Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Durván játszik, harap a...

Durván játszik, harap a kölyökkutya, kaptam tanácsokat, de félek, hogy agresszív/félős kutyát nevelek belőle?

Figyelt kérdés

Szóval adott egy 3 és fél hónapos törpe schnauzer kölyök. Már amióta ideérkezett (8 hetesen) küzdünk, a durva harapás ellen. Akaratos, domináns, hisztis kölyök. Valószínűleg az alomtestvérei között ő lehetett a góré. Már neveltünk fel 2 schnauzert is, szóval nem 0 tapasztalattal vágtunk bele. Egyébként nagyon okos, könnyen tanul, már tud trükköket, az ülés pedig nagyon stabilan megy neki, bármilyen helyzetben lehet ültetni, ha van nálad valami érdekes számára. A kapcsolatunk nagyon jó (volt?), mindig barátságosan, játékosan közeledik/közeledett felém. Viszont a durva játék, harapás mindig probléma volt. Hiába koppintottunk az orrára, csak durvább lett, az ellökés is csak felspanolta, grabanc megfogás is csak rátett egy lapáttal, az meg, hogy lefogod, hogy kicsit megnyugodjon, egyenes zsákutca, csak vergődött és harapott az ember kezében. Az "angolos távozás" (ha durva egyedül hagyom) sem működött, mivel mikor felálltam és kimentem a szobából, utánam surrant (hihetetlen gyors :D ) . Most azt tanácsolták, hogy ha rossz, durva, harap, akkor egy üres műanyag flakonnal koppintsak az orrára (nem erősen) . Attól inkább megijed, nem pedig fájdalmat okozok neki. Ezt ma el is kezdtem alkalmazni, mivel úgy beleharapott a lábujjamba, hogy tocsogtam a vérben. Szóval azóta, ha harap, akkor kap az orrára. Mindemellett van egy idősebb snacim, vele is szokott durvulni, de szegény már nem tudja helyre rakni a kölyköt, így mikor vele is durván játszana, akkor is koppintok rá a flakonnal. Kb. 4-5x alkalmaztam, de javulni látszik a dolog. Már csukott szájjal jön oda hozzám (előtte mindig nyitott szájjal, és amikor hozzám ért, azonnal harapott) , ha játszunk és véletlen a kezemet kapja el, rá se harap, azonnal elengedi (nagyon hamar észreveszi a hibát) . Van, hogy csak simán odajön, az ölembe ül, és hagyja, hogy simogassam, meg sem próbál belém harapni. Előtte ez elképzelhetetlen volt. Ha az idősebb kutyával durvulna a helyzet, leállítja magát, elmegy. Viszont azóta, amióta "flakonozunk" nem olyan játékos, nem annyira keresi a társaságom, nem figyel eléggé rám (úgy, mint előtte) . És szemmel láthatóan kevesebbszer sikerül elérnem, hogy csóváljon. Félek, hogy a kapcsolatunk rovására megy, ez a fegyelmezés. Próbálok azóta több hangsúlyt fektetni az együtt töltött időre. Többet tanulunk (trükköket) , többet játszunk (labda eldobás, huzi-voni) . Plusz az is nagyon aggaszt, hogy mi lesz, ha megsínyli ezt a fegyelmezést, és nagykorában agresszív és/vagy félős lesz.

Amint megkapja az oltásait, megyünk kutyasuliba és nagyon figyelünk majd a szocializációra.

Azt még elfelejtettem írni, hogy amikor koppintok az orrára a flakonnal, határozottan mondom neki, hogy "Nem!" , hogy később már ez is elég legyen a fegyelmezéshez.

Nektek mi a véleményetek a leírtak alapján? Jó ez a módszer, vagy felesleges agresszió? És szerintetek a mostani viselkedés változása fegyelmezettség, komolyság vagy inkább valami negatív dolog (félelem, bizonytalanság) oka?

