Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan lehetne feljavítani a...

Hogyan lehetne feljavítani a lovammal a kapcsolatot?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Van egy 10 éves heréltem (első ló), alapból nyugodt, de mióta hozzánk került nyár óta, elég akaratos, agresszív lett. (Ebbe az is közrejátszhat, hogy nincs elég nagy helye, mert csak tavasszal lesz kész a kerítés a lelegőn.)


A lényeg, hogy ketten nem jövünk ki túl jól. Lovaglásokon jobb napjain csak ijedezik (de ez ellen nem mintha tudnék valamit csinálni), máskor viszont ledob, bakol, stb. (Már első lovagláson elfutott előlem a szomszéd faluig, szóval ja, bizalom se alakult ki azóta sem.)


Jelenleg egy nagyobb udvaron van tartva, ahol ki-be mászkálhat az istállóból. Itt mikor kikötném hogy legondozzam, csipked, valamikor harapna, de rúgni is szokott rám. Már ha meg tudom fogni. Ilyenkor egyszer pofánfágom, hogy azért ilyeneket nem lehet. Félreértés ne essék, nem szoktam verni.


Futószárnál is engedetlen úgy mint nyergelésnél. Az lenne a kérdésem, hogy lehet-e ezen javítani, vagy innentől már utálni is fog? >< Mert nekem eléggé kimutatja, hogy nem lát szívesen.



2018. jan. 20. 17:37
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
*legelőn
2018. jan. 20. 17:39
 2/12 anonim ***** válasza:
90%

Kezdjék újra az alapoktól.


Mással is ilyen? Rendesen le van mozgatva? Van társasága néha?

2018. jan. 20. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Kezdjétek
2018. jan. 20. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
74%

Kergeted a lovat, hogy megfoghasd?! :O Vigyél magaddal csemegét, és várd meg, amíg odajön érte.


Komolyan nem bántásból kérdezem, de mennyi lovas múltad van? Lovat soha nem kergetünk, ez alap, mert ebből csak rosszul jöhetsz ki.

2018. jan. 20. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Mert a lótartást nem ott kezdjük hogy rögtön lovagolunk. Kapcsolatot kell kiépíteni először a lóval FÖLDRŐL. És ha érzed hogy megbízol benne, nem rettegve mész oda hozzá és ő is szívesen lát téged akkor lehet elkezdeni a hátról való munkát. És a csemege a lehető legrosszabb dolog, csak úgy cuki-mukiságból nem adunk neki, jó hogy oda fog menni ha van nálad finomság és ez oda vezet hogy még jobban a fejedre fog nőni, mert bizony Ő a fejedre nőtt. Napi munkával (nem simogatással és 5 perc látogatással) helyre tudod hozni a kapcsolatotokat, na meg persze kellő határozottsággal.

Ne haragudj, ha nyers a stílusom, nem bántásként mondom ezeket, de ez így van.

2018. jan. 20. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Hát a kergetés kicsit erős kifejezés, de végül is igen. Ha odamegyek hozzá valamilyen szárral a kezemben, rámfarol aztán elmegy, így sok idő mire normálisan meg tudom fogni. Lovagolni meg sajnos kell, ahogy mondtam kicsi a hely, és le kell mozgatni. Futószárazásban a fák gátolnak, ezért ezt is terepen kell megoldani. (Aztán februárban ha meglesz a beálló, akkor kiköltözik a birkával a nagy legelőre.)


Igen, néha másokkal is ilyen, de elég változatos a hangulata. Apukámmal is szokott ilyen lenni, de szerintem őt jobban megtiszteli, mivel határozottabb vele. Lehet hogy engem a munkával köt össze, mert az én feladatom a lemozgatása is.


Sajnos kevés időm van rá, mert a suliban az új igazgatónő is megváltoztatta a dolgokat, és csak este érek haza a várt 13-14 óra helyett.:/ A pacira meg az az egy óra kevés, persze nem így lett eltervezve, az a hétvégi foglalkozás meg mit ér...


3 éve lovagolok egyébként, első ló, de ezt azt hiszem mondtam.

2018. jan. 21. 23:53
 7/12 anonim ***** válasza:
81%

Sajnos a lovakat legtöbben még mindig egy gépnek, tárgynak tekintik, aszerint kezelik.

Mit vársz el egy olyan állattól, aki ha jól olvasom 10 évig nem veled volt?Más gazdája volt, aki másképp szólt hozzá, másképp simogatta, mindent másképp csinált apró dolgokat is, mint te. Őt megszokta, és most idegen helyre elhurcolják, a régi kapcsolata elveszett, ne várd hogy egyből úgy viselkedjen, ahogy szeretnéd.

Neki ez egy nagy trauma!Hatalmas változás, törés.

Én azt csinálnám, nem lovagolnék rajta, nem futószáraztatnám, egyszerűen csak arra törekednék hogy megszerezzem a bizalmát, megszerettessem magamat vele.Ha kell simogatással, nyugodt módon beszélnék hozzá, sokat lennék vele az udvaron, csak úgy hogy lásson, ha odajön megsímítom, kedvesen, szeretettel.Ha nem érzi hogy szereted, mert csak idomítod, takarítod, pofánvágod/ami embertelen, ezzel a köztetek levő űrt fokozod/, akkor nem fogsz közel kerülni hozzá, lehet hogy betöröd és rákényszeríted az akaratodat, de ez neki a lehető legrosszabb lesz, neked meg így lovat tartani milyen öröm?

A humánus, szeretetteljes lótartásról még sokat kéne olvasnod, mert ne haragudj, de fogalmad sincs róla.

