Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Kezdő macskatartóknak tippeket...

Kezdő macskatartóknak tippeket, tanácsokat tudnátok adni?

Figyelt kérdés

Pár hét és a páromnak lesz egy kiscicája. Nekem még sosem volt macskám, és neki sem, úgyhogy lenne pár kérdésem a tapasztalt gazdikhoz irányítva.

Az egyértelmű hogy ivartalaníttatni fogjuk, nem fajtatiszta macska lesz, "sima kinti házi macska".

- Hogyan szoktassuk szobatisztaságra? Mivel jelenleg kinti macska, így ezzel még gondok lehetnek...

- Milyen cuccokat érdemes elsőre beszerezni neki? Almos tálca, fekhely, játék, saját tálkák, nyakörv, kaparófa, hám...?

- Milyen ételeket adhatunk neki, és mi az amivel vigyázni kell?

- Ha egyedül lesz (márpedig a párom dolgozik) milyen praktikák vannak, hogy "jobban viselje" azt a pár óra magányt?

- Hogyan szoktassuk majd le arról hogy ne ugorjon fel mondjuk a pultra, és ne karmoljon össze mindent? Tehát hogy a kaparófát használja ha éppen a körmeit szeretné élesíteni... Én attól is tartok hogy mi van ha ki akar ugrani az erkélyen és egy óvatlan pillanatban amikor szellőztetünk és senki se figyel rá oda, meg is teszi (a 4. emeleten van a lakás...).

- Lakótelepen lakunk, és errefele sok állatot lopnak el vagy ütnek el, ezért arra gondoltam hogy utcára csak hámban visszük majd le. Ez így megfelelő lenne neki?


Valamint ezeken kívül bármilyen jellegű észrevételeket és trükköket szívesen fogadunk!! A lehető legjobb életkörülményeket szeretnénk neki biztosítani! :)


Minden választ előre is köszönök!



2017. júl. 1. 23:31
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Eszembe jutott még pár kérdés:

- Milyen időközönként és mivel kell fürdetni? Ha elhozzuk és esetleg bolhás, bolhaírtóval megfürdethetjük egy melegebb napon az erkélyen (hogy ne a lakáson belül csináljuk...)?

- Milyen kefével ápoljam a bundáját?

- Milyen oltásokat kell nekik adni, illetve a féreghajtót milyen gyakran és hogyan kell alkalmazni?

2017. júl. 1. 23:46
 2/13 anonim ***** válasza:
85%

1. ) Először úgyis bent lesz. Kell neki alom. Mivel a cicusok mindig elkaparják a végterméküket, így úgy csináltam, hogy rátettem őket az alomra, megfogtam a mellső mancsukat, és finoman kaparászni kezdtem velük. Vették a lapot.

2. ) Amit leírtál, az úgy tökéletes.

3. ) A macska húsevő. Húst kell neki adni, mást fölösleges igazából.

4.) A cicuska magányos állat a kutyákkal ellentétben. Általában a természetben is egyedül vadászik, így nem fogja rosszul viselni a magányt.

5.) Erélyesen rá kell szólni, esetleg lespriccelni vízipisztollyal. Nem fog neki tetszeni, büntetésnek veszi, de mivel nem is érsz hozzá a kezeddel, nem veled fogja összekötni a "gonoszságot." A nevét sose mondd, ha bünteted. A hívónévnek mindig maradjon pozitív tartalma.

6.) Igen, a hám az tökéletes, viszont vigyázni kell, hogy a szobamacska meg ne szökjön. Sajnos ők elég szabad állatok, ebből kifolyólag mondják rájuk, hogy 'fogyótermék.' Már én is megjártam sajnos így.

2017. júl. 1. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
85%
Ja, és ha bolhás, cicasamponnal fürdesd, majd tegyetek rá egy bolhairtó nyakörvet. :)
2017. júl. 2. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Nagyjarészt jókat írt az első.

Alomhasználattal szerintem nem lesz gond. Nyugis helyre tegyétek a ládát, az a lényeg. Én a csomósodót ajánlom, de a szilikát alomról is jókat mondanak. Először szagtalannal (illatosító mentessel) kezdjetek. Aztán tehetettek arra is egy próbát, meglátjátok, hogy a cicust zavarja-e. Én nagyon bírom a BioKats narancs illatú alomját. Csomósodó almot naponta-kétnaponta takrítani, utántölteni. 2-3, esetleg 4 hetente cserélni az egészet plusz elsikálni az alomtálcát.

Vennetek kell még legalább 2 tálat (én a lakás több pontján is rakok nekik ki vizet, így 4 tálkám van). A kerámia tál a leghigiénikusabb, legpraktikusabb. Bár az enyémek csészealjból esznek :) a tálakból kikaparják a kaját.

