Kezdőoldal » Állatok » Macskák » S. O. S. Tályog kezelése és...

Borcsi02 kérdése:

S. O. S. Tályog kezelése és az ezzel járó veszélyek, következmények?

Figyelt kérdés

A kijárós cicám pár órája vérben úszó bundával jött haza, a nyakán, a gégéje környékén. Iszonyatosan megijedtem, azt hittem, egy kutya elkapta és ráfogott a nyakára, de mivel elég hosszú és dús a szőre, nem tudtam megállapítani, mekkora a sebe, igazából lefogni sem tudtam egyedül. Elrohantam vele orvoshoz, pénz meg minden nélkül, ahol első ránézésre már mondták, hogy egy kifakadt tályogról van szó, és sokkal több a genny, mint a vér. Kérdezték, nem éreztem-e ott a nyakán korábban duzzanatot, ilyesmit nem vettem észre, viszont azt igen, hogy kb 2 napja elég aluszékony, ez már feltűnt, nem olyan volt a kedve sem, bár evett rendesen. Leborotválták a nyakát és egy elég nagy, borsónál is nagyobb lyukat találtak, amiből elég sok összeállt gennyet préseltek ki, kimosták, injekciókat adtak (fájdalomcsillapítót és antibiotikumot, lázcsillapítót, mert már lázas is volt). Elég rossz helyen van a seb, amit most szombatig naponta mosni kell, injekciós tűvel betadinos oldatot befecskendezni oda, nem szabad hagyni, hogy beforrjon. Szerencsére nem befelé, hanem kifelé fakadt ki a tályog. Az a legnagyobb baj, hogy gallért nem tudunkk ráadni, mert pont súrolná az alsó éle a nyílt sebet, így viszont többször láttam már, hogy a hátsó lábával kaparja..:( Meg nyávog folyamatosan, nem akar lepihenni, kitágult a pupillája is. Félek, hogy így, hogy kapargatja, elfertőződik a seb, annyit tudok tenni, hogy nem engedem ki erre a pár napra, a koszban fetrengeni.

Lehet, hogy eltúlzom? Soha nem volt még tályog egyik cicámon sem, mások szerint orvoshoz sem kellett volna vinni, csak betadinozni, de a láz meg a kóválygása miatt ezt nem tartottam volna elégnek.

Amúgy a pofiján/fülén egy karcolás sincs, érdekes, hogy pont a nyakán, az állkapcsa alatt...

Most 5 napig az lenne a dolgom, hogy naponta lefogjuk és mélyesszük a fecskendőt a sebbe, és nyomogassuk ki belőle az esetleges gennyet. Csinált már valaki otthon ilyen több napos kezelést? Mennyire nehéz ezt saját kezűleg?

Ha a tályog verekedés miatt alakult ki (sok az ivaros, elhanyagolt cica a környéken), akkor az antibiotikumok megvédhetik a durvább nyavalyáktól? Bár oltva van, igaz, idén még nem kapta meg.

Egyébként az orvosok nagyon rendesek voltak, nem is tudtam, hogy külön űrlap van rendszeresítve arra, ha valaki nem tud helyben fizetni, arra nézve, hogy majd később pótolja.


2013. okt. 8. 16:23
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%
Azért, hogy ne piszkálja, tekerd körbe tiszta kötszerrel minden nap tisztítás után. Mindig steril kötszerrel. Muszály szerintem bekötni hogy ne piszkálja. Leveszed neki amikor jön a következő tisztítás fertőtlenítés. Óvatosan kinyomkodod belőle a cuccot. De ne ess túlzásba. Magától is fog folyni. És ezért is jól jön a kötszer. És nem folyik a szőrére sem. Ha készen vagy a seb tisztítással, akkor jó ha a kötés alá teszel közvetlenül a seb fölé betadineal átitatott vatacsomót. Normális ha ennyire aggódsz érte. :)
2013. okt. 8. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:

Szia!

