Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi jelzi szt hogy nem én...

Mi jelzi szt hogy nem én vagyok a falkavezér?

Figyelt kérdés

2019. febr. 7. 19:58
 1/9 A kérdező kommentje:
*Azt
2019. febr. 7. 19:59
 2/9 anonim ***** válasza:
94%

Semmi!!

A falkaelmélet már rég megdőlt.


"A vadon élő kutyák kutatása fényt derített arra, hogy ők sem alkotnak szoros, jól strukturált falkát, hanem inkább laza társulásokat, melyek változnak, ahogy egy új kutya kerül a képbe (a világ kutyáinak nagy része nem „gazdás”, hanem a harmadik világban, emberek szeméttelepeiről és a falvakból származó hulladékból él).


A kutyák inkább alkalomszerű dögevők, mint együttműködő vadászok. Annak az ötletnek, hogy a kutyák falkákat alakítanak ki, nincs alapja.


Miért akkora gond a falkaelmélet?


„A 'domináns' címke meglehetősen gyakori és könnyű visszaélni vele, az emberek hajlamosak minden kutyára ráhúzni, aki nem tökéletesen viselkedik.” (Shannon McKay, Dominance Theory – Convoltued & Confusing)


Az idézetből kiindulva íme néhány ok, amiért a falkaelmélet gondot jelent:


1. A falkaelmélet nagyjából minden viselkedési problémára ugyanazt a magyarázatot adja: a kutya rosszul viselkedik, mert azt gondolja, ő az „alfa”, vagy „alfa próbál lenni”.


2. A falkaelmélet közel minden viselkedési problémára ugyanazokat a megoldásokat javasolja: a gazdának a kutya fölé, „alfa” státuszba kell kerülnie, és biztosnak kell lennie abban, hogy a kutya tudja a helyét a „falkában”.


3. A falkaelmélet hívei gyakran támogatják a fizikai büntetést, hogy „korrigálják” a gazda-kutya kapcsolatot. Például: lenyomás, avagy alfa roll (a kutya háton fekvő pozícióba kényszerítése, miközben a gazda esetleg morog), a kutya hátsójának megcsípése, a kutya szájának befogása fél kézzel, a kutya megrázása vagy pórázon lógatása (ezekről a büntetési formákról terjedt el tévesen, hogy a farkasoknak azon viselkedését utánozzák, amikor a legmagasabb pozícióban levő farkas kiosztja a tiszteletlen alárendeltet).


4. A falkaelmélet nem veszi figyelembe azokat a valós tényezőket, amelyek befolyásolhatják a viselkedést, és nem veszi figyelembe az alapvető tanuláselméleteket (klasszikus, operáns kondicionálás stb.).


5. A falkaelmélet kevés segítséget nyújt azoknak a gazdáknak, akik nem tudják, vagy nem akarják fizikailag lenyomni, vagy pszichológiailag megfélemlíteni a kutyáikat.


6. A falkaelmélet azt feltételezi, hogy a kutya úgy tekint az emberre, mint egy másik kutyára – ez már csak azért sem igaz, mert néhány kutya agresszív más kutyákkal, de nem agresszív emberekkel, és fordítva."


Olvass:

[link]

2019. febr. 7. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nem is gondoltam volna
2019. febr. 7. 20:08
 4/9 anonim ***** válasza:
66%

Én nem szeretem a falkavezér kifejezést használni, de a kutya-gazdi között mindenképpen meg kell, hogy legyen az alá-fölérendeltségi viszony.

Ha egy kutya úgy érzi, hogy a rangsorban fölötted áll, abból látszik, hogy pl. nem teszi meg azt, amire kéred, nem figyel rád, azt csinál, amit akar. Ha elengeded a pórázról, nem hogy nem behívható, de simán otthagy. Megengedi magának, hogy rendre utasítson. Pl. ha "birtokol" valamit és azt el akarod venni, akkor nem adja oda, rád morog, vagy rosszabb esetben megcsíp.

