Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Lehetséges? Ti láttok rá...

Lehetséges? Ti láttok rá esélyt, hogy így megfelelő legyen?

Figyelt kérdés

Elég hosszú lesz a kérdés, de légyszi olvassátok el és segítsetek!

Nagyon nagy gondban vagyok. 10 éves koromban kezdtem el lovagolni. Akkor volt a lovardában egy 3 éves mén, hihetetlen jófej, nyugis, kezelhető. Nagyon megtetszett, sokat foglalkoztam vele, kijártam hozzá karámba, pucoltam, figyeltem a belovaglását, ha vittünk valamit, almát, répát, ő volt az első, aki kapott. 12. szülinapom előtt néhány edzésen vele voltam, nagyon jól ment velem, így 12. szülinapomra megkaptam szüleimtől életem egyik legszebb ajándékát, őt. Öt évig dolgoztunk ott együtt, majd a lovardában anyagi gondok miatt tulajdonosváltás történt. Az új tulaj közel sem mondható állatbarátnak, ő a tipikus pénzhajhász, törtető dög, aki csak a pénzt látja a lovakban. Sem a felfogása, sem a lovakhoz, a lovardavezetéshez történő hozzáállása nem felelt meg. Falun lakunk, a ház mögött sikerült egy közel 6 hektáros területet megvennünk, építettünk egy 3 boxos istállót, széna és trágyatárolót, így haza hozhattuk a lovat. Lónak ló a társa, nem akartuk kínozni egyedül. Az új lovardatulajnak volt egy 19 éves, állítólag kehes heréltje, akit vágóba akart adni, mi vágóár fölé ígértünk picit és megkaptuk. A sajátomat kiheréltettük 10 évesen, így együtt lehetett őket tartani. A kehességnek semmilyen tünetét nem figyeltük meg, doki kivizsgálta, mondta, hogy a tüdőben van némi elváltozás, de közel nincs olyan rossz állapotban, hogy halálra legyen ítélve. Viszont szörnyen rossz körülmények között volt tartva (penészes széna, penészes szalma, kukacos zab, patkányok, patkányvizelet, ürülék...) összeszedett valami fertőzést, aminek következtében epilepsziás lett. Kezeltettük, 2 évig szinte teljesen tünetmentes volt. Az elmúlt négy évben azonban annyit romlott az állapota (valószínűleg a kora miatt is), hogy nem volt az a gyógyszermennyiség, amivel fenn tudtuk tartani az állapotát, heti rendszerességgel törtek rá a folyamatosan erősödő rohamok, így kicsivel a 25. születésnapja előtt csak az eutonázia maradt "elfogadható" megoldás. Nagyon nehéz volt róla lemondani, de két hete a doki javaslatára megtörtént.

A lovam azóta egyedül van. Egyszerűen nem voltunk képesek új lovat keresni. Viszont tegnap kaptam egy hírt. Lovamnak van egy 19 éves mén testvére, mind a ketten abban a lovardában születtek, ahol kezdtem, egymás melletti boxban álltak, egymás melletti karámjuk volt, mindkettő nagyon jófej, normális mén volt, amelyikről most értesültem, még gyerekekkel oktatásban is ment. Sokszor mentünk ki barátnőmmel a két ménnel terepre, soha nem volt semmi gond. Most kiderült, hogy ennek a lónak porcleválása van 3 lábában, állandó sánta. Mivel nem használható, így őt is vágóba akarják vinni a jövő héten. Mivel mén, nem tarthatnám egy karámban az enyémmel. Orvossal beszéltem, azt mondta, hogy ilyen korban már nagyon kockázatos a herélés, meg hiába heréltetném ki, nem sokat változtatna a viselkedésén, mivel nagyon régóta mén. Viszont nagyon sajnálnám, ha ő is a tányéron végezné, meg amúgy is nekünk pont kapóra jönne egy társ. Szerintetek, ha külön karámba tartanám őket (mindegyikőjüket kb 2 hektáron), az elég társaság lenne? Éjszakára istállózva vannak, lehetnének egymás mellett, de az is megoldható, hogy legyen köztük egy üres box. A kérdés, hogy külön karámba, de egymás mellett, egymást látva, érezve megfelelő lenne-e a tartás, vagy mondjak le a ménről és keressek másik lovat?


