Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit tegyek? Welsh pónim...

Mit tegyek? Welsh pónim hirtelen nagyon nyugtalan lett!

Figyelt kérdés

Fél éve került hozzám, Csillag a 10 éves tarka welsh pónim. Nagyon szelíd és játékos. Én nem lovagolok rajta, gyerekek lovagolják, lovagoltatok vele. Ha kimegyek terepre általában kihívom az unokahúgomat is jöjjön a pónim hátán. Ez már így megy kb. 5 hónapja Csillagnak aranyélete van! De egy hete blokkolt egyet úgy az unokahúgom alatt hogy le is esett. És végül mindennap panaszt hallottam a pónimra. Ellenséges lett a többi lóval,a lovászokkal, sétából vagy ügetésből hirtelen beugrott vágtába! Futószáron is,makacs, blokkol, bakol, ágaskodik. Sosem ütöttem meg! Ha lovagolták nem adtam pálcát mert olyan engedelmes volt hogy a legkisebb jelzésre is reagált. Ráadásul ha vezetgetem (akár lovassal) annyira előresiet hogy szinte elránt, alig tudom visszafogni. Az állatorvos holnap jön ki hozzá.


Valakinek volt már ilyennel tapasztalata?



2013. máj. 27. 14:54
 1/6 anonim ***** válasza:
Nekünk 3 éves welsh csődörünk van. Ugyanez a helyzet, pici gyerekek lovagolják, bár ő sosem volt nyugodt, de kifejezetten makacs se, csak csődörös. Egy idő után viszont elkezdett bokkolni, szórta a lovasait, végül kiderült, hogy a nyerge (Pfiff Beauty nyereg) nyomja a hátát, olyan rossz minőségű. Akkor szivaccsal, és voltizshevederrel kezdtük lovagolni, és pár hét alatt megszűnt a probléma, nemrég vettünk neki egy Wintec póninyerget, azóta nincs ilyen baj. Próbáld ki, hogy vastag szivacsot teszel rá futószáras, vagy voltizshevederrel, esetleg ha van olyan nyerge valakinek, ami jó minőségű, és méretben is jó, akkor azt, hátha attól van a baj. Lehet még fogprobléma is, ha herélt, vagy mén, akkor a hímvessző tokjába kerülhetett valami ami nyomja, lehet láb, pataprobléma, nézd meg, nem sántít-e, masszírozd végig, nem fáj-e neki valahol. Lehet, hogy olyan gyerek ült rajta, aki nem tud annyira lovagolni, rángatta-rugdosta, huppogott rajta, és az nem tetszett neki, nekem ezek jutottak eszembe, kíváncsi vagyok, mi lehet vele. Próbálhatsz zselés nyeregemelőt is átmenetileg, lehet, hogy arra is abbahagyja, akkor megintcsak a nyereggek van a baj, nyerget kell cserélni. De a bogarak miatt is lehet, ha csípik a böglyök.
2013. máj. 27. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

A nyergét már lecseréltük de a helyzet ugyan az. És egy csődör póniról van szó.

2013. máj. 27. 16:23
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem lehet, hogy a kancák kezdtek sárlani a környéken? Én most értem haza a lovaktól (megint 1. vagyok) és teljesen idegbeteg volt a póni, mert sárlik a szomszéd bácsi kancája és a lovardakerítés mellett lovagolt el vele, átugrotta a négyszög kerítését (csak 20 cm) és a kapuig szaladt, gyerekkel a hátán. Mikor elment a kanca, akkor se nyugodott meg, kapált, idegeskedett. De még 3 hét a suli végéig, és akkor viszem őt is haza vidékre, ahol a másik lovammal tartom együtt, aki herélt. :)
2013. máj. 27. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Nem sárlik sehol a környéken kanca. De holnap kijön a doki és remélem nem sérülés, betegség okozza majd.
2013. máj. 27. 17:00
 5/6 anonim ***** válasza:

Szerintem egyszerűen el van kapatva. Írtad, öt hónapja arany élete van, nem fegyelmezed, hagyod, hogy megelőzzön, hagyod, hogy futószáron semmibe vegye az instrukcióidat. Ez egy könnyebb fejű heréltnél, kancánál nem is lenne baj, de mint kiemelted, neked csődör pónid van.

A csődörök, akár póni, akár nagyló, mindig kiemelt odafigyelést, és bánásmódot igényelnek. Nagyon résen kell lenni ha róluk van szó, következetesen, határozottan, és a szabályokat és határokat mindenáron betartatva kell hozzájuk állni, különben az ember fejére nőnek, akkor pedig majd nem kell csodálkozni azon, hogy a következő lépés egy jól irányzott harapás, vagy rúgás lesz a részéről.

Azt ajánlom keményíts be nála, ülj fel rá, idomíts vele, és tedd helyre az agyát nemcsak nyeregből, a földről is. SOHA ne hagyd, hogy megelőzzön téged, vagy eléd siessen, és soha ne tűrd, hogy futószáron ellenekezik veled. Következetesen, határozottan bánj vele, és ha feszegeti a határait, akkor sajnos oda kell csapnod majd neki.

A pónik egyébként is rafinált kis méregzsákok tudnak lenni, és kihasználják a lovasuk tudatlanságát, ha kezdő ül rajtuk, pláne ha el vannak kapatva, és azt hiszik, hogy övék a világ. Nagyon figyelj oda rá a közeljövőben, hogy megfelelően fegyelmezd őt, mert komolyan mondom, hogy ha így folytatja, még nagyobb bajok is előfordulhatnak annál, minthogy leszór pár kezdőt.

2013. máj. 27. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nekem simán úgy tűnik, hogy rá lett hagyva minden, és ettől elkanászosodott, nincs ennek semmi baja, max az, hogy soha nem csaptál rá. Nem kell, nem is szabad istenesen megverni, de ha megelőz, miközben vezeted, az azt jelenti, hogy ő vezet téged, nem te őt, majd' elránt, te meg nem fegyelmezed, hanem loholsz utána... Egyből megállít, hátraléptet, elindultok, te vezetsz. Ha három ilyenből nem ért, csapj a nyakára, viselkedjen már! Gondolj bele, szerinted mi a következő lépés? Előre megy és hátrarúg, az pedig nagyon fog fájni.

Ha csíp, csapj az orrára nyugodtan, legelőn egymásnak sokkal durvábbakat odaküldenek. Futószáron ha ágaskodni akar, hajts hozzá, ne verje a balhét. Ha tele van, tombolhat, jobb, h gyorsan lezavarja ezt a misét - de ha csak szívózik, akkor hajtsd tovább, ne tréfálkozzon meg örömködjön itt.

Az elgorombult póni csődörnél nincs rosszabb, addig fektesd le a szabályokat, amíg még teheted, tudasd vele, hogy vannak bizonyos vonalak, amiket nem léphet át, akármit is gondol épp. Az előző gazdája valószínűleg jól megnevelte, ezért nem jött elő a gond hamarabb, de amint rájött, hogy itt csinál, amit akar, bizony csinál is, amit akar...

Nyeregben is lehet pálca az embereknél nyugodtan, nem kell vele bántani, a lónak sokszor már a tudat elég, hogy ott van a pálca.

2013. máj. 27. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!