Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Nem megy a vágta (még futószár...

Nem megy a vágta (még futószáron), mit tegyek? Tanácsok?

Figyelt kérdés

Még kezdő lovas vagyok,de az ügetés,az irányítás már nagyon jól megy egyedül.Csak akkor vesznek fel futószárra,mikor vágtázunk.De a ló az elején mindig megugrik,ezért(mivel még kapaszkodok a nyeregbe)mindig nagyon belehúzom magamat a nyeregbe.Ezek után már nem is tudom magamat elengedni,feszült vagyok,merev.A ló,gondolom a feszültségem miatt,már nem is akar rendesen vágtázni,hanem rázza magát és ilyen nagyon gyors ügetésbe kezd,meg néha le is akar dobni.Szerintem ez az én hibám,hidz nem vagyok laza,de hát mit csináljak,ha egyszer nem akarok lerepülni?Az elején kéne ellazulnom,de azt meg nem tudom!Mit csinàljak,hogy ne féljek?És,hogy fogok így megtanulni vágtázni?Segítsetek légyszi,mert teljesen kétségbe vagyok esve!:( 12/L

(Heti kézszer járok lovagolni)



2013. jún. 7. 15:25
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Ne ess kétségbe, senki nem születik profin, a legnagyobb lovasok is így kezdték, gyakorold sokat, és ne görcsölj rá, idővel bele jössz, hidd el.:) A lovas sport a kitartásra és a türelemre épül, egy jó lovas legfontosabb tulajdonsága is a türelem, szóval nyugi, meg fogsz tanulni vágtázni csak várd ki az idejét.
2013. jún. 7. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Amikor elkezd vágtázni a ló, akkor ugye beUGRATjuk vágtába, ezért tűnhet úgy, hogy megugrik. Nem hiszem, hogy le akarna dobni, akkor nem ültetnének fel rá kezdőket :) Azért kezd gyors ügetésbe, mert nincs ott a csizma ami folyamatosan hajtaná előre, ezért visszaesik ügetésbe. Ez mondjuk a futószárazó feladata lenne, hogy folyamatos ütemes vágtában tartsa a lovat.

Én is ismerek ilyen lovat, ha nem követted szépen a mozgását, és pattogtál rajta nyilván nem kellemes neki és szabadulni próbál a fájdalomtól. Nyeregben tanulsz? Lehet, hogy voltizshevederrel kellene, abban könnyebb lenne így az elején.

Egy a lényeg, nem kell megijedni, normális hogy "megugrik". Amúgy majd rá fogsz érezni, mindenkinek idő kell hozzá. Tudod hogy kell a hintát hajtani? Na, valami olyasmi kell csinálni a lovon, mintha hintáznál, szépen ülj bele a hátába, dőlj egy kicsit hátra, és engedd, hogy ringasson, mint a hinta.

2013. jún. 7. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm,igyekszem majd nyugodt lenni,nem kétségbe esni.:)Nagyon jól esik a bíztatás,máris megnyugodtam.Köszönöm mindkettőtöknek!:)
2013. jún. 7. 17:09
 4/14 anonim ***** válasza:

Szia! Nekem sem ment sokáig, néha még most is pattogok egy kicsit. :) Én is mindig befeszítettem és amiatt pattogtam. Az a lényeg, hogy ne akard görcsösen követni a ló mozgását. Kérd meg az edzőt, hogy mondja az ütemet (param-param) és olyankor lökj rajta a derekaddal. Próbáld lenyomni a lovat a talajba a fenekeddel, kicsit dőlj hátra, a vállaidat húzd hátra és legyél laza. Nekem az segített, hogy azt képzeltem, hogy egy versenyen vágtázok és nagyon profi lovas vagyok. Vagy képzeld azt, hogy egy napos mezőn vágtatsz a lovaddal. :) Voltige hevederben tényleg könnyebb, ha van a lovardában, próbáld ki! Egy órán majd hirtelen rá fogsz érezni, kevésbé fogsz pattogni, aztán azt veszed észre, hogy óráról órára fejlődsz. :)

Az a legrosszabb, ha a ló elkezd gyorsan ügetni, olyankor inkább lépj egy kicsit és engedd el magad újra.

