Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Bikejöringgel kapcsolatos...

Bikejöringgel kapcsolatos kérdések?

Figyelt kérdés

Szóval, majd ha kicsit hidegebb lesz az idő (ősszel, télen amíg járhatóak a túrautak) szeretnénk elkezdeni a kutyámmal bikejöringezni. Közepes testű, nagyon sportos kutya, rengeteget bír futni és imád is, nehezen fárad ki, nagyon gyors szóval ez neki való sport lenne szerintem.


De hogyan érdemes elkezdeni? Hogyan érjem el, hogy a bicaj előtt fusson megállás nélkül? Gondolom először nem a bicikliről kell kezdeni. Egyszer valami canicross féleséget próbáltunk (kutya előttem fut, vezényszóra kanyarodik), az ment neki, csak én nem bírtam a futást, ezért gondoltam, hogy akkor jobb a bikejöring. Csak nyilván biciklivel jóval balesetveszélyesebb.


Azt tudom, hogy nem szabad betonon. Van a közelben egy nagy rét, autóval kijárt, elég jó kis ösvényekkel, füves terep lenne.


Felszerelésnek mi?

Húzóhám az alap, és tudom, hogy a k9-es hámok nem megfelelőek, hanem a rendes, igazi szánhúzóhám. Egy olyat csináltatok méretre majd. Egy jó terepbicikli is fontos, ez nem gond.

Ami kérdéses, az a póráz. Milyen hosszú legyen? 2-3 méter?


És hogyan ne akadjon be a kerékbe a póráz, ha meglazul?


Ezen felül MINDEN érdekel a bikejöringgel kapcsolatban. Kerestem, de egy igazán hasznos oldalt sem találtam.


2018. aug. 12. 14:11
 1/4 anonim ***** válasza:

Már évek óta húzunk a kutyámmal, megpróbálok minden kérdésedre válaszolni :D

A felszerelés: x-back húzóhám, rugalmas póráz és távtartó a biciklire, hogy a kerék ne tudja bekapni a szárat. Ezeket mind meg tudod venni a musher.eu webáruházában, segítőkészek, korrektek, mindenki ismeri őket :D

A tanításról: több lehetőség is van, mindkettő járható út. Ha van ismerősöd, akinek húz a kutyája, be kell fogni mellé a tiédet, gyorsan meg fogja érteni, hogy mi a feladata. Igazából a profik mind ezt csinálják, mert sokkal gyorsabban ad biztos tudást a kutyának, és kevésbé balesetveszélyes. A másik mód rögösebb út, először valami súlyt (gumikerék pl) kell a kutya után kötni, te pórázon vezeted, és megszokatod vele, hogy húznia kell valamit. Egyszersmint megtanítod neki a vezényszavakat (jobbra, balra, egyenesen, lassabban, gyorsabban- ezeken túl még nagyon sok finom parancsot lehet megtanítani nekik: az enyém pl ismeri a jobbra/balra egyenesen vezényszót, ami azt jelenti, hogy egy akadályt melyik oldalról kell megkerülnie). A következő lépés, hogy te futsz a kutya után, itt kell azt megtanítani neki, hogy a vezényszavak a háta mögül jönnek, és neki akkor is elől kell menni. Az utolsó lépés, amikor már szépen elől megy és húz a kutya, ismeri és végrehajtja a parancsokat, hogy bicikli vagy scooter elé kötöd őt.

Azt azért szeretném hozzátenni, hogy nem alkalmas minden kutya erre, meglehetősen magabiztosnak kell lennie, hiszen ő megy előtted, de egyszersmint nagy fokú fegyelem is kell, mert nem ránthat el egy őz után pl, mert elszállsz mint a győzelmi zászló :D Akár régen, akár ma, aki fent a tundrán az életét bízza a fogatára, több évig képez egy kutyát, mielőtt az első helyre befogná egy szán elé. A 8-10 kutyás fogatoknál az 1. (vagy az első pár) a vezérkutya, ő hallgat a vezényszavakra, de egyben saját döntéshozatalra is joga (és kötelessége!) van, a második pár az tanuló, akiből még lehet vezérkutya, a többiek (3. és 4. sor) az erő, akik igazából húznak, de csak mennek az előttük lévők után. Ha csak 1 kutyád van, ez mind rá hárul, amire kevés kutya alkalmas, hiszen el kell bírnia téged húzni (habár segíteni kell neki ebben) és közben figyelnie kell rád és az akadályokra is.

