Kezdőoldal » Állatok » Macskák » S. O. S. Tályog kezelése és...

Borcsi02 kérdése:

S. O. S. Tályog kezelése és az ezzel járó veszélyek, következmények?

Figyelt kérdés

A kijárós cicám pár órája vérben úszó bundával jött haza, a nyakán, a gégéje környékén. Iszonyatosan megijedtem, azt hittem, egy kutya elkapta és ráfogott a nyakára, de mivel elég hosszú és dús a szőre, nem tudtam megállapítani, mekkora a sebe, igazából lefogni sem tudtam egyedül. Elrohantam vele orvoshoz, pénz meg minden nélkül, ahol első ránézésre már mondták, hogy egy kifakadt tályogról van szó, és sokkal több a genny, mint a vér. Kérdezték, nem éreztem-e ott a nyakán korábban duzzanatot, ilyesmit nem vettem észre, viszont azt igen, hogy kb 2 napja elég aluszékony, ez már feltűnt, nem olyan volt a kedve sem, bár evett rendesen. Leborotválták a nyakát és egy elég nagy, borsónál is nagyobb lyukat találtak, amiből elég sok összeállt gennyet préseltek ki, kimosták, injekciókat adtak (fájdalomcsillapítót és antibiotikumot, lázcsillapítót, mert már lázas is volt). Elég rossz helyen van a seb, amit most szombatig naponta mosni kell, injekciós tűvel betadinos oldatot befecskendezni oda, nem szabad hagyni, hogy beforrjon. Szerencsére nem befelé, hanem kifelé fakadt ki a tályog. Az a legnagyobb baj, hogy gallért nem tudunkk ráadni, mert pont súrolná az alsó éle a nyílt sebet, így viszont többször láttam már, hogy a hátsó lábával kaparja..:( Meg nyávog folyamatosan, nem akar lepihenni, kitágult a pupillája is. Félek, hogy így, hogy kapargatja, elfertőződik a seb, annyit tudok tenni, hogy nem engedem ki erre a pár napra, a koszban fetrengeni.

Lehet, hogy eltúlzom? Soha nem volt még tályog egyik cicámon sem, mások szerint orvoshoz sem kellett volna vinni, csak betadinozni, de a láz meg a kóválygása miatt ezt nem tartottam volna elégnek.

Amúgy a pofiján/fülén egy karcolás sincs, érdekes, hogy pont a nyakán, az állkapcsa alatt...

Most 5 napig az lenne a dolgom, hogy naponta lefogjuk és mélyesszük a fecskendőt a sebbe, és nyomogassuk ki belőle az esetleges gennyet. Csinált már valaki otthon ilyen több napos kezelést? Mennyire nehéz ezt saját kezűleg?

Ha a tályog verekedés miatt alakult ki (sok az ivaros, elhanyagolt cica a környéken), akkor az antibiotikumok megvédhetik a durvább nyavalyáktól? Bár oltva van, igaz, idén még nem kapta meg.

Egyébként az orvosok nagyon rendesek voltak, nem is tudtam, hogy külön űrlap van rendszeresítve arra, ha valaki nem tud helyben fizetni, arra nézve, hogy majd később pótolja.


2013. okt. 8. 16:23
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
Azért kérdeztem mennyi idős a cicád, mert így hogy ilyen fiatal hamar rendbe jön. Az én kandúrom 15éves. Egy hónapja húzták ki 3fogát, nagyon nehezen viselte már az altatást is, fel kellett kelteni (még 1fog lett volna, de annyira nem volt fontos) mert már túl nagy lett volna a kockázat. Neki rengetegszer volt tályoga. Nagyjából másnapra jött ki mindig, úgyhogy nem tudom a tiédnek mennyire lehetett friss. Az én kis öregem pár nap alatt megszokott gyógyulni. Volt hogy pl átharapták a mancsát de az is gyorsan gyógyult. Esetleg vegyél a cicádnak vitamint, az is segíthet vagy immunerősítőt (vitamin kb 500,- immune. kb 2000-3000,-)
2013. okt. 10. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
Ja és nem valószínű, hogy a másik macskád csinálta, tályoghoz elég nagy bunyó kell. Az enyémek is vadásszák egymást de tudják hol a határ. Nálunk volt egy kóbor macska (nem volt farka, elég elhanyagolt volt) amikor vele verekedett a macskám mindig akkor szedte össze a tályogokat.
2013. okt. 10. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:

Eddig, ha előfordult valami kis betegség, vagy altatni kellett az ivartalanításkor, nyugtattak minket, hogy fiatal még, és elég hamar regenerálódott is a cica, csak szegény mindig kifog valamit, a nyáron is dokihoz kellett szaladni vele, mert kiszáradhatott valamitől, akkor kapott infúziót és szurikat, most meg ez.. A többiekkel semmi ilyesmi nem történt szerencsére, bár ők inkább menekülnek, mint hogy leálljanak fújni, karmolászni. Egyedül ő szokta felvenni fel a harcot, szegénykém, egy a négy ellen felállásban, sajnos nagyon elleptek minket más macsekok.

A szomszéd macskájának idén tavasszal-nyáron ez a harmadik vemhessége (most is pocakos), alkalmanként 5-6 kiscicát hoz világra, ők meg teljesen hozzánk szoktak. Akkora a hasuk, mint egy dob, biztosan férgesek és ki tudja, mi minden nyavalyájuk van. Megsajnáltam őket, ezért már teljesen ideszoktak, itt kapnak enni a kert végében, nagyon életrevalóak és sajnos agresszívak, reggelente, ahogy nyitom az ajtót, az anyamacskával együtt támadnak le minket, sokszor csak azért szöknek be hozzánk és mennek le a pincébe, hogy belekakiljanak az almunkba, amit már felfedeztek maguknak..

Jó lenne megúszni a további tályogos eseteket, de ezek fényében már nem tudom, van-e erre esély. Tegnap kezeltük másodszorra a cicát, már kezd keményedni a seb (vagyis a hús alatta), és nem is nagyon folyt belőle semmi, remélem, jól csináltam a mosást, viszont most még keservesebben nyávogott, remélem, nem azért, mert benne maradt még genny és újra alakul valami gyulladás.

2-3 kezelés után még kellene folynia valaminek? Sajnos a "lefogó ember" mindig nagyon kikészül a művelet alatt, jobban, mint én, és sokszor kirántja magát a cica is. Még ma és holnap meg kell csinálnunk, utána regenerálódhat cica, és hétfőn lesz kontroll. Ez megnyugtat, jó lenne, ha sikerülne rendbe hozni, és nem újulna ki valami visszamaradt dolog miatt.

Megkérdezhetem, hogy a kandúrod ivartalanított-e? (bár gondolom, igen) Csak azért, mert kíváncsi vagyok, hogy kasztrálás után is ennyire ki vannak téve a fiú cicák a verekedéseknek? Nem úgy van, hogy inkább eloldalognak, ha jön egy másik, ivaros, agresszívabb betolakodó? Területharcok mondjuk mindig lehetnek. Nálunk a 2 éves lány cicámat üldözte halálra a szomszéd fiatal kandúr, hiába menekült előle szegénykém, terrorban élt hónapokig. Talán velük is az lehetett, hogy őt szúrta ki magának a kandúr, mint a 3 lány cicám legidősebb "falkavezérét", és el akarta űzni a területről. Vagy egyszerűen olyan butus volt, hogy nem érdekelte, hogy már nem ivaros a cicám és párosodott volna vele.

2013. okt. 11. 09:27
 14/22 A kérdező kommentje:

Egyébként le a kalappal, hogy ilyen szép korban van a cicád, kijárós létére, ejha!! :) Biztosan nagyon odafigyeltek rá.

Szegényke, ezek az altatások mindig olyan idegtépőek, én még a fiatal cicáimat is könnyek között adtam át az orvosnak, amikor tudtam, hogy altatni viszik a műtéthez,és aláíratták velem a nyilatkozatot. Így nem csodálom, hogy nem akartál kockáztatni. Az orvosunk honlapján azt olvastam, a kíméletesebb altatógázos módszert használják, direkt ezért vittem hozzájuk őket, de eddig mindig láttam a kis lábukon a tű nyomát, szóval nem tudom, hogy is megy ez, lehet, mindenképp kell injekciózni is őket előtte.

