Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » WESTIE gazdik ide! Kezdő...

WESTIE gazdik ide! Kezdő vagyok, jó, ahogy csinálom?

Figyelt kérdés

A helyzet a következő: tegnap volt pontosan egy hete, hogy elhoztuk kiskutyánkat, egy szuka westie-t a "tenyésztőtől". Azért írom így, mert mint sajnos utóbb kiderült, túl korán adott túl rajtuk, 5 hetes volt, mikor elhoztam, most már ugye 6, de sajnos csak most tudtam meg, hogy neki még bőven az anyukájával kéne lennie. De most már mindegy, ebből a szempontból.

Még sosem volt kutyám, ő az első, és őszintén szólva nem akartam westie-t mert bár egy tünemények, de tartottam a terrier-vértől... Végül is nem rajtam múlott, hogy westie lett.

A fajtáját és korát tekintve viszont nem igazán tudom, hogy amit csinálok, azt jól csinálom-e... Az egyik ilyen dolog az etetés. A "tenyésztő"-nél áztatott tápot kapott, persze nem minőségit, meg ott azt mondták, hogy nyugodtan adhatok konzervet neki, bármilyet, májkrémet, rízst. Hát konzervet kapott meg tápot az első néhány napban, a harmadik napon hányt. Persze rohantunk vele az orvoshoz. Doki szerint nincs nagy baj, azóta teljesen jól van, sőt... túl jól. :) Konzervet nem adtam neki azóta, tápot pedig freshnapf-ban vettem happy dog puppy-t 1 kilósat, olyan 1600 ft körül volt. Azt eszi azóta, láthatóan ízlik neki. Persze olvastam, hogy Akana-t kéne, meg ilyen minőségibb tápokat, csak sajnos arra most nincs keret. Azért szerintetek jó neki egyelőre ez a happy dog is? akitől elhoztuk azt mondta, kaphat csirkét is, főttet, meg csirkés dolgokat, mert az anya kutyánál se volt jellemző az allergia. Hát nem tudom, én azért aggódok..


Aztán a másik az alvás. Jelenleg az ágyunk mellett van egy könyvekkel elbarikádozott részben. Van neki ilyen műanyag fekhelye, abban van takaró, meg plüsstigris. Szeret ott aludni, de éjszaka kb 3 óránként felébred, kapar meg nyüszít borzasztóan. Ilyenkor kiveszem, pisi, kaki, aztán eddig volt kis játék, vagy párom magához vette az ágyba, ha nyüszített, de tegnap itt több helyen is olvastam hogy ez nem jó. Ma már úgy volt, hogy mikor felébredt 6-kor, volt wc, fél óra játék, aztán kaja. Visszatettük de megint jött a sírás. Végül úgy döntöttünk most nem vesszük ki, elég volt. Sírt 20 percet, nagyon sajnáltam szegényt, aztán megnyugodott, elaludt egészen fél 10-ig. Az a baj, azt nem tudom, hogy ez így jó-e? Mármint, szerintem még elég pici, kell neki a törődés, mama helyett mamának lenni, de nem akarom azt se, hogy nagyon megszokja, h ő van a középpontban. Szerintetek ez jó így, hogy ágy mellett alszik, 3 óránként wc, 6-fél7 között kaja, meg játék (később ebben az időben fogom levinni sétálni, már most szeretném ha megszokná az időbeosztást) aztán utána visszarakom de hagyom had legyen el magának?

Meg később nem tudom, hogy hogy legyen. Olvastam, hogy sokaknál kinn van a kutya az előszobában, főleg éjjel. Gondoltam, fokozatosan szoktatom, hogy kinn töltse az éjszakát, de ahogy jön a hűvös, ott is nagyon hűvös lesz később, télen, és akkor azért mégse hagynám kinn. Úgyhogy nem tudom, hova szoktassam? Hálóba nem nagyon akarom, mivel földszinti a lakás, így a konyha, előszoba hűvös lesz télen, nagyszobába meg van két hullámos papagáj... Szerintetek mi a legjobb?

Egyelőre ennyi, ha erre válaszolnátok, az nagy segítség lenne. Aztán még lesz néhány kérdésem a szobatisztaságra szoktatásról, mert ott is vannak gubancok, meg a westie-k természetéről.. Stb.

Köszi előre is a válaszokat!

Kérek mindenkit, hogy csak akkor írjon, ha értelmesen tud hozzászólni, és leginkább ha tapasztalt westie gazda. Legfőképp olyanok írjatok, akik szintén lakásban, panelban neveltétek fel a kutyátokat!