Nem szeretném elrontani, nagyon szeretetre méltó kutya, de olyan hisztiket tud rendezni (ha pórázon van és nem engedem oda ahova szeretne menni akkor hanyatt vágja magát, morog, tépi a szájával a pórázt, és ha odamennél leállítani harap. Vagy ha valami nem tetszik neki, mondjuk, hogy kiakarod mosni a fülét [állatorvos által adott fültisztítóval] akkor is harap, odakap, nem engedi, vergődik, nem lehet lefogni sem. Bár ezeket a problémákat még nem próbáltuk "flakonos megoldással" , szerintetek ezeken is segíthet?)

Mielőtt megkapnám, hogy állatkínzó vagyok, mindenkit tájékoztatok, hogy pozitív megerősítéssel tanulunk trükköket, sétát is, de csak szeretettel/kedveséggel/jutifalival/babusgatással nem lehet kutyát nevelni, kellenek szabályok, főleg a snaciknál, akik amúgy is hajlamosak makacskodni. Nem gyerekpótlék számomra egy kutya, hanem legjobb barát, akivel fontos, hogy harmonikus (egymást kölcsönösen tisztelő) kapcsolatunk legyen, hogy az együttélés ne kínszenvedés, hanem öröm legyen.


2017. aug. 15. 22:37
1 2
 1/11 anonim válasza:
Ez lehet játékosság is, de lehet tényleg agresszív. Figyelned kell arra, hogy ne tőled hanem ez esetben a flakontól féljen. De ha kihúzzátok a kutya suliig utána nem lesz gond 😊
2017. aug. 15. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Igazából szerintem keveredik a 2. Amikor csak úgy "random" harap meg, akkor az csak játékosság, túl durván játszana, viszont mikor olyat csinálunk, ami nincs ínyére (pl. fülmosás) akkor én azt inkább agressziónak mondanám, olyankor odakap, belénk harap és ezt nem játékból. Még 6 hét van kutyasuliig :/ , meg úgy lényegében az összes kerten kívül történő tevékenységig (séta) . Csúszott az oltási programja, sokat , betegség miatt :( .
2017. aug. 15. 23:44
 3/11 anonim ***** válasza:
50%
Nekem is volt snacim, most sajnos nincsen, és irigyellek érte. :) Viszont ezt a flakonozást én hanyagolnám, szerintem ez pont nem a megfelelő üzenetet közvetíti a kutya felé. Nem lesz higgadtabb tőle, csak bosszantja, dühíti, meg fél is tőle, ezért igyekszik elkerülni. Ha kevésbé játékos, mióta csinálod, az szerintem rossz jel. Én a leszorítást erőltetném, egészen addig amíg hat. Ha a kutyus túlpörög, durva, stb, és nem reagál a hangra vagy egyszerűbb fegyelmezésre, akkor elkapni a grabancát, hátára fordítani, és szépen stabilan ott tartani, amíg meg nem nyugszik. Hadd hörögjön, hadd tekeregjen, előbb-utóbb abba fogja hagyni, csak kitartónak kell lenned. Amikor megnyugodott, lassan elengedni, ha rögtön fel akar pattanni, akkor finoman, de határozottan visszanyomni. Ahogy írtad, nagyon domináns, vagyis muszáj elérni, hogy behódoljon. Ettől tuti nem lesz se félős, se agresszív, míg a flakonozástól hosszú távon mindkettő esélyes. Persze ezt jó párszor el kell játszani vele, de egyre rövidebb időbe telik majd, míg megadja magát. Sok sikert a kis fenevadhoz!
2017. aug. 16. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen :) , hát igen, imádom a schnauezerekt, de ő most nagyon keményen kifogott rajtunk :D , de megoldjuk valahogy, majd maximum szakértő segítségével.

