Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Svájcba kutyával költözés?

Svájcba kutyával költözés?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Fél év múlva kiköltözöm a kutyáimmal Svájcba.

Az egyiknek a farka vágott, hallottam, hogy ez probléma lehet, bár több ismerősömnek is vágott farkú ott a kutyája.

Az útlevelüket intézem, viszont valaki mesélte, hogy van karantén (?), meg hogy nem annyira egyszerű ez...

Napokra elzárnák a kutyáimat, vagy hogy megy ez? :O És úgy tudtam, hogy elég, ha a dokim igazolja, hogy az elmúlt 3 hónapban nem voltak betegek.


Van valakinek tapasztalata, tanácsa, bármiféle megbízható forrásból származó infómorzsája?


Nagyon hálás lennék érte! :)


Bernbe költözöm, ha ez számít.


2018. jan. 10. 20:24
 1/7 anonim ***** válasza:
76%

Svédországba kizárólag legalább 90 napos/13 hetes kutya, macska vihető be, de csak érvényes veszettség elleni oltással. Miután a beadott oltás +21 nap múlva válik érvényessé, így 4 hónapos kornál fiatalabb állattal nem lehet beutazni!

Mikrochipes megjelölés (ISO 11784, illetve 11785) vagy tisztán, egyértelműen olvasható tetoválás (2011. július 03. napjáig)

egységes európai állatútlevél kiállítása

Érvényes veszettség elleni védőoltás, a származási tagország nemzeti szabályozásának megfelelően az érvényességi idő feltüntetésével (hazánkban 3 hónapos, először oltott kölyök esetében 6 hónap, más esetekben 1 év /365 nap), de mindenképpen a 3 hónapos életkor betöltése után!) Az utazást csak a veszettség elleni oltás időpontjától számított 21 nap múlva lehet megkezdeni.

Megjegyzés: Fontos követelmény, hogy a mikrochipes megjelölés mindenképpen megelőzze a veszettség elleni oltást! Ha az állat már korábban is oltva volt, a megjelölés után újra be kell oltani, mert csak ez lesz elfogadható!


A Svédországba történő belépéskor mindenképpen azt a folyosót kell választani, ahol vámvizsgálatot végeznek (itt történik a fentiek ellenőrzése).



Az Európai Unión kívüli, ún. harmadik országokba történő beutazás feltételei


3. Svájcba történő beutazás feltételei


Svájc nem tagja az Európai Uniónak (ún. harmadik ország), de a Magyarországról származó állat esetében pontosan ugyanazoknak a követelményeknek kell megfelelni, mint az EU más tagállamaiba történő utazásnál (lásd 1. pont). (Tehát elegendő a megjelölés, az érvényes veszettség elleni védőoltás, vagyis az érvényes egységes európai állatútlevél megléte.) Fontos tudnivaló azonban, hogy Svájcban nem kívánatosak a fül- és farokvágott egyedek, rövid ideig tartó ott tartókodás (pl. pár napos nyaralás idejére) esetén azonban engedményeket tesznek



A kutyák után adózni kell, egy standard méretű után kb. 75 frank éves adót kell befizetni. Az oltás 70-100 frank között mozog. Az átadás/eladás szerződéssel, chippel, leoltva történik.


A kantonokban eltérő a kutyafajták megítélése. Nagyon szigorúan veszik a harci kutya tartást, sok helyen nem engedélyezik azt. Szintén nem engedélyezik a csonkítást, kivéve, ha egészségügyi ok miatt kerül sor rá.

Hallottam olyan esetről is, amikor valaki kihozta otthonról az ebet, majd felszólították, hogy ő maradhat, de a kutya haladéktalanul hagyja el az országot.

A kutyusoknak és a gazdiknak is iskolába kell járniuk. A gazdik a kutyatartás szabályait, az ellátást tanulják, az ebek az alap viselkedési formulákat. Ez nem minden kantonban, és nem minden fajtára előírás. (2013 as blog bejegyzés)

2018. jan. 10. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Nagyon köszi a választ, sokat segített! :)


Sajna az egyik kutyám (a vágott farkú, de ép fülű) egy KÁJ.


Ha van még valakinek infója, továbbra is szívesen várom! :)

2018. jan. 10. 20:46
 3/7 anonim ***** válasza:
74%

Alapvetően mindenhova chip, állatútlevél, és utána azt használod az oltási könyv helyett (akár már itthon is). +veszettség elleni oltás feltétel, illetve már ha megvan az útlevél, akkor a most következő kombináltat is már célszerű ebbe bevezetni, látom, írod, hogy intézed, ezt már most nyugodtan megteheted. (info állatorvostól van, a macskámmal szeretnék majd Ausztriába menni, az info friss).