Köszönöm szépen előre is mindenkinek a normális válaszokat, a szemét válaszokkal pedig kíméljetek, nem vagyok abban a lelki állapotban jelenleg.



2014. okt. 22. 08:05
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
100%
De jó olvasni az ilyet! :) Jó hogy vannak ilyen emberek mint Te és a családod! Sok sikert és örömet kívánok nektek a pacival!
2014. okt. 22. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
majd kérdezz rá a dokidnál a hialuron savas ízület feltöltésnek! egy barátnőm idősebb lován és az én öreg kutyámon is nagyon sokat segített! pont erre van, amit írtál!
2014. okt. 23. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 A kérdező kommentje:
Jelentem, a ló megérkezett tegnap délután. A rossz idő miatt nem raktam őket ki, istállóban viszont egymás mellett voltak. Kezdetben, az első órában voltak problémák, először összeszagoltak, fújtak, izgatottan járkáltak körbe, a rácsra próbáltak harapni, falba rúgtak, ment a hiszti, de nem volt olyan vészes, én rosszabbra számítottam, ez csak az alapidegen van itt hiszti volt. 7 órakor már mindketten nyugisan ettek, éjszaka többször kinéztem rájuk, de semmi. Ma, ha csitul a szél, akkor kiviszem először az újoncot kézen legelni, a másik mehet karámmba, hogy szokják az új szagokat. Ha nem lesz gond, akkor mehet mindkettő karámba, az összeengedéssel még azért legalább a véreredményt megvárjuk. A feltöltésre pedig hétfőn mindenképp rá fogokkérdezni a dokinál. Ez az emberek esetében is alkalmazott injekciós feltöltés? Barátnőm térdének hasonló gondja van egy csúnya lovas balesetből kifolyólag, ő negyedévente jár valami feltöltésre, ez is ilyen?
2014. okt. 24. 09:23
 14/32 anonim ***** válasza:

igen, ez ugyanaz, embereknél is csinálják! az a lényeg, hogy ha ízületi folyadék pangás van, erős porckopás, stb. , akkor ezt a zselés, kocsonyás anyagot fecskendezik az ízületi tokba (remélem nem írok hülyeséget) és ez csökkenti a fájdalmat.


a kutyámnál (neki a könyökébe adták) csodákat tett.

2014. okt. 24. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 Schibo ***** válasza:
Nagy szerencséje van a pacinak, hogy rátaláltatok! Kíváncsian várom a folytatást! :)
2014. okt. 24. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
HERÉLT ÉS MÉN LAKHAT EGYÜTT KI MONDTA HOGY NEM?
2014. okt. 24. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
100%
De jó, hogy vannak ilyen emberek, akik ilyen jó dolgokra költik a pénzüket. :) Nagyon szerencsés ez a két ló, hogy hozzád kerültek. Sok sikert hozzájuk, legyen mindenben szerencsétek. Néha beszámolhatnál róla itt kommentben, hogy mi újság velük, jó olvasni a lelkiismerettésegedet. :)
2014. okt. 24. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 A kérdező kommentje:

Köszönöm a dicsédő szavakat, de az igazi érdem a szüleimé, akik így neveltek, és mind lelkileg, mind anyagilag támogatnak, mellettem állnak. Nélkülük Popey most nem lenne itt.


Amúgy a helyzet: volt kinn a kovácsunk tegnap délelőtt, megkörmölte, azt mondta, legalább 3 hónapja senki rá nem nézett a patájára, de lehet, hogy még régebben is volt az. Most már a patája is rendben van. Orvossal még nem beszéltem, így a feltöltésről nem tudok nyilatkozni, de most a hosszú hétvége legyen neki is nyugis, hétfőn úgyis zargatom majd. :)