Egy kiegyensúlyozott kutya-gazdi kapcsolatban a kutya mindent megtesz a gazdi kedvéért. Nem félelemből (a büntetéstől tartva), hanem mert az a természetes, hogy ha a gazdi kér valamit, azt megteszi. Ha nincs a kutyán póráz, akkor sem szökik el. Ha szalad is egy kört, a fél szeme mindig a gazdin van. Bármikor bármit kivehetsz a szájából, azt nem nehezményezi. Ez nagyon hasznos, mert az életét is megmentheti, ha valami nem odavalót eszik fel.

Csak laikus, egyszerű gazdi vagyok, de azt tapasztaltam, hogy a büntetés, a kutya félelemben tartása nem célravezető. Nem azért lesz valaki "falkavezér", mert fél tőle a kutya. A szoros kutya-gazdi kapcsolatban, ahol nem bébiként ajnározod a kutyát, hanem kutyaként kezeled, időt töltesz vele, foglalkozol vele, ezek a dolgok kialakulnak maguktól.

2019. febr. 7. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Radugral

Nem jon elso szora

Radfekszik ,ha fekszel

2019. febr. 8. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%

Igenis szamit,h betartod a sorrendiseg szabalyait. Te eszel elsonek. Csak utana kaphat. Te mesz be az ajton eloszor ,o akkor johet be ,ha behivod. Csak akkor ehet a taljabol,ha szolsz,h “Tied.”

Akkor van jatek,amikor te akarod es addig,amig te akarod. Simi,oleles,puszi is akkor van,amikor te akarod. Megerkezes,elbucsozaskor nem veszel tudomast rola.


Van meg nehany sarkallatos dolog. Setanal en az utca egyik oldalanal vezetem. Nem ugrandozhat jobbra balra. Amig pisil,kozben megyek tovabb lassan. Nem engedem vegigpisilni,hanem elobb befejeztetem es megyunk tovabb. Figyelek ra,h elfogyjon belole a pisi,csak az en altalam diktalt utemben.


Seta illetve ,ha viszem retre jatszani,bekapcsolom a kutyat: olyan egyszeru feladatokat csinaltatok vele a lakasban es lepcsohazban,amit jol tud. Viszek magammalcsipogo allatot,lvilagotos lampat,amivel otthon jatszottunk/utasitottam. Seta kozben is vegig utasitom kezjellel. Mert az en kutyam a kezjelekre figyel leginkabb. (Az elozo a parancszavakat tudta jol.)

2019. febr. 8. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Az azért már durva ha hugyozni is csak parancsra szabad. Jól írták a cikkben, nem egy elvetemült kutyatartó van sajnos
2019. febr. 8. 18:22
 8/9 anonim válasza:
47%
Igen.. alá /fölérendeltséget kell helyre tenni. Lehetőleg nagyon fiatal, kölyökkorban. Nem feltétlen kell fizikai fenyítés akkor ha rosszat csinál. De!!! Napi szinten igényel olyan törődést, amiben van játék, van ügyességi feladat, van birkózás, erőkifejtés. A kutyád érezze a szeretetet, de érezze azt is hogy te parancsolsz neki. Idővel kialakul a sorrend. Mindenkit szeretni fog a családban, de lesz kiszolgáló tag és lesz falkavezér. A figyelemhiányos ebeknél szokott lenni viselkedési probléma. Megeszi a cipőd, széttépi a bútorod, ugat éjjel nappal. Egyszerre csak egy játéka legyen elöl. Amikor játszol, nem kell folyton felette lenned. Ereszkedj le te is. Hagy hogy néha ő legyen felül, hogy a "kötél húzogatásban", vagy labdázásban ő nyerjen. Olyankor sűrűn dicsérd meg. Ki fog benne alakulni az a kép, hogy te vagy a legjobb barátja és mindent megtesz amit mondasz. Még a grillcsirkét is leteheted majd a földre, addig nem fog hozzá nyúlni amíg nem engeded.
2019. febr. 14. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Az, hogy nem utánad mennek, hanem te mész valaki más(ok) után.
2019. febr. 16. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!