Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Mit lehet tenni ezzel a...

Mit lehet tenni ezzel a galambbal?

Figyelt kérdés
A földön hevert, furcsán áll az egyik szárnya. Hazavittem, dobozban van, csipeget, vizet is ivott. Meg lehet gyógyítani? Nem városi galamb, más a szine (rozsdabarna) és teljesen szelid.

2016. dec. 14. 12:57
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

A sóval kapcsolatban most tanultam valamit.

Egyébként mozog röpköd a lakásban és ki is szokott kéredszkedni naponta többször is nagyokat repülni. Itt bent is ugyanúgy járkál és röpköd és szabadon mozog, ahogy mi is. Ugyanúgy nem zárhtom be, mint ahogy anyámat se zárom ketrecbe, mert szabad ember, ő meg szabad madár. Oda megy ahova akar és ahova megengedtük neki. Idővel megtanulja hova nagyon nem szabad és hova nagyon nem lehet pottyantani sem.


Eleinte én se voltam érzékeny a toll belélegzésére, de aztán elkezdtem köhögni és nem kaptam rendesen levegőt és nem tudtam mitől. Aztán annyira fulladtam a végén már, hogy semmi terhelést nem bírtam mert nem kaptam levegőt. Akkor bekerültem a Korányi kórházba ahol kiderült egy hét vizsgálat, hörgő tükrözés után, hogy a tüdőm allergiássá vált a tollra a túl sok vele való találkozás során.


Korábban olvastam, hogy a szaru töredékeket nem szabad belélegezni (ezt éppen növények nitrogén forrásaként használható szaru forgács trágya készítésével kapcsolatban olvastam, hogy az tüdő fibrózist okozhat egy idő után). A toll is szaru alapú. Vagyis egy idő után hasonló gondot okoz. A lényeg, azt mondták nekem amikor ezzel az allergiával kórházba kerültem, hogy ki kell költöztetni a madarat, különben rosszabb lesz és tönkre megy a tüdőm. Most csak a toll töredékektől tartom távol magam, ha épen repül a lány galamb, akkor kell nagyon oda figyelnem, mert belőle jobban szállnak a toll töredékek. Ha a legkisebb toll töredék is beszáll, belélegzem, akkor csillapíthatatlan köhögési roham fog el, miközben a sok toll por expozíciótól kialakult az allergia.


Ezt el tudom kerülni, ha olyankor felhúzom a pólóm az orromra és azon keresztül veszek levegőt egy-két percig. utána a toll leül és ha oda tapad, akkor már nem száll fel olyan könnyen magától.


Volt amikor a fejem mellett aludt el a galambom és arra ébredtem, hogy megrázta magát de már későn tudatosult és beszívtam a porát. Akkor vagy három órán keresztül fuldokolva köhögtem és a galambom nagyon nézett, állt az ágy fejrészén de annyira nézett feltűnően figyelt, hogy mi baj van. Láttam rajta, meg volt ijedva, mi van a gazdival. Azóta viszont aludhat mellettem a fejem mellett is az ágy fejrészén fekve, mert már nem rázza meg magát, csak legfeljebb finoman megborzolja a tollát ha kell neki, de csak annyira, hogy közben nem száll ki a pora. Szóval okos mint egy ember, hogy még ilyen dolgokat is megért és erre is odafigyel. Ezért mondom, hogy nagyon okos. Ezért tudom emberi értelemhez hasonlítani.


Azt meg úgyis azonal észre venném, ha átmegyek a szobán és az orromig elszállna valami legkisebb pihe is, mert hosszú ideig csillapíthatatlan köhögési roham lenne úrrá rajtam, de nincs mert tudom mire kell vigyázni és a galambom is tudja és vigyáz rám ilyen szempontból.


Évente a téli napokon mindig van legalább egy olyan alkalom, amikor mégis beszáll egykevés toll töredék, pakolok újságokat vagy valamit és felverem, akkor egy 10 napos - két hete 4mg-os Medrol kúrát kell végig csinálnom, ami rendbe hoz teljesen.