Bocsi, ha hosszú voltam.


Egy aggódó újdonsült westie-gazdi.:)

21/L


2010. jún. 26. 11:57
1 2
 1/14 anonim válasza:
48%

Szia!

Nekem most volt 5 éves a westiem, én a legjobb tenyésztőtől hoztam ( nem akartam ennyire elit szépségű kutyát, így jött ki ) magyarbajnok anya meg nemtudom mennyi díjuk van. Én nem akartam versenyre meg egyéb ilyen hülyeségre vinni, szerintem a kutya azért kutya, hogy szeressük. Én pont úgy hoztam el, hogy pár nappal azelőtt vették el az anyjától, mikor hazahoztam őis nyüszített meg kapart, virrasztottam vele egy éjszakát, beszéltem hozzá, és simogattam aztán megnyugodott. Nekem mondták hogy gyenge gyomruk van, ezért csak minőségi táppal etessem, a tenyésztő adott 1 zacskóval, aztán vettem neki acanát, azóta azt eszi. Néha kap csontot, meg kajamaradékokat, de szaftos dolgot nemnagyon szabad adni neki, mert megy a hasa. Ágyba semmiképp se szabad venni, megszokja én se vettem fel soha (ha nemvagyok itthon azért néha ágyba alszik a kis aljas) mert akkor azthiszi ez a természetes. Sokat kell vele foglalkozni, egy ideig nembaj ha megszokja hogy ő van középpontba, mikor otthon hagyjátok egyedül úgyis kialakul benne hogy nektek el kell menni, stb. Enyém mindig mellettem alszik, mert az ágy és a szekrény közt van egy akkora hely hogy ő pont befér, mikor hazahoztam egyből kiis nézte magának, de alszik ő mindenhol hőmérséklettől függően. Az előszobába ami egybe van a konyhával és az én szobámba szabad bejárása van, de pl. a nagyszobába csak akkor van amikor mondjuk mi is, ez is kialakul benne. Ráér még ilyenen aggódni,hiszen csak fél éves korától fog igazán tanulni. Ha van még kérdésed nyugodtan tedd fel.

2010. jún. 26. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
36%
Ezek nem westie-specifikus dolgok ám, kérdezhetted volna simán csak mint kutyás dolgokat; így egy csomó ember nem fog neked válaszolni, merthogy nem westie-gazdik, így meg se nézik a kérdést.
2010. jún. 26. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
48%

fú. kicsit tényleg hosszú lett, de mivel nekem is westie-m van, így végig olvastam:DD


Táp:

mi is próbáltunk több félét, most orijent kap.

mivel nagyon keveset kap egyszerre, és egy kiskutyusnak sokáig kitart 1 csomaggal, szerintem fektessetek be egy még jobb tápra, mivel 1 éves koráig ha a legjobbat kapja, a szervezete a későbbiekben meg fogja hálálni.

ha már olcsóbb kategóriát akarsz, akkor purina pro plan, a westie,mnek jó volt, bár én nagyon betegesen kerestem a megfelelő tápot, és nekem nem tetszett h van benne kukorica glutén pl, ami emészthetetlen.

acana helyett nekünk az orijen jött be.


a csirkehús olyan dolog, hogy nem azért lesz allergiás, mert pl. azzal eteted. ha allergiára nem hajlamos a kutyus, akkor nyugodtan ehet azt is.

bár én nem ajánlom, szerintem csak szárazat adj neki napi 4x, mert érzékeny gyomruk van(amiből már sokszor tanultam), és nem szerencsés váltogatni a főtt és száraz kosztot.

a konzervet felejtsd el nagyon gyorsan! szinte az egész víz, ami a kutyának sem jó és a tárcádnak sem. persze vannak minőségibb konzervek, de ha már nincs túl sok kredited, inkább száraz tápra fektessetek be.


az alvás..ne!!!NE HALLGASS AZOKRA!!!, akik azt mondják ne tutjgasd (v h kell írni:) a kutyusod.

mi 5 hetesen és 6 naposan hoztuk el tavaly, és első éjjel lent aludtam vele a földön, második éjjel csak fél éjszakát töltöttem lent.

aztán 2-3 óránként felkeltett, pisi kaki az újságra, majd az ölemben ringattam el, és úgy tettem a helyére. persze volt h így is felkelt újra, magam mellé vettem , elaludt és leraktam a földre.

még most nincs értelme a hova szoktatásnak, mert ezt csinálja éjjel nappal.

eszik, játszik pisi kaki, 2-3 óra alvás, felkel pisi kaki, eszik és ismét alvás.

aztán lassan a kutyusom kezdte átaludni az éjszakát, végül már nem is akart velünk aludni.

ne aggódj, sok dolgot el lehet szúrni ha sokat aggódsz, én már csak tudom.

ha bármi kérdésed van, cserélhetünk email címet vagy msn címet, rengeteg dologgal tudlak segíteni, amit sajnos senki nem árult el nekem, vagy olyan tanácsokat adtak itt is, és máshol is amit azóta megbántam.


