Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi ez a mánia? Itt nincsenek...

Mi ez a mánia? Itt nincsenek vidéki, falusi, kisvárosi kutyatartók?

Figyelt kérdés

Szeretnék eszmecserét folytatni erről a modern kutyatartásról


Miért ne lehetne egy kistestű rövidszőrű kutyát kint tartani? a szomszédnak 3 utca turmix kutyája van kistestű rövidszőrű és kint vannak a kuvasz mellett. Szigetelt kutyaházuk van és még soha semmi bajuk nem volt. A kutyák meg boldogok.


Itt mindenki milliárdos hogy csak a minimum 2000/kg táp a jó? Mert NEKTEK nem tetszik hogy etetem a kutyát ezért beszóltok.


Minimum 4 órát foglalkoztok egy állattal. Nekünk 3 kutyánk van heti 3szor visszük sétálni, napi 1 órát ha foglalkozunk velük. Mégis elvannak egymásnak 3000 négyzetméter udvaron. Űzik a macskát meg ilyenek. Csak kérdem, mikor foglalkoztok a családdal? Napi 4-8-12 óra munka + 3-4 óra kutya és gondolom 7-8 órát azért szeretnétek aludni. A fennmaradó időben meg csak pihenésre jut idő.


Mi ez a kutyaközpontú társadalom?


2018. júl. 4. 17:10
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
98%

Én kistestűben csak tömött szőrűt tartanék kint, vagy alapból hideg éghajlaton kitenyésztett kutyákat, akik direkt ilyenek. De persze nekik is megadnám a meleg búvóhelyet (kutyaház/garázs/kamra stb.) Igazából nekem a legnagyobb halálom, amikor tacskó, dobermann, vizsla, német dog és hasonló fajtákat kint tartanak, mert köztudottan gazdacentrikusak és tropára mennek az ízületeik egy szempillantás alatt, ha hagyod kint fagyoskodni. Sok kutyafajta (és annak keverékei) nem rendelkeznek dupla szőrzettel, az ilyen kutyákon lehet nem veszed észre, de igenis megviseli őket a hideg. Még a nagy bundájú kutyák is szeretnek a hidegben néha elbújni és melegedni. A kistestű kutyák javarésze társasági kutya, öleb, tehát azért van, hogy bent legyen veled. Az ilyen kutyákat is kínzás kivágni. Szerintem ez annak a függvénye, hogy kinél valódi családtag a kutya, ki mennyire félti, ki milyen céllal vásárolta/fogadta örökbe. Miért kell valakinek társasági kutya, ha nem lehet a társaságában a gazdinak? Az utcáról mentett kutyák esetében is ez a véleményem, de tény, hogy még mindig jobb, amikor kint tartják a hidegben egy kutyaházzal, minthogy kóbor maradjon és ki tudja mi legyen a sorsa. Én szerintem az a kutya való csak kintre, amit erre tenyésztettek és arra, hogy ne a gazda legyen a lételeme, hanem önállósága is legyen.


A tápoknál szerintem is sokan eltúlozzák a dolgot, de egyébként egyre több az olyan válaszoló, akik ajánlanak olcsóbbakat is, amik mégsem Darling szintűek. Én Markus Mühle táppal etetek, nekünk tökéletesen bevált, szépek a kutyáim tőle, szeretik is, fényes a szőrük és jó a székletük. Nem megy rá el egy vagyon, két kutyánk van és bőven belefér a keretbe. Emellett pont nem érdekel,hogy ki szerint nem jó táp, nekünk meg a Taste of The Wild nem jött be, mégsem terjesztem az igét, hogy béna táp. Acana-t és Orijen-t nem engedhetünk meg, nem szégyellem magam miatta és nem is háborít fel az sem, ha valaki garnélával meg szarvashússal eteti a kutyáját. Szerintem sem szép dolog mások tárcájában kotorászni, vannak, akik a kutyatartást maxolják ki teljesen, ezt el kell fogadni.