Rosszul fejeztem ki magam, elnézést, de most, hogy így aludtam rá egyet, nem is azt mondanám, hogy nem olyan játékos, hanem kontrolláltabban játszik. Nem szűnik meg játék során a világ körülötte, hanem figyel arra is, hogy ne tegyen kárt másban. Óvatosabb lett. Én erről a földre nyomásról azt hallottam, hogy ezzel a "földbe tiprod" a kutyát,megalázod, kiszolgáltatottá teszed, ami egy kiskutyára rossz hatással lehet, de most ebben elbizonytalanítottál. Szerintem rákérdezek egy kutyakiképzőnél arra, hogy ő milyen módszereket ajánl, de lehet neked van igazad, és az lenne a hatásos.

2017. aug. 16. 12:12
 5/11 anonim ***** válasza:

Én nem mondanám, hogy kontrolláltabban játszik. Inkább egy kicsit félve. Mintha te teszetosza lennél, és a buszon mindig rálépnél valakinek a lábára, aki ezért meglegyint, ad egy tockost. Nem fáj, de ijesztõ dolog, megilletõdsz. Legkõzelebb nem leszel hirtelen ügyes, csak a következményektõl félve óvatosabban lépkedsz, ami egy plusz stresszforrás. Vannak durvulósabb egyedek, ilyenkor azt tanácsolják elsõ sorban, hogy inkább több, rövid játék legyen, aztán nyugodtan lehet tovább csinálni azokat, amikkel már próbálkoztál (otthagyás, olyan játékot adni neki, amit rághat - ha annyira nem érdekli, meg kell tanítani neki, hogy hogyan kell azzal játszani és miért jó). Kitartás kell, egyes egyedek egyes dolgokat nehezebben sajátítanak el. Nálunk a séta/folytonos szagkövetés volt problémás, de meg tudtuk oldani pozitív módszerekkel (se rángatás, se ijesztgetés), és még ki is tudjak élni magát mellette.

Ezzel a flakonos dologgal az a baj, hogy valamilyen szinten kellemetlenül érinti a dolog. Ha nem így lenne, nem változott volna a viselkedése. Így beleesik a pozitív büntetés kategóriájába, aminek B. F. Skinner pszichológus megfigyelte, leírta a hátulütõit: ezzel csak elnyomsz egy tünetet, így idõvel visszatér a nem kívánt viselkedés, illetve a folyamatos alkalmazása elveszi a kutya kedvét a kísérletezéstõl (inkább nem csinál semmit, és nincs büntetés - jutalmazásnál fordítva fog mūködni: inkább csinálok mindenfélét, hátha ez a nyerõ a gazdinál), végül, de nem utolsó sorban pedig negatívan megélt stimulust összeköt mindenfélével körülötte (veled, a játékkal, más állattal, hanggal, stb...). Ráadásul igen, rontja a kapcsolatotokat, hiszen tudja, hogy the koppintasz az orrára, nem egy varázslatos flakon önállóan. A szomorú ebben a módszerben, hogy mūködik, de azt kell megjegyezni, hogy a kutya mindig azt fogja választani, ami számára élvezetesebb, kifizetõdõ - ezért is jön vissza a "rosszaság" sokszor.

A hisztik... Igen, a jó öreg "engedj oda, ne tarts vissza, ember!" :D Hadd csinálja csak a hisztit. Nem kell odanyúlkálni, leállítani, stb. Amint leáll vele (azt azért ne feltétlenül várjuk el, hogy azonnal nyugodtan tudjon odamenni, nagyon fel van spanolva), odaengedjük jutalomként. Ha nagyon belelovallja magát, akkor jöhet egy pozitív megszakítás, amit elõzetesen nagyon nagy értékū jutalommal kell begyakorolni. Ez lehet egy hang (puszizkodós, fütty, stb) vagy akár egy jól mūködõ parancs (a figyelj egy nagyon jó választás, mondjuk a hangoknál is az a lényeg, hogy rád kapja a tekintetét, így rögtön tiéd a figyelme). Ezzel tudod kizökkenteni. Ha más nagyon nem megy, el kell menni abból a szituból és messzebbrõl kell próbálkozni.