23/L :)

2010. jún. 26. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Sziasztok!


Köszönöm a válaszaitokat! az a baj, hogy sajnos mindenki mást mond, még ha kis eltéréssel is, de megoszlanak a vélemények a tápról, az alvásról, stb-ről, így nekem, akinek még sosem volt kutyája, elég nehéz dolgom van.


Ha lehetne, akkor még kérdeznék kettőt:

az egyik az, hogy egy 6-7 hetes kislány westie-nél mennyire normális az, ha agresszív játék közben? Pl van egy gumicsirkéje, azt szokta gyömöszölni, de őszintén szólva, nekem meglepően erőteljesen, nem nézném ki belőle, de nagyon morog közben, acsarkodik, van hogy ugat is. Van egy ilyen crocs-szerű múanyag papucsom (tudjátok az a most divatos, mindenféle színben kapható) és azt is rendszeresen letámadja, rágja, morog, sokszor belebújik és akkor nagyon tud ugatni. Néha meg a lábunkat kapja el, ahogy mászkálunk. Már azért valamelyest hallgat a "fúj" meg a "nem!"-re, de ha nagyon bekattan, akkor kapdos a lábunk felé, bele is harap. A kezünkkel is szokta ezt, meg az ujjainkkal. Ez most tényleg, lehet, hogy hülye kérdés, de normális dolog ez ilyen pici kutyánál? Az oké, hogy nevelni kell, meg minden, hogy leszokjon róla, de akkor is? Vagy én vagyok eltájolva?

2010. jún. 28. 14:44
 5/14 A kérdező kommentje:

A másik kérdésem pedig a szobatisztasággal kapcsolatos:

Van, aki azt mondja, hogy 6-7 hetesen még mit várok egy kutyától, mások szerint meg már el lehet kezdeni a szoktatást. Én mindenesetre próbálom. Újságpapír van a nagyszobában is, ahol sokat játszik, meg az előszobában. Rajta van mindegyiken az "illata", mégsem sikerül neki oda, főleg nem a pisi. Most már azt csinálom, ha látom hogy valami készül, akkor próbálom alá tenni, így a kaki már kétszer oda ment, meg kétszer volt hogy magától oda csinált, ilyenkor persze megy a nagy dicséret, de különben előszeretettel megy a pisi a szőnyegre. Persze minden alkalom után jövök a domestos-os feltörléssel, a két szőnyeg pedig most lett kitisztítva, s reménykedem benne, ha nem érzi a szagát, akkor nem is fog odacsinálni, de igazából nem tudom, reménykedhetek-e már? Elég idős ő már ahhoz, hogy kezdje fogni a dolgokat agyilag, és hamarosan megérteni, mit várok tőle, vagy ez még sok idő?

Gondoltam, esetleg veszek kutyapelenkát, vagy rongyot használok, hátha az hatásosabb? Ti mivel szoktattátok annak idején a kutyátokat?


A másik pedig az, hogy pontosan mikortól vihetem le, hogy szokja a kinti pisilést? 4 emeletes házban lakunk a földszinten, kiszaladni vele nem nagy dolog, csak mivel még csak egy oltása van (5 hetesen kapta, csütörtökön kapja a 2.-at), és mivel van még egy kutya a földszinten, akit nem nagyon oltanak, meg kullancsos, stb, nem igazán merem a ház elé levinni... Van a háznak egy bokrokkal elkerített kertrésze, oda gondoltam, hogy leviszem néha, de lehet a másik kutya oda is bejár...

Azt olvastam, ha nincs meg még mindegyik oltása, akkor is le lehet vinni csak wc-zni, de olyan helyre, ahol nincs nagyon kutya. Szerintetek kockáztassak, vagy marad a lakásba pisilés és majd ha meglesznek az oltásai akkor vigyem le?


Jaj meg még ehhez kapcsolódva annyi, hogy most akkor hogy is van ez, hányadik oltás után lehet levinni? A 3. után, vagy 5. után? És x oltás után hány héttel?

