hasznot. Íme az averzív módszerek káros hatása: [link]

A tükör-módszer elsőre szimpatikus, aztán tanul még egy kicsit az ember és szörnyülködve nézi bizonyos elemeit. Több sebből vérzik az egész videó, amit belinkeltél kedves kérdező. Ahol azonban szimpatikus volt: levette a szögest, elmondta, hogy nem szereti se ezt, se a fojtót, hiszen "funkcióját" láthatóan be se tölti minden egyéb ok mellett. Elmondta, hogy nem falkáról beszélünk, hanem családról. Ez így igaz, szintén kutatásokkal alátámasztható kijelentés: nincs szükség falkavezérre, mert nincs falka. Utána viszont már kezdett katyvasz lenni. Azt mondja kell egy irányító, aki mindent lerendez, akit tisztelnek (videó, és utolsó kommentje alapján inkább félnek). Úgy érzem, egy normálisan funkcionáló családban nincs egy ilyen vaskezű, mindent én döntök el és csinálok vezető. Apa-anya betölt egy olyan szerepet, ahol az esetek többségében, főleg a gyerekek életének kezdeti szakaszában terelgeti a gyermekeit, próbálja megtanítani a normákat, stb. Azonban ahogy fejlődik a kutya/gyerek lesznek olyan pontok az életben, ahol átcsúszik másra/rájuk ez a szerep (a kutya nem gyerek kommentelőknek: egy 3-4 éves gyermek szintjén vannak és pszichológiai értelemben úgy tanulnak, mint az emberek). Elég megnézni akár a vakvezetőket, akik maguktól képesek kitalálni új útvonalakat hazáig (annak ellenére, hogy a gazdi érzi, hogy nem arra kéne menni és bünteti), mert éppen feltúrták azt az utcát. Igaz történet. Ettől még nem veszítette el "vezetőségét" a gazdi, utána ugyanúgy lesi minden kívánságát a kutyus (persze, ezek a kutyák erre vannak tanítva, blablabla). Szóval én már itt kezdtem felhúzni a szemöldököm, mert kezdett ellentmondásos lenni. Aztán jött a komondorral való találkozás. Imádom, hogy a műsor kedvéért hagyjuk a gazdit bénázni, hadd ismételje a kutya a nem kívánt viselkedést. Aztán rögtön rettentő közel hozzák a kutyát. Nagy hiba. Amint meglátta a komondort, megfeszült. Ott messzebb kellett volna menni, nem belemászni még jobban. Az egész LAT, BAT lényege is az, hogy olyan messziről kezdjük el a pozitív asszociáció építését, ahol még nem reagál a kutya. Így nem a reaktivitását jutalmazzuk (a videó alapján tiltjuk/elijesztjük), hanem, hogy felfigyelt rá, nyugodt maradt. De itt persze, rögtön bele a közepébe, ez az eladható műsor. Unalmas lenne két kutyát 30m távolságban nézegetni. Aztán történik az, amin végképp elhűltem. Szerencsétlen Döme közelített érdeklődve a komondorhoz (még a faszi is megjegyezte, hogy "nézd meg milyen óvatosan..."), mire rászól a gazdára, hogy most küldje el onnan a kutyát. Semmi rosszat nem csinált. Nem elküldeni kellett volna, hanem elhívni legfeljebb, és megjutalmazni, amiért nem ugrott (ha már butaságból olyan közel engedtük). Így ráijesztettek, nem érti mit kéne csinálni. Aztán jön ez a lemorgás... Tényleg, milyen ügyes a kutya! Úgy félt szerencsétlen, teljesen meg volt zavarodva. Majd miután elkergeti a komondortól, odahívja magához. Na ha ennek a kutyának a testbeszéde nem félelemről árulkodik (alacsonyan kúszás,hátracsapott fülek, szájnyalogatást is láttam)... Aztán annak a veszélyei, hogy engedjük el a kutyát, majd le róla a szájkosarat 10 perc múlva... És akkor a misztikus mellébeszélésről ne is beszéljünk. Persze, nagyon hiteles az egész, ő is pont olyan jól előadja magát, mint Cesar Millan. Sajnos a módszer is működik. Csak itt jön az örökös kérdésem: miért kell ártani, megfélemlíteni a kutyát, ha vannak jobb, humánusabb módszerek, amik nem utolsó sorban sok-sok etológus, kutató által alátámasztottak.

