Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy győzzem le a félelmem...

Hogy győzzem le a félelmem lovaglásnál?

Figyelt kérdés

Ma reggel voltam lovagolni, minden jól ment de az óra legvégén bevonulásnál hirtelen nagyot bakolt a ló alattam, egyből leestem, de úgyhogy az ottaniak (akik látták) elmondása szerint szaltóztam a levegőben le a lóról, nagyon ijesztő volt....:(

az emberek is mind körém gyűltek, kérdésekkel bombáztak, hogy jól vagyok-e, nem ütöttem meg a gerincemet....

Egyfolytában ezen kattog az agyam, a pillanaton amikor átfordultam és leestem, következő alkalomnál is ezt a lovat fogom kapni, és nagyon félek, hogy megint ez lesz, nagyot estem (de szerencsére nem lett bajom)

Ja és meg se tudtam volna akadályozni, hogy ne essek le, mert a ló a földig hajtotta a fejét tehát szó szerint kidobott a nyeregből :( Pedig nagyon szeretem azt a lovat, csak félek tőle, semmi jelét se mutatta annak, hogy bakolni fog, vagy leakarna dobni...elkeseredtem :(

Tanácsot tudtok adni? (gidrán lovon lovagoltam, 1 hét múlva lesz egy éve, hogy lovagolok, ez volt a negyedik esésem, még nem ágaskodott alattam ló, de most az első bakolás megvolt)



2016. szept. 3. 15:56
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:

Nem tudtam volna visszaszállni, mivel mint írtam bevonuláskor történt....kengyel nélkül szoktam pl. vágtázni (persze nem mindig), kengyel nélkül könnyű(!) ügetek (de persze itt se mindig)


Viszont, ha esetleg megtudnád mondani, hogy hogyan kell kiülni a vágtát azzal sokat segítenél! :)

2016. szept. 10. 18:14
 12/22 A kérdező kommentje:
bocsi nem vágtát, hanem *bakolást
2016. szept. 10. 18:14
 13/22 anonim ***** válasza:

Nagyon jó, ha kengyel nélkül lovagolsz, de az ülésed majd csak akkor lesz biztos, ha már kicsit több ideje lovagolsz, és nem csak nyugisabb, hanem munkásabb lovakra is felülsz - nem tudom, most milyeneken lovagolsz, a gidránok amúgy elég karakteres lovak, nem mindig egyszerű velük, de persze minden nagyban a személyiségüktől függ.

A bakolást elég nehéz elmagyarázni, hogy kell kiülni, de azért megpróbálom. Először is, ha lerántja a fejét, csak akkor tud megfelelőt bakolni. Tehát minél inkább arra kell törekedni, hogy meggátold ezt, vagy ha látod, hogy hajtja le a fejét, azonnal fel kell húzni azt a szárakkal - ez egy ilyen hirtelen szitunál kevésbé esélyes, de amint lehetőség van rá, meg kell tenni.

A másik, hogy ha érzed, hogy emelkedik felfelé alattad, minél inkább próbálj hátrafelé dőlni, és erősen reflexből oda kell szorítani a térded és az alsó lábszárad az oldalához, ilyenkor azzal érdemes kapaszkodni, combbal felesleges, mert ahogy megdobja magát, úgyis kilök a nyeregből, ilyenkor egyébként legfőképp az egyensúlyérzéked számít, nem pedig az, hogy mennyire tudsz erősen szorítani. Ha combbal szorítasz - nekem az a tapasztalatom - hogy túl merev leszel tőle és ahogy megdob a háta, simán a földre kerülsz, de ha a térd alsó lábszáron van a hangsúly, akkor könnyebb manőverezni.

Egyébként én újabban szinte hátra sem dőlök bakolásnál, inkább csak az egyensúlyomra és az alsó lábszáramra hagyatkozom, és felhúzom a fejüket amint lehet, aztán nincs probléma. Ha pl dobálja magát és kisebbeket bakol, akkor néha 2pontosba is kiállok és pusztán előrehajtó segítséget alkalmazok, miközben az egyensúlyom az, ami lényegében fenntart.

Persze ha dühből bakol, sokkal nehezebb fent maradni, mert akkor tényleg az a célja, hogy ledobjon, és nem pusztán megijed, de azt is ki lehet ülni többnyire. Persze vannak bizonyos lovak, akik olyan agyafúrtak és akkorát tudnak emelni magukon, hogy ki sem lehet ülni a bakolásukat, mert olyat dobnak rajtad felfelé, hogy esélyed sincs, de ez nem olyan gyakori.

Én olyan lovon tanultam vágtázni, aki minden kanyarban bakolt, és bizony voltak olyak lovaglások, hogy 6x fúródtam bele a földbe, de fél év alatt rájöttem a trükkjeire, és egyrészt megelőztem a rakoncátlankodást, másrészt tényleg rájöttem, hogy kell ülnöm, hogy fennmaradjak.