Viszont a galambomat imádom és nem tudnék tőle megszabadulni mert egy család vagyunk. olyan mint ha a fiam vagy a testvérem vagy a rokonom lenne. Emberként foglakozom vele és ő is odafigyel mindenre ami nekem jó vagy rossz lehet. lásd a tollát nem rázza meg mellettem mert tudja, hogy az nekem nem jó.

Hihetelenül intelligens!


Látom, sok dolgot ismersz, de ezt a toll dolgot sajnos én tapasztalatam meg és abból tudom, hogy mi árt és mi nem. Eleinte senki nem allergiás rá, de ha nem vigyázol, akkor biztosan az leszel egy idő után bármilyen tollas állattól.


Nálam 2008 őszétől van itt bent a galamb és 2010 telén '11 tavaszán kezdődött az allergiás problémám. Akkor kerültem vele kórházba. Azóta tudom, hogy kerülnöm kell a legkisebb pihe töredéket is és akkor nincs gondom vele.


A magár guano nem porlik, csak ha megtörik és erős légáramlat felkeveri, de itt nincs olyan erős levegő áramlás és ne tördeljük szét. Amikor cserélem a papírt, akkor porvédő maszkban összehajtogatom és bele teszem nejlonba és kidobom. De nem kétnaponta mert annyi papír a világon nincs ami ahhoz kellne.

2016. dec. 15. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Összesen eddig kb. 15 éve van madár a lakásban. Senki se allergiás rájuk.


A galamb nem tudom mennyire poros. A papagájoknál vannak olyan fajok amik mellett észrevehetően sokkal több a por a szobában és ha megrázzák magukat rengeteg por és pihe száll ki belőlük. Ezen fajok allergiára hajlamos embereknek nem ajánlottak.

Nekem van 2 ilyen porosom is 7 éve.

2016. dec. 16. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Nálam 2 év együtt lakás után okozott allergiát. Ott aludt a fejemnél és eleinte amíg még nem tudtuk, hogy ez nem jó, akkor még megrázta magát rendesen. Ebből lett a baj.


Sokan mondják, hogy a madár toll potöredéke, mivel szaruból van ezért tüdőbetegséget, fibrózist okoz ha belélegzik. Ezt mások úgy értelmezik, hogy fertőzést hordoz és az okozza a bajt, pedig a galamb semmivel nem fertőz jobban mint a szobapincsi akit kivisznek naponta sétálni.


Viszont a toll pora nagyon sokaknak légúti allergiát és tüdő fibrózist okoz, de csak akkor ha a toll töredékek porát belélegzi valaki. Már a legkisebb toll töredékre is nagyon intenzíven reagálok, ezért el tudom kerülni, hogy bőségesen belélegezzek többet is belőle. Ilyenkor kanalas gyógyszerrel és bőséges folyadék fogyasztással fel tudom hígítani a tüdőben keletkező nyákot, aminek az a feladata, hogy segítsen felköhögni és kimosni az ilyen oda bekerült idegen anyagokat is. Már megtanultam.

De ha ez nem segít és kialakul egy gyulladás, akkor segít a Medrol kúra. Abból volt amikor két évben csak egyszer volt szükség de van amikor évente kétszer is meg kell csinálnom. Viszont a galamb már családtag, inkább vigyázok ahogy tudok és elég jól sikerül a galmbbal közösen.

Már megbízok benne amikor a fejem mellett akar mindenáron aludni, mert tudom, hogy nem fogja megrázni magát úgy, hogy száll a toll pora. Ezért is szeretem, hogy ilyen okos a kis csibész. :)

2016. dec. 16. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Érdekes dolgok ezek, aki nálam allergiást ismerne, az hazudik (egyes ételek (állati fehérjék), por, virágpor tavasztól őszig stb.), érdekes módon éppen a madarakkal és a kutyával nincs ilyen gondom.

