Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ilyen esetben szerintetek...

Ilyen esetben szerintetek hámot vagy nyakörvet használjak?

Figyelt kérdés

Van egy 5 éves bichon havanese kutyám,aki elég idegbeteg más kutyák közelében. Itthon olyan,mint egy kisangyal,kiviszem az udvarra ,első szóra jön ( csak jutifalattal,a behíváson kívül a többi megy neki anélkül is ),ha elmennek a kerítés előtt,egy ,,hagyd " paranccsal kizökkentem és már nem is érdekli.

Viszont ! Sétánál alapjáraton húz mint az ökör ,10 perc után lehet vele valamit kezdeni ,addig nem lát nem hall...

Ha meglát egy kutyát visítozni kezd ,oda akar rohanni,hatalmas erővel akarja kitépni a kezemből a pórázt. A kutyákkal előszeretettel kap össze. ( Régen nem volt ilyen,amióta két cane corso nekiugrott egyszerre ,azóta csinálja,szóval valószínűleg félelemből támad)

A fenti eset van amikor hám van rajta.

Ha nyakörv,akkor viszont sokkal bizonytalanabb,látszik hogy nem élvezi annyira a sétát,minden apró zajtól megijed.Csakhogy ilyenkor nem húz,hanem mint minden normális kutya,szépen megy előttünk. Ha hámnál mondom a lábhoz parancsot,meg se hallja,nyakörvél pedig szépen jön láb mellett.

Ha meglét egy kutyát,akkor viszont nekiiramodik ,az istenért se nyugodna le. Miután megrángatta magát,elkezd köhögni,amit nem csodálok ( nem fojtó ) .


Szerintetek ilyen esetben mit lehet csinálni?



2017. júl. 16. 11:19
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
Tudom,igazad van. Köszönöm!
2017. júl. 16. 19:55
 12/18 anonim ***** válasza:
100%

#8 Te én vagy?! :O Egyedül én szoktam itt a Look at That! játékról pampogni :D


Na, pontosítsunk egy kicsit! Létezik egy olyan fogalom, hogy ingerküszöb. Ez az a pont, amikor a kutya észlel valamit, de még nem reagál rá. Van hozzá egy jó kis grafikon: [link]

Ahhoz, hogy a Nézd meg! (Look at That!) játékot sikeresen tudjátok tanítani és használni, elengedhetetlen, hogy ingerküszöb alatt dolgozz a kutyával. Tehát elkapd azt a pillanatot (vagy akár a pillanat tört részét), amikor a kutya már érzékelte a másik kutyát, de még nem reagál rá. Ehhez meg alapvető az, hogy töviről hegyire ismerd a kutyád testbeszédét, jelzéseit. Nehezítő tényező, hogy az ingerküszöbnek nincs fix helye, szituációnként változik, tehát folyamatosan oda kell figyelni a kutyára. Annyit súgok még, hogy a te kutyádnak az ingerküszöbe sokkal mélyebben van, mint valaha is gondoltad volna (valahol a bányászbéka ülepe alatt legalább 6 méterrel). Csak hogy láss példát is ismerek olyan reaktív kutyát, aki úgy 50 méter távolból reagál az én végtelenül nyugodt energiájú kutyámra. Ha elkezd húzni, őrjöngeni stb. az már régen veszett ügy, akkor megfogod, arrébb vezeted, aztán kezditek újra, amikor lenyugodott a fiszbe.


No, van még itt néhány kardinális pont.

- Ahhoz, hogy elkapd a pillanat tört részét, a megfelelő időpontban tudj rádicsérni elengedhetetlen kellék a klikker. (Az sem árt, ha a kutyád tanulta azt, hogy nézzen rád, bár nem létfontosságú)

- Jutalmazás: mivel nagyon-nagyon nehéz feladatot csinál a kutyád, a világ legeslegeslegfinomabb falatjaival jutalmazod. Ez három dolog miatt hasznos: 1. érzi mennyire jó kutya

2. a játékkal ellentétben nem pörget - nyugalmat tanítunk!

3. egy nagyon jó mérőeszköz, mert ha a világ legfinomabb jutalomfalatja se kelti fel a figyelmét, akkor már rég túl van az ingerküszöbön.

- ez a "játék" egy árva szó nélkül zajlik. Nem trükköt tanítunk, hanem a kutya alapbeállításaival babrálunk :) Önkontrollt, a saját érzelmeinek kordában tartását tanítjuk, hogy ne borítsa el a vörös, lila vagy egyéb színű köd az agyát hanem tiszta fejjel, nyugodtan értékelje ki és kezelje a szituációt.

- a játékszabályok viszonylag rugalmasak. Eleinte az is jutalmazható, ha más irányba néz, nem fixálódik a másik kutyára: egy idő után úgyis rád fog nézni kajáért :D Ha nem rád néz, hanem valami mást csinál, ami azt mutatja, hogy nyugodt, pl. előadja a kedvenc trükkjét az is jutalmazandó. (Ha véletlenül leülne azt is, de ne állj addig fél lábon. Feszült kutyának esze ágában sincs ücsörögni.)