Ami nagyon durva, hogy mikor berakom neki a szénát, amit egyébként Albonak reggel és este adok, ha nem tudom kivinni legelni (pl most az idő miatt) akkor kap délbe. Na Popey támadja, leteszem neki, 10 perc múlva nyoma sincs. Van egy olyan gyanúm, hogy nem kapott eddig normálisan enni, doki mondta is, hogy sovány, bár nem vészesen, de ahhoz képest, hogy nem dolgozik... Na mindegy, a lényeg, hogy most adok neki nagyobb adag szénákat, főzök mellé mindkettejüknek kamillateát (Albo imádja, Popi furán nézett rá, de a 3. adagot már örömmel nyomta be) had egyen szegény, hétfőn meg egyeztetek a dokival, veszünk neki valami immunerősítő vitamint vagy valami tápajánlást kérek tőle, hogy renbe tudjuk hozni. Ne tudjátok meg, milyen adag szőr meg csuma jött le róla, mikor megpucoltam. Közben felfedeztem rajta jónéhány sérülést is, szerencsére egyik se tűnik vészesen komolynak, de a nagyobbakat azért napi 2x betadinoldattal mosom. Nem értem, hogy kerültek rá, állították, hogy egyedül tartották, de a farán lévőek nekem harapásnyomnak tűnnek, a nyakán meg mintha egy rúgásnyom lenne. Mindegy már, úgy beszéltük, hogy hétfőn adatunk neki egy tetanust, biztos ami biztos alapon, aztán lezárjuk a múltját, csak a jelenje és a jövője érdekel már. :)

Ma kivittem Albot reggel, tisztára meg volt kettyanva, meglátszott rajta, hogy 3 napig boxban volt. Mivel Popit még nem ismerem, ezért őt addig nem vittem ki, míg Albo lemozgatja magát, nem tudom, hogy reagált volna, nem volt kedvem tesztelni. Utána kivittem kézen legelni. Tök aranyos volt, egy órán keresztül szagolgatott, nézegetett mindent. Utána adtam neki szénát és egyszer élünk alapon úgy gondoltam, kiengedem karámba. Hát meg kell mondjam, nagyon élvezte, Albo a villanypásztor túloldalán követte az örömvágtában. Utána megállt, nekiállt legelni, Albo pedig mellé állt és követte a példáját. Néha összeszagolnak, prüszkölnek, de semmi extra, sőt, úgy tűnik, mintha Albo lenne a dominánsabb.


Ha érdekel titeket a folytatás is, szívesen írok ide néha, meg hozok róluk majd képeket is. Remélem, minden rendben lesz már, szegény Popi is nyugodtan élheti le a nyugdíjas éveit :)

2014. okt. 25. 17:51
 19/32 Schibo ***** válasza:
Engem érdekel a további történetük, jó olvasni. Örülök, hogy eddig rendben ment minden! :)
2014. okt. 25. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 A kérdező kommentje:

Na akkor hoztam néhány fejleményt, ha érdekel valakit. :)


Először is rákérdeztünk a feltöltésre. A doki azt mondta, ha szeretnénk, próbáljuk meg, ő csak azért nem ajánlotta fel, mert mondtam, hogy nem akarunk vele dolgozni, így nem akarja fölöslegesen szurkálni. Az első injekciót már meg is kapta, elbódították, minden rendben ment. 2 napig utána boxban állt, de már 5 napja újra kint van, egy hét múlva a doki javaslatára felülök rá. Ráadásul úgy néz ki, találtam itt a faluban egy kiscsajt, tök aranyos, jófej, imádja a lovakat, csak nincs pénzük lovardába járni. Egy hete jár ide hozzánk, segít az istállómunkában, karámozásban, lovak ápolásában. Popyval tök jól kijönnek, felajánlottam neki, hogy mivel nekem nem fog beleférni a lovaglása, de úgy fest, ezzel a feltöltéssel lovagolható lesz, ha vállalja, hogy segít a lovak körül, akkor heti 5 alkalommal jöhet nyugodtan lovagolni, megtanítok neki mindent, amit tudok, és ő gondoskodhat Popyról. Nagyon örült, ma is jön dolgozni, Albora ma fel is ül, megnézem, hogy mit tud, mit kell még tanulnia. Nagy segítség lenne nekem is, ha tudna a lovak körül dolgozni, úgyhogy egyelőre megint reménykedem, hogy összejön és Popynak is lesz egy jó kis lovasa, ha már használható lesz.


További fejlemények, hogy a lovakat összeengedtem. Ezt nem írom le, hoztam inkább képeket. :)

[link]

[link]

2014. nov. 6. 10:19
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!