[link]

Link a magyar állatorvosi kamara honlapjáról, szerintem az első is ezt másolta be, bocsánat, ha ismétlés, csak ugye azt fejből nem tudom. Svájcnál itt valóban írnak külön a farokvágott kutyákról, illetve be van illesztve a honlapra egy link, amin további infók lennének, de ez a link nem működik :((. Illetve én úgy tudom, hogy a nagykövetségnek tudsz írni, és ott is érdeklődhetsz. (már egy ideje gyűjtök infókat én is).

Én nem tudok semmilyen karanténról, akkor, ha megvannak a papírok és oltások (chip+útlevél+veszettség elleni), én úgy tudom, hogy karantén akkor lehetséges, ha az érvényes oltások illetve útlevél nincs meg.

Magánjellegű megjegyzésem, hogy ez mekkora b-romság, hogy a farokvágott kutyák nem kívánatosak Svájcban, hihetetlen!

Ha marad kérdésed, az a tuti, ha írsz a nagykövetségnek. Maximum tovább irányítanak, hogy hová fordulj.

Illetve nem tudom, hogy frissítik ezt az oldalt pontosan, svájci oldalakon is utána tudsz nézni. Én Ausztriához (magamnak is) osztrák oldalakról gyűjtök infót. Ottani minisztériumi honlapokon minden fent van, mi szem-szájnak ingere :) komoly, odáig vagyok.

2018. jan. 10. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! :))
2018. jan. 10. 21:13
 5/7 anonim ***** válasza:

Visszajöttem, (2-es vagyok), mire átírtam a válaszom a nem működő link, stb. miatt, lefagyott a gyakori.


Ilyeneket találtam neked


[link]


[link]


Hundegesetz Kanton Bern

[link]

ezt a honlapot nézd át, regisztráció is van, stb.


ilyen keresőszókkal, h kleintierhaltung országnév, hundehaltung (gesetz) schweiz, verbotene hunderasse schweiz, stb.


[link]


És van még időd, tényleg érdemes kétely esetén a nagykövit megkérdezni!


Az a helyzet, hogy Európa bizonyos országaiban "nyugaton" van ilyen hogy harci kutyákat tilos bevinni, vagy tartani, linkeltem egy cikket, mely büszkén hirdeti hogy Svájcban lassan kihalnak a harci kutyák. (Undorító dolognak tartom az egészet, Dániában a legnagyobb gyökérség folyik ezzel kapcsolatban, és az emberi butaság mocsarának tartom ezt a felfogást. Páromnak amúgy staffi keveréke van).

Ahol meg van tiltva a harci kutyák bevitele, ott a határon nem viheted be, meg nem érdemes. Vagy visszafordítanak, vagy altatásveszélybe kerül a kutya, vagy ha a határon nem derül ki, kiderül az állatorvosnál, vagy esetleg egy közúti ellenőrzésnél kiszúrja a rendőr. Harci kutyákba általában nem tartozik bele a KÁJ. Többségében a közismert, pitt, staffi, bandog, bully típusú kutyák tartoznak bele.

Amiket linkeltem, keressél még tovább, mert kissé megkeveredtem, de következő keresőszókat használtam: verbotene Hunderassen schweiz ill kanton bern, hundehaltung gesetz schweiz, stb. Kleintierhaltung mindig legyen országnév, vagy kanton bern. Zürich Kantonba pl. tilos pitteket bevinni és ez a maok honlapján NEM szerepel!! Na ezt sikerült ilyen hosszan leírnom.

Másik, Ausztriában tartományonként változó a kutyatartás feltétele, van, ahol vizsgához (mint a jogsi) kötött. Ezt a Hundehalterverband österreich honlapján találtam meg, valami ilyesmit keressél , ha a linkekben nincs ott.

Elnézést, látom, hogy van amit kétszer írtam, de én közben kicsit összekeveredtem, és inkább már nem javítom tovább a válaszom! Remélem, azért alapnak jó lesz.

2018. jan. 10. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
*Az osztrák linkgyűjteményem alapján gondolkodtam, ezért példálózok többször vele, természetesen helyettesítsd be Svájccal.
2018. jan. 10. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Arra figyelj, hogy Magyarországon meglehetősen liberálisok a kutyatartás szabályai, más országokban, ez nem annyira van így. Sok helyen bizonyos fajtát tilos tartani (mégis létezik harci kutya?) illetve magas lehet az ebadó. Ha a szomszédokat zavarja, akkor a kutytának mennie kell, nincs olyan, hogy valaki évekig nme tud aludni a szomszéd kutyájának ugatása miatt.

Karantén biztosan nincs, útlevél, oltások + hatósági állatorvosi igazolás, hogy egészséges a kutyus.

Arra készülj, hogy Svájcban a kutyatartás nem olcsó multaság, még az ottani fizetésekhez képest sem.

2018. jan. 11. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!