Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan lehet felismerni hogy...

Hogyan lehet felismerni hogy egy adott edző, tényleg jó edző?

Figyelt kérdés

#edző #lovalás
2013. ápr. 11. 14:06
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Elsőként és mindenek előtt nem a papírtól lesz valaki jó edző, sem a papír hiányától rossz. A versenyeredményektől sem lesz valaki jó edző. Lehet valaki olimpiai bajnok is, ha közben egy bunkó paraszt, tuti, hogy nem fogok hozzá menni lovagolni.

Nagyon fontos szempont a stílusa, különösen akkor, ha szülői szemmel nézem azt, hogy vinném-e hozzá a gyerekemet lovagolni. Egy tanár, egy edző egyfajta példakép a gyerek, a fiatal számára, ezért nagyon nem mindegy az, hogy milyen ember. Beszéljen kulturáltan, nézzen ki kulturáltan, viselkedjen kulturáltan. Amilyenné nem szeretném, hogy a gyerekem váljon, olyan edzőhöz nem viszem a gyerekemet.

Azt, hogy jól oktat-e, viszonylag egyszerű eldönteni. Ha érthetően magyaráz, nem kér a tanulóitól olyan feladatot, amely veszélyes, vagy egyértelműen meghaladja a képességeiket, de lehetőséget ad nekik a fejlődésre, akkor jól oktat.

2013. ápr. 11. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A jó edző mindenekelőtt jó lovasember. A jó lovasembert arról ismered meg, hogy szeretettel bánik a lovaival, ugyanakkor határozottan. Az utyuli-putyuli lovacska hozzáállás általában inkább egy kirakatedzőt takar, nem egy valódit.

A tisztességes lovasember nem hajtja agyon a lovait, nem mennek nála befásult iskolalovak körbe-körbe, nem látsz nála dolgozni sánta lovat, nem nyergel fel olyat, amelyiknek föl van törve a háta, stb.

Ha a lovak és a környezet rendezett, tisztességes, akkor nézd meg magát az oktatót. A jó lovasoktató általában lovaglónadrágban, tisztességes lovasszerelésben tart edzést, egyrészt azért, mert megtiszteli vele mind a lovat, mind a lovast, másrészt azért, mert szükség esetén képes és hajlandó maga is felülni és megmutatni dologkat, vagy ha kell, hát helyretenni a lovat.

A jó edző tisztességgel beszél a tanítványokkal, de ugyanakkor általában szigorú és megköveteli a fegyelmet.

A jó edző tisztában van azzal, hogy mint minden sportnak, a lovaglásnak is megvan a megfelelő felszerelés-igénye és el is várja a tanítványoktól, hogy viseljék azokat (lsd. pl. kobak).

Ha mindez rendben van, akkor már csak nézz meg pár edzést, abból sokat fel lehet mérni. Vagy kérd meg, beszéljen arról, hogyan épül fel nála egy edzés. Ha azzal kezdi, hogy pl. öt kör lépés, már felejtsd is el, mert akkor gőze nincs az egészről. Ha azzal kezdi, hogy általános bemelegítés, majd az edzés céljának megfelelő speciális bemelegítés, na akkor maradj, akkor valószínűleg ismeri a dörgést. :-)