Köszi a vitaminos tippet, hétfőn mindenképp kérem majd, hogy ajánljanak valamit!

2013. okt. 11. 09:36
 15/22 anonim ***** válasza:
Hát nagyon vigyázunk rá, amennyire lehet, mert nem kijárós, hanem csak kinti. :) A másik cicám lány, szintén ivartalanított, csak kinti (sajnos szüleim nem engedik be őket, bár lábadozásnál mindig bennt vannak. A 15 éves bár kiskora óta ivartalanított még mindig jelölgeti pl a bokrokat. Nekünk rengetegszer vannak ilyen sérülések, bár most már ritkább mert rájött a cicc hogy nem tud győzni így inkább elkerüli őket. Mindenki nagyra becsüli az állatkáit, de a fiú cicánk tényleg olyan jófej, hogy pl ha megsérül már jön, hogy megsérült és rögtön látjuk ha baj van. Nagyon szívós állatok :) Lehet hogy ha valaki idetéved az elküld a francba, de ha nem tudsz mit csinálni a kóbor macskákkal hívj fel állatmentőket, vagy vidd el menhelyre. Legalább akkor megkapják a szükséges ellátást. Azzal nem tudsz mit csinálni, hogy megverik, lehet őket elijesztgetni meg hasonlók de nem ér semmit! Múlt évben nem túlzok havonta vittük állatorvoshoz a fiút. Jó ilyen emberekkel találkozni akik ennyire szeretik az állataikat, és ha bármi van orvoshoz viszik. Nagyon rossz itt is olyanokat olvasni, hogy kb eltört a cicám lába de nincs pénzem orvoshoz vinni. Hát nekünk se két fillér ilyenkor, de mindenhol van részlet fizetés és egy lelkiismeretes orvos nem a pénzért csinálja, hanem hogy segítsen. Egyszer szomszédom cicáját éjszaka el kellett vinni ügyeletre(csak az hogy bemész 8000) valami 15000 kellett fizetni, volt nálunk kb 8000. Elkezdett alkudozni, mondtuk hogy 3000 van nálunk, aztán hogy 5000 erre azt mondja na alakul lesz még itt... pfff. Meg a kutyámnak augusztusban volt egy időskori agygártyagyulladása, először az orvosok se tudták mi baja, még koponya CT-n is voltunk. 100.000 forint volt :S A lényeg fel a fejjel, stapabíró állatok a macsekok, azért próbálj rá vigyázni, de egy tályog nem a világ vége. Ja és már ne nagyon nyomkodjátok a sebet inkább csak folyassátok oda a betadine-t, ennyi genny már nem fog belőle jönni. De ha visszaviszed a dokihoz megmondja. Nyugodtan kérdezz még ha van valami :) Ja és bocs ha valamire nem válaszoltam a kérdésedből csak annyi mindent írtál :)
2013. okt. 11. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:

Igen, bocsi, nagyon rá tudok kattanni a macskatémára,és egyik gondolat, kérdés jön a másik után. :)

Tényleg nem a világvége egy tályog, én is alig várom, hogy túl legyen rajta cica, főleg mert nagyon búslakodik, hogy napok óta be van zárva. Tegnap már láttam, hogy kezd összemenni a lyuk, nem is nagyon nyomkodtam neki, csak egy kicsit, mert azt láttam, hogy körülötte egy kicsit duzzadt az elmúlt napokhoz képest, de nem jött ki belőle semmi.:( Alig várom a hétfőt, hogy végre az orvos is ránézhessen.

Ügyeleten még soha nem voltunk, szerencsére, nem is tudom, hogy oldanánk meg, ha baj lenne. Az augusztus 20-i hétvégén vittük dokihoz ugyanezt a cicát legutóbb, szerencsére találtam aznap nyitva tartó rendelőt a kerületben, igaz, ők rendesen elkérték az árát az akkori kezelésnek, de nem érdekelt, mert olyan jó volt látni, ahogy pár órával később már teljesen rendbe jött a cica.

