Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Lehetséges? Ti láttok rá...

Lehetséges? Ti láttok rá esélyt, hogy így megfelelő legyen?

Figyelt kérdés

Elég hosszú lesz a kérdés, de légyszi olvassátok el és segítsetek!

Nagyon nagy gondban vagyok. 10 éves koromban kezdtem el lovagolni. Akkor volt a lovardában egy 3 éves mén, hihetetlen jófej, nyugis, kezelhető. Nagyon megtetszett, sokat foglalkoztam vele, kijártam hozzá karámba, pucoltam, figyeltem a belovaglását, ha vittünk valamit, almát, répát, ő volt az első, aki kapott. 12. szülinapom előtt néhány edzésen vele voltam, nagyon jól ment velem, így 12. szülinapomra megkaptam szüleimtől életem egyik legszebb ajándékát, őt. Öt évig dolgoztunk ott együtt, majd a lovardában anyagi gondok miatt tulajdonosváltás történt. Az új tulaj közel sem mondható állatbarátnak, ő a tipikus pénzhajhász, törtető dög, aki csak a pénzt látja a lovakban. Sem a felfogása, sem a lovakhoz, a lovardavezetéshez történő hozzáállása nem felelt meg. Falun lakunk, a ház mögött sikerült egy közel 6 hektáros területet megvennünk, építettünk egy 3 boxos istállót, széna és trágyatárolót, így haza hozhattuk a lovat. Lónak ló a társa, nem akartuk kínozni egyedül. Az új lovardatulajnak volt egy 19 éves, állítólag kehes heréltje, akit vágóba akart adni, mi vágóár fölé ígértünk picit és megkaptuk. A sajátomat kiheréltettük 10 évesen, így együtt lehetett őket tartani. A kehességnek semmilyen tünetét nem figyeltük meg, doki kivizsgálta, mondta, hogy a tüdőben van némi elváltozás, de közel nincs olyan rossz állapotban, hogy halálra legyen ítélve. Viszont szörnyen rossz körülmények között volt tartva (penészes széna, penészes szalma, kukacos zab, patkányok, patkányvizelet, ürülék...) összeszedett valami fertőzést, aminek következtében epilepsziás lett. Kezeltettük, 2 évig szinte teljesen tünetmentes volt. Az elmúlt négy évben azonban annyit romlott az állapota (valószínűleg a kora miatt is), hogy nem volt az a gyógyszermennyiség, amivel fenn tudtuk tartani az állapotát, heti rendszerességgel törtek rá a folyamatosan erősödő rohamok, így kicsivel a 25. születésnapja előtt csak az eutonázia maradt "elfogadható" megoldás. Nagyon nehéz volt róla lemondani, de két hete a doki javaslatára megtörtént.

A lovam azóta egyedül van. Egyszerűen nem voltunk képesek új lovat keresni. Viszont tegnap kaptam egy hírt. Lovamnak van egy 19 éves mén testvére, mind a ketten abban a lovardában születtek, ahol kezdtem, egymás melletti boxban álltak, egymás melletti karámjuk volt, mindkettő nagyon jófej, normális mén volt, amelyikről most értesültem, még gyerekekkel oktatásban is ment. Sokszor mentünk ki barátnőmmel a két ménnel terepre, soha nem volt semmi gond. Most kiderült, hogy ennek a lónak porcleválása van 3 lábában, állandó sánta. Mivel nem használható, így őt is vágóba akarják vinni a jövő héten. Mivel mén, nem tarthatnám egy karámban az enyémmel. Orvossal beszéltem, azt mondta, hogy ilyen korban már nagyon kockázatos a herélés, meg hiába heréltetném ki, nem sokat változtatna a viselkedésén, mivel nagyon régóta mén. Viszont nagyon sajnálnám, ha ő is a tányéron végezné, meg amúgy is nekünk pont kapóra jönne egy társ. Szerintetek, ha külön karámba tartanám őket (mindegyikőjüket kb 2 hektáron), az elég társaság lenne? Éjszakára istállózva vannak, lehetnének egymás mellett, de az is megoldható, hogy legyen köztük egy üres box. A kérdés, hogy külön karámba, de egymás mellett, egymást látva, érezve megfelelő lenne-e a tartás, vagy mondjak le a ménről és keressek másik lovat?


