Kezdőoldal » Állatok » Macskák » A cicám egy irányban forog...

A cicám egy irányban forog maga körül. Mi baja lehet?

Figyelt kérdés

Egy ~ 6 - 7 éves, kistermetű kandúrról van szó; azért nem tudom pontosan, mert talált jószág: törött farokkal, szemfertőzéssel, csontsoványan került hozzánk; akkor kb. fél évesnek saccoltam, de mivel nem nőtt a normál méretre, lehet, hogy több volt.


Nem különös fajta, vagy legalábbis nem tudom meghatározni; de nem a szokványos házi macska. Vannak furcsa tulajdonságai, pl. kisebb kora óta nagyon jól ugrik (még a szokásoshoz képest is); de a szaglása szerintem nem annyira jó. Ha jól érzi magát, a dorombolás mellett folyik a nyála; ami gusztustalan, de nem lehet vele mit tenni...


Mindig rengeteget evett, de nem hízott; kapott féregtelenítő tablettát többször is, ugyanolyan sovány maradt. Tavaly télen, ill. az utóbbi hetekben - hónapokban hízott rendesen. (Nincs műtve.)

Tejet nagyon ritkán iszik, de a gyümölcsjoghurtokat szereti. A puffasztott búzáért is nagyon odáig volt néhány alkalommal régebben, az ananászért pedig egyenesen "meg volt őrülve"...

Ezeket a jellemzőket azért írtam le, hátha jellemzői egy fajtának, és valaki ráismer. :)


Már a múlt héten előfordult 3-szor (különböző napokon), hogy pár másodpercig forgott körben, hang nélkül, az egyik lábát furcsán húzta (nem mindig ugyanazt). Pénteken este vagy szombaton a neten annyit találtam, hogy ez lehet vírusfertőzés vagy depresszió tünete(!). Hétfőre vagy keddre terveztük az állatorvost, de ez elmaradt, mert közben nem volt több ilyen eset; a cica a szokásos módon viselkedett: rendesen evett, nem fogyott, kijárt a lakásból.


Tegnap éjjel ismét forgott maga körül, de most hosszabb ideig, és picit "nyöszörgött" is. Amikor elindult egyenesen, felbukott; de utána talpra állt, és minden rendben volt. Napközben és azóta semmi különös nem történt, egészen kb. 30 perccel ezelőttig. Most ijesztően hosszú ideig tartott ez a szokatlan viselkedés; nem mértem, de talán fél perc - egy perc volt, és most nagyon keservesen nyávogott. Ezután ismét egyenesen ment, de megint bukott egyet. Szaglászott egy kicsit, majd kikéretszkedett; tehát ismét minden a rendes, megszokott módon alakul.

De most már nem tudom, mit tegyek, a hosszú hétvége miatt az állatorvosi rendelők sincsenek nyitva; nem tudom, merjem-e zavarni valamelyik állatorvost holnap...


Ha esetleg valakinek van tudomása hasonló esetről, örülnék, ha leírná, hogy milyen betegség lehet ez, és mire számíthatok; ill. hogy mit tehetek addig is, amíg eljutunk az állatorvoshoz.

A segítő szándékú válaszokat előre is köszönöm. :)



2012. nov. 2. 02:01
1 2
 1/13 Mecse ***** válasza:
100%

Hát ez semmiképpen nem hangzik jól. Elég számos dolog okozhatja ezt, és sajnos anélkül hogy a pontos okát tudnád nem igazán fogsz tudni vele mit csinálni, úgy értem "házi praktika" erre nem igazán van.


Lehet fülfertőzés ami az egyensúlyi rendszerére kihatott (rosszabb esetben) ez okozhatja a forgást, ekkor tapasztalhatsz botladozást illetve olyan viselkedést mintha "részeg" volna alkalmanként, mivel az agya nem tudja hibátlanul meghatározni a fejének a testéhez képesti helyzetét. Ebből meg tud gyógyulni ha a megfelelő gyógyszereket megkapja szóval nincs miért aggódni akkor sem ha ez történik.


