Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Lovaglási probléma –...

Lovaglási probléma – szerintetek váltsam le a nyerget? Lovagolnátok így, ezzel a problémával?

Figyelt kérdés

20 éves lány vagyok. Az a bajom, hogy rendellenesen működnek az izmok a lábamban, elsősorban a jobbal van probléma, az egyik lábsérülésem óta. Azóta az inak is furán viselkednek ott. 3 éve görcsölt be először (főleg ínból kiinduló görcs), az elmúlt egy évben pedig odáig fokozódott, hogy napi 24 órában kell figyelnem rá, és bizonyos helyzeteket már nem is vehetek fel, valamint egy helyzetben túl sokáig nem maradhatok. A görcsök nagyon erősek, és sokáig tartanak, nem lehet kifeszegetni, ráadásként legalább egy napig nem tudom használni azt a lábam, amelyik begörcsölt. Az okát még nem sikerült kideríteni, és így sok mindent nem tudok csinálni sajnos. Mindenesetre izgalmassá teszi a lovaglást, ha az maga önmagában nem elég hozzá :-) :-S

Emiatt nem is tudom (vagyis nagyon nehezemre esik) helyesen tartani a lábfejem a kengyelben, kénytelen vagyok jóval feljebb emelni a sarkam, mint ahogy kellene. Ezért arra gondoltam, hogy át kéne térnem a szőrén lovaglásra, mert még az a lábhelyzet a legbiztonságosabb (mert a lábujjak vannak lent).

Elég kezdő lovas vagyok, még a nyeregben sincs meg teljesen az ülésbiztonságom. Váltsak, és hagyjam a nyerget? Kezdjem elölről a lovaglás-tanulást?


Azért is zavar, mert én úgy tanultam, hogy a szőrén lovaglás nagyon rosszat tesz a ló hátának, mert két kis pontra terhelődik a lovas súlya (ezt tudományosan vizsgálták, bio mechanikai eszközzel mutatták ki, szóval ez 100%, hogy így van). Kivéve, ha jó nagy hátsóval rendelkezik az illető. Alkalmanként nem baj, de állandóan így lovagolni káros a lónak.


Egyébként miben más a lovas ülése szőrén? Mennyiben más a lovas izmainak használata, terhelése? A combizmon kívül milyen „kapaszkodó” van még, ami stabilabbá teszi az ülést a magasabb jármódokban és bakoláskor?


Vagy arra is gondoltam már, hogy nyeregben, de kengyel nélkül lovagolok. Illetve kipróbáltam a western nyerget is, és az is két-három fokkal jobb volt.

Szerintetek mi lenne a legjobb kompromisszum? Mert nem akarom abbahagyni, ez volt az egyik legjobb érzés életemben :) Pedig már hatszor estem (én még számolni tudom :)). Úgyhogy kell valami áthidaló megoldás.


2010. nov. 6. 12:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

hol tanulsz lovagolni?

mert ezt a problámát is leginkább az edződdel vitathatod meg, aki látja az ülésed.

ha hobbilovazni akarsz, akkor a western nyereg tényleg elég jó megoldás, mert az a lónak se árt (csak passzoljon a hátára) és neked is kényelmes, jó el lehet benne túrázgatni :)

szőrén inkább az egyensúly tart fenn a lovon, mint a kapaszkodás :)

2010. nov. 6. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Most épp sehol. Az eddigi oktatómmal összevesztem, mert az utóbbi négy alkalmat végigordibálta velem, mivel egy hülye lovon kellett volna vágtáznom (még csak háromszor vágtáztam előtte, egy kényelmes, nagyon nyugodt lovon), és csak sokára sikerült beugratnom :S Már mindent a fejemhez vágott, hogy milyen béna vagyok meg teljesen visszafejlődtem, stb. Szóval inkább eljöttem, nincs oktatóm. Úgy gondoltam, hogy mielőtt új helyet keresek, szeretnék megoldást találni erre. Egyébként Pátka tetszik (fejér megyei vagyok), jól bánnak a lovakkal, csak nagyon drága :(
2010. nov. 6. 13:13
 3/13 anonim ***** válasza:

első vagyok?

egyébként mi a célod a lovaglással?

mmint verseny, hobby, terep?