Ami a galambomat illeti, holnap átadom az állatvédőknek, mert műteni kell a szárnyát, aztán ha már lábadozik, visszakapom. De a melegben már sokat javult az állapota, rendesen eszik, iszik, rázta magát és búg. Mivel tenyésztett (szökött) madár, nyílván nem volt semmi tapasztalata abban, hogyan éljen meg hidegben, nehezen elérhető élelmet keresve. Az, hogy a viharban sérült-e meg, vagy elütötték, nem világos, de most már sinen van az élete. Nem volt szivem otthagyni, többen is mondták, hogy úgyis elpusztul, de itt van mellettem és éppen ebédel. Köszönöm a tanácsokat!

2016. dec. 17. 13:04
 15/21 anonim ***** válasza:

Azért amikor a toll pora száll, az jobb ha nem lélegzed be és ezt magtanítod a gyereknek is, hogy az bajt okozhat. Egyébként nincs más gond vele amitől tartani kellene.


Szegénykét műtik majd, de ez tőled nagyon szép dolog, hogy ilyen szeretettel gondját viseled, gyógyíttatod. Jó ember lehetsz. :)


Nagyjából mennyiért műthetik meg? 10-20ezer körül vagy több? Csak azért kérdezem, hogy kb. milyen árban van a galmb doktor munkája, ha netán egyszer rászorulnánk?

..na de remélem nem lesz ilyen gond az enyémmel. Hol foglakoznak galambbal ha netán kellene?

2016. dec. 17. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
Na és mi lett a történet vége??? Megdöglött végül vagy elrepült ? Ha meg is döglött a gyereknek azt kell mondani, hogy meggyógyult és hazament !!!!!!!!! Ne sokkoljátok a srácot.
2016. dec. 27. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:
Madarakkal foglalkozó állatorvos megvizsgálta, fel kell erősíteni a műtéthez, de repülni többet nem fog. Jelenleg sétál, eszik rendesen és búg. Melegben tartjuk.
2016. dec. 27. 18:39
 18/21 anonim ***** válasza:

Aranyos.. Nagyon meg fog szeretni benneteket.

őt már soha nem lehet majd elengedni. ha hozzá szokik valakihez, akkor nagyon kezessé tud válni, mint egy házi cica vagy kutya. A lényeg, hogy biztonságban érzze magát és akkor teljesen felszabadul egy idő után.

2016. dec. 27. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:
Időközben kiderült, hogy ezek a texánok tenyésztett húsgalambok, rosszul repülnek, nem alkalmasak szabad életre. Amíg jó idő volt, megélt valahogy, de a hidegben, erős szélben, esőben már kimerült, megsérült. Valaki egy lépcső szélére tette, kukoricát szórt elé, de lehajtott fejjel feküdt. Nem volt szivem otthagyni, pedig tele volt a kezem és hosszú volt az út. A gyerekek (fiam és unokatestvére, aki nálunk van most) dédelgetnék, de nem szeretném, mert fáj a szárnya és tiltakozik a kézbe vétel ellen. Etetik, itatják, megtanulják, az állatokat gondozni kell, szeretni és nem kergetni. Én vidéken, állatok között nőttem fel, nekem ez a természetes, neki nem. Most megtanulja, a párom is, mert ő is aszfaltgyerek volt, ennek ellenére már ő is felvette a galambot és szépen megitatta, simogatta. Remélem, hogy meggyógyul és sokáig velünk marad.
2016. dec. 28. 11:58
 20/21 anonim ***** válasza:

Ez egy igen szép és ritka történet, gratulálok és köszönöm a madár nevében is, amit érte tesznek.

Én is itt karácsonyoltam 2 tartós sérülttel, 500km-t utaztak haza velem:) az egyik posta(beleevett egy lyukat az oldalába valami ragadozó, műtét, drén, stb, megmentették), a másik pedig szárnysérült, bemenekült a Buddhistákhoz, ők pedig értesítettek.

Szeretem, mikor ilyen történeteket hallok.

Boldog Karácsonyt!

2016. dec. 28. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!