Nekünk sok tályoggal volt már dolgunk. Az orvos ugyanígy tett ahogy nálatok, bár nekünk naponta vissza kellett mennünk és ők kitisztították. Volt hogy össze kellett varrni a cicám lábát és hiába a gallér, azzal vakarta a sebet :S Vettünk neki rugdalózót (nem tudtunk már mit kitalálni, bekötni nem tudtuk mert olyan helyen volt) Csak azt tudod, amit előttem is irtak hogy bekötöd, de ne szorosra, lehetőleg ne nyomódjon a sebbe mert beleragad! Amikor meg szem előtt van leveszed és ha piszkálja rászólsz. Az antibiotikum sokat segít. Az pedig hogy kifelé szakadt, nem pedig befelé, hát elvileg csak akkor nagy a baj ha olyan helyen van, hogy a véráramba kerül a tályogból a cucc akkor bele is hallhat... Remélem hamar meggyógyul a cicád!

2013. okt. 8. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:

Jó ötlet a kötés csak ne vattát rakj alá,mert a szálai belemennek a sebbe.

Biztos tűvel kell betadinozni?Nálam mindig a fecsivel kellett ha olyan volt bár tályogunk még nem volt.

A kezelés miat ne aggódj,megcsinálod hidd el és rendbe is fog jönni a cicád csak idő kell és bekell tartani a kezelést.

Nekem néha injekcióznom kell otthon,nem gond megtanultam és megy ha nagyon kell :)

2013. okt. 9. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a gyors és hasznos válaszokat!

Ez a kötés jó ötlet, igaz, meg kell valahogy oldanom, hogy ne ragadjon a sebbe, borzasztó lenne úgy leszedni. Egyébként a kötés miatt nem pállik be a seb vagy ilyesmi? Persze úgy, hogy nem szorosan tenném rá.

Ma már megkapta az első kis fél tablettányi antibiotikumát májkrémben, ez volt a könnyebb feladat, délután meg kell csinálni a mosást...jujj...:(

Egyébként rosszul írtam, nem injekciós tű, hanem pici fecskendő kell hozzá, adtak is. Az az igazság, hogy nálunk is felajánlották, hogy visszavihetjük naponta, szombatig, ha nem merjük/tudjuk megoldani itthon, csak még hezitálok, mert így is nagyon kínos volt, hogy nem volt nálam elég pénz, és okt. 15-re vállaltam, hogy pótolom, addig sajnos nem lesz pénzem, minden nap pedig eljátszani ezt, a héten, hát, nem szívesen..:(

Ha nem a saját cicám lenne, el tudnék vonatkoztatni, de így borzasztó nézni szegényt, durva ez a beavatkozás, tegnap is nagyon szenvedett, olyan hangokat adott ki, hogy huh...pedig előtte adtak is neki fájdalomcsillapító szurit, ami nálunk itthon nincs. Na meg ketten fogtuk le szegényt az asszisztenssel, míg az orvos kezelte.

Még kitalálom, délutánig van időm eldönteni, hogy csináljuk. Egyébként az orvosi procedúrák nagyon kikészítik szegény cicát, nem veszi könnyen, tegnap is egész éjjel fent volt utána, egy helyen üldögélt, a hideg konyhakövön, és ha csak közelítettem felé, már dobta el magát, megadóan. Még tőlem is fél szerintem. Meg elég furán vinnyogott végig, éjszaka is, csak hajnalra kucorodott le. A szeme pedig nagyon csillog. Félek, hogy még mindig lázas, tegnap 39,5-öt mérek neki. Szerencsére evett már egy keveset.

A seb egyébként nagyon friss, a következő kezelésig nem kötöm be, majd utána, sajnos azt is észrevettem egyszer tegnap, hogy kúszva a földhöz próbálja dörzsölni. Elég ijesztő a hús, ami kilátszik a kis nyakán a lyukban..:(

2013. okt. 9. 09:25
 5/22 anonim ***** válasza:

a 39,5 normális stresszhelyzetben.

Ha nm is akarod bekötni akkor talán még megoldás lehet a lábára zokni,hogy körömmel ne kaparja a sebet,de szerintem egyiknek se fog örülni.

Ne félj a tisztítástól,minden bizonnyal kell majd hozzá segítség,de figyeld meg,hogy otthon nyugodt környezetben jobban fogja tűrni.

2013. okt. 9. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:

Igen, remélem, jobban tűri majd itthon, vagy megint hetekre megutál minket:), mint az ivartalanítás után. De annyi tanácsot kaptam itt, hogy már nem félek a dologtól, teljesen rászántam magam, az ilyen helyzetekbe is bele kell tanulni, hogy az ember ne álljon ott hülyén és tehetetlenül, ha esetleg szükség lenne rá.