Remélem mindent elmondtam, de kérdezz még nyugodtan :D

2018. aug. 13. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm, ez nagyon sokat segített.


Edzővel indulnánk neki a dolognak, az ő kutyája már biztosan megy a bicikli előtt, szóval akkor lehet azt fogja mondani ő is, hogy fogjuk be egy helyre a két kutyát.


Magabiztosnak magabiztos az ebem, néha túlságosan is :D és könnyen tanul, értelmes. Kipróbáljuk ezt a sportot, ha nem jön be neki akkor keresünk valami mást. Gyorsabban, lassabban, állj vezényszavak mennek neki. Illetve, "futás, ügetés, séta" vezényszavak is (ezt a séta miatt éreztem szükségesnek megtanítani, egyszerűbb, mint a nyakát rángatni, ha túl gyors vagy lassú) .

Ez a jobbra, balra dolog is gondolom gyakorlás után tisztázódik a fejében.


Illetve az érdekelne, hogy egy-egy bikeköringezés során a kutya végig húzza a biciklit? Tehát mi nem tekerünk rá, hogy lazuljon a póráz? Ha van távtartó a biciklin akkor gondolom a lazábn póráz nem okoz gondot.

2018. aug. 13. 11:44
 3/4 anonim ***** válasza:

Az, hogy végig húz-e, kutya és táv függő. Hosszabb távon (mondjuk 5 km táján) már tuti nem fog végig húzni, de ez a kutya kondijától is függ. Ha több kutya van befogva, némelyik pihen és csak kocog, utána váltanak. 1 kutyával biztos hogy segíteni kell neki, már pár km után fog beletenni pihenőket, amikor lelazul a póráz, olyankor tekerni kell, amikor kipihente magát picit, újrakezdi a kutya is. Az nagyon fontos, hogy ha be van fogva, nincs pisi, kaki, szaglászás, ugatás, semmise, ha pihen is a bicikli előtt kell kocognia. Ezt is megtanulják könnyen, a hosszú távú versenyeken a kutyák futás közben is tudnak kakálni :D

Egy jó tanács: új vezényszavakat kell kitalálni azokra a dolgokra is, amit séta közben a kutya már ismer. Nagyban megkönnyíti az életet, mert pl ha séta közben a kutyám úgy húzna, mint bicikli előtt, tuti dührohamot kapnék. Mi évek óta húzunk, de mellette többek közt kutyasuliba is járunk folyamatosan, és el kell tudnia választani neki is, hogy mit várok el tőle, ami sokkal egyértelműbb, hogy ha a hasonló dolgokra is külön vezényszót használok.

Gyere ki valamelyik versenyre (szept. 21-23 az évadnyitó sprintverseny Szántódpusztán), beszélgess, kérdezz a musherektől, mindenki nagyon segítőkész, szívesen segít bárki. Arról nem is szólva, hogy a nagy fogatok (6-8 kutyás) rajtja elképesztő szokott lenni, érdemes megnézni.

Milyen és hány éves a kutyád?

2018. aug. 13. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, erre tényleg nem is gondoltam, hogy nem kellene ha a sétával hasonlítaná össze és ott is húzna, mint az őrült.


Másfél éves közép schnauzer az alany,nagyon jó kondiban. Én tényleg nem láttam még ilyen aktív kutyát. Úgy rohan, mint valami félőrült, simán lepipálja ismerősünk borderét.

2018. aug. 13. 18:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!