Lehet kezdődő epilepszia minirohama a forgás, amit még ebben a fázisban (amikor semmi "komolyabb" nem történik) gyógyszerrel lehet kezelni.


Lehetne húgyúti fertőzés hogyha esetleg közben a nyávogás amiatt van hogy vizeletet is csöpögtet forgás közben (?) és ez nagyon fájdalmas (ezt mondjuk nem említetted szóval gondolom hogy nem csöpögött) , ez is gyógyszerrel orvosolható illetve gyógytáppal későbbiekben ha szükséges.


A feje el van fordítva bármelyik irányba amikor így forog? A pupillái kitágulnak? A szemei fixáltak egy irányba? Megpróbáltad felvenni közben, hogy akkor abbahagyja-e?


Legrosszabb esetben lehet idegrendszeri eredetű és ilyenkor van olyan hogy nem lehet segíteni az állaton hogyha ezen epizódok gyakorisága megnő és ilyen módon az életminősége nagyon-nagyon lecsökken, elveszti a kapcsolatot a külvilággal. Az állatok relatíve ritkán kapnak stroke-ot, de kérdezted mi lehet úgyhogy ide írom hogy ez is lehet. Ha bármilyen egyéb feji trauma érhette akkor az is okozhatta ezt az állapotot.


Én nem hinném hogy ne lehetne rajta állatorvos közreműködésével segíteni, az tényleg nagyon ritka hogy ne lehessen.


Most így elsőre ezek jutottak eszembe (de már késő van így az esetleges dolgokért amiket kihagytam elnézést kérek).


Mindenképpen vigyétek / vidd el orvoshoz amint lehet.

2012. nov. 2. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen próbléma még nem volt a cicáimmal, de az egyensúlyzavar miatt én is a fülére gyanakodnék. Szerintem inkább zavard az állatorvost hamarabb, minthogy a cica szenvedjen tovább :(


A nyáladzás simogatás közben lehet "normális", valószínűleg sose tanulta meg a cica szétválasztani az anyja tisztogatását/nyalogatását szopás közben az emberi kéz simogatásától. Vagyis ahogy elkezded simogatni, beindul a nyálelválasztása, mint egy feltételes reflex.

2012. nov. 2. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Kedves Mecse :)


Köszönöm szépen a válaszod, igazán sokat segítettél. Nem is számítottam arra, hogy ilyen későn még kapok választ. Úgy látom, nagyon értesz a cicákhoz, és nagyon szereted őket. :)


Az első dolgom lesz, ha bejön a cica, hogy kitisztítom a fülét; mert ha fülfertőzés, akkor a tisztítás mindenképp hasznos. Valószínűleg már csak reggel fog bejönni, mert elég sokáig el szokott kószálni.

Aztán felhívom a dokit délelőtt, hátha "eltekint" a hosszú hétvégétől, és kijön, vagy bemegy a rendelőbe. Ha nem, akkor remélhetőleg hétfőig nem lesz nagyobb gond.


Vizeletcsöpögést nem vettem észre.

A fejét, a szemét és a pupilláját nem figyeltem; de talán a feje nincs elfordítva, hanem a forgással megegyező irányban tartja; a szeméből pedig arra emlékszem a legutóbbi esetből, ami feltűnő volt, hogy nézett rám szegény, és az egyik szeme (a bal) kb. negyedrészig csukva volt.

Nem vettem fel, hanem simogattam, és beszéltem hozzá; de ha megint előfordul, akkor felveszem, hogy kiderüljön, abbahagyja-e.