2013. ápr. 11. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mind a kettő választ, nagyon hasznosak voltak.
2013. ápr. 11. 18:14
 4/6 anonim ***** válasza:
Nagyon jól írtak az előttem szólók, én annyit tennék még hozzá, hogy a jó edző felismeréséhez szerintem elengedhetetlen, hogy te is tudakozódj, tájékozódj a lovaglás témájában, ma már nem olyan nehéz, rengeteg szakkönyvet lehet olvasni. :) Így könnyen feltűnhet, hogyha mondjuk az edző azt mondja, hogy 5 kör bemelegítés, akkor az felejtős, és ha azt mondja, hogy a lovagláshoz segédszár kell, akkor is. Persze ezek mind példák. Rengeteg jónak tűnő és mégis rossz hozzáállású (nem igazi lovasember) edző van, és csak úgy jöhetsz rá arra, hogy ők ilyenek, ha neked is van már egy biztos tudásod. :)
2013. ápr. 11. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Én egy kicsit szakmaiatlanabb szemszöget osztanék meg, tekintve, hogy kezdő hobbilovas vagyok :) Totálisan egyetértek Gabka77 leírásával, viszont azt mondom, hogy egy csili-vili, lovaglónadrágban órát tartó edzőn is érezheted azt, hogy kb. tojik a fejedre, csak a pénzed szedi be. A mostani edzőm imádom. Nem minden órát tart lovaglónaciban, van, hogy farmer van rajta, de így is simán felpattan a lóra, ha kell és látja, hogy valami nagyon nem megy. A hely nem 5 csillagos panzió, persze lehetne az, de a jó órákért ezt bevállalom. Az edzőm foglalkozik velem, nem a pénzemre hajt (persze azért fizetek neki xD), javítjuk a hibáimat, megérti a félelmeimet, soha nem mondta, hogy hülye vagy béna lennék, csak azért mert van bennem egy kis félsz, hanem rászánta az időt és mikor probléma volt, lassabban haladtunk. Egy hullámhosszon vagyunk, könnyen tanulok nála és főleg nem félek megkérdezni valamit, ha elfeledtem. Volt olyan edzőm, akinél rettegtem kérdezni, jól megtermett, üvöltözős férfiember volt, képzelhetitek, hogy nem volt öröm ott lovagolni. Pedig sosem alázott meg, egyszerűen csak tartottam tőle, gondolom, nem passzoltunk. Női edzőm is volt előtte, vele sem tudtunk összecsiszolódni. Szóval, ezzel csak azt akarom mondani, hogy szerintem az ember érzi is, hogy most jó helyen van avagy sem :) Ha valamiért nem érzed jól magad, akkor valami nem okés.
2013. ápr. 11. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Igen, igaza van az utolsónak is. Az edző vagy oktató öltözékével kapcsolatban nekem az a véleményem, hogy nem muszáj lovascuccban lennie, de viseljen a helyzethez illő öltözéket. Az edző, oktató ugyanis - amit sajnos túl sokszor elfelejtenek - pedagógus. Egy tanárnak sem kötelező minden nap öltönyben vagy kosztümben mennie az iskolába, de a munkakörével járó alapvető öltözködési normákat be kell tartania. Tanárok esetében ez valahogy magától értetődik, az edzőknél azonban sajnos nem mindig.

Magyarul: NEM oktatunk haskivillantós topban, 20 fülbevalóval a fülben, piercinggel, kisminkelve. Ezek sem egy pedagógushoz nem illenek, sem az adott helyzethez (lovarda, kosz, munkavédelem stb.) Sajnos láttam már oktatót bikiniben... az ilyen helyen le sem állítom a motort, azzal a mozdulattal fordulok ki és megyek el.

Ugyanez áll a viselkedésre is. A magánéletben úgy viselkedik, ahogy akar, a tanítványait viszont meg kell tisztelnie az alapvető viselkedési normák betartásával. (Érdekes módon ha egy eladó üvöltene ránk a boltban, azon mindenki felháborodna, de egy edző üvöltözését sokan lenyelik...) NEM flörtölünk a lovásszal a tanulónk szeme láttára, füle hallatára. NEM beszélgetünk az ismerősünkkel a tanulónk füle hallatára a tegnapi buliról. NEM dohányzunk oktatás közben.

Néhányan fel szokták hozni azt, hogy de ha jó szakember és jól oktat, akkor miért ne viselkedhetne így? Nos nem. Azért, mert nem illik. Majd edzés után elszívja az aktuális cigijét, de akkor sem a kiskorú tanítványok szeme láttára. Akármekkora bajnok lehet, ha nem képes betartani a pozíciójával járó öltözködési és viselkedési elvárásokat, a büdös életben nem fogom hozzá vinni lovagolni a gyerekemet.

2013. ápr. 12. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!