Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ivartalanítás kölyök korban?

Ivartalanítás kölyök korban?

Figyelt kérdés

Most 5,5 hónapos a kutyám, sok véleményt hallottam már ebben a témakörben.

A kutyás barátaim, ismerőseim inkább ahhoz a véleményhez ragaszkodnak, hogy a kutyát a teljes kifejlődése után szabad ivartalanítani, 1,5 éves korban kb. Az állatorvosunk, és rengeteg cikk a neten pedig azt állítja, hogy az ivarérés előtt 3-6 hónapos korban a legideálisabb.


Nos a mi kutyánk kezd meghülyülni... Hiába vagyok következetes, hiába tiltom a rossz dolgokról és jutalmazom a jó viselkedésért, egyszerűen szelektív lett a hallása :S

Igazi tinédzserként viselkedik, és tudja ő hogy én vagyok a főnök, de azért feszegeti a határokat.


Nem tudom mi lenne az ideális, mostanság, mondjuk jövőhónapban elvinni ivartalanítattni, vagy megvárni azt, hogy teljesen felnőjön.

Azt is hallottam, hogy ha most ivartalaníttatom, akkor örökké gyerek marad. És azt is, ha később ivartalanítattom, akkor amilyen viselkedés bevésődik később (hágó mozdulatok, dominálás, szukák kergetése) megmarad a műtét után.

Plusz amúgyis annyira félek... Szétfogom aggódni az agyamat az egész beavatkozás alatt. :S

Nem szokott ez mély traumát hagyni a kutyákban?

Vagy lehet hülyeség, de az én kutyám nagyon érzékeny, nem fog rám haragudni vagy.. Félni tőlem ezek után?

Kérlek ne nézzetek hülyének, én imádom a kutyámat, a legjobbat akarom neki.



2018. nov. 15. 22:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Tőled semmiképp sem fog félni, max az állatovostól. Az én kutyám már aznap este ugyan úgy sétált, másnap már nem volt kába sem, kb mintha semmi se történt volna.
2018. nov. 15. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Köszi 1.es!:)


És mit gondolsz a kölyökkori ivartalanításról? A tiéd is kölyök volt mikor ivartalanítottad?

2018. nov. 15. 23:04
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Semmiképp ne várd meg, míg ivaros lesz!
2018. nov. 15. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Ez attól is függ, hogy mekkora és milyen ivarú a kutya. Az egyik munkatársammal (állatorvos, másodállásban kisállatklinikán) pont a héten beszéltünk róla, hogy ő azért javasolja inkább az ivarérés utáni műtétet, mert 1) hormonális okokból a vázrendszernek jobb (nagy kutyánál fontos) 2) szukáknál csökken a műtét utáni inkontinencia valószínűsége 3) a kutya "személyisége" is felnőtt lesz. Hátránya, hogy az emlődaganat valószínűségét kevésbé (de még mindig jelentősen) csökkenti, mint ha ivarérés előtt műtenek, na meg szukáknál végig kell csinálni az első tüzelést.

Az, hogy a kutya feszegeti a határokat, természetes ebben a korban. A mienk 6 hónapos korától ezt csinálja/csinálta és nagyon fárasztó következetesnek lenni. Viszont én úgy fogom fel, hogy ez a fejlődésének ez ugyanúgy egy fontos állomása, mint az embernél a kamaszkor. Hülyét is kapnék, ha egész életében úgy viselkedne, mint egy kölyök :).

2018. nov. 16. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A nagytestű és extra nagytestű kutyáknak lassabb a fejlődési ütemük, mint a kisebbeknek. Emiatt nekik nem szokták ajánlani a korai ivartalanítást az orvosok.


Milyen és mekkora a kutyád?

2018. nov. 16. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
1es vagyok. Az én kan kutyám 4 évesen lett ivartalanítva. Ha szuka kutyád lenne akkor mindenképp azt javasolnám, hogy az első tüzelés előtt legyen a műtét, de szerintem kan kutyáknál ez nem annyira életbevágóan fontos. Bár az én kutyámnak nem volt soha viselkedési problémája, nem őrült meg a tüzelő szukáktól és nem akart soha megszökni sem. De benne van a pakliban, hogy a tiéd így fog viselkedni ha ivarérett lesz.
2018. nov. 16. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

6 hónapos kort érdemes kivárni akkor is, ha korán akarod ivartalanítani. Szerintem.