Köszönöm szépen előre is mindenkinek a normális válaszokat, a szemét válaszokkal pedig kíméljetek, nem vagyok abban a lelki állapotban jelenleg.



2014. okt. 22. 08:05
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
Nagyon szép elgondolás, de én biztosan nem vennék olyan lovat, amelynek nem csak a tartása problémás, mert nem jelent igazi társaságot a már meglévőnek, de előreláthatólag egy pénztemető. Ha tudjátok finanszírozni, akkor hajrá. Mivel ménként egyedül élt, nem lesz neki újdonság, hogy egyedül van tartva, és ha a tiéd is megvan egyedül, akkor nem óriási probléma, hogy külön karámban lennének (az én heréltem pl. egyálalán nem keresi a lovak társaságát, egyedül is tarthatnám akár). Szóval én pénzügyi oldalról közelíteném meg a dolgot, mert ugye az ember meg szeretne menteni minden lovat, de ha anyagilag nem bírja, akkor nem biztos, hogy van értelme.
2014. okt. 22. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
43%
Ès azt ki a franc mondta neked hogy mèneket nem lehet együtt tartani? Mindenhol együtt vannak. Ne legyen kanca a közelben ès akkor nem kezdik gyilkolni egymást, illetve ugyanilyen erővel kèt kanca is ölhetnè akivel van mert utálják a másikat.
2014. okt. 22. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 A kérdező kommentje:

Valóban, az állatorvosi és tartási költségek még kérdésesek. Szerencsésnek mondhatom magam, mert az állatorvossal nagyon jó a viszonyunk, ő kezelte Mukit (az elpusztult lovat), tud a helyzetünkről, ő szólt erről a lóról is. Mai nap délután megyünk együtt, megvizsgálja a lovat, estére pedig egy árajánlatot ad, hogy mennyire számolhatunk havonta a kezelésekre. Ő foglalkozott ezzel a lóval is, azt mondta, hogy apaljaiban véve nincsenek fájdalmai, de nem lehet vele dolgozni, úgyhogy azért reménykedünk. Ez mellett a családom a tehetősebbek közé tartozik, a szüleim pedig maximálisan támogatnak mindenben, ők is szeretnek állatokat menteni (kidobott cicáink és kutyáink is vannak), ráadásul tavasszal végzek az egyetemen, nyártól a dolgozók soraiba léphetek, én is hozzá tudok tenni a családi kasszához. Ha havi 20-30 ezer körül jönne ki a tartás, az még beleférne. Ráadásul mivel úgy hoztuk el a lovat, hogy feltétel volt, hogy én tartom rendben, így 17 éves korom óta én tartom rendben az istállót, legelőt, én etetek, szerencsére önitatónk van, de ez mellett igyekszem igényes lenni, napi szinten ápolni a lovakat, a sajátomat lovagolni is, ez mellett iskola és gyakorlat, szóval valószínű, hogy még egy használható ló ellátására, lovaglására nem lenne időm, ezért döntöttünk már az előző lónál is úgy, hogy "használhatatlan" lovat hozunk. Természetesen a másik lónak is voltak költségei, így ez nagyjából benne van a költségvetésben.


Méneket én soha nem láttam együtt tartva, ha minimálisan is, de mindig külön voltak választva. Falun lakunk, itt többen tartanak munkalovat, őszintén megmondom, nem tudom, hogy van-e köztük kanca, de sárlás alatt biztosan elhozza idáig a szál a szagokat. Emellett nem tudunk 24 órás felügyeletet biztosítani sajnos, napi 2-3 órát "rizikózunk", csak a szomszéd nyugdíjas néni tud rájuk nézni. És persze Murphy, hogy pont akkor lenne gond, amikor nem tudunk közbe lépni. Bár az enyém herélt, és alapvetően egyik ló sem "csődörös", de úgy vagyok vele, hogy az ördög sohasem alszik, ha rövid időn belül netán még egy társamról le kéne mondanom, akkor azt hiszem, az egészet feladnám, nem tudnám tovább csinálni.

