Kezdőoldal » Állatok » Lovak » A lovam ha eldönti, hogy nem...

A lovam ha eldönti, hogy nem megy tovább (terepen) akkor agyon is üthetem, akkor sem fog. Mit lehet vele csinálni? Nem battyoghat mindig a másik ló után.

Figyelt kérdés

Van egy nagyon menős heréltem. Általában nincs vele gond, terepen ő megy elől, max néha megijed.

De időnként "kitalálja", hogy ő akkor most fél elmenni pl. egy farönk mellett, vagy épp az úton van valami változás (kidőlt egy fa) és földbe gyökerezik a lába, nem mozdul.


Amikor már látom, hogy gondok lehetnek, akkor határozottabban hajtom csípővel, jobban zárok a csizmával. De még ez sem elég, attól még megáll. (van hogy azt sem tudom mitől fél, csak megáll és nem megy tovább).

Amikor már sem a csizma, sem a csípő nem segít, akkor szoktam kicsit megpöccinteni pálcával a farát. Erre elkezd tolatni, toporogni, de előre nem megy.

Amikor már 10 perce ott állunk, más megy a csizma+ derék+ rászólok+ pálca.


Szerintem azt hiszi, hogy simogatom a pálcával, egyáltalán nem reagál rá.


Mit kellene tennem? Általában terepen ő megy elől, de ha megelőzi egy másik ló, akkor hajlandó menni. Csak nem akarom, hogy rászokjon, hogy az van, amit ő akar.


2013. nov. 10. 11:29
 1/10 A kérdező kommentje:
És látszik rajta, hogy ez nem olyan rendes félelem, hanem próbára tesz, hogy az van-e amit ő akar.
2013. nov. 10. 11:30
 2/10 anonim ***** válasza:
esetleg próbáld meg, hogy leszállsz, elvezeted, megmutatod neki, azt amitől fél, aztán felülsz
2013. nov. 10. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Le ne szállj, az a legnagyobb jutalom! Azzal eléri, amit akar, "munka vége", rákap, hazáig fel-le szállhatsz, és vezetgetheted... Amint érzed, hogy lassulna, csizma+pálca egyszerre zárjon oda, a pálca odaküldhet neki 3-4-et is, fokozatosan egyre erősebbet, meg se várd, míg megáll, nem, hogy míg tolatni kezdjen. Ne simogasd azzal a pálcával, ménesben sem megbabusgatják egymást, hanem izomból, páros hátsóval küldenek oda egymásnak egy-kettőt, ha az egyik kekeckedik az alfával. Ha azt kérdezi, muszáj-e, nem lehetne-e mától az, amit ő akar, akkor keményen közöld vele, hogy nem, nem lehet - sose fog egy olyan lovast tisztelni, aki maga sem tudja, mit akar, ha pedig határozatlan vagy, hogy bízzon meg benned? Nem bízhat abban, hogy akkor most te tudod, mit akarsz, hova mész, miért, és, hogy nem fogják őt megenni a farkasok. Ok nélkül soha ne verd meg, sőt, most se azt mondom, hogy csapd agyon, bőven elég, ha határozottan figyelmezteted. Ne állj le vele vitázni, 4-600 kg, oda megy, ahova ő akar, ha egyszer ráérez, és ráhagyod.
2013. nov. 10. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Az nem probléma, ha egy másik ló után megy át akadályokon, a lényeg, hogy legyőzze a félelmét és utána jöhet a pozitív megerősítés, egy simi, nyakveregetés, esetleg valami jutalomfalat. Ha eléred vele azt, hogy átmegy valamin, még ha a egy másik ló segítségével sikerül is, és megdicséred, azzal tanítod, szép lassan le fog szokni a hülyeségről és tudja, hogy ha "okos, akkor meg lesz a jutalma". Amikor már elhagyja a kekeckedést, szépen csökkentheted a pozitív megerősítést, nem kell megdicsérni, ha egy nagyobb kavics mellett elmegy, így szépen fokozatosan megszokja, hogy ezek teljesen természetes dolgok.

