Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Lehetséges? Ti láttok rá...

Lehetséges? Ti láttok rá esélyt, hogy így megfelelő legyen?

Figyelt kérdés

Elég hosszú lesz a kérdés, de légyszi olvassátok el és segítsetek!

Nagyon nagy gondban vagyok. 10 éves koromban kezdtem el lovagolni. Akkor volt a lovardában egy 3 éves mén, hihetetlen jófej, nyugis, kezelhető. Nagyon megtetszett, sokat foglalkoztam vele, kijártam hozzá karámba, pucoltam, figyeltem a belovaglását, ha vittünk valamit, almát, répát, ő volt az első, aki kapott. 12. szülinapom előtt néhány edzésen vele voltam, nagyon jól ment velem, így 12. szülinapomra megkaptam szüleimtől életem egyik legszebb ajándékát, őt. Öt évig dolgoztunk ott együtt, majd a lovardában anyagi gondok miatt tulajdonosváltás történt. Az új tulaj közel sem mondható állatbarátnak, ő a tipikus pénzhajhász, törtető dög, aki csak a pénzt látja a lovakban. Sem a felfogása, sem a lovakhoz, a lovardavezetéshez történő hozzáállása nem felelt meg. Falun lakunk, a ház mögött sikerült egy közel 6 hektáros területet megvennünk, építettünk egy 3 boxos istállót, széna és trágyatárolót, így haza hozhattuk a lovat. Lónak ló a társa, nem akartuk kínozni egyedül. Az új lovardatulajnak volt egy 19 éves, állítólag kehes heréltje, akit vágóba akart adni, mi vágóár fölé ígértünk picit és megkaptuk. A sajátomat kiheréltettük 10 évesen, így együtt lehetett őket tartani. A kehességnek semmilyen tünetét nem figyeltük meg, doki kivizsgálta, mondta, hogy a tüdőben van némi elváltozás, de közel nincs olyan rossz állapotban, hogy halálra legyen ítélve. Viszont szörnyen rossz körülmények között volt tartva (penészes széna, penészes szalma, kukacos zab, patkányok, patkányvizelet, ürülék...) összeszedett valami fertőzést, aminek következtében epilepsziás lett. Kezeltettük, 2 évig szinte teljesen tünetmentes volt. Az elmúlt négy évben azonban annyit romlott az állapota (valószínűleg a kora miatt is), hogy nem volt az a gyógyszermennyiség, amivel fenn tudtuk tartani az állapotát, heti rendszerességgel törtek rá a folyamatosan erősödő rohamok, így kicsivel a 25. születésnapja előtt csak az eutonázia maradt "elfogadható" megoldás. Nagyon nehéz volt róla lemondani, de két hete a doki javaslatára megtörtént.

A lovam azóta egyedül van. Egyszerűen nem voltunk képesek új lovat keresni. Viszont tegnap kaptam egy hírt. Lovamnak van egy 19 éves mén testvére, mind a ketten abban a lovardában születtek, ahol kezdtem, egymás melletti boxban álltak, egymás melletti karámjuk volt, mindkettő nagyon jófej, normális mén volt, amelyikről most értesültem, még gyerekekkel oktatásban is ment. Sokszor mentünk ki barátnőmmel a két ménnel terepre, soha nem volt semmi gond. Most kiderült, hogy ennek a lónak porcleválása van 3 lábában, állandó sánta. Mivel nem használható, így őt is vágóba akarják vinni a jövő héten. Mivel mén, nem tarthatnám egy karámban az enyémmel. Orvossal beszéltem, azt mondta, hogy ilyen korban már nagyon kockázatos a herélés, meg hiába heréltetném ki, nem sokat változtatna a viselkedésén, mivel nagyon régóta mén. Viszont nagyon sajnálnám, ha ő is a tányéron végezné, meg amúgy is nekünk pont kapóra jönne egy társ. Szerintetek, ha külön karámba tartanám őket (mindegyikőjüket kb 2 hektáron), az elég társaság lenne? Éjszakára istállózva vannak, lehetnének egymás mellett, de az is megoldható, hogy legyen köztük egy üres box. A kérdés, hogy külön karámba, de egymás mellett, egymást látva, érezve megfelelő lenne-e a tartás, vagy mondjak le a ménről és keressek másik lovat?


Köszönöm szépen előre is mindenkinek a normális válaszokat, a szemét válaszokkal pedig kíméljetek, nem vagyok abban a lelki állapotban jelenleg.



2014. okt. 22. 08:05
1 2 3 4
 21/32 Schibo ***** válasza:

Úristen, de irigylem azt a lányt! :D merrefelé laktok?

A képek magukért beszélnek, a lovak jól érzik magukat egymással. Gondolom nem volt semmi gond az összeresztésnél? Nagyon szépek! Jó hír a feltöltés is és hogy újra teljes életet élhet majd. Hát nem kis szerencsecsillaguk van! :)

2014. nov. 6. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 A kérdező kommentje:

Nem, szerencsére nem volt semmi gond az összeengedéssel, egy jó fél órát száguldoztak együtt, megálltak legelni, azóta nyugi van. Néha csipkedik, kergetik egymást, de semmi sérülés, úgyhogy nem komoly a dolog. :)

A hét vége felé felülök rá, picit sétálgatok, meglátom, milyen kondiban van, hogy bírják a lábai, picit esetleg ügetgetek vele, aztán ha minden oké, akkor szépen folyamatosan nekiállunk terhelni.