- Az nem tudom lejött-e valamelyikünk leírásából, hogy NEMCSAK az a cél, hogy rád nézzen, HANEM előtte ránézzen a mumusra is. Ennek két magyarázata is van. 1. Így tudod jó élménnyel összekapcsolni a kutya látványát 2. Ha nem nézheti meg, nem tudja mit csinál, csak még félelmetesebb (vagy izgalmasabb) lesz a számára. Próbáljuk ki, hogy azt mondom, hogy innentől kezdve nem nézhetsz a szobád bal alsó sarkába! (Mennyi idő múlva kezdtél el zizegni, hogy ugyan mi lehet ott és hogy csak azért is odanézel?)

- "Régen nem volt ilyen,amióta két cane corso nekiugrott egyszerre ,azóta csinálja,szóval valószínűleg félelemből támad" Az a szép ebben a játékban, hogy szinte mindegy mi miért vált ki reakciót a kutyából: ugyanúgy jó izgalmas, szaladós macskára, olyan kutyaevő szörnyetegekre, mint a kukás autó és unszimpatikus, felrúgni való kutyákra (:

- Ja igen, fontos dolog: a morgás, az ínyfelhúzás, a fogcsattogtatás az kommunikáció. Lehet, hogy az utóbbi kettő már nagyon komoly fenyegetés, de minddel azt magyarázza a másik félnek, hogy eddig és ne tovább, mert különben... Tiltani rossz ötlet, mert attól még ugyanolyan rosszul érzi magát az adott helyzetben a kutya, sőt, még rosszabbul, mert kifejezni sem szabad neki, hogy baja van.



Az én kutyám kevésbé extrém eset, nem akar puszta önvédelemből mindenkit megölni, ő csak azt szeretné, hogy mindenki kutya rohadtul hagyja békén. Másfél éve van nálam, azóta tanítom ezzel a módszerrel, ha gondolod, beszélgethetünk :)

2017. júl. 16. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

Miért hagyod, hogy nyakörvben fuldokoljon? Ez így azért igencsak kínzás! Miért nem neveled le a rángatásról? Miért nem hozol be egy alap pórázfegyelmet, hogy ne ugorjon ki mellőled?


Egyébként mivel jobb azt nézni, hogy a kutya hámban stresszel, ideges, őrjöng más kutyák mellett? Nem gondoltál még bele, hogy mennyire tönkre teszi ez a szervezetét? Miért hagyod? Ha nem érdekel, hogy a kutyád rosszul érzi magát, hogy sétánál mindig ennyire frusztrált, hogy ettől beteg lesz, miért tartasz állatot?

2017. júl. 17. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

"Akkor hogyan kéne értelmezni? Mert szerintem pont azt írtad, hogy húzza a pórázt, amíg le nem nyugszik, ami kb soha nem fog bekövetkezni."


Jó, kifejtem részletesebben, mert látom a lényeg nem jött át. Azért kell felfelé húzni a pórázt, hogy ha hisztizik és pattopg a kutya, ne tudjon előre felé kitörni (és még jobban belelendülni az őrjöngésbe)! Ha hátrafelé húzza, rángatja a kutyáját, a büdös életben nem fog lenyugodni, ellenben ha 1-2 másodpercig felfelé IRÁNYÍTJA a fejét, megtöri a kutya lendületét (nem fojtogatja!!), majd utána lazít a pórázon, akkor máris gátat vetett valamennyire a hisztinek. Ha újrakezdi a kutya az ugrabugrálást, akkor újra megismételni az egész eseménysort, amíg fel nem fogja, hogy nyugton kell maradnia, mert a gazda azt mondja.

2017. júl. 17. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó előtti... Köszönöm,hogy ismeretlenül is le állatkínzóztál, a háttérsztori ismerete nélkül :) Minden elismerésem,de tényleg
2017. júl. 17. 20:27
 16/18 anonim ***** válasza:
Cukika, neked volt bajod azzal, hogy a nyakörvben megfojtja magát a kutyád. De könyörgöm, ezt a viselkedést te hagyod és te tanítottad neki! Igen, így fojtja magát. Igen, ez számára káros. És igen, így én ezt kínzásnak is tartom. De azt is, hogy hagyod, sőt, még erősíted is benne azt, hogy csupa stressz és frusztráció legyen a kutya mindig, mikor másik ebet lát. De hogy ez neked miért jó, nem tudom. Pampogsz, hogy változtatnál, de évek alatt mégsem tetted meg, pedig ez nem egy komoly probléma! Épp csak energiát kell beledektetni.
2017. júl. 17. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:
Honnan tudod,hogy mióta van nálam ez a kutya ? De komolyan ?
2017. júl. 17. 22:27
 18/18 anonim ***** válasza:
Azt írod, hogy régóta van nálad ("régen nem volt ilyen"), tehát régóta nézed, hogynstresszel, hogy nem érzi jól magát. De kérlek, térj még ki a lényeg alól, keress mentséget a hanyagságodra és a lustaságra, hogy ne kelljen nevelned.
2017. júl. 17. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!