Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy müködik ez a Parelli...

Hogy müködik ez a Parelli suttógos dolog?

Figyelt kérdés
Interneten nem nagyon sok dolgot tudtam róla olvasni és amit olvastam is mind olyan volt h egyik ezt irta másik ezt. Tudom h volt már ilyen kérdés féle de onnan nem tudtam leszürni. :/ Szval nem nagyon értem és örülnék ha valaki elmagyarázná.!
2012. febr. 23. 14:48
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Parelli, azaz Pat Parelli egy személy, a Természetes Lókiképzés egy nagyon mérvadó személye. Rajta kívül vannak még egy páran, de mondhatni Ő volt az első, aki kifejlesztett, közé tett egy olyan kommunikációs módszert, amit "átlag ember" is bármikor kipróbálhat és sikereket érhet el benne. DE ne keverjük össze, Parelli nem egyenlő magával a 'Natural Horsemanshippel', Ő csak egy fajtáját tanítja, mutatja be. Természetesen Monty Roberts, Alexander Nevzorov, Honza Bláha és a többiek is ezzel foglalkoznak, de mindannyiuknak van egy kis eltérő a módszereik között. Bár én úgy vallom, a lovakkal való kommunikáció egy és adott, így a gyökerek mindenhol azonosak :)


A Természetes Lókiképzés egy lóközpontú kiképzés, nem arra kényszerítjük a lovat, hogy Ő tanuljon meg a mi nyelvünkön, hanem mi sajátítjuk egy és kommunikálunk vele az Övén. Senkinek sem egy egyből, ez ugyanolyan nyelv mint az angol vagy a német, csak mások az eszközei. Hiszen itt a közös nyelv a testbeszéd.


Kérdezz még nyugodtan, ha érdekel valami, vagy nem volt elég kimerítő a válasz, szívesen írok. Főleg erről. :)

2012. febr. 23. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszod! És azt is letudnád irni hogy ezt tulajdonképpen hogyan tudom elérni a lovamnál?? Igazából sokat kerezsgélek erről a témárról meg minden de mindehol csak a nagyrészét irják le h miről van szó. És arra lennék kiváncsi h mit kell tennem ahoz h ez a bizalom létre jöjön a ló és én közt?
2012. febr. 23. 15:12
 3/10 anonim ***** válasza:

Röviden a ló (főleg) társas viselkedésének megfigyelésén alapuló modern szemléletű pedagógiai, vagyis neveléstani stílus ágazat. Ha jól tudom Monty Roberts és Parelli nevéhez fűződik a kialakulása. Ők voltak azok, akik először a ló-etológiát felhasználva nevelték a lovaikat. A korábbi "jól bevállt" western módszer a szoktatáson alapult, magyarul addig kényszerítették az állatot különböző eszközökkel, amíg az meg nem adta magát. Erre láthatsz példát a Monty Igazi suttogó c. könyvében vagy akár a Szilajban is.

Mára már elég szerteágazó ez a fogalom, ahány ember, annyi különböző elv és módszer létezik. Abban viszont a legtöbb megegyezik, hogy a céljuk az egészséges, kiegyensúlyozott, fájdalom és erőszakmentes kapcsolat kialakítása ló és ember között illetve a ló számára érthető kommunikáció elsajátítása az ember részéről.

A ló kommunikációs eszközei a szag és a hang, de leginkább a testbeszéd jellemző rájuk. Minden egyes mozdulatuk egy jel a környezet számára. Hogy jobban megértsd, ajánlom neked a fent említett Igazi suttogó könyvet. Valójában ez Monty Roberts önéletrajza és nem a módszerek pontos alkalmazásáról szól, hanem inkább a lovak ménesen belüli társas viselkedéséről.

2012. febr. 23. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Értem. És olvastam olyanról, hogy egy körkarámban addig hajtani ameddig meg nem adja magát azaz lenem tetszi a fejét és nyalogatni nem kezd.. és utána még egy kicsit pár körön át hajtani kell majd oda hívni magadhoz és akkor követni fog..ez a csatlakozás..legalábbis valahogy igy olvastam. Ehez csak annyit kell tennem h beviszem a körkarámba aztán hajtom míg ez meg nem történik?? Meg olvastam valami 7 játékról ami ehez kell.. nah ezt nem értem h ezeket h kell megcsinálni.. ebben is tudnál segíteni?:)
2012. febr. 23. 15:32
 5/10 anonim ***** válasza:

A körkarámos dolog szerintem így teljesen jó. Esteleg még annyit tennék hozzá, hogy közben nem szabad szemkontaktus fenntartanod a lovaddal; ha hajtod nézd a farát, ha lassítani akarod, vidd előrébb a válla felé a tekinteted (most lehet hülyeséget mondtam, de nekem is ezt mondták és egész jól működik a dolog).

A 7 játékból én csak annyit tudok, hogy hosszú vezetőszárat hullámoztatva a lóval szemben állva, hátraléptetésre ösztönözheted, ami a tiszteled adás egyik jele és magadhoz is hívhatod (yo-yo játék). Én ezt nem szoktam alkalmazni, mert nem ismerem annyira. Szerintem a lényeg, hogy a csatlakozás meglegyen és ha nincs más problémája a lónak (pl. agresszió idegenekkel szemben, ijedezés stb.), ennél több nem is kell.