2013. jún. 7. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Ez a rágörcsölés tényleg nagyon ott van minden kezdőben. Emlékszem én is pont így kezdtem, utáltam is pont ez miatt vágtázni, pattogtam, kényelmetlen volt, az ujjaim csak úgy sajogtak az óra végére, annyira kellet kapaszkodnom a nyereg kápába és "vágta" néven a ló többet ügetett mint vágtázott, nagyon borzasztó volt. Aztán egyik edzésen a ló váratlanul ugrott be vágtába, teljesen felkészületlen voltam, nem volt időm rá görcsölni sem, éppen ezért volt ez, addigi életem legeslegjobb vágtája, onnantól kezdve éreztem rá, és szerettem meg. Szóval lehet ez lenne a megoldás, szólni az oktatónak hogy ne figyelmeztessen előre ha vágta jön, igaz ebben sok a kockázat és rosszul is elsülhet, hát nem tudom.


A mostani edzőm szerint, mindenkinek csak azzal a tudattal szabadna lóra ülnie hogy ő a létező legeslegprofibb lovas széles e világon. És mindenkivel elmondatja edzés előtt vagy 5x hogy "profi lovas vagyok!". Akármilyen furán is hangzik nagyon nagyon sok erőt tud adni ez a kicsinyke kis mondat, amikor egy olyan akadályba ütközik az ember, lovaglás közben amit képtelen leküzdeni, csak elmondja magában 2x és máris nagyobb önbizalommal áll a dologhoz. "Az vagy akinek hiszed magad, mert a hit mindig rákényszerít a tettre." Ha te abban a hittben élsz hogy te vagy a legprofibb lovas, akkor az is leszel. Ez szerintem egy remek motiváció, hiába nevettük ki mind az edzőmet amikor közölte mire is kér minket. :) Persze ésszel és határokon belül!

2013. jún. 7. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

A légzés, még nagyon fontos hogy hogyan veszed a levegőt. Vágta közben ha csak felszínesen lélegzel akkor a levegő jó része be szorul a tüdődbe, ennek hatására nem tudsz megfelelően ellazulni. Ha mélyen, az egész tüdődet tele szívva veszed a levegőt akkor sokkal könnyebben megy majd, nem csak a vágta de kb. minden lovaglás közben és az ülésed is szebb lesz.


A tekintetedre a fej tartásra is érdemes még oda figyelni, előre nézz, mindig arra amerre mész. Sok kezdő hajlamos lehajtott fejjel a lovat bámulva lovagolni, ez abszolút rossz. Arról nem s beszélve hogy a helyes fej tartás segít egyensúlyozni, vágta közben tehát sokkal nagyobb lesz a biztonság érzeted.


Ha még hátra is dőlsz egy picikét akkor lesz csak igazán tökéletes, hisz így "szabadabb" lesz a csípőd és könnyebb lesz a ló mozgásával együtt mozgatni, arra viszont ügyelj hogy a hátra dőlés közben a lábadat ne told előre mert kialakul egy úgy nevezett "szék ülés" , ami szintén hiba. Azzal hogy hátra dőlsz a vállaid is szét nyílnak, a test súlyod is hátrább kerül, mélyebben is fogsz ülni a nyeregben így a pattogás is enyhül.

Nekem ezek segítettek anno, és néha még most is elő kerülnek.

2013. jún. 7. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
A légzéshez találtam valami hasznosat még: "Minden sporttevékenység alapja a helyes légzés. A lovaglásban is elengedhetetlen elem, hogy megfelelően lélegezzünk. Ha csak a tüdőnk felső része telik meg levegővel – ahogy szinte mindenkinek, aki koncentrál egy mozgásfolyamatra – akkor a testünkben feszültség alakul ki. Meg kell tanulnunk az egész testünkkel levegőt venni. A rekeszizom folyamatos használata a lovaglás során energetizál, javít a testtartásunkon és ellazít."
2013. jún. 7. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Engem még annó a barátnőmtanított. Ő azt mondta: töröld fel a seggeddel a nyerget! ;)
2013. jún. 7. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Énvelem az oktatóm azt csinálta hogy megfogtam a kápát, hátradőltem ahogy csak tudtam és akkor indultunk eközben a lábamat jól előretoltam és így ültem egyszer csak elengedtem és kész utána megy mint a karikacsapás!
2013. jún. 8. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Nagyon-nagyon köszönöm mindenkinek!Rengeteg tanácsot adtatok és mindegyik nagyon hasznos!Segített valóban az is,hogy ,,profi lovas vagyok!":)Nagyon jó,hogy leírtátok azt is,hogy,hogy kell mozogni vágta közben pontosan.A légzéses dolgot eddig nem is tudtam.De valóban!Mennyivel könnyebben ment,nem csak a váhta,hanem minden!

Méhegyszer köszönöm mindemkinek,természetesen mindenkit pozitívra pomtozok!:)

2013. jún. 8. 13:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!