Se fülmosást, karomvágást, kefélést, de még a nyakörv, hám, póráz hordását se lehet úgy csinálni, hogy lefogom/ráteszem, aztán tūrnie kell. Ráadásul a kutyák kifejezetten "allergiásak" tudnak lenni a fülükre, farkukra, mancsaikra. Minden fogást, eszközt kondicionálni kell, hogy ne kellemetlen legyen számára. Mi még az állatorvosi handlinget is gyakoroljuk, hogy ne legyen stresszes, amikor megnézi a fogát, belenéz a fülébe, megtapogatja a hasát, meghallgatja a tüdejét, szívét (megismertettem a fonendoszkóppal, de a dokinéni mindegyik alkalommal megmutatja neki, hagyja, hogy megszaglássza, stb). Szerintem, ha beírod YouTubera, hogy conditioning grooming, nail trimming, vagy hasonló, akkor megtalálhatod az egésznek az alapkoncepcióját. Így nem kell majd küzdeni vele, és nem fog (jogosan) kapálózni és harapni.

Az utolsó gondolataidhoz én is hozzáfūznék valamit: pozitív megerõsítésnél is vannak szabályok, ugyanúgy van kõvetkezménye a dolgoknak. Ha nem azt csinálod amit kell, nincs jutalom, elmegyünk onnan, nem a tiéd, nincs játék. Szeretek inkább a jóra koncentrálni, vezetni, tanítani, és egyre több helyen alkalmazzák, hogy motiváltabbak legyenek a tanulók (mindegy milyen faj). Iskolákban is kezd elterjedni a zöld tollas dolog. A pirosnak már rossz a "megítélése", ezért a zöld szín, és a rossz javítása helyett, a jókat emelik ki. A gyerekek sokkal jobban élveztek írni gyakorolni, motiváltabbak voltak, hogy jobban teljesítsenek. Pszichológus a létezésünk is. :D

2017. aug. 17. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :) , ez sokat segített, a flakont akkor el is hagyjuk. Nagyon sokat segített :) !
2017. aug. 17. 12:54
 7/11 anonim ***** válasza:
Elõzõ vagyok, a földre nyomásra el is felejtettem kitérni. Igazad van kérdezõ, a kutyának ez trauma, megfélemlítés csupán (persze mūködik ugyanúgy, mint az összes többi averzív módszer). Nem igaz, hogy a kutyák ezt csinálják egymással - ha valaki ezzel akarná védeni. Ha rendesen utánaolvasol, a behódolás mindig önként történik, azaz nem lenyomja egyik a másikat, hogy "megnyugodjon". Ez a " megnyugvás" is csak egy lekapcsolás (shut down). Az a kutya nem lesz nyugodtan, amelyiket leszögeznek a földre, egyszerūen feladja a harcot. Mintha a te legnagyobb félelmed tárgyát (legyen a példa kedvéért egy pók) az arcodhoz tartanák. Nem mozoghatsz, nem tiltakozhatsz még csak verbálisan sem (ez a morgás a kutyánál), különben még jobban odanyomják. Egy idõ után feladnád, de sose nyugodnál meg. A félelem végig dolgozik benned. Ne rontsd ezt a kapcsolatot, fõleg, ha te is legjobb barátként tekintesz rá.
2017. aug. 17. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Úristen, nagyon szépen köszönöm :o ! Próbáltad ilyen oldalról is megvizsgálni a dolgokat, de konkrétan ennyire nem láttam a téma mögé , most már viszont gyúlt egy kis világosság az agyamban, nagyon hálás vagyok :) !