2012. febr. 23. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Értem. Nagyon szépen köszönöm a válaszod!!:D
2012. febr. 23. 16:00
 7/10 anonim ***** válasza:
60%

A csatlakozás, és mindez bizalomra alapul. Egy idegen ló nem fog neked csatlakozni csak azért, mert a körkarámban hajkurászod. Ahhoz, hogy a csatlakozás sikeres legyen, ismerned kell a lovat, és kell, hogy Ő is ismerjen. A csatlakozás annak a fázisa, amikor elhajtod magadtól, az annyit jelent, mint elhajtani a ménestől. Tehát elhajtod a ménestől, de felajánlod neki azt a lehetőséget, hogyha behódol, akkor visszajöhet. Nos, itt jön elő az amit írtam: Ha nem ismeritek egymást a lóval, nem tisztel. Ha nem tisztel, nem te vagy a főnök. Ha nem te vagy a főnök, akkor az elhajtás nem azt fogja számára jelenteni, hogy elhajtod a ménestől, hanem azt, hogy az ellensége vagy, meg akarod támadni. Ezért nem tanácsos csak úgy idegen lóval csatlakozgatni, mert bár a ló menekülő állat, és ha nyomást gyakorolnak rá, szinte biztos, hogy a menekülést fogja választani, egy karámban nem tud sok felé menni, (egy kisebb körkarámban főleg nem), így ha bepánikol, menekülés híján rád is támadhat, ami nem gyakran végződik szépen, mint tudjuk.


A parelli 7 játékot én nagyon támogatom, azzal tényleg ki lehet alakítani egy alapfokú bizalmat a lóval, (ha szépen végig tudjátok csinálni a 7 játékot, akkor már csatlakozhattok is :)), elfogadtatod vele magad mint főnök, játékosan tanulhattok egymástól.

Ha a google-be beírod, hogy "Parelli 7 játék" biztos találsz majd olyat ahol részletesen le van írva mind a hét játék, tényleg érdemes azzal kezdeni a Természetes Lókiképzést, nagyon jó alapkő. :)

2012. febr. 23. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Az egész parellizés a lovak etológiáján alapul, és nem rossz dolog, de csodát ne várj! Itt is ugyanúgy nagyon sok munkát és időt kell belefektetni, mint a bármi másnál. Valamit viszont előtte jobb lenne, ha tudnál és itt vigyázz, hogy ne tévesszenek meg, ugyanis a valódi parellisek nem vetik meg a klasszikus módszereket, sem a zablát! Akik csak idegbeteg módon azt szajkózzák, hogy lókínzó aki zablával meg nyereggel lovagol, a lovassport lókínzás, stb. az csak szeretne parellis lenni.. A dolog lényege, hogy a klasszikus lókiképzés, ha helyesen csinálják, akkor nagyon is lókímélő. A probléma ott kezdődik, amikor durva emberekhez kerül a ló, akik úgy használják ki, mit sem törődve vele, ahogy csak akarják! Ezek miatt van az a téves elképzelés, hogy a klasszikus módszer rossz. Valamint a díjlovaglás is elég érdekes utat vett, eléggé eltérve a régi klasszikus módszertől. Na de visszatérve a lényeghez! Ha elakarod kezdeni, akkor számolj vele, hogy ez nem fog egyik napról a másikra sikerülni. A videók, amit youtube-on látsz, azok majdnem mind már felkészített lovakról szólnak, nem először csinálták velük a feladatokat. A 7 játékot ajánlom, de legjobb csak saját lóval, főleg így elsőre. Ha viszont van egy lovad, akivel minden jól megy, akkor teljesen felesleges egy körkarámban üldözgetni-legalább is szerintem, mert ott úgyis megvan a kapcsolat.
2012. febr. 23. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Igen, egyet kell értenem az előző válaszolóval. Nagyon sok gyakorlást, próbálkozást igényel a Természetes Lókiképzés, és talán még több türelmet, mint az összes többi módszer. Valamint semmiképp se azon alapuljon a dolog, hogy "zabla nélkül, mert zablával rossz". Mindent, még a feszítőzablát, nagykantárt, ismétlem, mindent(!) lehet úgy használni, hogy az jó legyen a lónak :)

Csak példaként, én mint a Természetes Lókiképzés híve hozom fel példaként a díjlovat, Totilast. Edward Gal tudott bánni azzal a lóval, az a ló nagyon boldog volt, energikus, imádta a feladatait, imádta amit csinált, imádta Edwardot, hihetetlenül összenőttek.

Aztán egyszer csak Edward eladta. És Rath kezére került. Totilas elvesztett mindent ami azelőtt volt, nincs életkedve, gyűlöli a munkát, ellenkezik, borzasztó... Pedig ugyanazokkal az eszközökkel lovagolja Rath mint azelőtt Edward. És látod, mégis. Mégis mennyit számít, hogy bár ugyanazt az eszközt, de ki, és hogyan használják.

Én a mai napig szívesen ülök zablával, kantárral is lóra, mert tudom magamról, hogy tudok azzal a kis nyamvadt csikózablával bánni, és nem leszek állatkínzó, mert vas van a ló szájában, hiszen azzal is ugyanúgy képes élvezni a munkát, mint "necsörelli"-n. :)

2012. febr. 23. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Pontosan! Sok álparellis csak a száját jártatja, közben meg jóformán azt se tudja hol a ló eleje meg vége. XD Tinik körében népszerű a természetes lókiképzés, mert megfelelő szaktudás hiányában másra nem futja.
2012. febr. 23. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!