Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Manapság mi a legjobb döntés...

Manapság mi a legjobb döntés ha kutyát szeretne az ember?

Figyelt kérdés

Sokan utálni fogtok a kérdésért, de kíváncsi vagyok a véleményetekre.

Már rég tervezem, hogy magamhoz fogadok egy kutyust, de még mindig nem vagyok benne biztos, hogy ennek mely módja lenne a legjobb.


Legelőször ragaszkodtam a tenyésztőkhöz; találtam is néhány itthoni kennelt. Az ár nem tántorított el, hiszen tudom, hogy egy jó adottságú, egészséges kutyára áldozni kell (a kutyák amiket kinéztem, 300.000 Forinttól kezdődtek).

Több kiállításra is elmentem, láttam, hogy mennyi munka van egy ilyen gyönyörű állattal, érződött a gazda-kutya közötti erős kapocs és törődés. Ekkor viszont beütött, hogy hány olyan kutya búslakodik az utcán illetve menhelyeken, akiknek nem adatott meg egy ilyen gazda. Ők nem tehetnek arról, hogy nem aranyvérűnek születtek, vagy hogy rossz gazdához kerültek. Kicsit rám tört a bűntudat, hogy hajlandó lennék kiadni közel fél millió forintot egy állatért, amikor azok a kutyák mindenüket megadnák azért, hogy törődjenek velük. Én nem akarok szaporítani és nem tervezek hobbikutyás lenni, csak egy kutyust szeretnék, akit viszek kirándulni, sétálni, simogatom este a tévénél és igyekszem megadni neki mindent. Azok, akik ennyi pénzt áldoznak egy kutyára lehet már sokkal komolyabban kutyáznak esetleg versenyekre akarják vinni stb... Hogy jövök én ahhoz, hogy mint földi halandó egyáltalán megpróbálkozzak egy ilyen kutyával? Az egyetlen szempont számomra a tenyésztős kutya mellett, hogy nagyobb az esélye, hogy nem lesz beteges és idegrendszerileg is jobban helytáll. De ez sem biztosítás, ettől is lehet zakkant a kutyus.

Aztán megnéztem a menhelyeket, de sajnos ott sem jött meg túlságosan a kedvem. Ne értsetek félre, nagyon aranyos kutyákat láttam, de kölyköket például szinte alig. Kis termetűt végképp. Félek egy felnőtt kutyát örökbe fogadni a berögzült tulajdonságok miatt. Egy kiskutyával mégis jobban összecsiholódhat az ember, nem?

Aztán feltévedtem jófogásra meg stb., és nyilván nincs szándékomban egy szaporítótól 'fajkutyát' venni 30 ezerért, de azokkal a kutyákkal mi lesz? Ha nem veszi meg őket senki mit fognak velük csinálni? Beadják a menhelyre? Vízbe fojtja a falusi nagypapa?

Az a kutyus is él már, hova fog kerülni? Őszintén szólva ha a jófogásos német spicc jellegű kölyköt a menhelyen látom, talán el is hozom, hiszen ugyanannyi esélye van, hogy a menhelyes 'fajkutya' idegbeteg / beteges, mint a jófogásos, nem?


Mi a véleményetek erről? Lécci ne egyetek meg a kérdés miatt, próbáltam értelmesen levezetni a gondolatmenetet. Mit gondoltok? Mi manapság a legjobb opció, ha egy kutyust szeretnék?


Köszönöm!



2018. dec. 3. 16:43
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
76%

Ha van fajtaálmod, vagy konkrét célod a kutyával, válassz lelkiismeretes tenyésztőt és szánd rá a pénzt.

Ha csak egy kutyát szeretnél, aki a barátod lesz, akkor járj menhelyekre sétáltatni, ismerkedj kutyusokkal és találd meg a kutyádat. Vagy keress olyan állatvédő szervezeteket, akik a védenceiket ideiglenes befogadónál helyzik el. Ezek a kutyusok jó esetben szocializáltak és szobatiszták, mert már addig is családban vannak, amíg várják az álomgazdit. Sajnos a sok felelőtlen gazdi miatt rengeteg kölyökkutya is gazdira vár.

Nekem két törzskönyves kutyám van, mert konkrét céllal, vagyis állatok mellé kerestem aktívan dolgozó szülőktől kölyköt. Imádjuk őket, családtagok, most is itt fekszenek mellettem. De nem engedhettem meg magamnak, hogy az állataim mellé hazahozzak egy erősebb vadászösztönű kutyát, akibő rettentő nehezen tudom kinevelni, hogy prédának tekintse a csirkéket. Így jöttek a képbe a magyar juhász kutyák.

Körbejártam a tenyésztőket és jó sokkal kellett beszélnem, mire megtaláltam a megfelelőt. Sajnos sok a "törzskönyves szaporító" is.

Szóval vagy találd meg azt a tenyésztőt, aki él-hal a kutyáiért, vagy ments meg egy kidobott kutyust.

(A facebook-on va egy oldal, a "Dius cumizdája". Egy hölgy osztja meg a saját élményeit, aki elhagyott cica és kutyababákat gondoz. Nála van bőven apróság)

2018. dec. 3. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
64%

Ne legyen bűntudatod.


Te életed,azt tedd amit szeretnél,te fogsz a kutyussal 10-15 évet leélni.


