Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit tehetnék az ágaskodás ellen?

Mit tehetnék az ágaskodás ellen?

Figyelt kérdés

Lovam most ezt az új hobbyt találta ki magának. Pár napja lejöttek megnézni ismerősök, akkor csinálta először. Amikor felszálltam, ágaskodott egy elég nagyot, utána hátrafelé kezdett el ugrálni. (Amúgy a felszállást is alapból rosszul viseli, de ennyire soha. Max sunyít, vagy elindul.) És amikor meg akarom állítani, akkor csinálta ezt.

Tegnap is voltam, és akkor edzés végén csinálta. Nem csinálta meg, de ahogy előre akartam hajtani, emelkedett az eleje, és kezdett idegesen topogni.


Nem szeretném, ha erre rászokna, tudtok valami tippet adni, hogy előre hajtáson kívül ilyenkor mit tudnék vele csinálni, hogy ne ágaskodjon?


2011. dec. 31. 09:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
62%
Ne húzd a szárat! Engedj a kezeddel és jól zárd oda a csizmád. Ha kell hassználd a pálcát is. Vigyázz vele, mert ez nagyon veszélyes! Nem hiszem, hogy rossz szándék van benne csak kényelmetlen neki a zabla a szájában: ellenőrizd, hogy jól van-e rajta a kantár és nem-e túl kicsi a zabla. Milyen fajta kantárt használsz (angol/hannoveri/mexikói/western)? Ha nem tudsz más megoldást, próbáld meg közben finoman oldalra irányítani - vagyis egyszerűen fordítsd el. Tényleg nagyon vigyázz vele, mert ha hanyatt vágja magát, akkor már a kobak és a gerincvédő sem segíthet sokat rajtad! Illetve ha van lehetőséget még időben fordulj egy megbíztható szakemberhez, aki egy kicsit át tudja nevelni a lovat.
2011. dec. 31. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

5 hónapja van nálam a ló, 4 hónapja rendszeresen lovagolom. Ugyan azzal a sima csikós zablával, és ír orrfékkel, egy ideig mexikóival, de azt nehéz becsatolni, így visszaváltottam, de segédorrszíjat nem használok. A zablán gumi is van. Soha semmi problémája nem volt, meg mindenki mondja, én nagyon puha kezű lovas vagyok.

Amikor először csinálta, azt hittem, produkálja csak magát, de akkor nem kellett volna tegnap semmi rosszat csinálnia.

Az a baj, ha szárral is tartani akarom, akkor is csinálja, nem tépem a száját, mégis elkezd hátrálni, rázni a fejét, ha pedig előre akarom hajtani, még inkább megmakacsolja magát, és tolat tovább.

Eddig semmi problémánk nem volt, senki más nem ül rajta, jó helyen van, és mindent ugyan úgy csinálok, ezért nem értem. Nem változott semmi.

2011. dec. 31. 10:22
 3/11 anonim ***** válasza:

Az, hogy a felszállást rosszul viseli, jelentheti azt is, hogy fáj a háta. Ennek érdemes utánajárni. Aztán jöhet, hogy biztos nem kényelmetlen neki egyik szerszám sem,nem fáj semmije stb.


Ha mindezek kizárva, akkor előrehajtó segítségek. Ahhoz, hogy ágaskodni tudjon meg kell állnia, ahogy megáll, te egyből hajtod előre.

2011. dec. 31. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Nyerget cseréltünk, hozzá sem ér a hátához, nem fáj semmije. Csak sajnos az előző helyen valami nagyon rossz élmény érte. Mert egy hete volt nálam, és simán ültem rajta szőrén karámon kívül, meg minden. Most, ha mellé lépek, és megfogom a hátát, hogy akkor én felszállok, már hisztizik. Igyekszem ezt sok simogatással, türelemmel, kedves szóval kinevelni belőle, de lassan haladunk.

A szerszámokkal nincs gond, eddig sem volt, semmit nem változtattunk, de azért ma leellenőrzöm.

De ez a baj, hogy bárhogy hajtom előre, nem megy, csak tolat. Hiába szorítom, meg hajtom előre... :(


És köszönöm a válaszokat!

2011. dec. 31. 11:03
 5/11 anonim ***** válasza:

Nem változtattál valamit a napokban? Pl.: pálcával lovagolod vagy más szerszámmal.

Valami seb a szájában amit tör a zabla és fáj?

Esetleg nem törte fel a nyereg a hátát...nézd meg a heveder tájékát is! Csak akkor hisztizik ha ülsz rajta vagy máskor is?