Gondolom az orvos majd úgyis megmondja, hogy kéne, de érdekelne, hogy Ti hogy csináltátok anno?


És kedves utolsó válaszoló: nagyon kíváncsi lennék a tapasztalataidra, ha van kis időd, tudnál nekem írni, ide?: hunstreeper@gmail.com

Bárki más is írhat egyébként, aki westie-s és lehetőleg lakásban neveli/nevelte a kutyáját!


Nagyon köszönöm, hogy végig olvastatok!

2010. jún. 28. 15:00
 6/14 anonim ***** válasza:
Mennyit tudzs írni... :O
2010. jún. 28. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
63%

Szia. Gnodoltam ez talán segíthet :


Figyeljünk az árulkodó jelekre , úgy mint a körbeszaglászás vagy a körbe-körbe járkálás. Ilyenkor azonnal ragadjuk meg a pórázt és vigyük ki a kedvenc helyére, ahol könnyíthet magán. Ha ott végzi el a dolgát, dicsérjük meg és jutalmazzuk meg valami finomsággal.


Szobatisztaságra a kiskutyát is nevelni kell.Ha kint végzi el a dolgát, minden alkalommal - rögtön ürítés után - dicsérjük meg . Soha ne várjunk vele otthonig, ugyanis csak így tanulja meg, hogy mi az, amit elvárunk tőle. Legyenek ezek a dicséretek kissé túlzóak, hiszen a kutyus még nem tud a nyelvünkön, csak az eltúlzott hangsúlyokból, gesztusokból különbözteti meg helyes és helytelen cselekedeteit.


Ha már találtunk egy helyet, ahova kutyusunk szívesen jár, ha a "szükség" úgy hozza, akkor térjünk vele vissza mindig ugyanoda . Vigyük el hosszabb sétákra és játsszunk vele, de mindig csak a kétbetűs kitérő megtétele után.


Ha kutyusunknak mégis a szobában sikerül kimennie, feltakarítás után vigyük a "kis csomagot" arra a helyre , ahol eredetileg el kellett volna végeznie a dolgát. A szagfelismerés segít neki beazonosítani a terepet, így hamarabb megjegyzi, hogy mindig oda kell mennie.



Mit egyen a kiskutya és hányszor ? 3 hónapos koráig kaphat naponta négy-szer enni, 3 hónapostól 6 hónapos koráig naponta háromszor, 6 hónapos korától 1 éves koráig naponta kétszer és 1 éves korától naponta egyszer. Az első napokban érdemes azzal etetni a kiskutyát, amit az előző gazdájánál kapott, majd fokozatosan áttérni arra, amivel te szeretnéd etetni. Legegyszerűbb tápot adni neki, különösen, ha magadnak sem főzöl. A kutyatápok nagyon széles skálája áll rendelkezésre. Erősen pénztárca-függő általában a döntés, hiszen az árakban is nagyon nagy különbségek vannak. Egyáltalán nem biztos, hogy a leginkább rek-lámozott táp a legjobb minőségű is. A drágább tápok rendszerint jobb minőségűek : jobb alapanyagokból készülnek, az összetételük jobban fedezi a kölyök szükség-leteit, nagyobb részüket hasznosítja a szervezet, sőt, lehet, hogy nem tartalmaznak tartósítószert sem (ami gyakran okozhat allergiát).

2010. jún. 28. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

15:24-nek: Igen, lehet, hogy sokat írok, de ha csak két mondatban írom le általánosan a dolgokat, akkor leszóltok, hogy erről már van ötmillió kérdés, miért nem nézek körbe, vagy miért nem írok konkrétabban? Hát ezért igyekeztem konkrétan írni, azt meg nem lehet 2 mondatban...

De ha zavar, vagy nem megy az olvasás, akkor minek erőlteted? Ennyi...

2010. jún. 28. 17:24
 9/14 A kérdező kommentje:

16:34-nek:


Köszi, de ezeket már mind olvastam. Én tapasztalatokra, élő példákra lettem volna kíváncsi...

2010. jún. 28. 17:25
 10/14 anonim ***** válasza:
48%

Szia!

Szintén West Highland White terrier gazdi vagyok.

Én jónak találom hogy érdeklődsz a kutya viselkedése,szobatisztaságra nevelése,helyes táplálása után annak ellenére is hogy "nem szereted" ezta fajtát avgy már nem tudom hogy állt a fentiekben.

Az én kutyám most lesz 2 éves.