Még egyszer nagyon köszönöm, hogy írtál. :)

Szép hétvégét kívánok. :)

2012. nov. 2. 04:09
 4/13 A kérdező kommentje:

Kedves 2. :)


Neked is köszönöm szépen a választ. Még nem láttam, amikor az előző kommentet írtam; ill. Te nem láthattad a kommentemet. :D

Szóval, a lényeg, hogy van egy doki, akinél már többször jártunk más állatkával is (madárral), meg ezzel a cicával is; őt próbálom meg majd felhívni. B tervként pedig egy távoli ismerős lányát, akinél még nem jártunk "betegként", csak az anyukájánál látogatóban.


A nyáladzásra valószínűleg jó a tipped, mivel kezdetben (évekig... :D ) még "taposott" is emellett, mint ahogy a kiscicák nyomkodják a mamájuk cicijét. [Nálunk természetesen cickó nem volt. ;) ]


Köszönöm ismét, hogy írtál, és neked is nagyon szép hétvégét kívánok. :)

2012. nov. 2. 04:22
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem olvastam el a többi hozzászólást, csak annyit fűznék hozzá, hogy ha van rá lehetőséged mindenképp vedd fel akár mobiltelefonnal, akár kamerával az esetet! Komolyan. Hasznos lehet az állatorvosnak is, és nem "ciki", ha leállsz ott megmutatni neki a felvételt. Pláne, hogy kicsi az esélye, hogy ott nála is ezt fogja csinálni.


Egyébként mindig ugyanabba az irányba forog?

Én is valami hallójárati problémára gondolnék, de talán inkább olyasmire ami beljebb van, mintsem könnyedén ki lehetne tisztítani otthon.

Bár legvégső esetben még az is lehet, hogy a forgás nem jelent semmit, csak amikor nagy fájdalmai vannak így könnyebb neki, mert nem csak arra koncentrál, hanem a forgásra is, így nem érzi annyira a fájdalmat. De egyelőre valószínűbb, hogy van jelentősége.


Ja és nyugodtan próbálkozz az állatorvosoknál ilyenkor is!

Ha esetleg nem vállal, akkor keresel mást. Én orvosként bemennék ünnepekkor is, ha csak nem utaztam el, nem bírnám megállni, hogy ne tegyem a dolgom.

2012. nov. 2. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Mecse ***** válasza:
100%

Nagyon szívesen! :)


Amit az utolsó válaszoló mondott az nagyon jó ötlet!


Vedd fel és mutasd meg az orvosnak, az tuti segít és többet is ér mintha te próbálod körülírni neki a lehető legrészletesebben!


A nyálzás amikor dorombol teljesen átlagos cica-dolog ahogy előttem is írták, az én macsekom is csinálja, amikor nagyon elfeledkezik magáról akkor szabályosan folyik a nyála amikor simogatom :D... Ugyancsak folyik a nyála amikor nagyon jóízűen alszik :). Szóval semmi ok az aggodalomra e téren.


Remélem hogy az orvos "eltekint" attól hogy most szünet van, mert tényleg jó lenne ha fény derülne arra mi okozza ezt a cseppet sem szokványos viselkedést!


Írd majd meg légyszi hogy mi lett a diagnózis, nagyon kíváncsi lennék!

2012. nov. 2. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Sziasztok :)


Köszönöm szépen az új választ is (5.); tényleg jó ötlet felvenni mobillal, és megmutatni az orvosnak; úgyhogy ha ismét lesz ilyen - remélem, nem lesz -, akkor felveszem. (Viszont akkor magát a cicát nem tudom felvenni, megnézendő, hogy abbahagyja-e a forgást...)


Nem figyeltem meg, hogy mindig ugyanabba az irányba forog-e; de talán igen, méghozzá balra. Az az igazság, hogy a múlt héten az első két ilyen esetnek nem is tulajdonítottam nagy jelentőséget; különböző napokon volt, nem is egymás után, és alig pár másodpercig tartott. Csak a harmadiknál ijedtem meg, hétvégén; mint említettem, akkor kerestem rá a neten.


