Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Nem tudok futószárazni?...

Nem tudok futószárazni? Elfelejtettem?

Figyelt kérdés
pár éve kaptam egy 5 éves nyers Welsh pónit. 1 éve alakult köztünk bizalom, mivel én is olyan alap szinten álltam mint ő. Már parellizni is szoktunk. De olyan, mintha egyik napról a másikra megváltozott volna. Eddig apa futószárazta, de semmi probléma nem volt vele. Most 3 hónapja csak én foglalkozom vele, eddig teljesen simán ment az egész, már szinte mondhatni be van lovagolva, a zablát is beveszi kis küszködéssel, meg lovagolni is szoktam. Most 2 napig abbahagytam a futószárazást mert rossz volt az idő, nagyon zavarta őt a szél. Ma kimentem hozzá a legelőre, futószárazni akartam. Kezdődött úgy, hogy az elején már a zablát sem vette be. Pedig az utóbbi időben magától nyitotta ki a száját, és beledugta a fejét. Minimum 45 percet szórakoztam vele, de nem vette be. A végén már rúgott is. Jó, mondom akkor neki állok kötőfékkel futószárazni. Na igen, állandóan felém fordul, nem akar semmit csinálni, rászólok, hogy “Üget!!“ de nem érdekli, mindig megáll, és felém fordul. Nyilván az első gondolatom az volt, hogy én csinálok valamit rosszul, ezért odahívtam magamhoz, ellenőriztem, hogy jól van-e rajta minden. Problémát nem találtam, akkor menjünk az ellenkező irányba. Ott is ugyanezt csinálta, különbség nem volt. Ha nagy nehezen el tudtam indítani lépett egyet-kettőt és megállt, felém fordult. Ezt el játszottuk 3x 4x, aztán kihívtam apát, hogy nézze meg mi lehet a gond. Átvette, szóra ügetett, vágtázott, mindent amit kért tőle. Gyönyörűen dolgozott. NEKI! Én odamentem, kezdte elölről a hepciáskodást, megáll, szembe fordul. Apa elindította nekem, 2 kör után megállt, szembe fordult. Apa azt mondta, hogy nagyon a fejénél vagyok. Ezt nem igazán értettem, aztán azt mondta, csináljam úgy mintha fogócskát játszanánk, én kergetem, (elméletben) ő meg szalad előlem. Hogy elvileg így kell felfognom. Jó, megpróbáltam, kicsit hátrébb álltam, hogy “ne legyen annyira a fejénél“ de nem sikerült, mindig megáll és szembe fordul. De apának meg megcsinál akármit. Már napok óta nem tudom futószárazni, apa futtatja le helyettem, nem tudom mi lelte. Lovaglásról meg nem is beszélve, még fel se ülök a hátára, már elkezd ügetni vagy vágtázni. Eddig egy helyben megállt, és türelmesen megvárta még felszállok. Ma már ha nagy nehezen felülök rá, elkezd ügetni, de úgy, hogy lehetetlen visszafogni, és jobbik esetben beugrik vágtába, vagy ledob. Szakértőt sajnos nem tudunk hívni, mivel nem ismerünk a környéken egyet se. Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszokat!

2017. júl. 26. 14:32
1 2 3 4
 11/37 anonim ***** válasza:
100%
Apud segítsen helyre rakni. Ne sajnáld! A ménesben se sajnálja a domináns egyed a másikat mikor odarúg. Itt neked kell lenned a dominánsnak és bizony neked is oda kell csapni. Egyszer kétszer le kell játszani, utána már elég ha rászólsz. Nem szabad sajnálni, ő se sajnál mikor megharap. Ilyenkor úgy csapd szájon, hogy megérezze. Nekem is van lovam, de ha ráhagytam volna a hülyeségeit, nem biztos hogy élnék. Lerendeztük a hatalmi viszonyokat, jó a kapcsolatunk, igaz néha rámpróbál, de hamar letöröm a törekvéseit.
2017. júl. 26. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 A kérdező kommentje:
Rendben, nagyon szépen köszönöm a válaszokat. Még tegnap este kicsit kimentem vele futószárazni csodák csodájára bevette a zablát, és szépen is dolgozott, pedig fújt a szél. Délelőtt meg nem fújt, és tiszta idegbeteg volt. Még játszottunk is, de egyszer rámfarolt, adtam neki egy nagyon a farára és kiabáltam vele hogy nem szabad. Ezt abbahagyta, utána csak próbálkozott, felemelte az egyik lábát, megmutattam neki az ostort és rászóltam, hogy mit csinálsz! Letette és ment tovább. A végén már szóra dolgozott. Nagyon szépen köszönöm, hogy segítettetek.
2017. júl. 27. 05:12
 13/37 anonim ***** válasza:
30%