Luca (a csajszi, aki segít nekem) egyébként eddig maximálisan bevált, nagyon lelkes, nagyon ügyesen és határozottan bánik a lovakkal is, lelkiismeretesen segít mindenben. A lovas tudása még azért nem az igazi, most Albon minden nap futószáron ül, szépen fejlődik, úgyhogy ha így megy tovább, nagyon jó páros lesznek Popyval. Amúgy Zala megyében Bagodon lakunk.

2014. nov. 9. 18:54
 23/32 Schibo ***** válasza:

Nos, hogy bírta a terhelést?

Az összeeresztés tényleg jól sikerült, őszintén szólva nem mertem volna fogadni rá! Gondolom azóta csak még jobban élvezik egymás társaságát. :)

2014. nov. 13. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 A kérdező kommentje:

Egyelőre csak rövid, 20-25 perceket lovagolok, abból 10-15 perc hosszú száron lépés bemelegítésnek. Kicsi ügetgetés, 1-2 vágta beugratás, leléptetés. Nem tűnt még sántának, bár még azért igyekeztem kímélni, lehetőleg egyenes vonalon vagy minél nagyobb ívben lovagolni. Kondija az abszolút nincs, érezni rajta, hogy hajtósan volt lovagolva eddig, de úgy fest, a laza munkát bírja. Igazából semmi extrát nem kértem még tőle, hosszú száron, kényelmesen próbálom dolgoztatni.

Hát amit elfelejtettem róla, hogy milyen hihetetlenül kényelmes kis lovacska, puha ügetése van, hintaszék vágtája, puha kis szája, bár balra kissé el van ferdülve, de azt szép lassan majd helyre hozzuk. Kicsit kigyúrjuk, de birka türelmű, úgyhogy szerintem Lucának tökéletes kis kezdő lovacska lesz. :) Amúgy a pejről van szó, a fakó meg a testvére. Hiába idősebb a kis Popey, szerintem jópár évig még jó társak lesznek.

Az összeengedéssel én is meglepődtem, hogy mennyire egyszerű volt, akié volt ez a két ló, közben vele is beszéltem, azt mondta, hogy szerinte szagról megismerték egymást, mert nagyon sokáig, 6 évig együtt voltak. Hát nem tudom, lehet, azóta is teljes a harmónia :)

2014. nov. 15. 17:41
 25/32 Schibo ***** válasza:
Óóó, akkor ez volt az oka, hogy ismerték egymást korábbról! Így már érthető, valószínűleg ezért volt az örömvágta is az első karámba engedésnél is :)
2014. nov. 16. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 A kérdező kommentje:
Igen, ők édes testvérek, mindkettő mén, Popey az idősebb, Alboval egy lovardában, egymás melletti boxokban és karámokban voltak tartva egészen Albo 6 éves koráig, ráadásul majdnem 1 évig barátnőmmel a két ménnel jártunk ki terepre heti 2 alkalommal, így ismerték egymást. Csak mindez már több, mint 10 éve volt, nem gondoltam, hogy megismerik egymást, de az eredeti tulaj állítja, hogy sohasem felejti el a ló a társát. Hát én nem tudom, sohasem voltam még ló, de az biztos, hogy jól kijönnek. Egyszeri "paraszti" származásuk meg egy igen jó kis vérvonal, nagyon jó fejű, könnyen kezelhető, kényelmes kis lovacskák, az már biztos. :)
2014. nov. 17. 07:04
 27/32 Schibo ***** válasza:

A lovak hosszútávú emlékezete jó.

[link]

Pláne ha nagyon jó, vagy nagyon rossz emlék kapcsolódik hozzá és nyilván ebben az esetben jó emlékek, korábban is jóban voltak.

Valószínű, hogy ha idegen lovat vittél volna haza, nehezebb dolgod lett vólna. De ez így, mint a mesében, teljesen jó felállás lesz. Jól döntöttél!

2014. nov. 17. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 A kérdező kommentje:
Hát most már én is látom, hogy ez egy jó döntés volt. Bár baromi nehéz volt a történtek miatt meghozni, és a szűkös határidő miatt nagyon gyorsan is kellett döntenünk, többnyire az érzelmeink után mentünk anyuékkal. Remélem nem lesz gond, maradnak a szép és nyugodt hétköznapok :)
2014. nov. 18. 08:58
 29/32 Schibo ***** válasza:
Akkor ha jól teszem össze az infókat, Popey, aki most érkezett, a pej és idősebb, mint Albo, a fakó, aki a házigazda?
2014. nov. 20. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 A kérdező kommentje:
Igen, jól raktad össze, Popey a kis 19 éves pej ménecske, aki egyébként egyre jobban van, már Luca is ült rajta! :) Albo pedig a 16 éves fakó, bociszemű herélt.
2014. nov. 21. 12:07
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!