A pálcával meg tényleg ne csak simogasd, nem dísznek van. Természetesen nem kell hurkásra verni, de ha odacsapsz, akkor az tényleg ott legyen, mert azt is nagyon könnyen megtanulja, hogy azzal te csak legyeket kergetsz, és a pálca elveszti az értékét. Nyugodtan, mikor meglátod az akadályt, a csizma mellé használhatsz pálcát is, nem fog megsértődni rád és hidd el, ezekkel a pálcákkal nem tudsz neki olyan fájdalmat okozni, hogy abból baj legyen. Határozottnak kell vele mindig lenned, az a lényeg.

2013. nov. 10. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Valletta ***** válasza:
Végezzetek több idomítómunkát, különös tekintettel az előrehajtásra, illetve mikor talál valamit, ami mellett nem akar elmenni, akkor már jóidőben figyelmeztesd a pácával - de ne pöccintsd, hanem húzz rá két isteneset. A szárral engedj, hogy ha megugrik, ne tartsd vissza. Ha sikerült elmenni mellette, akkor fordulj vissza és kerüld meg a másik irányból is, majd megint vissza az eredeti irányba. Az is segíthet, ha eleve lendületes ügetésből mentek rá.
2013. nov. 11. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Ez gyakori probléma, és nem biztos hogy ez erőszak rá a megoldás. Menjen előszőr a másik ló előre és úgy menjen el a dolog mellett, majd forditsd vissza, állisd meg előtte, amig meg nem nyugszik körözz a dolog melett hogy minél közelebb menjen hozzá. Aztán menj tőle messzebb és úgy menjtek el mellette hogy te mész elől.

Ha fél a ló és megvered akkor még jobban fog félni. Ezt diszkomfort hatásnak nevezik, amikor a félelemhez fájdalmat kapcsol és azért fél.

Persze én is megverem ha neveletlenül ellenszegül, vagy hisztizik, de azét hiba bántani mert fél. Jó hogy fél, menekülő állat, ha nem félne már kihalt volna.

2013. dec. 18. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Vallettával értek egyet, plusz nálam még bevált, hogy egyedül is járok terepre, így a ló kénytelen csak rám meg saját magára számítani.
2013. dec. 18. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Én meg militaryzok és pontosan tudom, hogy hogy lehet a lovat rávenni arra hogy gond nélkül menjen el/ át valamin :)

Ajánlom a lovaskultúra 3. kötetét, az "Értsük meg a ló viselkedését" című könyvet, vagy a lovasakadémiás Millitary ló képzése c. könyvet, pontosan le fogja írni, mert nem érdemes a félelemre erőszakkal reagálni :)

2013. dec. 18. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Csakhogy tudni kell különbséget teni félelem és hiszti között... Márpedig az, hogy a ló menekülő állat, természetes, hogy fél, még elmegy egy futkározó őz, fácán, akármi esetében, de a kidőlt rönk tipikusan az az eset, amikor pont, hogy nem fél, csak talált egy ürügyet a hazamenetelre...
2013. dec. 26. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Utolsóval értek egyet. Militaryztam én is. Bőven van különbség aközött, ahogyan a víztől pánikoló lovamat rávettük, hogy igenis bele lehet abba a vízbe ugrani és nem lesz tőle semmi baja, meg aközött, hogy a terepen épp hisztis kedvű pacinak megmutatom, hogy bizony egyelőre én volnék a parancsnok....

Amíg a vízhez hosszú száron, könnyű ügetésben, különösebb kényszer nélkül kellett odaengedni a lovat, sietség és erőszak nélkül, addig a behisztizett ló (mert elfelé megy az istállótól és inkább hazamenne, nem melózni) más kategória.

2013. dec. 27. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!