Ne üsd meg kérlek ne üsd meg! Az sosem vezet jóra. Én eddig minden problémát ütés és hanfelemelés nélkűl meg tudtam oldani. Én egy " suttogó" szerű ember vagyok úgyhogy kérlek hallgass rám.


Először is. Ne idomítsd a lovat hanem inkább játsz vele. Tedd játékossá az egészet hogy legyen hozzá életkedve. Még fiatal tetszeni fog neki a játék. És azt tapasztalom hogy már nem bízik benned. Ilyenkor kezdd újra a kapcsolatotokat. Mert elromlott. Parellizz újra. Tudod Parelli 4. Játék: Circle game azaz körjáték. Ami játék9san rávezetheti a futószárazáshoz. Kedvesen és jó kedvűen közeledj mindig felé mert ő áveszi a hangulatodat. Ha csak egyszerűen bunkóskodik veled akkor én csinálnék egy Join up- ot. ( Monty Roberts módszere) és utánna Parelliznék. A parelli játékoknak mindig sok időt haggy. És a l9vad melett legyél jó kedvű. Szeretettel, jókedvvel és türelemmel meg tudod oldani az egészet.


Monty Roberts Join up- járól ha nem hallottál még, akkor a youtubeon rengeteg videó van róla. Meg az interneten a leírása megtalálható.


Ne feledd addig nem fogod tudni megoldani a problémát amíg nem tanulsz meg az ő nyelvén beszélni.


Jászatok, ne idomítsd. Ne úgy menj ki hozzá hogy én most akkor megdolgoztatom és megnézzük mi lesz. Úgy menj ki hozzá hogy ma egy jót jászok a pacimmal. Az ostort meg felejtsd el, hogy félemlítésre használnád.


Tehát össuefoglalva amit írtam. Ki kell bizalmas kapcsolatot építened vele újra Monty és Parelli módszereivel. Utánna én megpróbálnám a szabadidomítás alapjait is( követés, kiterelés, küldéy) . Ismerdem ezeken kívűl a lovad természetét is. Én azt tanácsolnám, hogy ülj be a bokszába vagy a karámjába 1-2 órácskára. Az majd össze hoz titeket. Találj ki játékos feledatokat, hiszen az idomítási gyakorlatokat meg csinálja a ló ha játékosan van rávezetve. Amíg nem bíztok egymásban újra addig ne ülj rá. A futószárazással finoman. A Pareli jáékokat játszd végig. És az segítségesdre lesz. Én most nem tudok többet mondani. Viszont ha szeretnéd én felajánlok neked egy olyan lehetőséget, hogy a mindennapos fejleményekről írsz nekem magán üzenetet és én adok tanácsokat. Más is ezt teszi mert fel ajánlottam neki és szépen halad a lovával. 😘 És remélem hogy tudok segíteni.


Üdv: egy szabadidomító


Ui.: Írhatsz nyugodtan akkor privát üzenetet ha szeretnél és segítek.😀

Sok szerencsét

2017. júl. 27. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 anonim ***** válasza:
91%

Kedves utolsó... a legrosszabb, amit tehetsz, hogy nem tanítod meg a játék és munka közötti különbséget a lónak. Nem lehet majd vele normálisan dolgozni (persze, el lehet rajta lötyögni fél órát a karámban, de komolyabb munkára nem lesz képes.)

Elméletben nagyon szépen hangzik, amit mondasz, csak látszik hogy fogalmad sincs a szabadidomításról sem, nemhogy a lovakról.

