Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ha terepen elrohan a ló...

Ha terepen elrohan a ló (elkezd vágtázni ijedtében), akkor hogy kell megállítani?

Figyelt kérdés
Ez csak elméleti kérdés, nem lovagolok, csak érdekel a téma :D
2012. aug. 26. 14:41
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Rövidebb szárat fogsz, és adod azokat a segítségeket, amik a ló megállításához kellenek, közben mindvégig nyugodt maradsz. Ha nagyon nem akar megállni, akkor rövid szár és erősen felváltva meghúzod a szárakat (megreszeled a száját). Erre meg kell állnia.
2012. aug. 26. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Kétszer ad, aki gyorsan ad: ezt szoktam mondani a megállító segítségekre. A lónak idő kell, hogy felpörögjön nagy sebességre, szóval minél előbb kezded megállítani hatásosan, annál több az esélyed. Annál is inkább, mert elérhet olyan sebességet, amit nem tudsz kiülni. Ha nem bakol, és kiülöd a sebes vágtát, elkínlódhatsz a megállításával, ha nem tudod kiülni, leesel. A megállítás részleteit leírta az előttem szóló.
2012. aug. 26. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Lehet szájat reszelni, adni a megszokott segítségeket ésatöbbi, de ha hirtelen meg kell állni valami miatt, ezek nem fognak segíteni. Ilyen esetben az egyetlen és legbiztosabb megoldás, ha körre fordítjuk a lovat. Körön képtelenség olyan hipergyorsan vágtázni, ahogyan ők szeretnének, és megterhelő is számukra, így a legtöbbször ezt a módszert szoktuk alkalmazni. Különösen ajánlott kezdők számára, akik nem tudják kiülni a sebes vágtát.

Hiába írtam az előbbit, az esetek kilencven százalékában én is azt a módszert alkalmazom, amit az előzők írtak, mégpedig azért, mert nagyon-nagyon féltem a lovam lábait. Egyenetlen talajon hirtelen lefordítani a lovat elég veszélyes dolog, mert könnyen összegabalyodhatnak a lábai ekkora sebességnél, amiből bukás következik és egyéb csúnya sérülések.

2012. aug. 26. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Egyik se igazi megoldás amit az eddigi válaszolók mondtak. Szét lehet vele tépni a ló száját. A megoldás: Hozzá kell hajtani még csizmával, vagy pálcával, hogy menjél ha menni akarsz. Innentől kezdve a kezedbe vetted az irányítást. Te adtad a parancsot, hogy menjen mint az eszeveszett és te is tudod visszavonni, hiszen te adtad ki rá a parancsot. Nekem ez már számtalanszor bevált. Viszont a reszelgetés meg a szárhúzogatás még sose. Ráadásul ha ilyenkor nincs elég lélekjelenléted, és elkezded reszelni vagy huzigálni a száját akkor mondom, szét is tépheted vele. Szóval csak nyugodtan hajts hozzá csizmával, mert amit te adtál parancsot azt e is tudod visszavonni. Így elkezdheted szépen felvenni. Külsőszárral vagy egyik szárral fokozatosan, aztán ha belassult eléggé akkor lefordíthatod kis körre. ha gátoldalba vagytok akkor irány a gáttető és azzal megfékezed. ha gáton vagytok akkor meg fej befordít, kéz megtart. És már meg is álltatok.
2012. aug. 26. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Nem mindig jön be "hogy ha menni akarsz menjél" elv, mert ha előtted szar út van vagy lejtő, akkor ha ép az elméd, nem fogsz rajta lerotyózni. Ez Alföldön működhet, ha sík, meg fasza az út, de nálunk a kemény agyagos erdős, domb-völgyes terepen nem jön be, főleg ha sár is van. Nincs mindig hely, körre venni a lovat pl egy erdőben. Én maradok a klasszikus segítségadásnál és ha végképp semmi, akkor, jön a reszelés végszükség esetére.


Mellesleg gyökerénél kell megfogni a problémát és bizalmat kell építened a lóval, akkor nem fog ijedezni. Mellesleg naaaaagyon meg kell ijednie a lónak, hogy igazi rotyót levágjon + a lovasnak is be kell pánikolnia. Alattam ami ló eddig megijedt (pedig jó pár loval mentem már terepen), az max 3-5 vágtalépést ment azt ennyi, esetleg lenyomott egy 180 fokos hirtelen hátraarcot.

2012. aug. 26. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Segítségekre kell venni és megállítani. Az én lovamnak például akkor is téphetné valaki a száját,ha csak üget és úgy akarja megállítani. Felkapja a fejét és elrohan olyankor. Vágtából (elég gyorsból is) meg tudom úgy állítani, hogy testsúly és combsegítséget alkalmazok és nem majd valamikor áll meg, hanem letoppant és "mint akit agyonlőttek" úgy megáll. Vágtából egyből négylábra. Amúgy ha még idejében tud reagálni valaki, akkor általában elég elől megtartani a szárat és nem fog beindulni.
2012. aug. 26. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Szerinted?
2012. aug. 26. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Velem kétszer fordult elő és a körre fordítás vált be.
2012. aug. 26. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Ha téped a száját (reszeled) akkor fájdalmat okozol neki és menekülni fog még jobban előle. A fejével több száz kg ellenállást tud kifejteni, emberi erő nem veszi fel vele a harcot, úgyis Ő lesz az erősebb. A ló menekülő állat,ha veszélyt érez ösztönösen elakar futni előle,ha vissza fogod,téped a száját olyat azt az érzést kelted benne , hogy "megakarják akadályozni, hogy elfussak a veszély elől". Ez kb olyan,mint amikor te elakarsz menekülni valami elől és megfogják a karodat,és visszafognak, csak ösztönösen egyre jobban szaladnál. A telivéreknél, és a menős lovaknál az szokott beválni, hogy ráengedsz a szárakra,először félelmetes lehet, de beválik,viszont ha rátartasz vége van, ráfog a vasra és elvisz a francba. Terepen mindig résen kell lenni, készenlétben,rendelkezésre kell álljon egy megfelelő szármérték amiből lehet korrigálni. Az körre fordítás az egyik legjobb módszer, de ha szűk az út ez nem kivitelezhető.Én azt szoktam, ha szűk ösvényen megyek,oldalt erdő és ezernyi veszélyforrás amitől megindulhat,akkor addig rövidebb szármértéket fogok és keretbe teszem, folyamatosan fent tartom a kapcsolatot a szájával,nem engedem figyelgetni,gondolkozni.Lefoglalom az agyát.Széles úton,vagy mezőn meg ott a körre fordítás.
2012. aug. 26. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Egy jól idomított ló nem is kezd el vágtázni ijedtében, ha mégis, akkor hamar fel lehet venni. Ha az ember odafigyel lovaglás közben, és a megugrás pillanatában rögtön felveszi, akkor nem fog elvágtázni, legfeljebb pár lépést kiugrik.
2012. aug. 27. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!