A kutyával eltöltött idő mennyisége és minősége pedig szintén attól függ, kinek mi a célja a kutyájával. Van, aki komolyabb sportot szeretne űzni, aki kiállításokra viszi, aki csak úgy imád vele időt tölteni, akinek a családja is kutyás és mindenki együtt kutyázik, aki túrázni jár vele, akinek csak házőrzésre kell stb. Nem tudom miért gondolod, hogy luxusnak számít, ha úgy osztjuk be az időnket, ahogy akarjuk. Valószínűleg olyan az életritmusa a gazdinak, hogy ennyire ráér. Lehet nincs családja. Egyébként meg aki rengeteg időt tölt a családi élete mellett a kutyával, szerintem példaértékű ember. Ha még mindig van családja, valószínűleg ez nem zavarja a többieket, dűlőre tudtak jutni. Ilyen az, amikor a kutya családtag.


Engem inkább az idegesít nagyon, amikor azt mondják (költői túlzás következik), hogy legyél tele pénzzel mindig, lakjál minimum egy nagy kertes házban de ne dolgozzál normálisan és akkor lehet EGY kutyád. Meg az, amikor kioktatnak, hogy mittudomén hanyadik kutyád lehet csak például kuvasz. Szerintem aki nem ért az alap dolgokhoz és nem veszi komolyan, annak mindegy hanyadik kutyája a kuvasz, ígyis úgyis neveletlen marad, akár csak egy bichon, akivel szintén nincs érzéke bánni valakinek és suliba sem viszi el. Vagy az, amikor látom, hogy valakinek husky-ja van és elviszi heti kétszer cammogni láb mellett, aztán kiköti, mert szökik. Vagy amikor a kint tartott szomszéd vizslák egész nap vonyítanak és ugatnak minden apró neszre, mert begolyóztak. Amikor alig bír sétálni mert az évek során elfagytak szinte a lábai. Én az ilyesmiket nem bírom szó nélkül hagyni. Erről mi a véleményed? Beszállok a nyugis eszmecserébe.


Vidéki (kisvárosi) kertes házas kutyatartó voltam, 120 km-re Budapesttől. Azóta már itt lakom, de még mindig ugyanaz a rendszerünk. Egy nagytestű rövid szőrű és egy kistestű hosszú szőrű benti kutya gazdája vagyok. A mi családunk a páromból, a kutyákból és belőlem áll, a párom nem hatalmas kutyás, de ő is velük alszik, mert szereti, ha itt vannak mellettünk.

2018. júl. 4. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
98%

Én csak annyit fűznék hozzá, hogy a picike ölebek (akiket te kistestűként fémjeleztél) már évszázadokkal ezelőtt is ölebek voltak, a világ minden részén, franciáktól oroszokon át a japánokig. Az ölebeket már akkoriban sem csapták ki a vadászkutyák közé a kennelbe, helyette az adott úrhölggyel éltek, ettek, aludtak.

Úgyhogy ez a fajta kutyatartás cseppet sem a modern kor szüleménye, legfeljebb a tudatosság róható fel neki, hogy nemcsak az apróságokra figyelek oda, de az olyan kutyákra is, amik nem termetükből, hanem személyiségükből adódóan családkutyák.


Egyébként egyszerűen szemléletbeli különbségről van szó. Párom vidéki, ki volt tőle borulva, hogy a hosszú szőrű, szőrhullató golden retim egy pici lakásban él. Vidéki rokonsága is meg volt győződve, hogy maximum valami csivavám van, hát lakásban mit tartanék.

Mikor összekerültünk a párommal, bevontam a kutyás programjainkba, kirándultunk, úszni jártunk, otthon a kutya odabújt hozzánk, stb. Nagyon hamar rájött, hogy mi a különbség házőrző és társállat között, imádta a kutyámat, soha többet nem hallottam tőle, hogy a kutyámnak nem a lakásban van a helye. :)

Persze, ugyanígy én sem kötöttem bele, hogy a házőrzőjük az udvaron van tartva, és a kamrában alszik.

2018. júl. 4. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
98%

Én is bejelentkeznék, mint falusi kutyatartó. A település nem egész 300 lelket számlál -és ugye fogyunk is.