2011. dec. 31. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
kikötöszárral futószárazd le párszor ha nincs semmi baja nem sebes a szája vagy nincs kitörve a háta
2011. dec. 31. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Lehet rosszra tippelek, de nem használsz martingált? Nem vagyok túl tapasztalt, de egyszer egyik lovon volt martingál, de nem volt martingálstop, és mondta az edző, hogy fontos, hogy rajta legyen, mert így beleakadhat a zablába a karika, és akkor felágaskodik. Egyébként tényleg nézd meg a hátát, nyomásra nem-e érzékeny, nincs-e valahol bedagadva, stb... Nem-e fél valamitől... Szerintem csak hiszti ha nem fáj semmije, nálunk is van ló, aki mindentől hisztizik, pont így ahogy mondod, csak még fel nem ágaskodott. De olyan szinten, hogy a sarokban van egy fehér madzag, vagy egy üveg arrébb van téve, és ahogy megunja, elkezd rinyálni rajta, úgy, hogy másik kézen elment mellette. Félreugrál, hátrál, emelgeti az elejét, éppen fel nem ágaskodik. Vidd ki úgy is néha, hogy nincs rajta semmi cucc, engedd el, vagy futószárazd. Ha úgy is csinálja, akkor valami más baj van..
2011. dec. 31. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Én is úgy gondolom, hogy fáj a háta, vagy a marja, azért nem bírja a felszállást, és ebből adódik, hogy felvételnél vagy munka végén feláll, meg akar szabadulni a hátán lévő tehertől.

Ha megtapintod a hátát, írtad, hogy mostanában is hisztizik. Ha más megtapintja és megnyomkorássza akkor is? Mert ha igen, érdemes lenne elgondolkozni egy csontkovácsoláson, vagy az állatorvos kihívásán.


Ha csak puszta hiszti, akkor a probléma eredőjénél, a felszállásnál kell kezdeni a dolgot. A felszállás legyen normális, ne hagyd, hogy elinduljon, kipördüljön alólad, vagy odébb lépegessen. Ha felszállsz, akkor várd el, hogy a lovad megálljon. Ha elindul, vagy odébb lép, húzd meg a szárakat, és irányítsd vissza magad felé. Lehet megkérni ismerőst, hogy amíg felszállsz, répadarabokkal etesse, hogy a felszállást jó dologgal kösse össze.

Ha pedig munka közben ágaskodik és tényleg hisztiből csinálja, hajtsd előre és csípd meg erélyesen, hogy tudatosítsd benne, hogy ezt nem szabad.

Lehet csinálnod kéne vele szabadidomítást, parellit, vagy monty roberts féle módszert, hogy javuljon a kapcsolatotok. Ha a lovad meglát, örülnie kellene neked, nem pedig hisztiznie, mert megfogtad a hátát. Szóval, ha ez nem fájdalom, akkor jó lenne egy kis kapcsolatépítés.

2011. dec. 31. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha kezdetben nyugodtan viselte a felszállást, nem ágaskodott munka közben sem, akkor történt vele valami azóta. Olyan nincs, hogy előző helyén csináltak vele rosszul valamit, aztán mégis szépen ment és pár hét múlva meg hisztizik...

Vagy a felszállásoddal van baj, vagy a szájába téptél bele már durván párszor, vagy valami fájdalma van, át kéne gondolni, de nem csak neked, hanem kéne egy jó szemű edző, vagy legalább egy tapasztalt másik lovas, aki földről megnézi, mit csináltok a lóval. Lehet, hogy te magad nem jössz rá, de külső szemlélőnek feltűnik.

2011. dec. 31. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Nem fáj a háta. Nem fáj neki, ha hozzáérek, mert már attól is csinálja, ha csak egy kicsit felette van a kezem. Sokat dolgoztam vele, hogy ne legyen ilyen, remekül haladtunk. Újabban inkább megáll, csak ágaskodásra kezdett rákapni.

Foglalkozom vele. A kapcsolatunk jó. Ha meghallja a hangom, vagy ha mivel túl messze van fütyülök neki, felkapja a fejét, jön elém, követ, legelőről is úgy hozom be, hogy kötőfék, nyakába a vezetőszár, és ballag utánam el a kaja mellől. Lovassal a hátán is... 6 éves húgom ült rajta, és nem tudtam lefényképezni, mert nem tudtam tőle 3 lépést távolodni, mert jött utánam. Nem kajáért, csak úgy. Ha kicsit bizonytalanabb a barátnőm rajta, és elmennek mellettünk, nálam megáll, odadugja a fejét, úgyhogy jó a kapcsolatunk.


Pálcát sem használtam nála soha, mert túlságosan "féltem". Inkább hosszabb száron tartom felszállásnál, hogy bele ne fogjak. Amúgy meg azt is tudom, hogy kell felszállni, nem veszek túl rövid szárat, és mivel a kezem nem szabad, hanem kapaszkodok, nem tudom meghúzni.


Higgyétek el, nincs semmi fájdalma. És ma délután rájöttem, hogy tényleg csak hiszti. Azt hiszem, hogy most próbálkozik. Elég sokat akart ágaskodni, de megcsíptem a farát pálcával, és akkor rendben volt. Még szerencse, hogy sosem használtam pálcát hozzá, és ez most jól jött.

Szóval rájöttem, és a mai harcunkat megnyertem, gyönyörűen ment miután jót küzdöttünk.

2011. dec. 31. 23:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!