Sokat szoktunk gondolkozni azon, mi lenne a legjobb a hozzánk átmászkáló cicóknak, akik amúgy nagyon aranyosak, mert hát elvileg van gazdájuk, csak épp nem törődik velük, és felmerült, hogy partizán jelleggel találnunk kellene nekik új gazdát, és titokban elvinni őket, de az ismerősi körömben mindenki kézzel-lábbal tiltakozik a macskák ellen, csak nálunk szeretik simogatni őket, meg hogy milyen édesek, stb, de hogy túl sokba kerül tartani őket. Aki meg talán még elvinne egyet, az meg pont allergiás rájuk.

Baromi nagy dilemma, hogy mennyire vállal az ember felelősséget más állatkájáért, akinek van szíve, az nem tud elmenni szó nélkül, ha ilyet lát, ebben él napi szinten, mert nem szegény cica tehet róla,hogy nem szeretik eléggé, és mindig meghat, amikor látom, hogy ezek a kis cicák is mennyire élvezik az életet, milyen boldogok egy kis törődéstől. Még nem ivarérettek, nekik még csak a játék van, ezek a legszebb hónapjaik. Sajnos mindegyik cica lány, és előre félek, hogy mi lesz télen, tavasszal, amikor majd már űzik őket a kandúrok... A szomszéd amögé bújik, hogy embertelenség az ivartalanítás..de az persze nem az, hogy napokig enni sem kapnak. Sokat agyalok azon, hogy hogyan tudnám megoldani, 4 macska ivartalanítása nem kevés pénz, és nem tudom, vannak-e olyan helyek, ahol kedvezményesen lehetne ezt megoldani.

Egyébként mivel testvérek, nem lenne szívem őket menhelyre vinni, elválasztani őket, annyira szeretik egymást. Egyszer elvitték az egyiket, meg is sirattam, aztán 2 nap múlva vissza is hozták azzal, hogy fostos, és nem kell, azóta is itt van.

A durvább verekedős korszak, ami az én cicáimat illeti, jelenleg szünetel, egy ideje kicsit fellélegeztünk, mert mindkét szomszéd ivaros kandúrkát elütötték a nyáron (szegénykék), ők csinálták itt a legnagyobb feszültséget, bár így is vannak még ellentétek a megmaradt lányokkal, de egy fokkal már jobb.

Hogy van a kutyusod azóta? Hihetetlennek tűnik a összeg, amit a CT-re írtál, huh... Nálunk, az öreg agarunkkal volt ebből pár éve nagy családi probléma, mert a szüleim sokallták már amennyit rá kellett volna költeni, az utolsó hónapjaiban, amikor mindenki tudta már, hogy el fog menni, és csak pár hónappal tudták volna meghosszabbítani az életét.

Egyébként, ha otthon laknék, nekem sem engednék, hogy bejárjanak a cicáim, azon is felhördül anyukám, hogy néha az ágyban alszanak a cicák:) Szóval 3 macskával már csak úgy költözködnék, ha úgy hozza az élet, hogy nekik jó legyen, és úgy tudjanak élni, ahogy eddig, kint is-bent is. Már nem tudnák megszokni törés nélkül szerintem, hogy egyszer csak ki vannak tiltva, és nem lehetnek velem.

A pénz kérdésben, ami az orvosi témát illeti, sokszor olvasom itt, hogy pl szülők nem adnak pénzt orvosra, még akkor sem, ha súlyos a cica állapota, amit azért nem értek, mert ha nekik még nem is annyira, de a gyereknek fontos az a macska, nem igaz, hogy ezt egy legyintéssel el lehet intézni. Mindenkinek fontos valami vagy valaki az életben, amit tiszteletben kell tartani, és ha szeretek valakit, akkor nem nézem végig, ahogy elsiratja a cicáját, mert én nem segítek rajta. Nálunk, mióta tudatosult a körülöttem lévőkben, hogy mennyire fontosak nekem a cicóim (úgy, hogy előtte nem igen volt saját állatom), tudom, hogy ha vészhelyzet van, fordulhatok hozzájuk segítségért, és mindig megoldjuk valahogy,és ha kell, én is viszonzom ezt. Meg az orvosok többsége is tényleg nagyon rendes, bár olvastam már olyat rendelőben, plakáton, hogy hitelt nem áll módjukban biztosítani.