2017. júl. 27. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 anonim ***** válasza:
100%
Fhú, ezek a profi szabadidomítok... Persze üljön be a boxába két órára, aztán majd a mentő viszi el, ha nekitámad a ló.
2017. júl. 27. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 anonim ***** válasza:
90%
Tizenhármas, azért mutatnék én neked elgorombult póni csődört, amit aztán "megoldhatsz" hangfelemelés, meg orron csapás nélkül. Eszem megáll, legalább abba gondolj bele, hogy a kérdező életét is veszélyeztetheti egy felelőtlen "jótanács"!
2017. júl. 27. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 anonim ***** válasza:
100%
Pláne, hogy egy gyerekről beszélünk, nem egy lovat csucsujgató felnőttről, aki vészhelyzet esetén már csak reflexből is tud reagálni. Igen, 15-20 év lovazás alatt sokat lehet tanulni a nyelvükön, többet meg lehet oldani kölcsönös agresszió meg hatalomharc nélkül, de láttad azt, hogy A PÓNI RÁFAROLT EGY GYEREKRE???? Ez nem az az eset, hogy megkérdezzük a lovat, hogy mit szeretne. Szvsz a póni egyetleg szerencséje, hogy ezt az akciót apuka nem látta... Lehet, hogy még mindig zsibbadna a feneke. És teljsen jogosan. Van egy határ, amit NEM LÉPHET ÁT. Ha pici lila malacok potyognak az égből, akkor sem! És hozzáteszem, hogy etológus létemre írom ezt. Mi is szeretjük a lovainkat, de meg vannak szabva a korlátok, és főleg a gyerekekkel dolgozó kisebb-nagyobb pónik milliméterre tudják, hogy mi az a megmozdulás, amiért szíjat hasítok a hátukból. Ugyanakkor, amíg rendben teszik a dolgukat, aranyéletük van.
2017. júl. 27. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 13-s álmodozó lovas!


Te nagyon el vagy tévedve, mert a természetes lókiképzés, sem erőszakmentes! Csak annyi erőszakot alkalmazunk, mint amennyit a ló is a természetben, csak hogy az ostor egy eszköz, ami kicsit egyenlíti a ló és az ember közötti erőbeli különbségeket. Nem azt mondom, hogy álló remegőre kell verni a lovat, de egy jó időben adott pofon vagy ütés elég arra, hogy kifejezed tiszteletlen volt, ezt nem teheti meg.

Lehet te eddig csak birka lovakkal dolgoztál, de mit szólnál ahhoz, ha a futószár végén álló lóállat befordulna és rád támadna. Elfutnál, és ezzel a lóban megerősítenéd a dominanciáját. De ha odahúzol neki, hogy már pedig keményen átlépte azt a bizonyos határt, akkor menthető a dolog. Ismerek parellist, aki 20 éve képez ki természetes módon lovakat és bizony ő is odacsap, ha a helyzet úgy hozza.

Egyet jegyezz meg ló és ember SOHA nem állhat egy szinten, valamelyik mindig dominánsabb lesz, normál esetben az ember. Ha a ló kerül magasabb pozícióba, onnantól a jellemén és a jóindulatán múlik, hogy csak abban nyilvánul meg, hogy nem adja fel a lábát vagy vakarófának néz, vagy netán felrúg.

2017. júl. 27. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, igazából most egy kicsit összezavarodtam...amúgy már a lábát sem adja úgy ahogy szokta, meg harap egyfolytában. Valamelyik nap úgy megharapott, még el se vette a száját a kezemtől már csattant az orrán a pofon. 10 percig békén kellett hagyni mert nem akart odajönni hozzám, csak szaladgált volna mindenfelé. De nem ért semmit, ugyanúgy harap, már 3. napja kapja a pofonokat, és nem hagy fel ezzel a heppjével. Én már nem igazán értem, azt sem tudom mit csináljak, most akkor üssem meg ha rossz, vagy akkor se, csak szeretgessem vagy most mi van? Mindenesetre köszönöm hogy írtatok. <3
2017. júl. 29. 16:23
 20/37 anonim ***** válasza:
100%

Ha ennyire nem tudsz vele bánni, akkor mindenképpen keress egy hozzáértőt (edző/belovagló), aki megtanít, hogy mégis hogy kell nevelni egy lovat. Nem bántásból mondom, csak nem szeretném, hogy teljesen kezelhetetlenné váljon a ló és el kelljen adnod, vagy még rosszabb.

Amúgy egy lovat helyre rakni nem 3 napba telik. Nyilván egy ideig próbálgatni fogja a határait. Lehet, hogy hónapokba is beletelik mire tisztelni fog.

2017. júl. 29. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!