Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Helyes volt-e, amit az oktatóm...

Helyes volt-e, amit az oktatóm csinált?

Figyelt kérdés

Nemrég kezdtem lovagolni, úgy egy hónapja. A legutóbbi óra elején mennem kellett néhány kört lépésben a lóval a pályán, és amikor először haladtunk volna el a pálya kijárata előtt, a lovam nem akart bekanyarodni, hanem egyenesen a kijárat felé ment. Nem sikerült megállítanom, gondolom, nem adtam túl jó szársegítségeket, nem voltam elég határozott stb. A ló csak a kijáratot keresztező kötél miatt nem ment ki a pályáról. Ekkor odajött az oktatóm, és először a száraknál fogva elvezette a lovat a kijárattól, majd a lovaglópálcával nagyott csapott a vállára, sőt még a pofáján is adott neki egy jó erős pofont. Később mondta nekem, hogy ez igazából nem fáj a lónak, ne aggódjak emiatt, le kell őtt szoktatni erről a rossz szokásáról, hogy ki akar menni a pályáról, és hogy a lovak hierarchiában élnek, ugyanilyen módszerekkel tartják egymást kordában stb.

Nem tudom, mit gondoljak erről, mert alapvetően úgy gondolom, hogy az állatoknál az ilyen büntetés nem hatásos, és viszolygok attól, hogy megüssek egy lovat. Kiskorom óta imádom a lovakat, nagyon sokat olvastam a viselkedésükről, de tudom, hogy nem vagyok szakértő, mert csak nemrég kezdtem igazándiból lovagolni. Szerintetek helyesen csinálta az oktatóm? Tényleg nem nagy baj, ha rácsapnak a lóra, nem fáj-e ez neki annyira? Más helyen is láttam már, hogy rácsapnak egyet a lóra, ha "rosszalkodik", és bennem ez mindig rossz érzést okoz, akkor is, ha azt mondják, hogy semmi baj nincsen vele.

18/L



2019. márc. 17. 22:31
1 2
 11/17 sassszem ***** válasza:
0%
Hova jársz lovagolni, hogy ilyen az oktató?
2019. márc. 18. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
38%
Sassem milyen az oktató? Beavatkozik mikor az idióta cicababákat kiakarja vinni egy kötélen át a ló? Aztamindenit váltson helyet,azonnal futás le a bolygóról !
2019. márc. 18. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 sassszem ***** válasza:
0%
Miért kell az oktatónak odacsapni amikor nem azt csinálja a ló amit a lovassal szórakozik?
2019. márc. 18. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
23%
Azért hogy a magadfajta idióta veréb miatt ne a következő lovas haljon meg,mert finghetcegnőnek derogál nevelni a lovat..
2019. márc. 19. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

Egy félreértést akkor most tisztázok: oké, az oktatóm kicsit elfordította a lovat a kijárattól, mielőtt rácsapott volna, de az még bőven a 10 másodpercen belül volt. Szerintem a következetességgel nem volt baj, engem csak az érdekelt volna, hogy vezet-e bármi jóra, ha ilyenkor megütjük a lovat. Mert pl. sokat olvastam a pozitív megerősítésről mint állatok nevelési módszeréről, és szerintem mindig inkább a jutalmazást és megvonást kell előnyben részesíteni, és nem a fizikai erőszakot.

Azt pedig, hogy hova járok lovagolni, azért nem szeretném elmondani, mert nem akarom, hogy rossz hírnevet szerezzek egy lovardának csak azért, mert az egyik oktató onnan esetleg rosszul járt el.

2019. márc. 22. 09:31
 16/17 A kérdező kommentje:
Ja, és miután ez megtörtént, az oktatóm elmagyarázta, hogy mit kell ilyenkor tenni, és a következő alkalommal már el tudtam érni, hogy elkanyarodjon a kijárat előtt, úgyhogy ezzel se volt igazán baj.
2019. márc. 22. 09:40
 17/17 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, a leírásod alapján teljesen helyes volt az oktatód reakciója. Hamar büntetett, és utána elmagyarázta, mi a dolgod. Lehet nem kellett volna megütni a fejét, de ki tudja, lehet aznap már nyolcadszor vitte el a ló a kezdő gyereket.


Ilyen alapján kijelenteni, hogy "Na, ide se jönnék", picit elhamarkodott. Azok, akik pálcát törnek felette, még életükben nem voltak olyan helyzetben, hogy az általuk oktatott gyereket a póni viszi, mint a zsákot, és visszaél azzal, hogy gyengék. Az ember meg csak áll középen, vagy fut mellettük, mondja, hogy mit csináljanak, a gyerek próbálkozik, a póni meg csak viszi továbbra is őket. Ki a kapun. Merő kedvességből. Cuki póni.


Kedves ítélkezők, mégis mit csináltok ilyenkor? Egyszer oké. Türelmes vagy, elmondod, újrapróbáltatod. Kétszer oké. Megint elmondod, türelmes vagy. De az iskolalovak a kezdőket viszik mindenfelé, néha határozottan jelezni kell nekik, hogy nem helyes, amit csinálnak, mert különben nem csak a kapun fogják kivinni a szerencsétlen gyereket. Nehogy már egy pálcával odacsapás vagy egy tenyérrel megütés brutális legyen...


Valószínűleg még nem kerültél soha olyan helyzetbe, hogy lerendezd a viszonyodat egy 600 kilós állattal, vagy különben eltapos vagy felken a falra. Könnyű úgy erőszakmentesnek lenni, hogy nincs konfliktus, mert a lovadtól nem kérsz semmit, és elég, hogy cuki meg örül a répának.


Valahol olvastam, hogy pozitív megerősítés párti a kommentelő. Igen, én is az vagyok, de a pozitív megerősítés nem azt jelenti, hogy egy jól ütemezett pofonnak nincs helye. Csak nem a büntetés van túlsúlyban, és olyan apróságokért is megdicséred a lovadat, amit alapból figyelmen kívül hagynál, mert magától értetődőnek gondolod.


Nos, lehet, hogy valakiben rossz érzést okoz, hogy rácsapnak a lóra, de ez sajnos nem valami pozitív tulajdonság, aminek örülni kell. Ez nem azt jelenti, hogy kedves és aranyos vagy, és mindenki más, aki meg meri ütni a lovat, az egy kegyetlen vadállat. A lovak segítségadásokból értenek. Ha te nem jelzed neki, hogy nem helyes, amit csinál, nem csapsz oda egy erősebbet a pálcával a kicsavarodott puha elveid miatt, akkor hidd el, annyira a fejedre nő, hogy sokkal komolyabb korrekció fog kelleni később, és az a lónak is rosszabb. Pedig egy egyszerű odacsapással orvosolhattad volna. Mindegy, ez már más téma.


Szóval az, hogy az oktató megbüntette a lovat, ami valószínűleg csak szórakozott, teljesen normális. Lehet hablatyolni a végtelen türelemről meg kedvességről, az elején mindenki úgy próbálja. De lássuk be, a dicséret mellett a helyes időben és mértékkel alkalmazott büntetés is ugyan úgy szükséges, mint bármi más. Csak a mai libsi világban valahogy ezt elfelejtik mindenhol. Mert a büntetés az rossz. What? Na mindegy.

2019. márc. 22. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!