2013. okt. 12. 10:08
 17/22 A kérdező kommentje:

Ja, még annyit, hogy olyan cuki a cicád, hogy mindig megy hozzátok, ha valami baj éri.:) Biztosan okos kis állatka, és már rájött a sok orvoshoz mászkálás után, meg mert tudja, hogy szeretitek, hogy mindig segítetek rajta, és ha baj van, szól nektek:)

Végülis talán nálunk is hasonló történt most, mert épp elmélyülten tanultam, amikor mellém perdült a cica, és nagyon élesen rám nyávogott, hogy figyeljek rá, mert valami történt vele. Amikor még egy kis gombóc volt, és nem régóta volt nálunk, akkor is megcsinálta ezt, belement egy tüske a talpába, és felszuszogta magát nagy nehezen az emeletre a lépcsőkön, jött panaszkodni, hogy neki fááááj:) és csináljak valamit.

2013. okt. 12. 10:27
 18/22 anonim ***** válasza:

Az a jó ha ilyen kapcsolat van ember és állat között :) Szerintem a legszebb dolog, főleg hogy ezt más érti/érzi, csak te és a cicád/kutyád. :) Sajnos a kutyámat pont ma kellett orvoshoz vinni, mert csórikámnak nagyon durva hasmenése van, és valamit találtak az ultrahangon meg a röntgenen, ha holnapig nem javul (csak vizet kaphat, már majdnem összeesik annyira nincs energiája) akkor felkell vágni a pocakját és mintát kell venni mert lehet hogy daganat. Nagyon izgulunk érte, főleg hogy kb 2hónapja volt ez az agyi dolog nála. Akkor annyira szédült hogy elesett. Azért volt 100.000forint mert sok gyógyszert kapott, elég erőseket (vénásan kapta 4napig a szteroidos gyógyszert) 10.000,- /kezelés :S Nagyon bízom benne hogy most se lesz komoly probléma.. A macskákról meg még annyi hogy ha van gazdájuk akkor azért nem lehet csak úgy "megszabadulni" tőlük, de ha felhívsz egy szervezetet (pl Cicamentő Angyalok) ők utána néznek és ha azt látják hogy a gazdájuk nem viseli megfelelően a gondjukat (márpedig nem) akkor elvehetik tőle és jó helyre kerülnek. Az elszakítás a testvéreknél nem olyan durva mint hisszük, hisz valószinű a te cicádnak is meg több ezer állatnak van testvére, sőt anyukája akitől elszakították, de ha te leszel az új családja elfelejti és te leszel neki a legfontosabb.

Ja és ha a tályogból nem jön semmi akkor szerintem max 1-2nap és begyógyul!

Amúgy nagyon örülök neki hogy van kivel vesézgetni ezeket a témákat :)

2013. okt. 12. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 A kérdező kommentje:

Szegény kutyus..:( Remélem, mára javult az állapota, bár ritka, hogy egy ilyen nyavalya egy nap alatt megoldódik, a hasmenés alapból egy durva dolog, annyira le tudnak gyengülni tőle..

Nagyon drukkolok, hogy ne legyen komolyabb baja, ne adj isten, rosszindulatú daganata!!!! Olyan jó, hogy egyből ti is viszitek orvoshoz, és nem hagyjátok kínlódni szegénykét! Biztosan segítenek majd rajta, ahogy korábban is!

Addig is küldök neki, nektek egy kis pozitív energiát, így, az "éteren" keresztül!

2013. okt. 13. 10:51
 20/22 anonim ***** válasza:
Na megvolt az orvos. Jó is meg rossz is. Nincs daganata vagy ilyesmi, vírus okozza a hasmenést, de a mája megvan nagyobbodva és nem valami szép, májvédő gyógyszert kell szednie, és máj diéta (főzni lehet neki vagy horror árú gyógytáp) holnapra meglesz a vér eredmény és ha nem jó akkor további intézkedések :S Izgulunk hogy mi lesz de legalább nem a legrosszabb eset áll fenn. Hogy van a cicód?
2013. okt. 13. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!