Úgy érzem, ez a kutyanevelés beleesett a homeopátia és a vakcinák autizmust okoznak viták ördögi körébe. Tök simán ignorálunk minden bizonyítékot, amíg a másik működik/megtörténhet akár véletlenek folytán is.

2017. ápr. 19. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

#14-es, köszönöm a kimerítő választ.

Keresem az utat, a megoldásokat.

Amint a #6-os leírt, tök jó lenne, de

- nem megy a lábam mellett, mindig előremegy, húz

- hogyan lesz lefárasztva, ha a szomszédon se jutunk túl?

Ha folyton megállok egy kutyánál, és nem megyünk tovább, amíg megtanul nem reagálni, a kapunk elé tudok vele csak jutni.

Ez probléma.

2017. ápr. 20. 11:24
 16/17 anonim ***** válasza:
68%

#14 vagyok.

Ahogy levettem előző kommentekből, nálatok valószínűleg kicsit nehéz megvalósítani azt, hogy nagyobb távolság legyen a két kutya között (mert így kéne kezdeni) tekintve, hogy mindenhol kutyák vannak az utcában. Minden tréning alapja a környezet kontrollálása, de lássuk be, itt ez nehezen fog menni. Nem is csodálkozom, hogy eddig nem sokat haladtatok előre. Nagy kihívás rögtön viszonylag közel lévő, ugató kutyák mellett elmenni. Kellő távból nem fog reagálni (kutyától függ, hogy mekkora az a táv), s csak fokozatosan lehet közelíteni. Ha van kert, akkor ott lehet fárasztani munka előtt egy kis labdázással, könnyíthet a dolgokon. Amit még lehet csinálni (ami a BAT videóban is volt), hogy bedobod az autóba ha van, vagy megkérsz valakit, kimentek jó időben egy rétre, hogy több kutya is lehessen a láthatáron és ott tartani egy intenzív gyakorlást. 5-10 méteres pórázt rátenni (nem flexit), lehetőleg sose feszüljön. A szagok kicsit lefoglalják, mászkál, nem fog teljes mértékben a távolban lévő kutyákra fókuszálni, kényelmesebb, természetesebb helyzetben érzi magát. Megfelelő jutalomfalatot kell vinni (sajt, virsli, amit nagyon szeret). Egy ilyen foglalkozás után már lehet látni fejlődést, persze egy reaktív/félős/agresszív kutyát kikúrálni hosszas foglalkozást és rengeteg türelmet igényel. Ha esetleg félsz, hogy megkaphat egy másik kutyát, érdemes szájkosárra kondicionálni. Így nem hogy zavarni nem fogja, egyenesen imádni fogja annak viselését:

https://www.youtube.com/watch?v=g9RpkaJ6eVs&t=91s

https://www.youtube.com/watch?v=M7skDA82lvw


Amit még ajánlani tudok, az egy bombabiztos figyel parancsszó megtanítása. Így amikor ugatni/húzni akarna a kutyus, magadra irányítod a figyelmét. Így megtanulja, hogy ha ugatni akarnék, rá kell nézni a gazdira (majdhogynem LAT), és ignorálja a többi kutyát. Természetesen itt is fontos a fokozatosság. Attól, hogy bent a házban meg tudja csinálni, nem jelenti azt, hogy kint is siker lesz, hiszen a kinti világban sokkal több külső hatás/inger éri.

Remélem minden jól alakul. :)

2017. ápr. 20. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:

Utolsó kommentem, ma elvittem a helyi kutyasuliba (hagyományos módszerű), irtó ügyes volt, rengeteget fejlődtünk -a kutya és én is!


Jól éreztük magunkat, kellett neki a kutyatársaság is, minden kérdésemre választ kaptam.


Fogunk járni! Köszi mindenkinek, aki követte az ügyet :)

2017. ápr. 22. 13:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!