1. A rövidszőrű kutya igenis fázik kint. Mikor kicsi voltam, volt egy boxerünk és egy berni pásztorunk. Kint tartottuk mindkettőt, télen-nyáron. A boxer téli estéken remegve bújt a bernihez, nagyon fázott! Ma már tudom, hogy ez mennyire rossz dolog, őszintén el sem tudom képzelni, hogy didereghet egy rövidszőrű kistestű, aki még a földhöz is alacsonyabban van...én tanultam a gyerekkoromban látottakból, ilyet tilos csinálni. Kínzás.

Hidd el, a szomszédodban sincsenek el jól azok a kiskutyák, csak ennyi jutott szegényeknek, és némán tűrik, elviselik, mert az állat már csak ilyen.


2. Az etetés téma unásig van itt ismételve. 500 kg-s áron frankó márkák vannak. És minden tápos kérdésnél olvasható is az ajánlásuk! Ugyanannyiba kerül egy Brit premium meg egy Josera, mint a Pedigree, mégis utóbbival etetnek többen. Azért szórjuk az igét, hogy az emberek megtanulják felismerni a szemét kaját meg az etethető kategóriát.

A beszólás azért van, mert mi a kutya érdekeit nézzük, nem a gazdi lelkivilágát.

Van pár sznob, akinek csak az Orijen az elfogadható, valóban, ám ők a kisebbség. De komolyan...az ilyen felett el kell siklani, és örülni, hogy eggyel többen etetnek helyesen. Nagyon szűk ez a réteg, a legtöbb kérdésnél elenyésző az ilyen válaszolók aránya. Az átlag a Brit care, Fitmin, Bosch no meg a barf ár -és minőségsávjában mozog. De olyannal még nem találkoztam, aki mondjuk az olcsóbb Joserával etet, és emiatt lekapták volna a tíz körméről...


3. Megint sarkított példát hoztál. A 3-4 óra foglalkozás a kemény munkakutyákra, mint pl. a malinois-ra, borderre vonatkozik, nem egy spánielre vagy bichonra. Ha ezt nem adod meg nekik, az a feladatmániás, túlpörgött állat szenvedni fog, és szétszed mindent, amit ér, teljesen jogosan.

Annyit kell mozgatni egy kutyát, amire láthatóan igénye van, így lesz kiegyensúlyozott és valóban boldog eb. Ha ás a kertben, sokat és ok nélkül ugatgat, akkor ő pl. frusztrált és stresszes. Illetve kicsit unjuk már a sok "miért szökik a kutyám?" frázist is...jah, merthogy azért lóg meg, hogy szerezzen valami élményt is rövidke életében.

A legtöbbüknek egy-másfél óra aktív séta elegendő, főleg, ha azt rendszeresen megkapja. Közben kicsit feladatoztatod, agytornásztatod is, és elégedetten dőlhet majd mindkettőtök hátra.

Én sem vagyok feddhetetlen, nem megyünk minden nap. Időm lenne, hiszen arra van, amire akarom(!), de sokszor kedvem vagy energiám nincs rá. Van ilyen, ilyenkor kap egy nagyobb rágókát, amin el tud bíbelődni.

De aki dísznek tartja a kertben, és semmi ingert nem biztosít soha a kedvencének, az tényleg ne tartson állatot. Tök felesleges, semelyik fél nem jár vele jól. Vagy szerinted ez a norma, a követendő? Szólj, ha igen. Csak mert írtad, hogy ti is kihordjátok őket, nem mint az ismerősöm, akinek a kutyája akkor látta a külvilágot, ha a dokihoz autóztak. Ez nem élet, ez vegetálás...sajnos egyelőre kis hazánkban ez az átlag. Azért bízzunk a fejlődésben, van hova.

Tapasztalatból mondom, hogy fél óra kocogás pl. a leghúzósabb napomon is belefért. Mindkettőnknek nagyon jót tett. Volt, hogy este 8-kor indultunk ki, főzés, takarítás után. Mostanában már csak sétálunk, ha mást nem, kiviszem szintén harminc percre, építjük a kapcsolatunkat, átvesszük a parancsszavakat. Felüdülés a nyolc órás ülőmunka után. Ha pár napig nem megyünk, már érzem, hogy fonnyadok fizikailag.