Amúgy erre ráérezni lehet, ha az ember szereti a lovát, ösztönösen jót akar neki, a ló ezt érzi, tudja és viszont így reagál.Kialakul egy kölcsönös harmónia ember és állat között.

Nekem két lovam van, 15 és 16 évesek már, imádom őket, és ők ezt viszonozzák, kikötés nélkül megállnak ha takarítom őket, mint a kutyák jönnek utánam, "puszilgatnak"de még soha nem haraptak vagy csíptek belém, igaz én se csapok rájuk soha.Ja és nő vagyok.

2018. jan. 23. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

5-ös vagyok, és maximálisan igazat adok az utolsó írónak. Ha a pofán vágásokat kapja tőled (úgy látom fél éve) akkor nem fog veled bizalmaskodni, nem jó úton jársz. És én is 4 órakor érek haza az iskolából. És reggel 6tól 7ig iskola előtt, majd 4 után egész estig a lovaimmal töltöm az időmet (pedig a tanyánk 30 km-rel odébb van), ha sötét van, ha vihar, ha napsütés. Az állatoknak nincs hétköznap, hétvége, ünnep. És ha ezt tudtad akkor nem volt túl felelősségteljes döntés a lótartás. A lónak ez nem jó, fél éve nem jó a tiédnek, ezért fordul el tőled. Egyetlen egy rossz napot nem adnék a lovaimnak.

Ha jól sejtem ez így fog menni, egész éven, max. nyáron nem. Hiába lesz neki nagyobb hely, téged attól még nem fog elfogadni.

Üdv,

Egy 18 éves lány.

2018. jan. 23. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
11%

Tehat ujra be kell torni hogy tiszteljen es feljen toled!

Fogj egy hosszu kotelet es az egyik pataja fole kozvetlen koss ra egy gyorsan kioldhato hurkot es kezd el futoszarazni ostorral par korig csak legyen a laban es figyelj hogy ne lepjen bele aztan fogd es huzd fel a patajat (de ne tul magasra) a kotellel es a kotelet rogzisd a nyereghez igy harom labon fog allni majd kezd el igy futoszarazni

Fontos hogy a pataja kb csak 2cm-el legyen a talaj fole huzva a kotellel

Ha nem indul el akkor ostorral nyulj hozza

ugetes es vagtaban menjen es folyamatosan hajtsd az ostorral de ne csak suhogtass mogotte hanem huzz ra rendesen ha nem megy de ugy hogy utana latszon a boren

Ha mar nem tud tovabb menni es tenyleg latod rajta hogy ereje sincs mozdulni es inkabb turi az ostorvereseket(hidd el ez nem lesz sok ido) meg fog allni es feled fog fordulni na ilyenkor simogasd meg es vedd le a labarol a kotelet es hagyd abba vele a munkat


Hidd el ez az egyetlen modja hogy kiepuljon a bizalom es a tisztelet

A lo nem kutya nem lehet jutalomfalattal tanitani csak a kokemeny munkabol es engedesbol ert

Meg kell hogy adja magat neked maskulonben o a fonok


Nem azt mondom hogy verd szet de a sajat es kornyezeted testi epsege erdekeben muszaly kemenyen fellepned

2018. jan. 23. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

#9 utoljára az 1900-as évek elején volt népszerű ez a módszer a hozzá nem értők körében.

Kedves kérdező, vegyes válaszokat kaptál. Megpróbálom neked összefoglalni a gondolataimat.

Egyedül tartott ló? Ha igen, nagy probléma. A boldogsága érdekében kell neki társ.

Mennyit dolgoztál vele földről? Ameddig nem alakítasz ki vele jó kapcsolatot, ne számíts eredményre pusztán a lovaglástól. Ha ennyire alapjaiban vannak gondok hogy nem tisztel téged, akkor szükség lesz vitára, rendezni kell hogy te vagy feljebb a rangsorban. Ha rádfarol, csíp, megpróbál fellökni akkor igenis hozzá kell nyúlnod, méghozzá úgy hogy ne legyen többé kedve megtámadni. Óriási a különbség egy ilyen, indokolt korrekció és aközött, hogy a legkisebb mozdulatért is valaki már rángatja a lovat. Nem támogatom egyáltalán az erőszakot, de ha ez ellen nem teszel semmit, a fejedre nő annyira hogy komolyabb kárt tegyen benned, akkor meg megy a ló a vágóra mondván, hogy kezelhetetlen. Senkinek nem jó.

A természetes lókiképzésből egyedül a Monty Roberts féle csatlakozást tudom ajánlani, nézz utána hogy hogyan működik, mi az alapelve.

Fontos tudni, hogy a lovak nem dicséretből tanulnak, hanem a nyomás-engedés módszerből. Magyarán nekik az a legnagyobb jutalom, ha békén hagyod őket, ezt kell kihasználni akkor is, amikor meg akarod fogni. Foglalkozz vele sokat földről, teljesen az alapoktól. Kötőféken gyakoroljátok a vezetést, fordulást, megállást, hátralépést, eleje-hátulja körüli elfordulást, tökéletesítsétek a futószárazást, aztán ha már ezek beépültek, el lehet kezdeni fokozatosan újra lovagolni.

Mindezek mellett igen, fontos az hogy úgy is töltsetek együtt időt, hogy nem kell dolgoznia valamit, hanem csak jól érezheti magát veled. Vakargatás, pucolás, kiülsz olvasni a karám mellé miközben ő szénázgat. Ha kérdésed van, szeretnéd hogy valamit kifejtsek, írj üzenetet, szívesen segítek.

2018. jan. 24. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!