Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy tudnám apuval elhitetni,...

Hogy tudnám apuval elhitetni, hogy a szuka kutyusa ivartalanítása nem úgy megy, ahogy ő gondolja?

Figyelt kérdés

Mikor gyerek voltam volt egy nagyon pici keverék szuka kutyusunk. Akkor még nem volt nagyon szokás az ivartalanítás, így ő ivaros maradt élete végéig, és sajnos ez a hiba végzetessé vált, hisz ebben hunyt el.

Azóta eltelt jópár év a szüleim elváltak, apu egyedül él.

Ma mondta, hogy lesz egy szuka kutyája, és, hogy konzultált az állatorvossal, aki ezzel az infóval látta el: akkor kell ivartalanítani, amikor vemhes a kutya, mert különben emlődaganat fordulhat elő. Szóval kölykök nem lennének, de vemhesen kell vinni. Én ezen megmondom a frankót teljesen felháborodottam.

Nekem 2 kutyám van egyik szuka, másik kan. Sosem volt semmilyen aktusa egyiknek sem, és ivartalanok. Apu azt mondta, hogy több orvos is ezt mondta (falun lakik).

Hát bevallom félek, mert nagyon nem értünk egyet ebben. Tőlem kért tanácsot, hogy mit hogy csináljon, mert nekem a 2 kutyám családtag, és tudja hogy mindig a legjobbat akarom nekik.

Szeretném neki elmagyarázni másodjára is, hogy ez amit a doki mondott nem jó. Úgy néz ki elsőre nem volt tiszta neki az én szavam az állatorvoséval.

Kérlek segítsetek, hogy adjam legjobban a tudtára, hogy nem kell vemhesnek lennie.


2019. jan. 22. 23:07
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
43%
Nyíltan mond meg apádnak, hogy egy kretén és ne a kocsmában beszélgessen részeg állatorvosokkal, akik elitták az eszüket.
2019. jan. 22. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Azért ez volt szép. Nem kocsmázik apám. Az állatorvost nem ismerem, de ő tényleg kretén lehet.
2019. jan. 22. 23:41
 3/16 anonim ***** válasza:
79%

Apukád olvasott vagy hallott valamit, ami hülyeség volt vagy csak rosszul értelmezte. Szinte biztosra veszem, hogy akivel beszélt az nem állatorvos volt, sőt megkockáztatnám azt is, hogy csak kitalálta az egészet, hogy ezzel igazolja magát.


Az ivartalanításnak vannak optimális időpontjai, de gyakorlatilag bármelyik életkorban el lehet végezni és nem kell megvárni sem az aktust, sem azt, hogy vemhes legyen, de még azt sem muszáj kivárni, hogy ivarérett legyen.


Régen volt olyan nézet, hogy várni kell az ivarérettség kialakulásáig (tehát, hogy tüzeljen a szuka legalább egyszer), de ez a nézet elavult és téves, mert semmilyen előnnyel nem jár, ha kivárják ezt. Egyetlen lényeges dolog van, hogy elválasztás előtt nem szabad elvégezni az ivartalanítást.

2019. jan. 22. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
87%

Keress más állatorvosokat, ellenvéleménnyel.

És hozd fel példának a saját kutyáidat is, hogy náluk hogy volt, és ki végezte a műtétet.

Tudnia kell, hogy falun sajnos vannak régimódi nézeteket valló lódoktorok. Régen még úgy tanulhatták az egyetemen, hogy meg kell várni az első vemhességet. De mára már rég megdőltek ezek a nézetek, és a jobb állatorvosok rendszeresen eljárnak továbbképzésekre is, tehát ők tudják jól ezeket a dolgokat, nem a maradi falusiak.

2019. jan. 23. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
53%

Tobb orvos is ezt mondta? Na ezt kotve hiszem. Jo faluhelyen sokat kavarjak a xart es fogalmuk sincs a vilagrol. Ha egx ember mondta neki az biztos hogy nem allatorvos volt hanem valami cimboraja vagy kitudja.

Amugy keressetek egyutt egy normalis allatorvost es ha vemhesen meri odavinni akkor bizony el lesz zavarva, te hiaba gyozkodod ha o elhiszi a falusiaknak a hulyeseget, majd az allatorvos felvilagositja normalisan.