Kaparófa is szükséges, kis labdákat, egérkéket is vehetsz, de egy barackmaggal vagy egy papírgalacsinnal is ugyanolyan jót játszanak. Nálunk nagy kedvenc még a nagy méretű papírzacskó, és egy kis kreativitással kartondobozokból is tuti játszóházat lehet összedobni - különböző méretű lyukakat vágsz rá, szerintem google keresésben vagy pinteresten is találsz ötleteket, a miénkről sajnos nincs képem hirtelen. Olyan húzogatós játékot mindenképp vegyetek, bár én azt is házilag oldottam meg. Kötőtűre egy cipőfűzőt kötöttem, annak a végére pedig egy pom-pont. Néha csomózok rá egy kis darab nylon zacsit, a csörgésétől totál bebolondulnak, imádják.

Mielőtt hazaviszitek, szerintem irány az állatorvos. Nem vicces dolog ha a lakásban megtelepszenek a bolhák. A doki tesz rá egy ún spot on-t, mely védi a bolháktól és a kullancsoktól is egyaránt. Kapni fog féregtelenítőt, melyet utána 2 héttel újra meg kell kapnia. Aztán elég háromhavonta. Az oltásokról is mindent el fog mondani. Az ivartalanítást félévesen érdemes elvégezni.

Nyakörv szerintem felesleges. Cuki meg minden, de ha nem pont jól van beállítva a méret, akkor balesetveszélyes. Séta hámmal megy úgyis. Abba szerintem majd csak akkor kezdjetek bele ha megszokta a cica a lakást is és titeket is. Kemény dió lesz :) de sok jutifalattal meghozza majd az eredményt.

Ablakokra én vasból készült szúnyoghálót tettem (2. Emeleti lakás). Egyedül az bizonyult cicabiztosnak. Gondolom egy erkényt is azzá lehet tenni, bár ebben sajnos nincs tapasztalatom, hogy hogyan. Ha a lakásban vannak növények, azokra is érdemes odafigyelni, nehogy mérgező legyen a macskáknak (google itt is a barátod, hogy melyik mehet s melyik nem)

A pultról való leszoktatás nekem sajnos nem ment. Ha nem vagyok ott, mindig felugrálnak. Erre megoldás, hogy elpakolok (főleg az ételt) és használat előtt áttörlöm. Elég volt erélyesen rászólni, hogy NEM, meg egy kis koppintás a fejre. Gyorsan rájönnek hogy a 'nem' szó azt jelenti, hogy az a cselekedet amit épp végeznek, rossz. Így használhatod a tiltószót, mikor épp nem a kaparófát kezdi el kaparni, vagy akármi amit nem szabad neki, pl függönyre mászni.

A nevét gyorsan megtanulja, ha naggyon gyakran mondod neki kihangsúlyozva (pl enyém Füge). Ha hazaértem, üdvözlő simi közben mondtam, hogy szia Füge, kajánál jó étvágyat Füge, ha pisil az alomba, ügyes vagy Füge... A nevét nyomatékosan. Elég gyorsan rájönnek, hogy biz így hívják őket. Meg lehet gyakorolni jutifalival az odahívást is, a nevével.

Ha kihagytam valamit, bocsi.

2017. júl. 2. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
85%

1. A macska alapvetően szobatiszta, ha van lehetősége alomra járnia. A macskaalom legyen mindig tisztán tartva, és legyen a cica számára mindig hozzáférhető, de nyugodt, félreeső helyen. Először meg lehet mutatni neki, beletenni az alomba, és a mellső lábával 1-2 kaparó mozdulatot végezni.

2. Cuccok: amiket leírtál, plusz egy macskaszállító box, ez is fontos.

3. Ételek: jó minőségű (magas hústartalmú és taurint is tartalmazó) száraztáp, emellett kaphat nyers csirkehúst, marhahúst, más baromfikat. Csirkeszívet érdemes adni gyakran neki. Havi egyszer kaphat májat vagy egy nyers tojássárgáját - ezeket nem gyakrabban!

Kaphat néha túrót, natúr joghurtot, tejfölt, csak kiegészítésképpen, nasinak. Inni friss vize legyen mindig.

Nem kaphat soha nyers disznót vagy vaddisznót.

Nem célszerű adni neki embereknek készült ételeket, felvágottat, májkrémet és hasonlókat, nagyon magas a nátrium tartalmuk, megterheli a vesét. Embereknek főzött ételeket, maradékot sem.

Tejet sem jó adni neki, sok cicának komoly hasmenést okoz.

4. Az egyedüllét, pár óra, nem jelent gondot a cicáknak. Ők elég jól elvannak egyedül is, amúgy is rengeteget alszanak.

5. A pultra ugrálásról és hasonlókról meg lehet próbálni úgy leszoktatni, hogy ha rajtakapod, lelövöd vízipisztollyal. Ettől baja nem lesz, de kellemetlen élmény. De nem biztos, hogy célt érsz: lehet, hogy ha nem vagytok otthon, akkor is fel fog ugrani. A cicák ilyenek. Érdemes olyan kaparófát beszerezni, aminek a tetején, a magasban van fekhely rész is. Szeretnek magasabb pontokon tartózkodni, pihenni.

Az erkélyre lehet venni macskahálót, biztonságossá tenni számára, hogy kimehessen, de semmiképpen ne tudjon leugorni. Érdemes erre beruházni.