Tegnap éjjel óta szerencsére nem volt probléma. Reggel (khm, khm, szóval 10 órakor...), ébredés után megetettem, és gyulladásgátló hatású, langyos gyógynövényes teával (körömvirággal) kimostam a füleit. :)

Tavaly nyáron a doki is kitisztította egyszer, és adott egy töltött injekciós fecskendőt is otthonra; de annak a szavatossága már lejárt sajnos, ezért használtam gyógyteát. Persze nem tetszett neki igazán, állandóan kirázta a füléből, úgyhogy tiszta nedves lett a pulcsim és a nadrágom is mindenhol; egyszerűen nem értem, hogy kb. fél deci teától hogy lehettem csuromvizes... :D


A lényeg, hogy alaposan kimostam néhányszor, ki is töröltem, amilyen mélyen csak tudtam. Elég jól tűrte azért, szóval morgott egy kicsit az ölemben, ugyanakkor szépen belesimult, és nem akart különösebben szabadulni. És persze kapott jutalomkaját két öblítés között. :)

A tranzakció után elaludt, aztán meg kiment csavarogni; én meg takarítottam, vásároltam, aztán én is elaludtam kb. du. 3-kor... Este 6 előtt ébredtem fel; a cica pedig megint evett, teljesen "jókedvűnek" tűnt; aztán elaludt. Szóval nem volt semmi gond, így a doki ma (pontosabban tegnap) elmaradt, este már tényleg nem akartam zavarni.


Az orvosokról az jutott eszembe, hogy némelyik állatorvos rendesebb, mint a humán orvosok... Úgy emlékszem, pár éve egyszer hétvégén (szombat délelőtt) jött ki az állatdoki, ugyanehhez a cicához. Bár nem 100 %. Az viszont teljesen biztos, hogy tavaly októberben egy hétvégén 10 - 15 helyi fogorvost telefonáltam végig (egy Pest megyei, elég nagy városban élünk); és az sem vállalt hétfőnél hamarabb, aki egyáltalán felvette a telefont, a maszekok sem. Azt mondták, menjek be Pestre...


Visszatérve a cicára: meglátom, holnap mi lesz a helyzet; szerintem egy újabb gyógyteás fülmosást mindenképp megejtek. Ha nem lesz rosszul, akkor kivárom a hétfőt a dokival. Majd mindenképp beszámolok, mit mondott. :)


Tényleg annyira jól esik, hogy ilyen kedvesek és segítőkészek vagytok; nem gondoltam volna, hogy ennyi hasznos tanácsot kapok. :)


Ja, még egy: A nyálzás nekem azért furcsa, mert gyerekkoromban is volt macskánk otthon; azóta is már több; de egyik sem volt ilyen nyálaska... A mostaninak is szabályosan folyik a nyála, rá a ruhákra vagy az ágyneműre; ezt én nagyon nem szeretem, de hát nem tudok mit tenni ellene. Kivéve persze, hogy nem veszem az ölembe, és nem nagyon engedem az ágyamba. Ha igen, akkor viszont nem simogatom.

Őszintén szólva nem vagyok annyira nagy macskarajongó, mióta a cica pár évvel ezelőtt halálra rémisztette a kanárimat; még élt a madárka, amikor kiszedtem a macska szájából, és kezdett is helyrejönni, de két nap múlva besokallt szegény, amikor a cica ráugrott a kalitkájára, és felborította... :(((

És volt egy másik cicánk is egyidejűleg, kettejük miatt a verebeken kívül az összes madár elmenekült a kertből. Merthogy vadásztak rájuk, és rendszeresen elkaptak egyet-egyet (cinkét, gerlét, rigót)... :(

Ráadásul mindig nagy büszkén felhozták megmutatni a zsákmányt, pedig soha nem dicsértem meg őket. (A vakondért sem, de még az egérért sem; sőt, egyszer sikerült megmenteni egy kisegeret. :D )

Tudom, hogy ez a vadászösztön miatt van, de akkor is bosszantó, hogy csak úgy megölik a madarakat. (Soha nem ették meg egyiket sem.)