2010. nov. 6. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Ha a wesco nyereg volt jó, akkor a szőrözésre nemsok esélyed van. Az bizonyos szempontból az ellentéte, full izomból kell magad tartani, ráadásul még kiállni is illik a dolgokat a már említett hát terhelése miatt.

Még ami a western nyeregre rátesz egy lapáttal, az a távlovas nyereg, akár angol, akár wesco, illetve sokan dícsérik a hagyományos, pl magyar nyerget, de azt nem próbáltam még. Ezekkel viszont mind van egy gond, nemigen adnak alád, vagy helyből nincs is...

Gyógytornász vagy ilyesmi nem tud segíteni? Mert nyeregben kénytelen vagy legalább valamennyire lenyomni a sarkad, kengyel nélkül viszont meg a lábad terheled. Szóval nemtom, neked kéne igazából kipróbálgatni...

2010. nov. 6. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 MME ***** válasza:

"Elsőnek": csak hobbi, a végcél a túralovaglás, szeretnék kijárni terepre, és több napos túrákra is. Ha gyakran megmozgathatom a lábam (szóval kiveszem a kengyelből és pl. 5-10 percig tornáztathatom, míg léptetem a lovat), akkor nincs gond. Valószínűleg belekezdek a trailbe, mert egyrészt nagyon-nagyon hasznos, másrészt ezzel a bérlettel már majdnem annyiba kerül egy lovagló óra, mint normál esetben máshol :)

Utolsónak: az izommunka kevésbé terheli meg a lábam, mint az ínak, ízületek feszítése (leginkább a nagy lábujj-hajlító izom görcsöl be, egy inam furcsán reagál a lábfej mozgására, a vádlim csak ritkán) - fogalmam sincs, szőrén hogy megy ez. Kengyel nélkül megy a könnyű és a kétpontos ügetés, de mondjuk egy több órás tereplovaglást sehogy se bírnék ki még jó ideig, még edzenem kell az izmaim... Tehát szőrén akkor biztos nem, köszi :)

Pátkán (Red Horse Ranch) csak western van, úgyhogy nyereg megoldva :)

2010. nov. 6. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 MME ***** válasza:
Ez én voltam, a kérdező, ez már a harmadik, hogy nem az én nevemen írtam :D
2010. nov. 6. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

hol laksz?

Gyirmóton van egy jó western lovarda,azt tudom ajánlanu

2010. nov. 6. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

ajánlani*

bocsi kicsit izgatott vagyok mert két-max három hét mulva megyek a lovamért :D

2010. nov. 6. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Fejér megyében, úgyhogy nekem az egy kicsit messze van :)

Amúgy hogy hívják a lovardát? Megnézném, akkor is, ha úgysem jutok el oda valószínűleg soha. Pátkát szokták dicsérni, már voltam ott, és egyetértek. Barátnőm már sokszor volt ott, és szereti azt a helyet. Egyébként ha valahova messze elmennék, az Szentes lenne, Istenes Csillára kíváncsi vagyok nagyon.


Gratulálok a lovadhoz ;) Én azt mondom, hogy rám még 20 év tanulás vár, mire megengedhetek magamnak egy lovat, hogy képes legyek igazán megérteni őket - szóval inkább bele se gondolok, nem tervezgetek. De neked nagyon jó lehet :D

2010. nov. 7. 17:50
 10/13 anonim ***** válasza:
amit én ajánlanék neked az a patrac. nézz utána, lényegében egy vastag anyag van hevederrel rögzítve a lovon, meg van kengyel is, de ez hajaz legjobban a szörén lovaglásra, viszont nem nyomod annyira a ló hátát, meg nem csúszkálsz. a jobb patracokon levehető a kengyel. ;)
2010. nov. 9. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!