Ha van egy álom fajtád akkor vegyél tenyésztőtől 300 ezer ft.ért,egészséges jó idegrendszerű kölyköt.


Szaporítokat ne támogasd semmiképpen, igen lehet rossz soruk lesz,de akkor lehet jövőre nem elleti le a kutyáját,mert nincs kereslet rá, ő meg nem azt akarja,hogy a nyakán maradjanak a kölykök.

Nem kell abba gondolni,hogy mi lesz velük. Én is azt mondom inkább néhány kiskutya halála,rossz sora,mint 30-40 másiké.Mellesleg a kizsákmányolt anya állatokról ne beszéljünk évente 2x elletik őket.

Ha minden szapin szépen rajta maradnának a kölykök,akkor bezárnánk a kutyagyártást,nem érné meg nekik.

Csak így tűnének el!!

De amíg jó olcsón is meg, jajj szegény..addig szapik virágoztatják az üzletet.


Szapitól való kölyökre lazán rákölthetsz annyit mint egy törzskönyes kutyára annyi rizikóval,hogy lehet életben sem marad. Nem hogy anyagi,lelki terhet kaptál még szapik munkásságát is támogattad.


Több ismerős aki szapitól vásárolt megszívta, mind lelkileg mind anyagilag. Mikor a 40 ezres kiskutya 8 hónapos korára közel 400 ezer ft-ba volt. 1 évesen meg elkellett altatni. Vmi rendellenesség alakult ki nála,izületi problémák, és vese probléma. Hiába a kutyát nem lehetett megmenteni.


6 hetesen hozták el 9 hetesen kezdődtek nála a problémák. Szóval ha ez a kiskutya pl a szapin marad vagy utcára kerül pár hétnél tovább nem élt volna gyógyszeres kezelések nélkül.


Másik ismerősnél a kutyát 4,5 hónaposan kellett elaltatni,mert a csipője nem volt a helyén,nem lehetett műteni sem. Így elkellett altatni.nagytestű fajta volt egyébként.

Mikor elhozták akkor is kevesebbet játszott mozgott,de azt mondták,hogy ő nyugodtabb az alomból azért nem mozgolódik annyit,később játszott volna,de felsírt...

Ismerősömék és a kölyök kutya is poklok poklát élték át a rövid idő alatt.


Szapiknál hiába úgy gondolod egy életet mentesz,nem biztos,lehet az a kutya amit elhozol megfog halni rövid időn belül.


Bár ami a prímet vitte,mikor tőlem kértek tanácsot,hogy honnan vegyenek kutyát. Küldtem tenyésztő elérhetőségeket stb.

Majd 2 hét múlva látom pakolja fel a képeket "5 hetesen"

A kiskutya nagyon csofadt beteg kinézetű volt már képről. Nem bírtam ki,ráírtam. Jaa hát tenyésztők 150-200 ezerárt akartak kutyát eladni,az nekik sok.. Így vettek 20 ezerért. Na a kutyát 7 hetesen elvitte a parvó.


Szóval a jófogásost nem javaslom.

2018. dec. 3. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
66%

Én a helyedben menhelyről hoznék.

A keverék kutyák nem olyan kényesek ám, és ha elmész először mondjuk önkéntesnek sétáltatni akkor már körvonalazódhatna benned, hogy melyik kutyusba szeretsz bele. Én úgy tapasztaltam (mindenhol mindig van kivétel, tudom) hogy ezek a kutyák tényleg nagyon hálásak tudnak lenni, nem számít, hogy kölyök vagy felnőtt. Azt írtad hogy sajnálod a szaporítós kutyákat. És azokat a felnőtt kutyákat akik nem kellenek senkinek pont ezért? Mert ők már nagyok és mindenki cuki picit akar? Sokan ott öregednek és halnak meg, hát ők nem érdemelnének meg egy kis törődést és szeretetmorzsát? Őket nem sajnálod? Velük is össze lehet csiszolódni, sőt kimarad a mindent szétcincál korszak például. De a te döntésed, csak ez nekem furcsa volt, hiszen a felntt kutyák is cukik.

2018. dec. 3. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a kulturált válaszokat! Mind nagyon hasznos és elgondolkodtató!

Az utolsó kommentelőnek csak annyit szeretnék mondani, hogy igazából csak tartok a felnőtt kutyáktól, de egyáltalán nem zártam ki ezt az opciót sem! :)


Köszönöm a linkeket is! Sokat segítettetek!

2018. dec. 4. 09:09
 15/17 anonim ***** válasza:
40%

Én örökbefogadnék.

És van sok kölyök kutyus is, úgyhogy emiatt nem kell aggódnod.

[link]

2018. dec. 4. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Bár én nem próbáltam,így véleményt mondani nem tudok róla, de van ilyen szolgáltatás, ami pont ebben segít:

[link]

2018. dec. 6. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Ha fajtatiszta kell akkor tenyésztő. Vagy alapos utánajárással normálisabb papírok nélküli, de semmiképpen ne szaporított görcs, azokat felismered, mert "30ezerí aggya" oltási könyv meg chip nélkül. Bár ezt a megkülönböztetést inkább tapasztaltabb kutyatartókra hagynám már, nem kezdőkre.

Ha mindegy milyen csak kutya legyen akkor menhely vagy fajtajellegűek esetén az adott fajta alapítványa.

Én mindig tenyésztőtől vettem és ez így lesz a jövőben is.

2023. máj. 7. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!