Szerencsére folyton alszik, így jelenleg nem piszkálgatja magát, közben én orvul készítgetem elő a kötszereket meg a betadint a délutáni akcióhoz.:)

Egyébként nem tudom, mennyire normális,vagy mennyire számít, hogy az alomban hasmenéses székletet találtam, szerintem tőle származik.

Ez a gyógyszerektől lehet, vagy esetleg szintén a stressztől?

2013. okt. 9. 11:28
 7/22 anonim ***** válasza:
A hasmenés antibiotikumtól van, ha nagyon zavar vehetsz a dokinál rá pasztát, de mint mondtad pénzügyileg nem állsz jól, majd ha nem kapja már a gyógyszert ez a probléma megszűnik. A fertőtlenítésről meg annyi jó tanács, hogy ne sajnáld meg ha sír. Sokkal gyorsabb és stressz mentesebb ha 1 perc alatt kitisztítod neki, mintha minden mukkanásnál vagy ha izeg mozog elengeded nyugtatgatod. Inkább utána adj neki valami finomságot attól megnyugszik. Mennyi idős amúgy?
2013. okt. 9. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
Nem fog a kötés beleragadni a sebbe. A kötés alá tehetsz Betadinenal áttitatot gézlapot aminek a felszíne sima. Ez jó akkor is ha már kész vagy a seb fertőtlenítésel és ez továbbra is hat majd. Ne sajnáld :) . Fogd fel úgy hogy segítesz rajta :)
2013. okt. 9. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 A kérdező kommentje:

Köszi az újabb segítséget! Túl vagyunk a mai "kezelésen":), holnap már remélhetőleg jobban fog menni. Végre teljesen közelről is láttam, milyen is ez a seb. Amitől féltem - hogy mint egy normális seb, ez is elkezd majd hegesedni és úgy kell majd feltépni a sebszéleket a fecskendővel, szerencsére alaptalan volt, eléggé nyirkos és élénk a seb (konkrétan egy lyuk), így könnyebb volt a dolgom. Bár bevallom, elsőre olyan nagyon nem mertem belemélyeszteni a bőr alá a fecskendőt, csak pár milliméterre.. (elég durva, a picike gégéje egész formáját láttam..pont ott lyukadt ki a bőr). De így is éreztem, hogy ami visszafolyik-kifolyik, az elég ragacsos. Viszonylag hamar végeztünk, alig volt egy perc, csak egyszer álltunk meg, holnap még gyorsabban próbálom, hogy egyszerre túl legyen rajta.

Egyébként másfél éves a cica, lány.

Köszönöm a székletre vonatkozó választ is, nem zavar, ha normális keretek között van egy kis hasmenése, ameddig iszik és eszik is, de majd figyelem, nehogy kiszáradjon esetleg.

Köszönöm a betadinos gézlapot ajánló válaszolónak is a segítséget!:)

2013. okt. 9. 16:39
 10/22 A kérdező kommentje:

Próbáltam utánanézni, de pontos infót nem találtam arról, hogy mennyi idő lehet vajon, amíg egy tályog kialakul és kifakad? Ebben tudnátok segíteni? Mivel én a dús bunda miatt nem vettem észre semmit, nem tudtam lekövetni a dolgot a cicámon.

Igaz lehet az is, amit olvastam pár helyen, hogy ha egyszer be is gyógyul a tályog, ugyanott újra előjöhet? Mert hogy elvileg ebből kiindulva csinálják úgy sokszor az orvosok, hogy altatásban tisztítják ki alaposan a sebet, nehogy visszafertőződjön.. Ilyesmi fordult már elő valakivel? Igazából arra ösztönöz ez az információ, hogy nagyon alaposan és ellentmondást nem tűrően csináljam a tisztítást, hogy hasson is és később ne legyen visszatérő gond.

Ja, és szerintetek a 3 cicám közül akár valamelyik okozhatta ezt a tályogot a másiknak? Szoktak játszani, birkózni, egymás fejét lábbal rugdosni a lakásban esténként(persze csak közepesen finoman, nem durván), lehet hogy akkor történt? Mert én eddig idegen-szomszéd macskára tippeltem, de a karmokon elég sok kosz össze tud gyűlni, mindegy hogy kinek a karmán végülis.. Vagy egy tályoggá alakuló sebhez durvább odamarás kell, mint a játék..?

Bocs, hogy ennyit kérdezek!

2013. okt. 9. 17:19
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!