Végső soron pedig pont hogy falun kellene az embereknek többet kimozdulnia, mivel a természet gyönyörű, annál szebb, minél lakatlanabb egy település. Csak a madárcsicsergés, a kutyád meg te.

Rendkívül kikapcsol, receptre kéne írniuk az orvosoknak. Akár a gyerekeket is meg lehet futtatni a réten, és akkor együtt a szent család... ;)

Egy szó, mint száz, egy bizonyos alap szintre kell törekedni a kutyatartásban (is). Biztosítani a fajtahű körülményt, etetni egy korrekt táppal, mozgatni és élményt szerezni. Aztán a határ a csillagos ég, de ez a minimum, ez legyen jelen a mindennapokban...

2018. júl. 4. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

Mi is kinn tartottuk, míg vidéken éltünk, DE!


Volt kinti konyha, ahol volt 23 fok állandóan, és a kutya oda bármikor bemehetett, ha már hűvös idők jöttek. emellett minden nap 2x1,5 órára vittk sétálni, és normáis kaját kapott.


De sokan vidéken - de utálom ezt a szót - csak kbxák a kutyát hóban-fagyban-esőben, meg löknek neki valami moslékot.

2018. júl. 5. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
28%

Én egyetértek, sajnos sokak szemében a kinti kutyatartás az egyenlő azzal, hogy ki van téve egy rövid láncon esőben, hóban. Kisvárosban lakom, a legtöbb ismerősöm csak kint tartja a kutyát, nálunk is így volt. Egy helyen sem láttam, hogy rossz dolga lenne a kutyáknak. Télen mindegyiknek van saját meleg vacka. A mienknek igaz nem kellett, mert nagy bundás fajta volt, de ahol rövidebb szőrűek, ott is van nekik olyan hely, ami télen is állandóan kb. 15 fok. Naponta sétáltatva vannak, jól neveltek.

Ja igen, nincsenek beengedve a lakásba és nem ülnek fel az asztalra, meg az ágyba... Bocsi, hogy mi nem embernek tekintjük, hanem kutyának.

2018. júl. 5. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
27%

Még szép hogy beszólunk egy szar minőségű táp végett..El nem tudod képzelni hogy a pedigree meg ezek a 6% os szarok mit tartalmaznak.

Aki kutyát tart,igényesen tegye azt és ne moslékkal meg holmi 500ft-os táppal etesse,mert szerintem neked sem lenne gusztusod mindenféle cuccból összerakott kaját megenni.

15% feletti tápot vegyél minimum,ha ez nem teljesíthető akkor felesleges kutyát tartani.Ha egy 2000ft os tápot nem tudsz neki megvenni mi lesz ha kiderül,hogy diszpláziás stb?Annak a gyógyíttatása,kezelése 200ezernél kezdődik..

2018. júl. 5. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
50%
Városban lakunk, családi házban, benti-kinti kutyát tartunk. Kanapéra/ágyra nem jöhet fel, a szőnyegről is leszoktattam. Foglalkozunk, sétálunk, kirándulunk vele eleget, de nem megy a családi kapcsolatok rovására (értsd, nem fontosabb mint a gyerekem vagy a férjem, nyilván ők az elsők). Kap kajamaradékot és tápot is, telejesen egészséges. A kutya nekünk nem családtag, hanem egy állat, egy jóbarát. Én speciel ezt a mentalitást nem szeretem, amikor egyenértékűvé teszik egy emberrel, egy emberi élettel, holott közel sem az.
2018. júl. 10. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
58%

"Én speciel ezt a mentalitást nem szeretem, amikor egyenértékűvé teszik egy emberrel, egy emberi élettel, holott közel sem az"


Tipikus homo sapiens, azt hiszed hogy te felsőrendűbb vagy bármilyen más élőlénynél. Miért is, mert te tudsz "gondolkodni" és "intelligensebb" vagy?

2018. júl. 10. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!