Én mindkét nemnél a 7-8 hónapos kort gondolom ideálisnak, szukánál az első tüzelés előtt, kannál hasonlóan az ivarérettség kezdetén.

Persze, ahogy már írták, nagyban függ a kutya fajtájától is.

2018. nov. 16. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos nincs egységes álláspont a kérdésben. A túl fiatalon végzett ivartalanítás okozhat fejlődési lemaradást. Kisebb lesz a kutya, nem alakulnak ki markánsan a fajtára jellemző nemi különbségek. A késői ivartalanításnál berögzülhetnek rossz szokások amiket aztân nehéz megvâltoztatni, ahogy azt te is mondtad.

Nekünk 7 hónapos múlt a kan kutyánk amikor ivartalanították (állatorvos javasolta a 7-8 hónapos kort, neten is több helyen ajánlják mint kompromisszumos életkor ami nem is túl korai, de az esetleges rossz szokások még nem rögzülnek erősen). Pl a hágó mozdulat, szukák hajkurászása ugyan már rögzült nállunk is, de még le lehetett könnyen szoktatni róla ivartalanítás után, és mamár nagyon ritkán jön elő, akkoris első szóra befejezi.

2018. nov. 16. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Mi 6 hónaposan ivartalanítattuk szuka kutyusunkat. Felnőtt súlya 10kg lett. A jellemèben, viselkedesében nem vettünk észre semmilyen változást. A műtétből 3 nap alatt teljesen felépült.

Mi azért döntöttünk a korai ivartalanítás mellett, mert minnél kisebbre akartuk csökkentei a rák kockázatát. Sajnos sok kutyást ismerünk ,akik ezzel küzdenek. Az allatorvos is emellett volt. Azért is javasolta, mert ilyen fiatalon pikk pakk felépülnek,illetve nem okoz változást a hormonrendszerüben.

2018. nov. 16. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Sziasztok!


Köszönöm a sok választ!

Most nem jegyeztem meg minden válaszoló időrendi válaszát, így egybe írom inkább.


Ő egy Sheltie, olyan 10 kg lesz, max kicsi-közepes méretű, mint mondjuk egy spániel.

Most ő 5,5 hónapos, 1-én lesz pont féléves, és arra gondoltam hogy 12-13. án jó volna a műtét.

Az oké egyébként hogy feszegeti a határokat, mert féléves, de egyszerűen mintha gyökeresen megváltozott volna a viselkedése, semmi sem hat rá. Nem lehet vele normálisan sétálni se, már nem jön a labam mellett, már nem jön vissza, ha hívom, simán megteszi azokat a dolgokat, amikről következetesen tiltottam (pl a kertbe bemenni a paneloknál, ahol mindig mindenféle sza.r elvan dobálva) már felszedi a szemetet a földről, itthon is kukázik, folyamatosan ugat, pedig elképesztően sokat sétálunk és futunk, nem megy a helyére ha mondom neki, és sorolhatnám, pedig ezeket kb 2 hete olyan könnyedén vette, mindenki mondogatta hogy milyen fiatal és milyen okos, lehetett póráz nélkül sétáltatni, elnem mert volna menni a lábamtól. Most meg ha este lent vagyunk és nincs rajta a póráz, szemrebbenes nélkül megy ki az autóutra, ahol ezelőtt mindig megállt, és leült. Szóval mostantól pórázon lesz, csak így megjobban megmakacsolja magát... Egyetlen dolgot csinál abból amit tanítottam neki, hogy leül ha kérem. Egyedül ezt. Ami egyébként rohadt dühítő, mert rengeteget foglalkoztam azzal hogy megtanítsam ezekre, amik egyébként csak alapok.

Most már mintha félne is tőlem, pedig nem értem miért félne, sose ütöttem meg, persze mostanság egyre többet kell leszídni és tiltani, de ettől még nem kellene félnie. :S

Nem változtattam a nevelésen, egyedül az ivarosodást tudnám felhozni a ludasnak.


Attól félek én is, hogy kölyök marad. Bár az állatorvosom azt mondta, hogy ez tévhit, mégis sokat hallok erről.

Na azt viszont nagyon nem szeretném hogy ilyen szeleburdi maradjon akkor is, mikor már idősebb lesz.


Azt gondolom megpróbálkozunk vele most, remélem nem hozok rossz döntést.


Köszönöm a válaszokat!

2018. nov. 16. 15:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!