Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Szeretnék egy macskát magam...

Szeretnék egy macskát magam mellé, méghozzá egy brit fajtájút. Mivel ez lenne az első cicám, mire figyeljek? Mennyi idő után lehet otthon hagyni egyedül a lakásban?

Figyelt kérdés

2013. jan. 27. 18:12
 1/2 Mecse ***** válasza:
100%

Feltételezem csak benti macsek lesz?


Először is arra figyelj hogy tenyésztőtől szerezd be :).


Macskabiztossá kell tenni a lakást, el kell pakolni olyan dolgokat amelyeknek az összetörése / elvesztése / megrongálódása nagyon érzékenyen érintene téged, mivel kiscica korban cirka fél / egy éves koráig olyan lesz mint egy kis energiabomba, mászni fog és felfedezni és mindent meg fog kóstolni és mindenbe bele fogja dugni a mancsát.


Nyilván nem akarod azt sem hogy megsérüljön :). Cserepes növényeket célszerű elpakolni előle mert sok cicára jellemző hogy kikaparja a földet, belekakil, satöbbi, szóval a te felelősséged hogy ezt lehetetlenné tedd a számára. Néhány szobanövény mérgező is a cicáknak, így ezért is fontos hogy elérhetetlenné tedd őket.


Fel kell készülnöd rá hogy az első pár hónap (valószínűleg) elég stresszes lesz sok nevetéssel megspékelve mert a kiscicáknál viccesebben viselkedő lény nem sok van, viszont mialatt viccesek, lehet hogy megtépik a függönyödet, megpróbálják megrágni a kábeleidet, lesznek járulékos veszteségeid :).


A kábeleket célszerű befedni ilyen műanyag kábelvédővel, legalábbis addig amíg a cicádról ki nem derül hogy csócsikálós-e vagy nem. Én pl. először befedtem a kábeleket de annyira hidegen hagyták a macsekomat, hogy leszedtem róluk a fedőt, rá sem hederít. Persze ezt előre nem lehet tudni, így jobb az óvatosság.


Az alomtálcát olyan helyre helyezd majd el ami nincs közel a kajájához, mert a cicák elég kényes állatok általánosságban, nem szeretnek oda piszkítani ahol esznek.


Első pár napban az egyik szobába helyezd be a macsekot ahol te is vele tudsz lenni, ott legyen az alomtálcája, az etetője itatója, hogy berögzüljön neki ezeket hol találja (főleg az alom miatt fontos ez). Amikor már biztonsággal megtalálja, akkor kiengedheted a lakás / ház többi részébe is felfedezni.


Kaparófára mindenképpen szükséged lesz, hacsak nem akarod hogy a bútoraidon hámozza a körmeit. Nem minden cicának tetszik elsőre a kaparófa, lehet hogy noszogatni kell majd egy picit, illetve megmutatni neki a "helyes utat".


A macskák rendkívül intelligensek és nagyon hamar megértik mit szabad és mit nem, a probléma csak az hogy néha úgy döntenek hogy sz*rni fognak a szabályokra :).


Fegyelmezés kapcsán ami nekem bevált az a vízipisztoly egy határozott hangsúlyú tiltó szóval (ami lövés előtt hangzik el), ezáltal a macsek kondicionálódik arra hogyha rám szólnak abba kell hagynom bármit is csinálok éppen.


Kifoghatsz olyan cicust aki vízimádó ahogyan ezen az oldalon is többen említették, és a képükbe röhög a macskájuk ha vízipisztolyozzák. Ez esetben ki kell majd találnod valami mást, az alapján hogy mire érzékeny / mire reagál a cicád, ezt majd az idő kiforrja, minden cica más. Az én macsekomnak pl. semmi baja a citrusfélékkel, pedig elviekben utálnia kellene őket :). Szóval a macskád egyéni jellege lesz a mérvadó ebben.


Fizikálisan ne bántalmazd semmiképp, ne koppints az orrára, ne suhints meg a fenekét, nem kutya ugyanis. A szabályokat addig fogja tisztelni amíg te ott vagy, bebetonozni nem fogod tudni őket, gondolok itt arra hogy pl. ne másszon az asztalra amikor nem vagy otthon. Fel fog mászni, mert macska :).


Legyen jó sok játéka és ha egyedüli cica akkor neked kell tenned róla hogy az energiái le legyenek vezetve, mert az unatkozó állat minden esetben rombolni fog. Szóval játssz vele sokat!


Én miután meglett a cicusom 1.5-2 hétig jóformán ki sem tettem a lábam a lakásomból, addig ismerkedtünk, tanulmányoztuk egymást, plusz ebben az időszakban hiányoznak neki a legjobban még a testvérei, anyukája, így én nem akartam egyedül hagyni erre az időre egyáltalán.


Készülj fel az érkezésére úgy hogy meglegyen már mindened, fésűk, karomvágó, etetőtálak, játékok, alom és alomtálca, kaparófa, táp amivel etetni szeretnéd, hordozó hogyha bármi történik akkor tudd magaddal vagy orvoshoz vinni.


Szerintem nagy vonalakban ennyi amire általánosságban figyelni kell, az összes kisebb részlet majd a macskád egyéniségének függvénye lesz. :)

2013. jan. 28. 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a választ, ez igen kielégítő volt :) Már nagyon várom a kis jövevényt :)))
2013. jan. 29. 13:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!