Idővel, a tapasztalatok során ki fog ez alakulni. Csak arra koncentrálj, hogy ne hagyd megrémiszteni magad, és bízz magadban, akkor könnyebb lesz legyőzni a félelmeidet. Nekem az egyik régi edzőm mindig azt mondta, hogy minél jobban félsz, annál szebben ülj a lovon, mert a ló bár érzi, hogy nem vagy biztos a dolgodban, de ha szépen ülsz, az legalább megzavarja, és kisebb az esélye, hogy bepróbálkozik. :)

2016. szept. 10. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

A bakolásokat és egyéb váratlan mozdulatokat meg kell tanulni kiülni. A ló egy gondolkozó, érző és mindenekelőtt: MENEKÜLŐ állat. Akinek a vérében van az ijedezés, és van, hogy egy számunkra láthatatlan dolog is megrémiszti. Bakol, ágaskodik, vagy épp észnélkül rohanni kezd - mikor mit csinál. Nyilván, egy kezdőbb lovas, akinek még nincs túl sok tapasztalata e téren, könnyebben bepánikol ha a ló ilyesmit csinál, ezáltal könnyebben le is esik. Ezzel szemben egy sok-sok éves tapasztalattal rendelkező lovas, aki már nem egyszer huppant le a lova hátáról, és aki már rengeteg mindent átélt, könnyebben fogja meg a megvadult lovat, kisebb az esélye, hogy leesik - de persze, az esés mindig benne van a pakliban. Nézz csak meg néhány világszínvonalú versenyt, ahol a legjobbak mérik össze tudásukat: egyszer-egyszer ott is látni eséseket, nem? És gondolj csak bele! A világ legjobbjai, akik a legmagasabb fokon űzik a lovaglást, vajon hogy jutottak el idáig? Ők is voltak kezdők, ők is repültek párszor, ők is ijedtek meg bizonyos helyzetekben. De nem adták fel, és lám, hova jutottak! :)


Én 7 éve lovagolok, ami annyira még nem sok. Mielőtt megkaptam volna a saját lovamat (egy amúgy kissé hisztis, nehezebb természetű, de ugyanakkor végtelenül ragaszkodó angol telivér kancát), rengeteg lovon lovagoltam. A legnyugisabb, befásult iskolalótól kezdve vad rodeókat rendező holsteini csődörig mindenfélén. Estem én is már nem egyszer, és sok-sok majdnem esésem is volt. De kezdek eljutni odáig, hogy már nem feltétlenül pánikolok be, ha drága lovacskám halálra rémül egy pillangótól, és őrült módon bakolva kezd vágtázni, hanem igyekszem kiülni a mozgását, és visszafogni, megállítani, majd megnyugtatni őt. Persze, mikor eleinte csapta ki nekem a hiszit, megijedtem tőle, de az iránta érzett szeretetem és a lovaglás iránti elszántságom segített leküzdeni a félelmet, és már kis kancám egy-egy hülye mozdulatsora után csak megvonom a vállam, és csinálom tovább a dolgokat úgy, mint máskor.

2016. szept. 11. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:

# 13/14 Köszönöm, hogy elmagyaráztad :)

#14/14 ÚRAMISTEEN ANGOL telivéred van???????? megőrülök értük!!!!!!!!!! legeslegeslegkedvencebb lófajtám :OOOO

(egyébként köszi, hogy te is leírtad a történetedet)

iskolalovon (befásult) lovagolok sajna

2016. szept. 11. 20:59
 16/22 anonim válasza:
Én 6 éve lovagolok, de még nem estem. Lovaglás elött szoktam izgulni, de amikor felülök a lóra, akkor már nem félek, mert elfelejtem, hogy mi az a félelem.
2016. szept. 17. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 A kérdező kommentje:
Igen de lovaglás közben is történhet baleset.....és mint én írtam nekem a legeslegvégén dobott le a ló, semmi előjel nélkül...
2016. szept. 17. 11:21
 18/22 anonim ***** válasza:

De a lovaglás közben történteken idővel a rutin átsegít, az első pár esése az embernek nagy stressz, és pánik, egy idő után átesve a holtponton olyan szokványos jelenséggé silányul, ami már meg sem hatja az embert. Ehhez nemfeltétlenül kell sokat esni - csak sokat kell lovagolni, és elmélyedni a lovak világában, a lovagláson túlmenően is.

A bakolás kivesézése után egyébként néhány szó az ágaskodásról is, ha már szóvajött: ott pedig pont, hogy ne húzz szárat, mert magadra ránthatod a lovat! Sőt, próbálj mindig a talajjal merőleesen ülni, tehá előredőlni a felfelé ívelő szakasz alatt, ha csak sikerül. Nálunk is mindenki a bakolástól, emg az eséstől fél, nekem a legszörnyűbb rémálmom, hogy egyszer rám esik a ló, mióta egyszer láttam egy ilyen esetet. Ott végül is az illető jól járt, bár eltört a lába egy helyen, de ennyivel megúszta, pedig azért az a ló nem épp 20 kg volt...

2016. szept. 17. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 A kérdező kommentje:

Jujj igen az ágaskodástól én is félek, az nyugvasztal, hogy ott a lovardában még nem ágaskodott iskolaló senki alatt se, csak a saját....:)

de azt viszont nem értem rásimulnék a talajjal merőlegesen a ló hátára, amit már képzeletben eljátszottam, akkor lecsúsznék nem???

2016. szept. 24. 10:53
 20/22 anonim ***** válasza:
Nem. Comb és lábszár zár, azzal kapaszkodsz elsősorban, és minél több előrehajtó segítség. Amíg halad, nem tud ágaskodni, az ágaskodás az előrehajtó segítség megtagadása, vagy a túl erős szársegítség következménye általában.
2016. szept. 24. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!