6. Nem minden cica élvezi a hámban való sétáltatást, de persze meg lehet próbálni. Arra nagyon kell figyelni, hogy ha sétáltatod így, ne legyen kutya a közelben. A megriadt, rémült cica ugyanis hihetetlen erővel és ügyességgel tud menekülni, simán kitépheti magát a kezedből hirtelen vagy kibújhat a hámból.

Nem feltétlenül muszáj sétálni vinni. Ha megszokja a lakást, és az erkélyre is kimehet, valamint játszotok vele, mozgatjátok otthon, akkor leélheti séta nélkül is életét.


+ amiről nem írtál: az állatorvos. Amint hozzátok kerül, vigyétek el dokihoz. Ott kap féreghajtót, bolha-kullancs elleni szert, és elkezdik az oltási programját. Ha a cica bármikor beteg lesz, akkor is fontos minél gyorsabban orvoshoz juttatni. Pl. ha nem eszik, nem iszik, bágyadt, nem tud pisilni vagy kakilni (ezek közül bármelyik).

2017. júl. 2. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
79%

Fürdetni nem kell - ha netán bolhás, arra az állatorvos ad megfelelő szert.

Állatos boltban (pl. Freshnapf) sok cicakefe közül válogathatsz. :)

Oltásokat stb. állatorvos elmondja.

2017. júl. 2. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Kihagytam az etetésnél: nyers halat is kaphat :) Általában imádják a cicák.
2017. júl. 2. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

A szobatisztasággal nem nagyon kell aggódni.Nekem van olyan macskám,aki már több, mint 10 éve kinti cica, de amikor néha betegség vagy műtét után bent van,egyből megy az alomra.

Nagyon okosak, legtöbbször elég megmutatni nekik az almot, kicsit megkaparni és tudni fogják,hogy oda kell menni.

Enni száraztápot ajánlok+alkalmanként husit(fűszerezés nélkül) és valamilyen nedves tápot is.

Vigyázni kell a tejjel és a tejtermékekkel,a legtöbb cicának hasmenést okoz.A csonttal is vigyázzatok, a legjobb ha nem is kap.

Az ablakot és az erkélyt le kell biztosítani, nagyon nagy esély van rá,hogy kiugrik,főleg ha előtte kinti volt.

A macskák minden résen kiférnek,ahol a fejüket ki tudják dugni(nincs kulcscsontjuk) .Azaz olyan rácsot kell tenni azokra az ablakokra amik nyitva szoktak lenni, amin a feje sem fér ki.

Az erkélyre is kell,ha használjátok,szokott nyitva lenni az ajtó.

A pórzázos sétáltatásra a laktótelepen szerintem nincsen nagy szükség.Vagyis inkább sok veszélyt rejt és biztos,hogy félne a cica.

Nincsenek rokonok,akik kertes házban laknak?Én inkább oda vinném ki néha és ott a kertben sétálnék vele pórázon.De ha csak a lakásban van sem lesz baja,sokat kell játszani vele és biztosítani neki helyet a rohangálásra.Pl ha a falakra raktok fel polcokat,akkor a cica azt is kihasználja,lehet kicsit bővíteni kisebb lakásokat is ezzel nekik.Pl sorban alulra is tesztek valamit amire fel tud ugrani majd egyre magasabbra srégen..Nekünk a legfelső hely ahova felugorhat a plafon alatt van pár centivel.Imád oda felugrálni és szokott ott aludni és mosakodni is fent.

2017. júl. 2. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Dzseri ***** válasza:
56%

a korábbi hozzászólásokra reagálnék:

- a narancsos macskaalmot nem értem, a macskák utálják a citrus féléket, menekülnek tőle

-szobacicát (ha nem sétáltatjátok) szerintem elég félévente féreghajtani

-ha nyakörvet akartok használni akkor lehet kapni, biztonsági csattal, fényvisszaverőt. Ha a macska fennakadna pl. egy ágon, a csatt kikapcsol és nem fojtja meg a macskát.

-az erkélyre lehet csináltatni macskahálót házilag is vagy megrendelésre: ezermesterfiai.hu (Facebookon is fent vannak)

- a pultra felfog menni ha nem vagy ott. Amikor fent van olyan módon kell megijeszteni, hogy ne kapcsoljon össze téged és az ijedség okát

-laktózmentes tejterméket kaphatnak

-szerintem macskát nem kell sétáltatni, ha megijednek gond nélkül kitépik a kezedből a hámot, olyan erejük van.

ültethetsz neki otthon tönkölybúzát, nagyon szeretik és jót tesz az emésztésnek

-használd a webshopokat olcsóbbak zoofast, zooplus, pettissimo. allati.com stb.

2017. júl. 2. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Dzseri ***** válasza:

Ja és szobacicát nem kell fürdetni, főleg nem az erkélyen, ijedtségében simán leugrik. (egyébként leugorhat ha lát egy bogarat vagy egy madarat.)

Ha nincs hozzászokva a fürdetéshez akkor vér fog folyni és nem a macskáé ;-)


Macskára nem lehet használni kutyáknak való bolhaírtot, élősködő elleni szereket, mert idegméregként hatnak.

2017. júl. 2. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!