Csak, hogy beszámoljak:

Ma próbáltam alkalmazni amiket írtál, próbálgattuk a sétát, jutalomfalattal dicsértem a jó viselkedést, meg is lett az eredménye. 5 perc alatt rájött, és úgy sétált mellettem, mint egy magasan képzett eb :D (szépen, laza pórázon, végig rám figyelt, ha megálltam leült) ezt igaz még csak a kertben, de én akkor is nagyon örültem, ha figyelembe vesszük, hogy előtte milyen hisztit csinált, ha azt szerettem volna, hogy mellettem sétáljon. Mindezek mellett én hanyagolom vele a durvulós játékokat (huzi-voni, ahol hajlamos félre harapni, birkózás meg ilyenek), hanem apportoztunk, és gyönyörűen, élvezettel visszahozza a lasztit, amit kajára "cserélek" vele, így azonnal elengedi, a lábam elé rakja. Plusz próbálgattuk azt, hogy amikor ki vagy be akarok menni egy ajtón, ő leül az ajtó előtt és megvárja amíg behívom. Igaz ezt még gyakorolni kell, de még csak ma kezdtük el, és ahhoz képest szuperül megy neki. Na meg olyanokat csináltunk, hogy próbáltam ráadni a nyakörvet, és ha ezt nyugodtan tűrte, akkor jutalomfalatot kapott. 2 perc se kellett neki, bármit csinálhattam a nyakánál (forgattam a nyakörvet, ki-be csatolgattam, kicsit huzigattam, de tényleg csak picit, fogdostam) és csak ült *-* . Ja meg ugyanezt gyakoroltuk, csak fül érintéssel is, hogy ha esetleg valamit szeretnék kezdeni a fülével, ne pánikoljon. A mancsával is próbáltam, az kicsit érzékenyebb neki, de haladunk. Meg ezt a "Figyelj" dolgot próbálgatjuk, de inkább a nevére reagál. ha kiakarom zökkenteni, akkor a nevét kell mondanom és rám figyel. Na meg igen, az idegenekre nagyon hevesen reagál, mindenki lábát nyalogatja, harapja, ugrál, de most így estére sikerült elérni egy olyan helyzetet, hogy nyugodtan ült, amíg elsétált mellette anyukám (igen, neki még anyukám is elég izgalmas, mivel én vagyok vele 0-24-ben :D ) . Lehet, hogy ez így soknak hangzik egy napra, de nem terheltem le nagyon, mindössze az egész napra elosztva max 1 órát tanulgatott, mindent csak is pozitív megerősítéssel. Hihetetlen hamar kapcsol, és ha kaja van a dologban, akkor egy angyallá válik :o . Nem is gondoltam volna, hogy különösebb lelki és testi "terror" nélkül ilyen hamar, ilyen látványos dolgokat fogunk elérni. Azt meg szeretném hozzátenni, hogy nagyon élvez a tanácsod óta (amióta nincs orra koppintás, lenyomás) mindent :D . Konkrétan élvezi, hogy jól viselkedhet :D .

2017. aug. 17. 22:26
 9/11 A kérdező kommentje:

* elírtam, úgy gondoltam:

Próbáltam

2017. aug. 17. 22:30
 10/11 A kérdező kommentje:

Ja meg igen, azt kifelejtettem, hogy amikor az idősebb kutyát szekálja, akkor elhívom onnan és leültetem, majd kap jutalmat. Most estére elértük, hogy teljes magabiztossággal kisétál a szituból, azonnal ahogy szólok neki, ezzel nyugodttá téve magát, az "öregapót" és engem is. Sőt, most volt éppen, hogy elkezdett durvulni, de még jó hangosan is (nem morgás vagy ilyenek, csak az a tipikus "játék hang" ) , szóltam neki, odajött, leült elém, kapott simit, majd elment és lefoglalta magát más játékkal :) .

Még egyszer nagyon köszönöm, ezt még odakoppintással sem tudtam elérni, de most meg :o ... szóhoz sem jutok!

2017. aug. 17. 23:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!