Én 13hetesen hoztam el rendes időben,és a 3.oltást adta be neki az illető,akitől hoztam(Hangsólyozom sajnos nem tenyésztőtől van,de én így is nagyon szeretem).

Engem is nagyon érdekeltek ezeka dolgok,hogy pl hoygan neveljem,mire figyeljek oda stb. Én vettem 2westies könyvet is és rengeteget olvastam utána,de be kell hogy valljam sajnos így sincs annyira megnevelve mint amennyire kellene.

Hogy hova engeded be meg hova nem azt te döntöd el pl:szobáádba stb.Ha nem szeretnéd hogy beszokjona szobádba akkor egyszerűen amikor átlépné a küszöböt mondod neki erőteljes hangon hogy NEM SZABAD.Mivel terrier tudatni kell vele,hogy igenis te vagya főnök.

Az etetéssel kapcsolatban én is azt tudom neked mondani,hogy kiskorában (ha nem úgy áltok anyagilag) feltétlen jó minőségű tápot szerencsés neki adni,gondolok itt az orijen-tre,Hill's-re,acanára és a pro planra. Én személy szerint Selec Gold-ot adtam neki halasat aztán rájöttem,hogy van ennél jobb minőségű táp is. Ha jól tudom bár ebben most nem vagyok biztos,de fél éves koráig 4x,fél éves korától 1 éves koráig 3x kell adni a kiskutyáknak enni.

A szobatisztaság nálam úgy működött,hogy szerintem én vagy nagyon jól csináltam vagy már a "tenyésztő" előre kezdte nevelni azt nem tudom,de én személy szerint 2óránként vittem le pisilni,kakilni. Este 11kor és reggel fél5-5 volt a legkorábbi,addig pedig kutyapelenka volt neki lerakva ahová 2-3 alkalom után rá is pisilt.

Hangsúlyozom kiskorban és persze a nevelés többi szakaszában is nagyon fontos a DÍCSÉRET.A szobatisztaságnál gondolok itt arra,ha pl:rápisil majd a kutyus az újságra,pelusra rögtön dícsérd meg.Ez fontos.

Ugyan így van a szidás,büntetés.Ha valami rosszat csinált azonnal rá kell szólni,ha később szólsz rá az már nem ér semmit,mert akkor nem tudja a kuytus,hogy miért szóltál rá.


A rágással kapcsolatban az én kutyám nagyon eleven volt ezen a téren.Nekem nagyon sok midnent megrágott szétrágott annak ellenére hogy több játéka is volt.rágcsa csontok stb.Nekem egészen 1 éves koráig rágott,anyukám már azzal fenyegetőzött ha még1x szétrág valamit akkor elkerül innen.Hát gondolhatod mit éreztem.De 1 éves kora után mint akit elvágtak abbahagyta.


Mivel kezdő westie kutyus tartó vagy adok pár jó tanácsot ha gondolod elolvasod,megfogadod:

-Én azon a véleményen vagyok,hogy a kutyust első pillanattól kezdve ne flexi és hasonló pórázokkal sétáltasd hanem textíl(1,2-1,5m) pórázzal. 1.:ez segít a neveltetésben. 2.:jobban megtanulja a kutya a dolgokat.

-Én nem tanácsolom hogy csirkével etesd,hiába van ez a hajlamosság nem hajlamosság,szerintem jobb inkább nem adni neki mint hogy utána több 10E forintokat, rákölteni.

-Tápban ajánlom neked a Pro Plan Sensitive-et vagy az Acana almás tápját. Nem tudom hogy álltok anyagilag,de semmiféle képpen ne adjál neki ilyen Chappi és társai tápot,hiába megeszi de a későbbiekben vissza fog ez amjd jönni.

-Mivel nem tenyésztőtől vásároltad a kutyádat.reméllem vagyis szerintem rajtam kívül sokan remélik.,hogy nem akarsz te is szaporító lenni.A westie állományt is kezdik elrontani.sőt már ----na ezt nem ragozom.Ha nincs a kutyának törzskönyve,nem akarsz vele semmit a jövőben: gondolok itt tenyészszemle stb.Jobb az ha kiivírtalanítod: sok betegséget megelőzöl vele és nem szenveszted a kuytát a tüzelés időszakában.


Most hirtelen ennyi jutott eszembe ,ha bármi kérdésed van nyugodtan írhatsz privát üzenetet szívesen válaszolok midnen kérdésedre.

Sok örömet a kiskutyához

2010. jún. 29. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!