Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » A vadonban az állatok felismer...

A vadonban az állatok felismerik a rokonaikat? Hogyan kerülik el pl. a vérfertőzést?

Figyelt kérdés

Ott vannak pl. a tigrisek, egy nemrég nézett, róluk szóló természetfilm kapcsán vetődtek fel bennem ezek a gondolatok. Az apa ugye nem vesz részt a kölykök felnevelésében, így nem is ismeri az utódait -- ha felnőttként találkozik a lányával, párosodhat vele? Vagy egyazon nőstény tigris különböző években született kölykei tudják egymásról, ha találkoznak, hogy ők rokonok (féltestvérek)? Netán ha az anya találkozik több év múltán már rég felnőtt kölykével, akkor is megismerik egymást?

Ha egy hímoroszlánnak születik egy nőstény kölyke, és az felnő, eléri az ivarérett kort, akkor az apja párosodhat vele is, mint falkájának szaporodóképes tagjával (ha a nőstény a csapatban marad, ami ugye az alapeset, és még mindig az ő apja a vezérhím)?

Vagy pl. a szarvasok esetében -- hogyan "oldja meg" a természet, hogy minél távolabbi vagy egyáltalán nem rokon állatok szaporodjanak? Persze tudom, hogy az ember már réges-rég masszívan belenyúlt mindebbe is (bár vannak állatfajok, pl. a gepárd, aminek a genetikai változatossága már jóval az ember előtt eleve lecsökkent), de hogyan néznének ki ezek a természetes folyamatok zavarás nélkül?


2013. aug. 3. 19:30
 1/6 anonim ***** válasza:
60%
Az állatok felismerik a rokonaikat, a legtöbb négylábú állat képes erre. A papagájok viszont családfát és anyakönyvet is vezetnek.
2013. aug. 3. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A természet és a vadállatok úgy oldják meg, hogy nem oldják meg.

A természetes szelekció oldja meg. A vérfertőzés következményeként született egyedek gyengébbek, némelyik halva születik, amelyik mégsem, az betegesebb lehet stb. Úgyhogy kevésbé valószínű, hogy ezek elszaporodnak, vagy hogy a vérfertőzés többször is előfordul.

Amúgy nemhogy a vadonban, de a háziasított állatok sem figyelnek mindig arra, hogy ne legyen vérfertőzés. (A fiú kutyám eddig 4x szökött el, hogy a szomszéd nőstény kutyájával pározzon, ami történetesen az anyja, és nem kicsi korában került hozzánk, úgyhogy emlékeznie kéne rá. És a 4 az csak az a négy alkalom, amit észre is vettünk.)

2013. aug. 3. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
54%
Én úgy tudom, szag alapján igenis tudnak különbséget tenni. Persze, fogságban tartott állatok gyakran nem törődnek ezzel, de pl. kutyatenyésztők megfigyelték, hogy sok szuka válogatós a kanok terén, csak a tőle genetikailag eltérőek udvarlását hagyják (kutyatenyésztésben gyakori a bizonyos fokú beltenyészet). Gondolom, a vadon élő állatok is megérzik szag alapján, hogy az adott egyed közeli rokonságban áll -e velük. De még embereknél is végeztek ilyen kutatást, és ugyanez az eredmény jött ki, szag alapján jobban vonzódunk a tőlünk genetikailag minél jobban eltérő személyekhez. De az állatokban ott van a vándorlás ösztöne is, ez is bizonyára a vérfrissítést szolgálja. Kutatók időnként egy fiatal állatra nyomkövetőt erősítenek, és meglepve tapasztalják, milyen messzire képesek elvándorolni a szülőhelyükről.
2013. aug. 4. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
2-es jól közelítette meg a dolgot. Hozzátenném, sok fajnál csak a domináns hím előjoga a párzás és utódnemzés. Más fajoknál elűzik az utódokat, mielőtt az ivarérett kort elérik, stb.
2013. aug. 6. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2013. aug. 6. 17:17
 6/6 anonim ***** válasza:
A fiatal oroszlánhímek el is mennek,hogy új falkát alapítsanak.
2014. aug. 15. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!