Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Miért nem tudja a tudomány...

Miért nem tudja a tudomány megállapítani, hogyan dorombolnak a macskák?

Figyelt kérdés

Csak feltételezések vannak, hogy a hangszálával csinálja, de vannak más feltételezések is. Eléggé fejlett a tudomány a XXI. században, miért nem tudják ezt valamilyen kísérlettel, vizsgálattal, módszerrel kideríteni?

"Pontos elmélet nincsen, csak sejtéseik vannak a dorombolás keletkezését illetően."

[link]



2013. okt. 14. 15:07
1 2
 11/12 Grielean ***** válasza:
36%

A kérdésedre (is) válaszoltam, ha nem a sértődöttet játszanád, talán még észre is vehetted volna.

Egyébiránt pedig hadd idézzek pár mondatot tőled:

"Az a macska meg itt van az orrunk előtt, és egy pofonegyszerű dolgot nem tudunk róla kideríteni."

"A tudósok megehetik reggelire a tudományos írásaikat. Tudjátok, kinek a torkán fogják ezeket mind lenyomni, az enyémen nem."

"A másik meg, ha annyira okosak a tudósok, hogy visszafele meg tudják mondani, mi volt pármillió éve, akkor nehogy már ezt ne tudják megmondani."

Ha valaki ilyen provokatív, öntelt és arrogáns módon szól a saját kérdéséhez, ugyan mivel érdemelné ki a válaszolók tiszteletét?

Más szemében a szálkát, ugye...?

2013. okt. 19. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Khöm...

Sajnos már sokadjára tapasztalom a vitát a kérdés válaszaiban. Ezért újfent repültek a modik felé az infók. Remélem kivagdossák a nem ideillő részeket.


Na szóval a macska és a purr-purr! Egy imádott érdekes témám ;)

A macska azért miákol mert a tej túl meleg! - olvasható egy régi mesekönyvben. Na de mi is a dorombolás?

Hát egyszerű! Egy 20-35 Hz közötti hangzás, amit a macska félék képesek kiadni különféle helyzetekben. Hasznos dolog! Körülbelül annyira, mint az, hogy az újszülött csecsemő nem vesz levegőt a víz alatt (azaz képes egyfajta úszásra), vagy a legtöbb négylábú növényevő nagytestű állat a születése után közvetlenül már járni képes.

Mint máshol, itt is a túlélés volt a cél. A macskák a dorombolás közben szimplán lélegeznek, miközben a hangszálaik nem zárnak és nyitnak, hanem vibrálnak. (Mint egy profibb énekes, jellemzően az opera vagy magas hangerőt igénylő egyéb zenei alstílusok énekeseinek éneke.)

Ez a vibrálás azért jó, mert közben a légzés egyenletes, a kiadott hang halk és még az általa keltett rezgés is jól érezhető tapintás útján. A nyávogás ezzel szemben hangos, gyors kilégzést igényel.

A hang keletkezése közben a macsekok nem tudnak nyelni, viszont nem kell a szájuk nyitva legyen, sőt, még a nyelvüket is tudják használni közben. Amikor a kiscicák még szorosan az anyjuk hasára tapadnak a friss tej miatt, a szopás megkezdését a hangjuk jelzi, így a nőstény jobban figyelhet, pihenhet stb...

A wikin lévő anyag pedig töredék és erősen pontatlan.

A "keletkezés"ről nincs fogalmuk. Hogy mikor alakult ki a macskáknál. (10-20 vagy akár több szárezer éve???)

A fizikai keletkezésük egy hangnyomás detektorral, esetleg ultrahanggal is kimutatható, persze sok más módszert lehetne még erre alkalmazni. Nem kell élve boncolni szegény macskákat.

A régebbi macskafajok esetén kérdéses, hogy a hangszáluk, illetve a teljes hangképző szervük szerkezete milyen volt. A csontos, porcos anyagok relatív jól leülepednek, akár még a szőr anyaga is sokáig fennmaradhat. Ezzel szemben a többi gyorsan elbomlik a tetemről.

Az már valóban jó kérdés, hogy a macska akaratosan adja ki ezt a hangot, vagy ez is egy reflex-e. Hiszen egy ct tesztből is legfeljebb annyi derülne ki, hogy a macska agya használatban van. (Mintha egy régi pentium proci egy xp alatt pár száz toolbarral folyamatosan pörögne, mégse látnád, mitől.)

Szóval a macska nem csak miákol, hanem dorombol is!

(általánosan az elégedettség jeleként ismeri mindenki)

 a macskáknak! ;)

2013. nov. 2. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!