Elnézést, hogy ennyire elkanyarodtam; és remélem, egyikőtöket sem bántottam meg ezzel a hozzáállással. :)


További szép hétvégét mindenkinek. :)

2012. nov. 3. 02:15
 8/13 anonim ***** válasza:

Erre én is gondoltam. Szerintem csináld úgy, hogy ha nem tudod letenni megfelelő magasságba a felvevőt, akkor fogd a kezedben, vegyél fel valamennyit a dologból, aztán vedd fel a macskát. A felvételben az is benne lehet nyugodtan, ahogy felveszed, hátha a cica egy-egy reakciójából is megtud valamit az orvos. Vagy nem kell vacakolni a videóval sem, egyszerűen ledobod a mobilt az ágyra és majd később leállítod/mented a felvételt. Szóval érted. ;)

Vagy ha van otthon valaki, akkor megkéred, hogy filmezze először a cicát, aztán azt, ahogy felveszed.

Nem baj az, hogy nevetséges lesz a felvétel, az orvos nem azt nézi (mármint a lényegre koncentrál). :))


A nyáladzás valóban lehet normális is, ahogy azt már előttem is írták, de azért említsd meg, mert bár nem értek hozzá, el tudom képzelni, hogy ha esetleg van valami gyulladása a fülénél, orránál az átterjedt és nehezebben kap levegőt az orrán keresztül vagy ilyesmi.

Szóval ha elviszed orvoshoz (lehet furcsán hangzik, de ha a cica úgy tűnik jól érzi magát, akkor szerintem várj ki még egy ilyen rohamot, mert lehet felvétel nélkül nem tud mit mondani az orvos és viheted megint) már vizsgáltasd ki rendesen.

Nekem is voltak kanárik, nem győztük őket egyre magasabbra tenni a macskák miatt! (Nekem a házba cicák nem jöhettek, csak nyáron mindig kitettük a kalitkában a madarakat.)


Szép hétvégét nektek is a cicussal! ;-)

2012. nov. 3. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Sajnos most még holnap estig pont egyedül vagyok itthon (csütörtök dél óta); de ha esetleg probléma lesz, akkor megpróbálom megoldani a kétszeres felvételt. :)

Egyelőre nincs semmi gond, nemrég ébredtünk, teljesen egészségesnek látszik a cica. És etetés után már ki is lógott, mielőtt még elkaphattam volna a következő fülmosásra; de majd bejön előbb-utóbb, és akkor nem ússza meg szárazon... Valószínűleg én sem. :D


A nyáladzás mindig is megvolt nála, tehát nem hiszem, hogy betegség miatt lenne, de azért majd megemlítem a dokinak. Én is arra gondoltam, hogy csak "vészhelyzet" után, felvétellel a birtokomban támadom be az orvost; ezért is írtam, hogy ha nincs semmi gond, akkor hétfőn. Bár akkor még tovább kellene várni, ha addig is rendben lesz minden... Majd meglátjuk. :)


Örülök, hogy Te is kanáris vagy. :)


Nálunk ez a csúnya baleset úgy történt, hogy a kanárik szabadon voltak a lakásban, csak enni jártak a kalitkába; sötétedéskor mentek aludni, a nagyszoba csillárjára. :)

Amikor ez a cica hozzánk került, mivel kicsi és beteg volt, beengedtem a lakásba, de a szobákba nem. Viszont este már igen, abban a "biztos tudatban", hogy nem lehet gond, mert a madarak soha nem repültek sötétben; vagyis akkor már csak egy volt, egy gyönyörű, citromsárga hím. [A másikat egyszer már sikeresen visszacsalogattuk, miután kirepült az ablakon; de másodszorra sajnos nem sikerült... :((( ]