Eleg szomoru hogy elhiszi ezeket a butasagokat. Egyebkent ha neked nem hisz akkor miert keri a tanacsodat? Hivj egy allatorvost es majd o igazolja hogy hulyeseget adtak be neki.

2019. jan. 23. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
85%
Szerintem apukád félreértette, és a doki a tüzelésről beszélt neki, nem a vemhesülésről. Ha ezt meg tudod vele értetni, már nyertél - nyilván jobb lenne még az első tüzelés előtt, de ennyi belefér, hogy az orvosnak is igaza legyen.
2019. jan. 23. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
87%

Azért pár fejben itt is van gond.

Optimális esetben 6 hónapos kor után (altatási kockázat nagyobb előtte valamivel, maga az ivartalanitás 2 hónapos kortól ugyanúgy tökéletes eredménnyel záródna) és még az első tüzelés előtt ivartalanítunk, így a pyometrának és a hormonfüggő daganatoknak az esélye gyakorlatilag 0. Az első ivarzástól fogva minden alkalom nagyban növeli a betegségek valószinűségét, kb 3 éves korig erősken ajánlatos az kártalanítás. Ha más betegsége nincs, élete végéig lehet ivartalaníttatni, szóval a "kutyám már 5 éves, azért nem csináltatok meg, mert túl idős" nem értelmezhető :D

Az optimális időpontja 2 tüzelés között, tüzelés után 3 hónappal (!) van, a fölösleges vérzés esélye akkor a legkisebb. Végső esetben még magasvemhesen is lehet ivartalanítani, de félidő után a magas hormontermelés hirtelen megszünése miatt megviselheti a szukát. Habár a sok szerencsétlen kölyök szempontjából ez sokkal jobb megoldás, de aki csak azért pároztatja be a kutyáját, mert egy nem minősíthető embertől ezt hallotta jónak, szerintem minden szempontból kimeríti az állatkínzás fogalmát.

Arról nem is beszélve, hogy 2 éves kor után etikus a pároztatás, addig várni kéne...

Egy biológus

2019. jan. 23. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
91%
Pedig sajnos tényleg vannak ilyen sarlatan allatorvosok. Én is falun lakom. Az itteni doki azt mondta nekem hogy ne ivartalanítsam a kutyám inkább adjak neki fogamzásgátlót. Illetve hogy csak két éves korában fog először tüzelni a kutyám....
2019. jan. 23. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
85%

Falun a legtöbb doki kb csak az oltàsok beadàsàra jó. Amúgy nem törődnek a kutyàval, macskàval mert nem abból jön be a nagyobb bevételük.

Kisvárosban lakom, itt is egy ilyen haszonàllatos doki (neki van rendelője, megfelelő műszerei meg minden, mert kb a fél megyében ő a hatósàgi állatorvos is, de nem rendel úgy igazán) és egy rendes kisàllatos doki praktizàl. Felváltva van az ügyeletük. A kistestű kölyök kutyámnak az este közepèn iszonyatos hasmenése lett. A haszonállatos doki ügyelt, ő is volt közelebb. Nagy szàjhúzás közepette adott a kicsinek hasfogót, de végig azt bizonygatta, hogy altatni kellene mert parvós, hiába voltak rendben az oltásai.. De tesztet sem lett volna hajlandó készíteni, míg a másik doki másnap reggel màr az első percekben tesztelt, lázat mért és korrektül ellàtta a szimpla bakteriális fertőzést. Este a “parvós” kutyàm màr jàtszott...


De ennyit az off-ról.


Mivel apukàd megkérdezett téged is, így ad a véleményedre, ez egy jó jel. Beszéld meg vele, hogy az ivartalanítàs nem egy olyan dolog, amit félvàllról kell venni, hiàba rutin műtét. Inkább ezért az egy orvosi dologèrt menjen el egy nagyobb vàrosba a kutyussal. Nem tudom a szàllítás mennyire lenne nehéz, de ha tudsz, akkor segíts benne. Keress ès ajánl neki te dokit, akiben meg lehet bízni. Vagy ajàndéknak (szülinap/névnap/karàcsony/stb) te ivartalaníttasd.

2019. jan. 23. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
85%
Hívja fel a te állatorvosodat. Az talán meggyőzi.
2019. jan. 23. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!