2014. okt. 22. 10:07
 4/32 anonim ***** válasza:
52%

Nem feltétlenül problémás, ha méneket tartotok együtt vagy épp mént herélttel. Meg kell nézni, ha nem viselik el egymást, akkor legyenek látó távolságra, elég lesz az is ebben az esetben. Az én csődöröm is jelenleg egyedül van. Bár ő az előző helyén egyedül élt, úgyhogy nem különösebben izgatja a többi ló. Innen is jön, hogy nem igaz, hogy nincs meg egyedül...Ja és mielőtt valaki kötekedni kezdene semmi rossz szokása nincsen...

Ha belefér a keretbe amit a doki mond, szerintem érdemes egy próbát tenni. Legalább nem érzed úgy később, hogy nem kapta meg az esélyt. De végső soron ezt nektek kell eldönteni. :)

2014. okt. 22. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
Hagyományos ménesi tartás esetén pl. együtt vannak a méncsikók, de én hallottam már olyanról, akinek idősebb ménnel volt csikója, vagy heréltje. Az, hogy mén, nem azt jelenti, hogy legyilkol mindent, ami az útjába kerül, de ha legrosszabb esetben külön lennének, abba sem halnának bele.
2014. okt. 22. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Egy óra múlva megyünk ki a dokival, éppen most telefonált. Egyre jobban reménykadek benne, hogy összejön és haza tudjuk hozni. Előszőr mindenképp szétválasztva lennének, aztán meglátjuk, mennyire nyitnak egymás felé. Persze, ha a doki is rábólint. Szívesen olvasnék még véleményeket, tapasztalatokat, akinek van.
2014. okt. 22. 13:08
 7/32 anonim ***** válasza:
Szerintem megér egy próbát :) Nekem két fiatal ménem és egy idős heréltem van, együtt vannak tartva, semmi gond nincs velük. Eleinte kicsit balhéztak, de hamar megszokták egymást, közös karámban vannak éjjel-nappal, közös beállóval. Etetésnél az öreg herélt külön, messzebbre kap szénát, különben nem engedik enni, de ezen kívül semmi gond nincs velük :)
2014. okt. 22. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:

Én is úgy látom, hogy túl sok az előítélet a ménekkel kapcsolatban. Nyilván vannak tényleg agresszív egyedek, de példának okáért ismerek egy heréltet (sose fedezett, már fiatalon ki lett herélve), annyira domináns és agresszív egyed, hogy csak a nála a rangsorban feljebb levővel van el. A többit addig hajtja, amíg ki nem nyírja vagy el nem űzi a 4-5 km-es távolságából.

Etetéssel se lesz probléma 1-2 hellyel több helyre etetsz, mint ahány ló van és kényelmesen lesz lehetőségük. A rangsor meg hamar beáll. Ritka az annyira szeszélyes egyed, mint a fent említett.

Várom a beszámolód. :)

2014. okt. 22. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 A kérdező kommentje:
Az utóbbi fél évben a mai napom az egyik legboldogabb. Voltunk kint a lónál, doki megvizsgálta, ķészített ott helyben röntgent, vett vért. Kiderült, hogy nem is porcleválása van, valószínűleg én értettem félre, hanem az izületeivel van gond. Az izületi folyadék kevesebb, mint kéne, így terhelés hatására a porcok valamennyire súrolódnak egymáson, ami fájdalmat és sántaságot idéz elő. Viszont havonta 2 alkalommal egy kevés zabba egy port kell kevernem, egy gyógyszert, ami segít a folyadék szinten tartásában. Ez havi szinten 1800 ft plussz költséget jelent havonta (meg ugye a tartás, körmölés, oltások, etetés, de ez nem számít, ennyit a Mukira is költöttünk). Az útlevele, oltásai rendben vannak, féreghajtó rendben, véreredmény hétfő délutánra lesz, de miután láttuk, hogy féllábszárig áll a trágyában, senki lassan 4 hete le sem ápolta, holnap délután el is hozzuk. Délelőtt megoldjuk a karám ketté választását (egyelőre villanypásztorral, aztán meglátjuk, mit szólnak egymáshoz), 3 felé pedig megyünk érte, ha minden jól megy, 6 órára már meg lesz pucolva, péntekre pedig meg is körmölik. Nagyon remélem, hogy minden jó lesz, nagyon örülnék egy kis pozitív élménynek. :)
2014. okt. 22. 19:46
 10/32 anonim ***** válasza:
sok sikert a lovacskához! egy kis idő után szerintem megpróbálhatod őket egyedül tartani.
2014. okt. 22. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!