Fogalmam sincs, miért repült le akkor mégis a csillárról a sárga, egyenesen a szőnyegre; de ahogy landolt, a cica pillanatok alatt kiugrott az ölemből, és rávetette magát. Nehéz volt kiszedni a szájából, és azt hittem, nem is élte túl a madárka, mert mozdulatlanul feküdt; de aztán mégis magához tért. Viszont ijedősebb, nyugtalanabb és szomorúbb lett; és többet gubbasztott a kalitkában, bár akkor már be is zártam, nehogy gond legyen. De mégis lett, mert a macska az első óvatlan pillanatban felborította a kalitkát; helyreraktam mindent, de sajnos a madarakat nem igazán lehet nyugtatgatni... És amikor néhány óra múlva a másik szobában voltunk, egyszercsak egy furcsa koppanás hallatszott a kalitka felől; odaszaladtunk, hát a szegény kanári lefordult az ülőrúdról. Szerintem nem bírta a szíve a sok izgalmat... :(((

Rá pár napra újból kellett mennünk a cica lába miatt az állatorvoshoz; elmeséltem neki a sztorit. Azt mondta, úgy látszik, túlságosan is helyrejött a maccs az előző injekciótól... (Már akkor simán felugrott a mosógép tetejére amúgy, pedig nagyon kicsi és sovány volt.)

Szóval ezen és a további madárgyilkolászásokon nagyon ki voltam bukva. :(


Azóta nem is vettem új kanárit, pedig szeretnék. Egyszer láttam egy szépséges sötétrózsaszínt az egyik kisállatkereskedésben; persze ő már nincs ott, de biztos lesz egyszer hasonló.

Ja, amikor kettő volt, direkt két külön üzletben vettük őket, hogy ne ugyanattól a tenyésztőtől legyenek; elvileg egy fiúnak és egy lánynak kellett volna lennie, de nagyon úgy nézett ki, hogy nem csak Bertie, a citromsárga volt hím, hanem Pippa, a sárga-barna tollú is... :D


Ha akarsz, és lesz kedved és időd, mesélhetnél a madaraidról; de nem akarom erőltetni. :)


Üdv. :)

2012. nov. 3. 11:04
 10/13 A kérdező kommentje:

Sziasztok :)


Nagyon-nagyon elnézést kérek a késésért; többször is eszemben volt, hogy meg kellene írnom a beszámolót, de valahogy mindig elhalasztódott.


A lényeg: Sajnos nem maradtak abba a rosszullétek. Csak a másodikat vagy a harmadikat sikerült felvenni telefonnal, mert előtte ijedtemben azt sem tudtam, hova kapjak hirtelen. Ez viszont bő másfél perces lett, gyönyörűen látható.

A már ismert orvosunk megnézte a felvételt és a cicát is, de nem nagyon tudott okos lenni. Azt mondta, jobb lenne élőben látni, de erre esély sincs, ugyebár. Ő kizárta a fülproblémát, epilepsziára gyanakodott. Írt is fel kétféle gyógyszert, hogy a következő roham után kezdjük el adagolni; és ha nem használ, akkor újabb vizit. A gyógyszer nem vált be. Sőt, ekkortájt már szinte mindennapos lett a forgás. Eleinte a cica megnyugodott, ha felvettük, de később inkább lekívánkozott, és forgott tovább...


Találtunk egy másik orvost a közelben, aki nagyon alaposan megvizsgálta a cicát. Kiderítette, hogy egy nem túl régi combsérülés miatti ízületi gyulladás lehet a probléma; a sérülést előzőleg mi észre sem vettük, semmi nyoma nem volt látható. A doki bácsi adott egy antibiotikum- és egy vitamininjekciót, és egy hét múlva rendelt vissza kontrollra. Idő közben ritkultak a forgások, már nem volt minden nap. A kontrollvizsgálaton újabb antibiotikum-injekciót kapott a cica, és azóta egyszer sem volt gond, ennek már kb. két - három hete. :)


Kellemes készülődést és boldog karácsonyt kívánok mindenkinek. :)

2012. dec. 20. 17:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!